Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Autoutilitara sau autoturism

jamoghebo
post 27 Apr 2013, 16:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 April 13




Salutare tuturor,sunt nou pe aici . Mi-am luat un clio 1.2 benzina din 2003 euro 3 si timbru de mediu a lui Ponta e 693 euro,masina a fost pe la rar si are carte de romania cu auto M1 ,a avut si 3 randuri de nr rosii deci nu mai pot circula cu ea , am inteles ca daca ar fi autoutilitara ar fi mult mai ieftin.Masina mea e in 2 locuri si nu are AC,exista vreo posibilitate sa trec masina de la M1 la N1 sau ce-o fi autoutilitara daca in cartea de romania e trecuta M1? ma gandesc ca ar fi posibil daca ea oricum are rar expirat si nr rosii si tot, daca fac rar-ul iar exista vreo posibilitate? Multumesc


--------------------
renault clio 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Apr 2013, 16:40
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Trebuia sa te gandesti la transformarea asta inainte sa mergi la RAR si sa fie omologata ca autoturism.
Acum este nevoie de niste acte eliberate de service specializat in transformarii.....pe langa alte acte/bani/etc.


@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jamoghebo
post 27 Apr 2013, 16:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 April 13




asa-i , dar am luat-o de la altul care a dus-o el prima data la rar,eu am luat-o cu rar cu carte cu tot


--------------------
renault clio 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arinin
post 27 Apr 2013, 23:16
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 April 13




cand am fost cu o masina adusa din afara cu euro 5 la rar, am intrebat mai intai cat ma costa, mi-a spus cineva de acolo daca am autoutilitara 850 ron si daca e automobil 420 ron ..acum nu stiu cum e la tine


--------------------
renault clio/megane 2000/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flo13
post 28 May 2013, 16:01
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 March 13




Salut. Am incercat eu cu autoutilitara,pe un clio bicorp din 2003,euro 3,1,5dci. A venit din fabrica cu 2 locuri,in spate avand o bena simpla metalica.M-am interesat inainte de taxa,la m1 taxa era de 6100 ron,la n1 taxa de 1100ron. Diferenta substantiala.Am avut de tras insa cu RAR-ul.. biggrin.gif Au zis ca romanii au alte norme de securitate si protectie fata de francezi,si m-au pus sa construiesc un perete metalic despartitor,care m-a costat 750ron,neaparat omologat( iti dau ei dimensiunile ramei si ale plasei de metal). Totul te va costa dublu,de la taxa de RAR pana la asigurare,rovigneta,impozit smile.gif Impozit 240ron/an,rca 800ron/an,rovigneta 430/an daca le pun pe toate cap la cap nu stiu daca a meritat. Doar faptul ca nu am avut la dispozitie toti bani la momentul respectiv sa o trec m1 smile.gif Asa ca trebuie sa te gandesti bine.

Attached thumbnail(s)
C24723444_3.jpg ( Size: 154.07k ) Number of downloads: 1768


--------------------
renault clio 2003 hatchback - il-13-flo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 28 May 2013, 22:19
Post #6


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Dar daca omu' vrea sa treaca ulterior la M1 ce face? Asta in ideea ca poate nu mai vrea autoutilitara? Care sunt taxele?


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Go1605
post 28 Sep 2015, 08:38
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 September 15




Flo13, vreau sa vorbesc cu tine. Nu pot să-ți dau Pm.


--------------------
Renault Clio 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 16:12
Dacia