Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

far scenic 2002, motoras reglare far

Sharkysign
post 13 May 2009, 20:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 July 06




Fratilor am o problema destul de delicata. Am avut masina lovita fatza...strambat capota si ciupit un pic farul pe partea stanga. Dupa ce am luat-o de la service am constatat ca noul far de pe stanga care fusese schimbat batea cam jos in comparatie cu cel din dreapta. Am incercat sa rezolv problema, si am constatat ca tija de la motorasul de reglaj practic nu era in locasul care sa-i permita sa-si faca treaba. Problema esta ca spatiul e foarte ingust iar acel "tzumburush" nu vrea sa intre in suport asa ca dupa parerea mea ar trebuit demontat farul si introdus acel "tzumburush" de la motorash inainte de al pune pe masina, numai ca farul e fixat in 3 suruburi dintre care 2 suruburi usor accesibile insa al 3-lea e imposibil de ajuns la el. Intrebarea mea este cum ajung la acel surub fara a demonta jumatate din masina? Tin sa precizez ca acea clema in care trebuie sa intre tija de la motoras e din plastic care sta fixata intr-un canal in forma de U si care din incercarile mele a iesit din acel lacas si-mi e imposibil sa o bag inapoi cu farul pe masina. In esentza probabil e o treaba simpla pentru cine se pricepe si cine a mai facut asa ceva...asa ca daca e cineva printre forumishti care cunoaste il rog sa ma "lumineze" si pe mine.

This post has been edited by Sharkysign: 13 May 2009, 20:33


--------------------
Renault Scenic 2002 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 May 2009, 20:34
Post #2


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mergi inapoi la service daca e o lucrare recenta. Presupun ca farul nu e unul de origine. Am patit si eu asta, sa nu fie surubul de reglaj prins in oglinda. Rezolvarea? Mi-am cumparat faruri originale. Oricum se poate face, ia-te de aia care l-au pus.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
black_alienware
post 13 May 2009, 20:35
Post #3


B L K


Group: Members
Posts: 622
Joined: 15 November 07
From: Moreni




Eu am tablita aia de inconjoara becul pe faza scurta stramba, adica e prea pe bec si imi bate faza scurta la 2m. Habar n-am cum sa ajung sa stramb tabla aia in pozitia corecta.


--------------------
Renault Scenic 2001/1.9DCI/102HP - DB || B L K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sharkysign
post 13 May 2009, 20:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 July 06




Masina a fost facuta pe rca-ul vinovatului...farul practic nu avea mare lucru dar cei de la asigurare l-au pus pe lista...si lucrarea are cateva luni bune...o sa incerc intr-un fel sau altu sa o rezolv eu pentru ca nu am chef sa mai dau cu ochii de aia de la service ca-mi e ca-i iau la injuraturi dupa ce mi-au tinut mashina 1 luna pentru o indoitura la capota....sper weekendul asta sa gasesc o solutie impreuna cu un prieten de la renault


--------------------
Renault Scenic 2002 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatar 69
post 14 May 2009, 07:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 3 September 08
From: Caransebes




Am avut si eu aceeasi problema, adica masina lovita in fata, si din propria experienta iti spun ca farurile pot fi date jos daca dai si bara fata jos. E destul de simplu, e prinsa mai mult in cleme, suruburi doar cateva la aparatorile de noroi de la roti si unul central la inchiderea capotei. Motorasul de reglare a farurilor poate fi schimbat si fara a demonta farul. Bafta!


--------------------
Renault Megane Scenic 2001 / 1,9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 14 May 2009, 08:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




deci citind problema ta pot spune asa

1faru nu se da jos fara bara si inca cateva suruburi in plus care tin o clema care tine faru

2 acel locas U in el intra bila de pe motorasul electric din cate stiu de jos in sus

3 daca suruburile de reglare a farului sunt la maxim adica oglinda dusa inauntru si motorasu tras nu o sa reusesti in veci sa le conectezi
asigurate ca oglinda farului e trasa spre motoras si motorasul intins la maxim
daca nu scoate un capac de la far si trage cu mana de oglinda pana agati motorasul


pt prietenul nostru black_alienware io zic asa pune becu corect in far
mai mult ca sigur ai pus becu invers sau gresit in soclu
nu esti primu



--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sharkysign
post 14 May 2009, 09:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 July 06




Multumesc foarte mult pentru ajutor. Tuner mi-am zdrelit degetele incercand sa bag tija motorasului in locul ala dar nu intra si nu ajungea suficient, iar clema aia de plastic la care trebuia sa ajunga a iesit si nu pot sa o bag din pozitia aia inapoi prin gaurica aia de 3 cm diametru...astfel ca trebuie sa dau farul jos sa fixez clema care tine tija motorasului si poate pot pune si motorasul inainte de a pune inapoi farul pe masina. O sa incerc sa mai apropii oglinda farului de motoras desi cred ca e la maxim. In weekend o sa incerc sa rezolv.


--------------------
Renault Scenic 2002 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
black_alienware
post 14 May 2009, 12:03
Post #8


B L K


Group: Members
Posts: 622
Joined: 15 November 07
From: Moreni




Da Tuner, asa a fost.
Becul pus invers.
Intr-o zi o sa fac MARE scandal la service-ul ala unde mi-a fost reparata masina dupa accident.


--------------------
Renault Scenic 2001/1.9DCI/102HP - DB || B L K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 14 May 2009, 13:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




QUOTE(Sharkysign @ 14 May 2009, 09:17)
Multumesc foarte mult pentru ajutor. Tuner mi-am zdrelit degetele incercand sa bag tija motorasului in locul ala dar nu intra si nu ajungea suficient, iar clema aia de plastic la care trebuia sa ajunga a iesit si nu pot sa o bag din pozitia aia inapoi prin gaurica aia de 3 cm diametru...astfel ca trebuie sa dau farul jos sa fixez clema care tine tija motorasului si poate pot pune si motorasul inainte de a pune inapoi farul pe masina. O sa incerc sa mai apropii oglinda farului de motoras desi cred ca e la maxim. In weekend o sa incerc sa rezolv.
*




trebuie sa desfaci suruburile la plasticurile de sub masina respectiv bara fata apoi cel de la roata si ai sa vezi intre bara si aripa in plasticu de la roata un locas de cheie se baga de jos in sus o tubulara de 10 si desfaci un surub identic pe partea cealalta unu pe mijlocu bari la deschiderea capotei si ar trebui sa iasa bara
poza bara desfacuta
inca una poate te ajuta

This post has been edited by tuner: 14 May 2009, 13:36

Attached thumbnail(s)
20090330_801.jpg ( Size: 313.71k ) Number of downloads: 247


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sharkysign
post 14 May 2009, 19:05
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 July 06




124.gif am reusit sa rezolv problema fara sa mai demontez bara. Am largit un pic cu un fier roshu plasticul in care vine bilutza de la tija motorasului si cu o sarmulitza si cateva tone de rabdare am reusit sa-l bag in locasul de unde sarise iar pe urma tija motorasului a intrat unde trebuia si totul functioneaza cum trebuie, reglat tija etc...
in orice caz multumesc tuturor care mi-au raspuns, e bine de stiut si cum se demonteaza bara de pe fatza smile.gif


--------------------
Renault Scenic 2002 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 07:25
Dacia