Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme la usa din dreapta

Toto - BOD
post 24 Mar 2005, 19:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Am o problema... Nu mi se deskide usa din dreapta!!!!! De fapt se deskide... dar trebuie sa imping din interior cu forta! Asta se inatmpla in special dimineata, sau cand usa nu a fost folosita mai mult timp! Dupa ce o deskid problema dispare... adica se inkide putin mai greu decat celealte (diferenta este mica) si se deschide aproape ca celalte! Usa nu se misca, nu e mutata de la locul ei (m-am uitat la usa din stanga si e aceeasi distanta peste tot). Adica nu are nimic din balamale... traseul de deschidere este lin, problema apare doar la incuietoare cred! Initial am crezut ca nu e unsa la incuietoare... am pus niste ulei si nimic! Tot asa mi se inampla! Are careva idee ce se petrece?


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 Mar 2005, 19:19
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ce masina ai, de cand ? a fost lovita ceva ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 24 Mar 2005, 19:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Clio din 2003 (mkII daca nu gresesc)... nu a fost lovita, nu a fost fortata (sau mai stii :roll: ), nu a fost trantita!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 Mar 2005, 19:27
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu sincer nu am nici cea mai mica idee atunci ... dar iti recomand service auto ...

Sau totusi ... se inchide usa pe o "teava" mica sa nu spun altcumva care e in stalpul usii ... si pe ea exista ceva acolo un plastic un ceva ... daca ala s-a dus exista posibilitatea sa iti faca astfel de probleme cred eu. (si inchidere mai grea si deschidere mai grea)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 24 Mar 2005, 19:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




pe stalpul dintre usi? sau pe cel pe care sunt balamale (daca cumva poate fi numit stalp... )... Te intreb pt ca eu nu am vazut nimic de plastic acolo ... este de fapt o chestie (sa-i zic asa) care prinde usa cand o inchid (dar la mine nu e plastic pe ea... nu a fost niciodata... au facut econimie la mine cred! :roll: ) si inca o chestie una de plastic mai mica... din cate am vazut acolo e intrerupatorul pt lumina!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 Mar 2005, 19:37
Post #6


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Am inteles ... atunci nu se pune ce am scris eu ... sincer atunci nu mai am nici o idee (mergi la service ?) ... oricum voi urma cu interes alte idei/rezolvare.

Succes.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 24 Mar 2005, 19:38
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




la service ma mai gandesc... daca nu gasesc o rezolvare...

Merci!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 28 Mar 2005, 09:59
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




QUOTE
Am o problema... Nu mi se deskide usa din dreapta!!!!! De fapt se deskide... dar trebuie sa imping din interior cu forta! Asta se inatmpla in special dimineata, sau cand usa nu a fost folosita mai mult timp! Dupa ce o deskid problema dispare... adica se inkide putin mai greu decat celealte (diferenta este mica) si se deschide aproape ca celalte! Usa nu se misca, nu e mutata de la locul ei (m-am uitat la usa din stanga si e aceeasi distanta peste tot). Adica nu are nimic din balamale... traseul de deschidere este lin, problema apare doar la incuietoare cred! Initial am crezut ca nu e unsa la incuietoare... am pus niste ulei si nimic! Tot asa mi se inampla! Are careva idee ce se petrece?


Cu usa deschisa ai putea incerca sa actionezi cama cu mana (e in lateralul usii ca un carlig care la inchidere se invarte si intra pe dupa o bara metalica mica in stalpul usii) ca si cum usa ar fi inchisa; apoi sa actionezi manerul exterior, al usii sa vezi daca aceasta cama se invarte si se lasa in jos ca sa se poate deschide usa; acelasi test actionand insa manerul de deschidere din interior al usii; si eu am avut o problema cu usa de la sofer si s-a deblocat mecanismul (era de la manerul din interior).
Daca vezi ca mai ai totusi probleme, alta varianta ar fi (ceva mai laborioasa) sa desfaci invelitoarea usii si sa te uiti la mecanismele de inchider+ macara etc). Dar asta doar dupa primele incercari descrise mai sus.
Succes!


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 29 Mar 2005, 00:28
Post #9


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




incearca sa te uiti la balamaua aia d-acolo, si eventual sa o sa strangi / slabesti cu un imbus de 6. am avut si eu beleaua asta cand mi-a fost schimbata usa din stanga fata


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 29 Mar 2005, 00:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Nu e nici o problema cu mecanismul... merge ca 'uns' (l-am si uns ce-i drept dupa ce mi-a aparut problema asta, dar fara succes)... :roll: Tare mi-e teama ca si cei de la service o sa stea si o sa se uite unul la altul, pentru ca eu nu vad nici o buba....... totul pare ok! Se intampla ca si cum cineva ar apasa pe usa, ne dandu-mi voie s-o deschid! (i-am intrebat pe ai mei prieteni si nu au facut glume proaste cu usa mea laugh.gif )


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KaiseR
post 29 Mar 2005, 13:51
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 30 September 02




Poate ca chederul este lipicios.
Poate se lipeste usa de cheder (cum se intampla uneori iarna ca ingheata).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:54
Dacia