Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tweetere standard ?

roty
post 2 Jan 2007, 22:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Am masina de aproape 2 luni si am peste 1300km cu ea. Este un Clio 3 dynamique cu mp3 si alte optionale puse pe ea.

Acum cateva zile am constatat ca masca tweeterului dreapta era usor crapata...am tras usor de ea si a iesit...crapatura era de fapt ruptura...capacul este rupt in 2. Si mult mult mai grav, nu era niciun tweeter acolo, desi cablaraia era trasa parca...
Nu avea cine sa-l crape, ca nu este folosita zona respectiva...nu avea cine mai putin dealerul, care este f posibil sa fi facut interventii pre-vanzare.

Prima problema..sa schimb capacul...as putea sa fac scandal, ca probabil era rupt de cand mi-au vandut masinuta, insa nu as avea dovezi...si in plus e un maruntis care sper sa nu depaseasca 250.000 (avand in vedere preturile exorbitante reno). Se poate cumpara de undeva, cam cat costa (pt cei care au softul dyalogis)?

A doua problema...ar fi trebuit sa am tweetere si mi le-au furat la dealer sau au uitat sa puna in fabrica?? Am pus mp3 optional pe masina, iar in brosura scrie 4 boxe...desigur, un tweeter nu cred ca se considera boxa, deoarece asa o boxa cu 3 cai ar fi 3 boxe...asta difera de interpretare...

Sistemul audio mi s-a parut de la inceput sub cel de pe megane, iar lipsa tweeterelor cred ca este explicatia.

Deci, poate cineva sa-mi confirme sau sa-mi infirme daca ar trebui sa am tweetere la masina si imi lipsesc??? Capacul este usor de scos, as aprecia daca ar putea cineva sa verifice...


O alta problema, dar fara legatura cu cea de mai sus...maisina fluiera chiar si la viteze nu prea mari!! Parca inainte nu fluiera...este o problema comuna?


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 2 Jan 2007, 22:35
Post #2


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




nu stiu cum e la clio 3, dar eu la un symbol faza 4 varianta expression (deci mai slaba decat dynamique) am acele tweetere. chiar sint ptr ca am pus urechea si se aud.
asa ca mi se pare cam aiurea sa nu existe tweetere la clio 3, varianta de echipare cea mai buna.

mergi la un dealer si fa-te ca te interesezi de-un clio 3. si intreaba de tweeterele alea. ce-i cu ele, la ce variante de echipare ar trebui sa fie...etc


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 2 Jan 2007, 22:36
Post #3


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




referinta capacelului este urmatoarea 82 00 407 914 iara pretul il poti afla daca dai telefon la reprezentanta(de la ce dealer ai ridicat masina?)

This post has been edited by romeo3108ro: 2 Jan 2007, 22:37


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 2 Jan 2007, 23:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




cristib - stiu, sunt aproape sigur ca ar trebui sa aiba asa ceva...niste tweetere nu sunt prea scumpe si adauga mult la calitatea sunetului mai ales in masinile inghesuite unde amplasarea boxelor nu permite sunetelor de frecvente inalte si medii sa ajunga la nivelul urechilor; urmeaza sa ma interesez, n-am apucat pana acum ca am descoperit pe 30, inainte de rev...sa vezi ce scandal le fac daca ma trezesc ca m-au furat...pt niste porcarii!!!

remeo - la Cobalcescu...eu eram curios ceva orientativ...ca am auzit de scoruri la butoane (avarii) de 800 mii si nah...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Rayden-
post 3 Jan 2007, 12:18
Post #5


Membru de membru


Group: Members
Posts: 305
Joined: 14 December 06
From: Iasi - Romania




Clio 3 Dynamique am si eu si se aude ceva dn capacele alea, deci probabil am tweeterele. A facut o golanie dealerul tau.. Pacat ca nu poti sa demonstrezi. Acum depinde peste cine dai... S-ar putea ca, daca ii iei tare, sa-ti puna tweeterele fara sa comenteze, repet, s-ar putea...

Pacat ca ti-e crapata masca. Boxele oricum nu sunt cine stie ce, indiferent de echipare. Daca vrei poxe ca lumea, odata si-odata, o sa-ti cumperi ceva serios pe masina. Daca nu reusesti sa rezolvi nimic cu hotul de dealer, eu unul ti-as sugera sa-ti cumperi de la ei doar masca si sa cauti niste tweetere ca lumea.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 1.2 16V 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 11 Jan 2007, 09:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Cu ceva scandal s-a rezolvat...au gravitat in jurul masinii vreo 4 negrisori si in juma de ora mi-au pus tweeterele si au si facut rost de un capac nou.

Se aude cu totul altfel...

Problem solved!


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 19:38
Dacia