Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Click metalic la apasarea acceleratiei

sayups
post 21 Feb 2008, 11:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 September 07




Cand apas acceleratia, se aude un "click" metalic dupa o perioada mai lunga de frana de motor.
Mai precis, se manifesta doar cand(si nu de fiecare data) ridic piciorul de pe acceleratie, scade viteza, si apas acceleratia dupa suficient timp incat nu se mai simte ca frana de motor ar mai avea vreun rol in decelerare.
Se aude un zgomot ca si cand ai lovi doua monede din ceva aliaj moale.Sa zicem plumb. Este metalic dar nu ascutit.
Masina merge normal.Kilometrajul este pe la 10.000.Nu ma refer la cazul in care schimb viteza subturat.

Este ceva anormal in ce am expus ?

p.s.
Evident, nu ma pricep decat la scos joja si pus lichid de parbriz, de aceea daca am spus prostii mari, mustrati-ma vartos dar argumentat.

Multumesc.


--------------------
renault megane 2007, Megane 2, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali 1997
post 21 Feb 2008, 11:46
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 19 July 06




Probabil ca este zgomotul facut de dantura pinioanelor de la planetare .


--------------------
Ford Focus 2.0 TDCI 163 CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sayups
post 21 Feb 2008, 12:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 September 07




ok,
dar in cazul asta nu ar trebui sa se auda de fiecare data ?


--------------------
renault megane 2007, Megane 2, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 21 Feb 2008, 12:41
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Se aude in toate treptele si la plecarea de pe loc? Posibil bieleta motor, sau un tampon slabit. Nu e obligatoriu sa se auda de fiecare data, depinde cat de tare accelerezi.

This post has been edited by 19vik: 21 Feb 2008, 12:41


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sayups
post 21 Feb 2008, 14:17
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 September 07




se aude cel putin in treptele a II-a si a III-a.
nu se aude la plecarea de pe loc.
se aude indiferent cat de fin apas acceleratia.


--------------------
renault megane 2007, Megane 2, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali 1997
post 21 Feb 2008, 15:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 19 July 06




Am aceeasi problema la Mondeo . Nu se aude tot timpul ci atunci cand accelerezi usor dupa ce ai mers in frana de motor in special in treapta superioara. Este greu de descris . Orice masina face , mai mult sau mai putin . Asta daca am inteles eu bine ... cum face masina ta . Incearca s-o urci pe un elevator si misca usor rotile . Ar trebui sa auzi zgomotul respectiv in cutie . Daca zgomotul este in limitele normale cauta sursa in alta parte .

This post has been edited by Vali 1997: 21 Feb 2008, 15:49


--------------------
Ford Focus 2.0 TDCI 163 CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinG
post 21 Feb 2008, 22:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 11 December 06
From: Bucuresti




Problema asta o am și eu dar am deja 31 kkm. Mă mir că la voi a apărut așa repede. Din câte întrebări am pus la zeci de mecanici (11 mai exact) unul singur mi-a dat o explicație care m-a mulțumit/lămurit: e vorba de uzura elementelor din ansamblul de direcție, mai bine zis pivoții, la frânare din cauza unghiurilor (cădere, fugă și care vor mai fi...) unghiul făcut de roți în plan orizontal se modifică iar la demaraj, fără se se atingă viteza 0, se produce acel sunet/pocnet metalic.
Eu explicația o găsesc plauzibilă dar la o mașină de 10 k euro te poți aștepta.
După buget nene Fănică....
smile.gif


--------------------
Reno*Opel Clio 1.5dCi 80CP, 2006 Opel Astra Clasic III, 2013
Să vrei și nu te poti schimba!
PNA Mio C520 EEU+T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 23 Feb 2008, 13:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




absolut aberanta explicatia.

care e treaba de fapt: pe intreg lantul cinematic al transmisiei automobilului toate piesele in contat direct sunt asamblate cu un oarecare joc nominal fara de care ar fi imposibila o functionare corecta. mai precis exista jos in articulatiile homocinetice ale arborilor planetari, in transmisia principala a masinii, in diferential, in pinioanele perechi ale fiecarei trepte, in ambreiaj etc. la aceste jocuri se adauga si deformarea elementelor de cauciuc din suspensia masinii.
Ce se intampla de fapt. la rularea in frana de motor toate aceste jocuri e reduc intr-o anumita directie, fluxul cinematic face ca puterea sa fie transmisa de la roti la motor si jocul sa fie, ca sa zic asa, cumulat intr-o parte (intr-un sens al miscarii). La apasarea acceleratiei sensul transmiterii puterii se schimba brusc, de la motor spre roti astfel incat jocul acela cumulat se transmite vilolent incelalalt sens. si apare zgomotul. de obicei se aude de la arborii planetari, deoarece acolo este punctul de intalnire a celor doua momente mari - momentul motor amplificat de transmisie si momentul de la roata.

de remarcat este faptul ca acest zgomot nu este o problema, el apare absolut la toate masinile doar ca nu se aude decat uneori. mai mult de atat nu este un motiv de ingrijorare decat daca se amplifica suparator de mult.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali 1997
post 23 Feb 2008, 22:28
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 19 July 06




Da , ai dreptate . Despre fenomenul asta vorbeam si eu , doar ca "jocul" in cazul masinii mele este mai mare , lucru recunoscut si de service . Din pacate , desi face mai mult decat alte masini nu face obiectul garantiei , fiind considerat in limite normale . Urcata pe elevator , langa alta masina identica clantane mult mai tare . Este vorba de jocul din dantura pinioanelor de la planetare . Asta este , dau muzica mai tare biggrin.gif Oricum explicatiile mecanicilor din orice service au foarte rar vreo legatura cu adevarul . Nici macar pe aproape nu sunt ...


--------------------
Ford Focus 2.0 TDCI 163 CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 24 Feb 2008, 03:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




planetarele nu au pinioane..
articulatiile planetarelor sunt fie Rzeppa (cu bile adica) sau cu tripod si galet sferic. restul solutiilor nu se mai folosesc.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali 1997
post 24 Feb 2008, 09:48
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 19 July 06




In cutie exista un angrenaj . Eu la pinionul din cutie ma refeream . Ca sa ajunga sa se roteasca (planetrara) ii trebuie asa ceva . Exista 4 pinioane conice (pinion satelit ii mai spun unii ). Dar , in sfarsit ... Ce mai conteza . Sa se duca la service daca -l deranjeaza sau sa se obisnuiasca cu zgomotul .


--------------------
Ford Focus 2.0 TDCI 163 CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 24 Feb 2008, 12:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




in cutie sunt multe angrenaje. Ce zici tu cu satelitul ala...face parte din diferential si l-am mentionat mai sus ca sursa de zgomot.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali 1997
post 24 Feb 2008, 15:35
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 19 July 06




Da , am privit cutia in ansamblul ei . Ai dreptate , este la diferential (diferentialul face parte din cutie ) dar este un pinion care poate sa faca zgomot . La mine face la orice debraiere si accelerare . A fost norocul meu .


--------------------
Ford Focus 2.0 TDCI 163 CP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AcerMate
post 26 Feb 2008, 10:37
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 30 October 07




La meganul meu am avut aceeasi problema. A aparut pe la 7000 km si m-am gandit ca e celebrul ax al volanului. Am procedat de unu singur la strangerea lui dar am vazut ca nu era slabit. Am zis ca ma duc la revizie si le spun atunci, dar intre timp a disparut ca prin minune pe la 9000 km.


--------------------
Renault Megane 2007 ver.2.2, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 19 Mar 2008, 19:45
Post #15


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Pana la urma a rezolvat cineva problema asta? (sau "problema") De la ce a fost?


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taviAR
post 22 Mar 2008, 09:21
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 March 08




Incearca sa te concentrezi la felul in care folosesti pedala de ambreaj!!!
Incearca sa pleci de pe loc usor fara acceleratie dupa care apesi brusc ambreajul!
Te rog spune ce se intimpla!

This post has been edited by taviAR: 22 Mar 2008, 10:05


--------------------
Renault Megan 1.9 dci breack 2002, 1 - AR08RYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 24 Mar 2008, 21:09
Post #17


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Pai asta e dilema: in R chiar plec usor, fara acceleratie, doar din ambreiaj, usor si face zgomotul asta. In celelalte viteze nu e nicio problema, rar doar cand schimb din a 2-a in a 3-a si am turatie prea mare (3500-4000) sau prea mica (~2000), face un gen de frana de motor. Dar asta nu e deranjant. Ma deranjeaza zgomotul in marche-arriere deoarece chiar plec cu mare grija. Acum 4-5 luni de exemplu, facea zgomotul asta, dar o data la 2-3 zile. Acum face zilnic si parca mai puternic.

Care sa fie problema?


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
51lvu
post 15 Apr 2008, 20:16
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 17 November 07




Se auzea si la mine sunetul metalic la relanti si la frana de motor (nu tot timpul), in plus se auzea si un zgomot gen "barait" la accelerare. Acum cateva zile s-a produs o schimbare, in sensul ca la un drum lung (~ 500 km) dupa ce m-a speriat teribil pentru ca zgomotul a fost mult amplificat si nu mai disparea orice as fi facut, la un moment dat zgomotul a incetat, motorul a inceput sa "toarca" frumos, dar .... de atunci intra foarte greu in viteza, iar in R nu mai pot baga decat cu motorul oprit. Mentionez ca cu motorul oprit intra usor in toate treptele. Ce sa fie ?


--------------------
Renault Megane II 1,9 dCi Luxe Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:38
Dacia