Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problemă geam pasager Megane 2.2

andreipower
post 16 Apr 2021, 14:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 August 15




Va salut,

Am incercat sa gasesc prin forum o explicație la problemă mea, însă topicurile deschise nu mi-au furnizat un raspuns.

Problema sta in felul următor:

Geamul de la pasagerul dreapta fata functioneaza invers atât de la butonul de la pasager, cat si de la cel de la sofer. Adică atunci când apas sa meargă în sus, el Merge in jos si vice versa.
Am fost la 3 electricieni si degeaba.

Menționez că am încercat urmatoarele:

Am schimbat modulul de impuls, am schimbat motorasul macaralei si degeaba.

Usa dreapta a fost schimbată în urma unui incident de fostul proprietar, iar cablajele sunt ale mașinii, având aceeași data ca aceasta.

Am inspectat cablajul, nu este nimic inversat, momentan de la ultimul electrician, au fost inversate 2 fire de la buton si acesta merge in sensurile corecte, însă la sofer tot invers este. De asemenea, geamul merge in trepte, adică întrerupt, însă aici stiu ca este vorba de programarea geamului pentru a invata limitele, însă nici treaba asta nu merge, chiar si asa cu sensurile de mers invers.

Chiar nu stiu ce sa mai schimb sau sa încerc, asa ca sper ca ma puteti ajuta.

Scuze daca am deschis un topic ce a fost deja discutat, însă eu nu am gasit ceva asemănător.


--------------------
Renault Megane Privilege 1.6 16v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 16 Apr 2021, 22:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Stiu eu care e problema:

Macaraua de la acel geam a fost schimbata si cand s-a montat cablul pe melc , a fost pus gresit.Trebuie scos si rulat in directie inversa decat este acum pe acel melc/fulie de plastic.Dupa ce faci asta trebuie sa conectezi firele corect si va merge.

Sacadarea este de la faptul ca nu a fost memorata pozitia maxim sus a geamului, deoarece acum sus este jos maxim.Daca vei memora pozitia maxim jos pe acel geam va functiona.


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreipower
post 17 Apr 2021, 07:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 August 15




O sa încerc și asta.

Oare poti sa imi spui să fiu sigur, stiu ca e o sufa albă și una neagră. La mine cea neagră e jos si cea albă este sus la motorasasa cum este montat în fațade usa.

Însă nu stiu daca a fost umblat acolo, nu prea pare.


--------------------
Renault Megane Privilege 1.6 16v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:30
Dacia