Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sa mori rapus de medicina romaneasca

vladd1923
post 5 May 2008, 18:36
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 22 November 07
From: Bucuresti




offf acum e prima data cand vad topicul asta. imi pare rau sa aud toate astea, dar sa sti ca orice boala isi are leacul, probabil tu doar nu l-ai gasit pe cel potrivit si nu uita... mergi inainte orice ar fi !! o sa te faci tu bine cool.gif


--------------------
VW Passat 2005 TipTronik, 1.9tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 5 May 2008, 18:42
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Draga Cristian,nu-mi ramane mai nimic de zis!Au spus colegii daniel4ro si verde cam tot ce asi fi vrut sa-ti spun!Tinem pumnii si speram sa ai bafta sa scapi in sfarsit de chinuri!Tare faina sugestia colegului verde privitoare la utilizarea forumului ca mic debuseu pentru descarcarea sufletului de amar.Nu te ajuta prea mult(cred)asta numai Dumnezeu medicii si medicamentele pot s-o faca insa o "convorbire" cu noi poate reuseste sa te faca sa uiti(fie si pentru cateva clipe) de dureri!Multa bafta si speram sa te vedem vindecat!Marian

This post has been edited by marian-j: 5 May 2008, 18:43


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 5 May 2008, 20:14
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




Ai facut analizele unde ti-am zis? Daca da, inca astept telefonul tau.


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 6 May 2008, 05:33
Post #64


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




A fost vacanta de Paste (am sunat si mi-au zis sa revin dupa data de 5 Mai) dar acum iau antibiotic pentru a nu se infecta si ureterul de la microcalculi (care mai taie carnea pe traseu si singereaza) deci inca nu am facut analizele.Te sun cum am un rezultat , apreciez mult ajutorul tau.
Pe de alta parte aceasta eliminare de microcalculi, o iau ca pe o imbunatatire a starii de sanatate, desi e neplacuta si dureroasa, daca nu se va infunda ureterul (ar fi prea de tot sa am nevoie de a 4-a ureteroscopie) ma voi simti mult mai bine dupa ce se va termina si voi sta linistit o vreme ca nu mai exista perspectiva unei interventii de extragere a unui calcul de dimensiuni mai mari.
Fac tratament homeopat (acum e intrerupt pt ca iau antibiotic) dar iau si propolis de 3 ori pe zi.Nu mai maninc carne deloc (incec sa elimin orice sursa de proteine care poate intretine infectia si forta rinichii) in rest incerc sa am un regim de viata echilibrat (atit cit este posibil) ies sa ma plimb cind pot, de 1 Mai am iesit cu familia linga Bucuresti in satul natal al parintilor , viata e frumoasa daca pe plan sufletesc si mental esti linistit.
Stiu ca suna ciudat , dar mi-as permite sa va dau tuturor un sfat, nu mai alergati dupa bani si cariera non-stop ,altfel o sa patiti ca mine!
Nu fiti nefericiti ca nu aveti nusce masina sau ce obiecte, incercati sa va bucurati si sa fiti fericiti ZILNIC, ca traiti si sunteti sanatosi.
Probabil ca asta este lectia pe care eu a trebuit sa o invat suferind ,desi multi apropiati mi-au atras atentia ca munceam prea mult!Nu fac pe desteptul sau iluminatul , doar incerc sa exprim niste idei pe care daca le-as fi inteles mai demult , SIGUR nu ajungeam in situatia mea actuala, care totusi nu e atit de grava (sper happy.gif )
Eu va multumesc si sper sa vina ziua in care sa ne intilnim, eu ca arbitru de culturism calatoresc f mult ( cind nu am probleme ca acum).


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 6 May 2008, 07:57
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




""""Nu fiti nefericiti ca nu aveti nusce masina sau ce obiecte, incercati sa va bucurati si sa fiti fericiti ZILNIC, ca traiti si sunteti sanatosi.
Probabil ca asta este lectia pe care eu a trebuit sa o invat suferind"""""

Exact asa!!! Asta am invatat-o si eu cu vreo 7 ani in urma dupa o noapte petrecuta la spital! Prima si sper si ultima.A fost un simplu atac de panica , dar in noaptea aia am dormit 2 ore si am avut puterea sa-mi analizez toata viata, am vazut-o si judecat-o altfel, mult mai realist.


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 18 May 2008, 16:58
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




...nu te descuraja, chiar daca este necesar un timp mai lung de tratament, continua sa pastrezi propolisul in reteta...ai lecturat rezultatele cercetarilor medicale straine care evidentiau ca este activ asupra bacteriei mentionate...plus multa apa minerala Borsec...tatal meu a avut dureri mari de la calculi si i-a eliminat in cca.1 an astfel...plus veninul de albine, fiind si apicultor in timpul liber...acu se apropie de 80 de ani!...plus ca a avut acu vreo cinci ani si o infectie urinara, tratata astfel naturist mai mult, facandu-i control medical la centrul medical dinspre Oltenita, la un doctor urolog cu nume arab, dar foarte bun profesionist...o sa ma interesez cum il cheama exact... Insanatosire grabnica iti doresc!

This post has been edited by TRANCA: 18 May 2008, 17:22


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 2 Jun 2008, 14:55
Post #67


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Ultimile noutati, repetind analizele la doua laboratoare si la inst Matei Bals , s-a izolat tulpina si de azi ma internez pentru 10 zile pentru tratament intravenos+nusce solutie cu aminoacizi care ajuta la omorirea bacteriei.
Propolis iau in continuare, ma simt mai bine si pot sa lucrez , ba chiar am mai facut si un pic de sala.
Va multumesc tuturor si cu ajutorul lui Dumnezeu , sper sa va dau vestile bune dupa externare.


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 2 Jun 2008, 15:00
Post #68


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




te asteptam peste 10 zile sa ne dai vestea insanatosirii tale!


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 2 Jun 2008, 19:24
Post #69


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




124.gif
Multa bafta!


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 3 Jun 2008, 00:16
Post #70


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Te asteptam recuperat si sanatos !


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 3 Jun 2008, 00:46
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Muuulta bafta,Cristian!Te asteptam(cu draga inima!) la "Coltul bucurosilor"!!


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 3 Jun 2008, 15:27
Post #72


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




124.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 12 Jun 2008, 23:25
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




De-a Domnul sa fii bine si sanatos cat mai curand!...


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 17 Jun 2008, 02:56
Post #74


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Am terminat tratamentul, nu mi-e prea cald ,pt ca antibioticele pe vena in cantitati mari sunt f toxice, o sa fac analizele la 1 luna apoi le voi repeta timp de 6 luni (daca ies bine).Am revenit la tratamentul cu propolis si in curind il voi relua pe cel homeopat.
Inca nu am voie bere , dar sunt convins ca la meciuri o sa beti voi si pentru mine!
Ca o faza tare, eu beau f rar, dar ciudat acum ca nu e voie, am pofta de o bere din cind in cind!


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvangsmm
post 17 Jun 2008, 09:46
Post #75


Membru Mare


Group: Members
Posts: 125
Joined: 28 July 07
From: bucuresti




salut am citit tot ce sa scris pana acum ce pot sa sati trasmit e multa sanatate si in legatura cu doctori nu toti dar uni sunt niste nenorociti !DUMNEZEU E SUS SI VA AVEA GRIJA DE FIECARE!


--------------------
RENAULT CLIO 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 17 Jun 2008, 19:32
Post #76


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Promit sa va tin la curent cu evolutia si rezultatul analizelor!Apoi sa bem de bucurie!


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 17 Jun 2008, 22:33
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Doamne-ajuta Cristian!!Tinem pumnii!!Ne "vedem" la o bere! biggrin.gif Muuulta bafta!


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 18 Jun 2008, 21:07
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Colegu, sincer nasoala faza ce-o citi aici dar se pare ca am ajuns la spartul targului, acum sper te-ai vindecat sau esti pe cale sa te vindeci si putem continua lupta(teoriilor) in subiectul tau "sanatatea/slabire/musculatura " smile.gif
Multa sanatate si din partea mea si da-i un biceps in gura bacteriei nenorocite !

This post has been edited by Axe: 18 Jun 2008, 21:15


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 22 Jun 2008, 20:36
Post #79


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Merci frumos!Pe 12 iulie fac analizele si probabil in 4-6 zile voi avea rezultate, deocamdata ma lupt cu probleme la stomac , antibioticele mi-au distrus tranzitul si flora din stomac si am inceput sa am greturi si sa nu mai pot minca.
Bag Probiotice la greu si lactate, dar merge greu!


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 22 Jun 2008, 21:26
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Sa intelegem totusi ca ciuda neajunsurilor te simti mai bine?Adica incepi,usor-usor, sa te refaci?Sper ca luna viitoare sa te gasim la "Coltul bucurosilor"! smile.gif Bafta!


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 13 Jul 2008, 07:42
Post #81


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




Salut cristian

ce vesti ne mai dai?



--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 24 Jul 2008, 11:13
Post #82


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




O sa repet analizele in August , deocmadata nimic nou...


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 21 Aug 2008, 10:41
Post #83


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Ultimile update-uri la analize a iesit Stafilococ auriu.Nu prea mai am incredere in nimic, o sa mai fac aceleasi analize la 2 lab private si la inst Cantacuzino...


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Aug 2008, 10:50
Post #84


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




din cate stiu se trateaza cu antibiotice puternice.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 23 May 2009, 07:24
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




QUOTE(cristianxxl @ 17 Jun 2008, 19:32)
Promit sa va tin la curent cu evolutia si rezultatul analizelor!Apoi sa bem de bucurie!
*




... Buna! Care a fost rezultatul tratamentului cu propolis? Cum ai rezolvat problema?


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 3 Jun 2009, 06:11
Post #86


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Inca am infectia...am reinceput tratamentul cu antibiotice intravenos sub supravegherea unei dr-e de la Inst Matei Bals.Propolis iau incontinuu, cand nu iau antibiotic.
Partea nasoala e ca au aparut complicatii de genul hipertensiune arteriala secundara infectiei renale.
Oricum per ansamblu e mai bine, sub trat homeopat m-am simtit bine vreo 6 luni, desi virusul este prezent.
Odata si odata ma fac eu bine:)


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 3 Jun 2009, 08:50
Post #87


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Multa Sanatate!!! up.gif


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 19 Feb 2013, 01:38
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Au trecut ceva anisori de la ultima postare.

Cristianxxl esti bine, traiesti ? Vad ca inca mai postezi, ceea ce inseamna ca nu te-a rapus boala. Zi-ne si noua cum ai rezolvat-o pana la urma ?

PS: Inutil sa spun ca in ultimii 15 ani m-am confruntat si eu cu diferite probleme de sanatate si in toate cazurile, indiferent daca erau grave sau nu, principala bariera nu a fost tratamentul ci medicii incompetenti.

Un singur ex. sugestiv prin simplitatea tratamentului si incapacitatea larg raspandita a medicilor de a trata cauza respectiva.

Am vazut peste 50 de medici intr-un an si ceva ca pana la urma sa descopere medicul de familie ca aveam o lipsa de magneziu care amplifica mult o stare de rau datorata unei maioneze prost facute care mi-a dat stomacul peste cap ani de zile.

Era sa mor fiindca slabisem enorm, neputand manca decat orez fiert fara sare...inceputul tratamentului care a avut efect a fost un flacon de magneziu efervescent de la alimentara, 3 lei/buc. Apoi am dat-o pe salate...multe salate...inca un an si ceva si mi-am revenit prin forte proprii. tongue.gif

Pe la inceput un medic renumit de la Fundeni mi-a spus ceva de lipsa de magneziu...dar in ideea ca nu cumva sa iau magneziu fiindca vrea sa vada efectele bolii fara a fi influentat de aportul de magneziu. Eu ca boul l-am ascultat aproape un an.

Evident ca si pe mine m-au trimis la psihiatru...ala m-a trimis inapoi confirmandu-mi plictisit ca problema mea e reala...tratamente peste tratamente, ba ca sunt anorexic, ba ca e giardia, sida, hepatita, ba ca fac eu pe interesantul...cata prostie am vazut... sad.gif

Un medic imi instruia familia sa nu-i mai pese de mine ca d'asta fac asa...imi venea sa-i dau cu dosarul de analize in cap...sa i-l fac guler. (mare profesor universitar)

Alt medic mi-a dat un medicament puternic impotriva giardia. A uitat sa mentioneze ca trebuie luat de doua ori la interval de o saptamana, altfel existand riscul ca giardia sa devina mai rezistenta. Noroc ca n-aveam giardia.

Primul medic era de pe salvare...diagnosticul lui a fost ca ma prefac...asa ca i-am tras niste gaze in direct...da cum sa spun...nu doar ca aveau miros concentrat de oua clocite ci efectiv te ustura nasul daca miroseai...aproape ca a cazut pe spate...i-am spus ca i se pare...sunt doar gaze inchipuite...de ce fuge asa repede pe usa...avea o conditie fizica de invidiat. biggrin.gif

Asta asa pe scurt, ca peste 50 de medici+1,5 ani pana la inceputul tratamentului salvator...ar insemna sa ma intind mult cu povestea...

A contat foarte mult sa descopar in jurul meu surprinzator de multi oameni care aveau povesti similare...asta mi-a confirmat ca nu eu sunt nebun ci sistemul medical. Poate suna ciudat dar faptul ca nu eram singurul in situatia asta mi-a dat putere.


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Feb 2013, 07:41
Post #89


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
aveam o lipsa de magneziu care amplifica mult o stare de rau datorata unei maioneze prost facute care mi-a dat stomacul peste cap ani de zile.

ohmy.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 19 Feb 2013, 19:13
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Da.

Lipsa de magneziu poate genera la uniii indivizi o stare de rau. Daca ea se adauga peste o alta cauza atunci efectul celor doua cauze se cumuleaza.

Cand realizezi o maioneza e important sa spargi ouale si sa prepari maioneza imediat. Daca ouale sunt lasate sparte cateva ore (asa cum am facut eu) si apoi se face maioneza, atunci se dezvolta o bacterie care poate duce la toxiinfectie alimentara. Daca toxiinfectia nu este tratata la timp aceasta poate da peste cap stomacul si in unele cazuri, daca este netratata poate duce in extrem la deces.

Eu am scapat doar pentru ca eram tanar si sistemul imunitar a luptat cu problema. Tratament...ioc.


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 01:09
Dacia