Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Crăpături vopsea

ALPINAs
post 26 Jun 2021, 18:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Este vorba de un Talisman în culoarea nemetalizată Alb Glacier, fabricat în primăvara anului 2016. A fost cumpărat de nou din România și nu a avut plafonul revopsit. Ieri, după ce am spălat-o, am observat pe plafon o umflătură cu ceva crăpături, fiind colorată ruginiu pe muchii. Am apăsat cu degetul pe ea și nu flambează. Am șters zona și nu mai apare ruginiu, însă nu realizez dacă era rugină de la tablă sau doar contaminare feroasă, care s-a transformat în rugină. De asemenea, la îmbinarea dintre plafon și stâlp, am mai observat o crăpătură lungă de peste 10cm, care are adâncimea variabilă. Problemele astea au apărut în mai puțin de 2 luni (când am spălat-o ultima dată); crăpătura și umflătura fiind pe partea pasagerului nu le-am observat până acum. Atașez câteva poze. Ca idee, garanția pentru vopsea (3 ani) a expirat, mai este valabilă doar cea pentru coroziune (6 ani). Nu mă încântă ideea de a revopsi plafonul, însă mă gândesc să nu fie o problemă cu tabla în zona aia și să mă trezesc cu cine știe ce alte surprize.


Attached thumbnail(s)
20210625_202047.jpg ( Size: 1.84mb ) Number of downloads: 122
20210625_201427.jpg ( Size: 2.83mb ) Number of downloads: 129
20210625_201431.jpg ( Size: 648.58k ) Number of downloads: 128


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 27 Jun 2021, 05:23
Post #2


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Nu trebuia sa stergi zona si sa te duci cu ea la garantie, asa cum ai spus ai garantie la coroziune. Este mai bine sa te duci sa o rezolve decat sa stai sa se agraveze mai tare.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:10
Dacia