Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimb ulei cutie EDC Talisman

Gil26
post 9 May 2021, 15:16
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ 77sky, multumim mult pentru aceste informatii detaliate, interesante si utile.
(temperatura uleiului cutiei pare cam mare in acest interval de timp, dar trebuie sa fie mai ridicata si pentru eliminarea ”impuritatilor”, inelul de etansare al filtrului este important, la fel si cuplul de strangere al busoanelor, etc.)


This post has been edited by Gil26: 9 May 2021, 20:14


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 9 May 2021, 16:15
Post #32


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




QUOTE(dandobre @ 9 May 2021, 11:43)
La Ford, cu aceeași CV, schimbul se face la 3 ani sau 60k. Procedura e similară...
*


Am scris "preventiv" data fiind fisa de intretinere oficiala Renault, atasata acum (tot aici pe forum am identificat-o)
Mi se pare foarte devreme acel interval de 3 ani / 60 kkm
Ai cumva vreo schita, program de mentenanta? Merci!

Attached thumbnail(s)
Interval_mentenanta.png ( Size: 335.11k ) Number of downloads: 381


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 9 May 2021, 17:20
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Informația privind schimbul la 3 ani/60k, am luat-o de pe ClubFord și apoi de la un dealer autorizat. La un moment dat găsisem și pe net planul de întreținere unde se specifica acest interval.

Eu am cumpărat mașina sh când avea 4 ani iar fostul proprietar făcuse schimbul la 3 ani, deci informația se verifică.

Cei de la Renault văd că dau un interval mai rezonabil, nu știu de unde vine această diferență, probabil fiecare brand are politica lui de service...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adware_man
post 21 May 2021, 22:42
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 10 January 21
From: Bucharest




QUOTE(dandobre @ 9 May 2021, 17:20)
Informația privind schimbul la 3 ani/60k, am luat-o de pe ClubFord și apoi de la un dealer autorizat. La un moment dat găsisem și pe net planul de întreținere unde se specifica acest interval.

Eu am cumpărat mașina sh când avea 4 ani iar fostul proprietar făcuse schimbul la 3 ani, deci informația se verifică.

Cei de la Renault văd că dau un interval mai rezonabil, nu știu de unde vine această diferență, probabil fiecare brand are politica lui de service...
*



Salutari. Am studiat și eu intens fenomenul, am 53k km la bord și din ce înțeleg, și Ford a recomandat la început revizia la cutie tot la 90k km, însă după multele probleme avute la 6DCT450, au schimbat cu 60k km sau 3 ani.
Personal, sunt aproape hotărât sa fac prima revizie la 60-65k km. Nu văd ce rău as face prin asta. Ca și metoda, nu o sa merg la reprezentanta sa ma coste între 1600 și 2000 RON (nu ca e mult, sau ca nu i-as da, însă este schimb de ulei clasic, gravitațional), tind sa optez spre schimbul cu aparatul special ATF care cu încă 2 litri de ulei face și o curățare a cutiei, mai poate rămâne Șpan după simpla scurgere și nu se schimba toată cantitatea de ulei.
Sunt foarte curios dacă a optat cineva pentru schimbul de ulei cu acest aparat.

LE: câteva lucruri foarte utile despre ulei (inclusiv despre cutia automata): https://youtu.be/Bo2k8FNaAOw

This post has been edited by adware_man: 22 May 2021, 00:11


--------------------
Renault Talisman 2017 Intens Energy
1.6dCi 160HP EDC
***************
Audi A3 1.8TFSI 160HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:59
Dacia