Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Albania, Calatorie in Albania

nasty
post 13 Apr 2024, 21:55
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




Imediat după revoltele din Albania

https://www.hotnews.ro/stiri-international-...-guvernului.htm

am verificat prețurile la biletele de avion. Erau prăbușite:




IMG_2782.png ( Size: 410.6k ) Number of downloads: 200
IMG_2781.png ( Size: 499.65k ) Number of downloads: 195
IMG_2784.png ( Size: 416.09k ) Number of downloads: 190
IMG_2783.png ( Size: 486.02k ) Number of downloads: 190


Am luat imediat, bineînțeles!










Pershendetje!



Baza de plecare, Roma. WizzAir a subcontractat pt zborul Roma-Tirana, un Boeing 738 vechi de 23 de ani, care a aparținut Ucrainei. Zbor 59 de minute, peste Napoli, Vezuviu, Ischia, Procida, Capri, Costa Amalfitană:














Am aterizat pe aeroportul Ruga Nënë Tereza
faleminderit!

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Nënë Tereza:





Pt cei care sunt interesați vă voi da càteva date poate mai puțin cunoscute despre Maica Tereza. Nu e din ciclul eu postez, eu citesc!
Oricum poate fi ceva util pt cititorii din viitor, poate cei după generația Z ( cei din Z citesc numai ce e subliniat)









Christopher Hitchens, autorul eseului The Missionary Position: Mother Teresa in Theory and Practice(d) (1995; în traducere, „Poziția misionarului: Maica Tereza în teorie și practică”), care într-un articol din 2003 scria: „Aceasta ne duce înapoi la corupția medievală a bisericii, care vindea indulgențe celor bogați în timp ce săracilor le predica focurile infernului și continența. [Maica Tereza] nu era o prietenă a săracilor. Era o prietenă a sărăciei. Ea spunea că suferința este un dar de la Dumnezeu. Și-a petrecut viața opunându-se singurului leac pentru sărăcie, și anume emanciparea femeilor și eliberarea lor dintr-o variantă animalică de reproducere forțată.”[57] El a acuzat-o de ipocrizie pentru că a ales tratamente avansate pentru boala ei de inimă.[58][59]
Deși Hitchens credea că este singurul martor chemat de Vatican, Aroup Chatterjee(d) (autorul cărții Mother Teresa: The Untold Story) a fost chemat și el pentru a argumenta împotriva beatificării și canonizării Terezei
… Conform unui articol publicat de universitarii canadieni Serge Larivée, Geneviève Chénard și Carole Sénéchal, clinicile Terezei primeau donații de milioane de dolari, dar nu furnizau asistență medicală, nu practicau diagnoza sistematică, nu distribuiau pacienților suficientă hrană și suficiente analgezice: „Maica Tereza credea că bolnavii trebuie să sufere ca Hristos pe cruce”. S-a afirmat că banii primiți ar fi putut transforma starea de sănătate a săracilor înființând stabilimente de îngrijire paleativă.” sursa: wiki


Cam dură Maica Tereza!
Oare de ce? Cum se explică?

Poate și prin:


“ Agnesë Gonxhe Bojaxhiu (Gonxhe însemnând boboc în albaneză) s-a născut în 26 august 1910 la Skopje în Imperiul Otoman, în prezent capitala Republicii Macedonia. A fost botezată pe 27 august 1910.Familia ei a trăit pe strada Koçina 13 din centrul orașului Skopje, unde exista o mare comunitate de vlahi. Tatăl ei Nikollë Bojaxhiu sau Nicolae Boiagiu a fost de origine vlahă.”

Hopa!

15 Apr 2024, 08:22:





Miremengjes!

Plimbare prin Tirana:


15 Apr 2024, 09:23:
Textul e făcut perfect!
Mulțumesc Marty!


QUOTE(Marty @ 4 Dec 2023, 14:29)
Asadar, revin cu detalii dupa o scurta vacanta minunata. Toate cele relatate se refera la Tirana si, foarte putin, Durres.
In primul rand, recomandare calduroasa cand mergeti la Tirana: lasati prejudecatile acasa! Oamenii sunt prietenosi, zambitori, vorbesc engleza; arhitectura e absolut ok.
Am plecat de acasa cu ideea ca mergem intr-un loc marcat masiv de comunism, colorat in totalitate in nuante de negru si gri, cu arhitectura specifica vremii, blocuri comuniste, oameni inchisi si tristi, nevorbitori de engleza, cu drumuri proaste si pline de cotete de masini (predominant fiind mertanu'). Nimic mai fals! Insirui mai jos, defalcat, toate aspectele pe care le consider importante:

Transfer Aeroport - Tirana Centru si retur
- Exista o cursa de autocar regulata (se pleaca in fiecare ora, la fix, 24/7), costa 400 Leke/ 4 Euro, se poate plati cu card, leke, euro;
- Va recomand sa fugiti repede la autocare, ca sa prindeti loc. Exista 3 autocare disponibile ce pleaca spre Tirana, dar, cand se varsa Ryanairu'/Wizzu' de Bucuresti, cu cate 200+ de suflete, s-ar putea sa ramaneti pe jos;
- Sunt doua companii de taxi care ofera serviciul pentru un pret fix (deci nu te fac rechinii la bani), una costa 21 de eur, una 25 de eur.

Cazare
- In centru, exista 3 hoteluri mari, unul de 5*, doua de 4*, preturile fiind undeva pe la 400 ron/noapte. Mai exista si alte hoteluri in zona, care arata super ok, dar sunt mai mici si un pic mai departe de centru (5-10 minute de mers pe jos)
- Booking-ul e plin de apartamente si hosteluri, pentru toate buzunarele. Noi am stat intr-un apartament de 2 camere, la 10-15 minute de centru (mers pe jos), intr-o zona f. linistita, pentru care am platit 80 eur/3 nopti. Pe o raza de 100 de metri, aveam vreo 5 restaurante si cafenele, o patiserie, 2 aprozare, 2 minimarketuri si un Spar. Nu e lux, dar il recomand cu mare caldura pentru ca ne-am simtit f. bine: link apartament.

Mancare bautura
- Au mici!!!! Se numesc Kofte si nu lipsesc din meniul niciunui restaurant. Mai au si o chestie facuta la cuptor, cu branza, sos de rosii si nu-stiu-ce bucati de carne, care e delicioasa;
- Oricum nu poti da gres cu mancarea p-acolo. Am intrat in locuri random, fara sa citim recomandari si alte chestii, unele - carciumi mai cu staif, altele - doar pentru ca ne-a placut ca era plin de localnici si/sau arata bine ce aveau prin farfurii. Personal, recomand fiecare loc in care am mancat: Tymi Restorant (restaurant, plata card), Zgara e Tirones 2 (restaurant, plata card), Mish Gici Geni (bodega, exclusiv porc, plata cash, leke/euro), Aloha Fish & Grill (fish restaurant, plata cash, leke, euro). Gici Geni ne-a facut niste platouri cu un mix traditional si ne-a luat 1100 Leke de persoana, asta incluzand garnitura si o bere.
- In Castelul Tirana/Toprani's Castle, gasiti o gramada de cafenele, baruri, restaurante si magazine cochete, unde puteti sa va bucurati in liniste de un pahar de vin, o masa copioasa sau puteti cumpara diverse chestii de prin magazine.

Bautura
- Vinul local este f. bun, merita incercat. La restaurante, nu am baut decat vinul casei, care, de fiecare data, s-a dovedit a fi o alegere deosebita;
- La Geni, Am primit din partea casei un rachiu. Nefiind bautor de tuica/palinca/rachiu, am gustat cu reticenta. S-a dovedit a fi o tuica f. misto, cu un gust discret de tuica, ce nu ardea pe gat;
- In interiorul castelului antementionat, am gasit un wine bar cu o selectie foarte buna de vinuri si cu o atmosfera placuta, Filiari se numeste;
- Berea lor nu m-a dat pe spate, e un pic cam light, in genul berii americane. De mentionat ca nu beau bere romaneasca, pe motiv ca-i prea amara.

Oamenii
- Draguti, zambitori, ingrijiti si bine imbracati;
- Politicosi si educati, gata sa ajute;
- Am fost cu autobuzul pana la Durres si am mers destul de mult pe jos din centru pana la autogara, undeva la 45-50 de minute. Nu am avut nicio surpriza neplacuta, totul este ok.

Bani si preturilei
- E plin de case de schimb, unde te intorci dai de una;
- Cursul de la casa de schimb e 1 eur la 101-102 Leke;
- …..
- In general, in Tirana se poate plati cu cardul;
- Unde nu se poate plati cu cardul, vor accepta Euro, rata de schimb fiind 1 Euro pentru 100 Leke;

Preturile
- Nu mi s-au parut mai ridicate decat cele din Brasov (Bucurestiul e sigur mai scump);
- Cea mai scumpa masa a fost undeva la vreo 4400 Leke, dar ne-am porcit cu dorade, calamari, creveti, sepii si vin;
- Un pahar de vin bun (Negroamaro Rosato de la Cotaldo), 600 Leke.

Circulatia
- Citisem undeva ca nu respecta culorile semaforului. Eronat, le respecta cu sfintenie! Nu am vazut pe nimeni sa forteze galbenul, indiferent de ora zilei;
- Traversarea pe la trecere, pe arterele importante, se face....cu tupeu. Am stat cateva minute si am observat cum se comporta ei si ne-am adaptat si noi. Exista unii soferi care, daca te vad pe marginea trecerii, opresc si-ti acorda prioritate, dar nu sunt multi;
- Pe drum drept, circulatia e ok, dar giratoriile sunt absolut fascinante. Tupeul e primordial, altfel ramai pe loc, ca nu te lasa nimeni sa treci;
- Am observat, pe bulevardele cu magazine, ca nimeni n-are vreo greata sa opreasca pe banda a doua (prima banda e pentru autobuze si taxiuri), sa puna avariile si sa mearga unde are treaba. Ba am observat si pe unul care a oprit pe banda a treia (din 3.5 benzi de mers), sa puna avariile si sa plece unde avea treaba, de abia aveau loc sa se strecoare printre el si masinile oprite pe banda a doua;
- Drumurile se prezinta in conditii excelente, atat in Tirana, cat si in drumul catre aeroport sau spre Durres.

Internet
- Orice terasa/restaurant are wi-fi pentru clienti, dar trebuie sa cereti parola;
- Daca vreti sa folositi datele mobile din tara, recomand sa aveti Digi. Costul pe Mega transferat e de 0.006 Eur (0.6 centi), fata de 0.86 Eur/ Mega de la VDF.

Observatii
- Daca vreti sa mergeti cu autobuzul prin tara, mare grija la taxatorii de pe autobuze. Nu au niciun scrupul si, daca te vad ca nu stii, te ard la bani. Drumul spre Durres costa oficial 150 Leke, pe noi ne-a incarcat cu 180. N-am comentat pentru ca am crezut ca nu era site-ul actualizat. La intoarcere, in schimb, ne-a incarcat cu 200 de leke de persoana, ulterior citind ca ar fi costat doar 50 de leke de persoana;
- Veti observa (probabil) ca bautura vi se va turna in aceleasi pahare, nu le vor schimba. E vorba de o superstitie a lor (schimbi paharul, schimbi familia sau ceva de genul).

Cam asta am momentan de spus, probabil ca voi mai scrie cand imi voi aminti. Daca aveti intrebari, shoot.
Revin cu poze.

*




Scenariul fiind făcut, eu vin cu imaginea:






15 Apr 2024, 09:25:






faleminderit!

This post has been edited by nasty: 15 Apr 2024, 09:25


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 17 Apr 2024, 09:54
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




O piață cu intermediari, fără producători în centru Tiranei. Produse locale: măsline, smochine, ulei de măsline, raki, vin, poate și ceva legume.


De neratat byrek cu ayran!
Au byrek cu carne, cu brânză, “vegetarian” cu diferite legume. Seamănă puțin cu șuberek și plăcinta cu brânză de la noi:










ceva poze:

IMG_0788.png ( Size: 237.06k ) Number of downloads: 129
IMG_0787.jpeg ( Size: 3.41mb ) Number of downloads: 13
IMG_0745.jpeg ( Size: 1.86mb ) Number of downloads: 12
IMG_0744.jpeg ( Size: 3.01mb ) Number of downloads: 11
IMG_0743.jpeg ( Size: 3.05mb ) Number of downloads: 12
IMG_0730.jpeg ( Size: 1.99mb ) Number of downloads: 19
IMG_0722.jpeg ( Size: 4.58mb ) Number of downloads: 11
















Cum să nu-ți placă Albania?
Luați încă trei motive:

1)






2) https://youtube.com/shorts/g0cUjhdrM6E?si=MUZaKCnECIzqyKZR





A treia, de ce?

3).


18 Apr 2024, 09:35:







Ați ghicit! Bravo!

“ Pe-al nostru steag e scris Unire este un cântec patriotic dedicat unirii Principatelor Române, Moldova și Țara Românească de la 1859. Muzica îi aparține lui Ciprian Porumbescu, iar versurile lui Andrei Bârseanu. Melodia cântecului este în prezent imnul național al Albaniei.”



Fascinația pieței Skanderbeg:






This post has been edited by nasty: 18 Apr 2024, 09:35


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Apr 2024, 15:44
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




Am căutat cazare pe booking.com
Am găsit ceva interesant:




IMG_2844.jpeg ( Size: 414.67k ) Number of downloads: 16




Apoi am văzut o ofertă de nerefuzat la 5*:










poze de la cazare:





IMG_2844.jpeg ( Size: 414.67k ) Number of downloads: 16
IMG_0746.jpeg ( Size: 2.14mb ) Number of downloads: 13
IMG_0747.jpeg ( Size: 2.1mb ) Number of downloads: 13
IMG_0712.jpeg ( Size: 2.38mb ) Number of downloads: 14
IMG_0710.jpeg ( Size: 2.77mb ) Number of downloads: 12


This post has been edited by nasty: 20 Apr 2024, 06:26


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 21 Apr 2024, 08:28
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




Molul din centru:






22 Apr 2024, 08:25:







Până n-am văzut pe google map, n-am știut ce e:











Roma-Feyenoord 1-0

This post has been edited by nasty: 22 Apr 2024, 08:25


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 Apr 2024, 09:55
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05







Pe când Romània era mare, avea ieșire nu numai la Marea Neagră ci și la Marea Ionică, pe teritoriul de azi al Albaniei.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 26 Apr 2024, 16:16
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




La o cafea prin centru:













Pe străduțe, blocuri netencuite, talcioc cu vechituri și o ingenioasă rezolvare a tubulaturii de scurgere din apartamente:




27 Apr 2024, 06:27:







O comparație între turismul din Ro cu cel din Albania:


https://ziare.com/albania/albania-turism-ro...-europa-1822990

“ Albania ne va depăși din punct de vedere încasări din turism și număr de turiști străini în 2023, o țară despre care în urmă cu 10 ani se făceau glume …

O țară care era paria Europei a ajuns deja să ne dea lecții în turism"









This post has been edited by nasty: 27 Apr 2024, 06:27


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post Yesterday, 07:18
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




principiul vaselor comunicante, la un bloc din centru:




IMG_0774.jpeg ( Size: 2.06mb ) Number of downloads: 18
IMG_0775.jpeg ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 22


This post has been edited by nasty: Yesterday, 07:18


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post Yesterday, 07:53
Post #98


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




tiganie mare

Ma gandesc ca acelea vin anvelopate cumva, ca altfel, nu ingheata iarna?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post Yesterday, 15:01
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




Au ierni ușoare!


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post Yesterday, 18:23
Post #100


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.907
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




La un cutremur n as vrea sa fiu in cladirea aia.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post Today, 07:25
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




Având mic dejun f bogat inclus in cazare, nu ne mai era foame până pe la 16-17!
între mese fructe și in special curmale, o cutie babană era 2€.
ce am mai mâncat prin Tirana:

ciorbă de perișoare
IMG_0770.jpeg ( Size: 2.11mb ) Number of downloads: 5




miel cu vinul casei - - - salată

IMG_0772.jpeg ( Size: 2.33mb ) Number of downloads: 5
IMG_0771.jpeg ( Size: 2.19mb ) Number of downloads: 5





prăjitură albaneză cu făină de mălai


IMG_0773.jpeg ( Size: 2.13mb ) Number of downloads: 6







Am fostt la
Restaurantul Oda, unde vin autocare de francezi ( pt miel)

https://maps.app.goo.gl/cL7cGsusBxiPR7WB7?g_st=ic

are multe rețete cu miel, de la cap de miel la cuptor, la mațe de miel .


Am mâncat ( mai mult gustat) și în Bărăgan o tocăniță de mațe și măruntaie și se cheamă gighir - în albaneză -qengji

29 Apr 2024, 08:22:
poze din interior:



This post has been edited by nasty: Today, 08:22

Attached thumbnail(s)
IMG_0769.jpeg ( Size: 2.22mb ) Number of downloads: 9
IMG_0762.jpeg ( Size: 2.36mb ) Number of downloads: 6
IMG_0755.jpeg ( Size: 3.12mb ) Number of downloads: 6


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 19:33
Dacia