Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pedaua de Frana tare

stelus_ionut
post 22 Jul 2010, 10:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 8 March 10




sall,sunt nou pe aici si scuze daca mai e vreun topic legat de subiectul meu dar nu am gasit cu aceeasi problema


ideea e k eu doar ce am luat masina de 5 luni in care am mers peste 10.000km si frana impecabil,in ultimul timp parca numai e asa eficienta,pe apa parca nici nu franeaza aluneca zici k e pe gheata abs-ul intra k simt pedaua k zbarnie dar e mult mai tare, e mai moale decat atunci cand e motorul oprit si tind sa ma gandesc ca nu e "tulumba" aia vinovata;


nsuh dc ati patit de curant am ocolit o groapa urata rau de tot cu o manevra brusca cu o viteza de max 40km/h dar maxim spun,parca mi-a fugit spatele asa ca pe gheata tinand cont k soseaua era umeda si erau undeva la 27 C afara;

poate a mai patit cineva ca mine nush ,o recomandare o idee
multumesc


--------------------
Renault Clio 2003 1.4 8v - IL-21-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 22 Jul 2010, 11:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Prima recomandare ar fi sa respecti regulamentul acestui forum (cap. 2, alin. d).


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 22 Jul 2010, 11:28
Post #3


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Pedala e normal sa fie mai moale decat cu motorul oprit, ca asta face servofrana. Totusi, verifica si nivelul lichidului de frana. Dupa care verifica daca toate rotile franeaza la fel. Adica sa nu existe diferente de efort la etrieri stanga-dreapta, respectiv la tamburi in spate. Si daca ajungi acolo, verifica si placutele, discurile, sabotii spate.. sa nu fie uzati. Daca sunt in regula toate astea, inseamna ca e doar impresia ta.

PS: verifica si cauciucurile... pe ploaie conteaza sa mai aiba niste canaluri de directionare a apei. Daca sunt prea tocite, e normal sa scada aderenta.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stelus_ionut
post 22 Jul 2010, 11:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 8 March 10




lichid am in rezervor,de tamburi ori de faptul ca e posibil sa am forta de franare diferita pe fiecare roata nu stiu ce sa spun,cauciucurile sunt cam pe duca dar mai merg pana in iarna
o sa incerc sa o pun pe un stand de itp.



--------------------
Renault Clio 2003 1.4 8v - IL-21-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip31
post 22 Jul 2010, 11:58
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 229
Joined: 22 August 09




Schimba anvelopele si vei simti cu siguranta diferenta. In cazul tau este obligatoriu si un test al sistemului de franare pe stand.

Si daca pedala de frana este tare inseamna ca servomecanismul nu-si mai face treaba eficient sau deloc. In general sunt doua defectiuni des intalnite:

1. Membrana mecanismul este fisurata si se pierde presiune;
2. Furtunele de legatura sunt fisurate sau sunt pierderi de presiuen pe la imbinari.

This post has been edited by cip31: 22 Jul 2010, 12:10


--------------------
Renault clio symbol 2007 1.5 dci 85 CP 50.000 km
Membru fara probleme, deocamdata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stelus_ionut
post 22 Jul 2010, 12:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 8 March 10




unsure.gif da, o sa fac si treaba asta dar e cam prost cu banii acum,asteptam sa fie maxima urgenta de ele


--------------------
Renault Clio 2003 1.4 8v - IL-21-CSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 12:28
Dacia