Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pierdere lichid frana ?

yoda
post 13 Jan 2007, 17:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 November 06




Help ! Astazi dimineta cind am plecat am observat ca picura ceva de la nivelul scutului, din spatele lui (a facut dira in spatele masinii). Cind am ajuns si am oprit masina, dupa mai multe ore de stat nu s-a format decit o mica pata care pina spre seara s-a uscat. Pare un lichid uleios, incolor, asemanator lichidului de frana. M-am uitat pe sus si se vede scutul usor umed si sub baterie o "conducta" care pare si ea umeda. M-am gindit la pompa de ambreiaj, dar...... nu stiu. A mai patit cineva ceva de genul asta ?

This post has been edited by yoda: 13 Jan 2007, 17:28


--------------------
renault laguna 2003, lux privilege 1,9 dCi 120CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flexy
post 13 Jan 2007, 18:58
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 6 January 07




Esti sigur ca nu e apa ?Am inteles ca atunci cand folosesti A/C se poate forma sub masina o adevarata baltoaca. biggrin.gif oricum mai mult de atat nu stiu ce sa zic.Bafta


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dci 100CP, Authentique octombrie 2001 - TR 07 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 13 Jan 2007, 23:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




In primul rand verifica nivelul lichidului de frana.
In al doilea rand, principalul simptom al unei pompe de ambreiaj dusa este pedala de ambreiaj care ramane in pozitia apasata in cazul in care este actionata o perioada mai indelungata ( 30 - 40 sec ).
Si inca ceva; baga degetul in lichidul ala si vezi ce e. Nu poate fi decat apa, lichid de racire, lichid de frana, lichid de spalare, ulei sau carburant.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoda
post 14 Jan 2007, 19:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 November 06




Parea a fi lichid de frana - era incolor, inodor si usor "uleios", ca lichidul de frana. M-am uitat in rezervorul de lichid de frana si nu pare sa fie extrem de scazut - ultima data cind l-am verificat a fost acum vreo 2000 de km si a scazut ceva de atunci dar nu stiu daca semnificativ (oricum in timp mai scade). De aseara pina astazi de dimineata si nici astazi nu a mai curs insa deloc......

This post has been edited by yoda: 14 Jan 2007, 20:07


--------------------
renault laguna 2003, lux privilege 1,9 dCi 120CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 14:40
Dacia