Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lumini portiere aprinse

skorpio_bog
post 18 Jan 2011, 17:19
Post #31


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu toate meganurile au intrerupatoare in trape. Modelele mai noi nu au.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 18 Jan 2011, 17:51
Post #32


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(hax78 @ 18 Jan 2011, 10:10)
Mihai: eu nu am vazut niciun fel de intrerupatoare la trape. Unde sunt pozitionate?
*


exact acolo unde face clapa ''clantz'' in mijloc....apasa cu mana si ai sa vezi ca este un intrerupator... cand inchizi clapa calumea se actioneaza intrerupatorul..ai doua intrerupatoare..unu la o clapa si altul la o clapa..poti da si clapa jos..nu este mare lucru...numai sa nu tragi tare de ele ca ai sanse ca sa le rupi..o sa ti fac si poza cand o sa ajung la masina... asadar..ori un intrerupator nu este actionat bine de clapa, ori este stricat un intrerupator...ori fir iesit din el...contact imperfect..etc...ori uch-ul face figuri...

unele 2.2 nu mai au intrerupatoare...nici becuri in usi...deh..din ce in ce mai putine piese... nu exista combinatia : becuri in usi/fara intrerupator in trapa...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 19 Jan 2011, 03:43
Post #33


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




QUOTE(M i h a i @ 18 Jan 2011, 17:51)
... nu exista combinatia :  becuri in usi/fara intrerupator in trapa...
*



Exista megane (facelift) care au lampi in usi fara intrerupatoare in trape. De fapt chiar de la facelift le-au scos pentru ca nici pe schemele electrice ale lampilor din usi nu mai apar intrerupatoarele din podea.

pt colegul hax78, daca nu ai intrerupatoare la trapele din podea, atunci ori ai vreun fir pe undeva care face masa aiurea, ori mufa de la UCH are vreo problema, trebuie desfacuta si curatata.

Am atasat schemele electrice pentru cele 2 versiuni de instalatii ale lampilor din usi.
Codificarea este:

645: UCH
1118,1119: lampile din usile fata (sofer/pasager)
1120,1121: lampile din usile spate
1520,1521: intrerupatoarele din trapele de la podea fata
R3,R4: mufele de pe stalpii fata care cupleaza usile la instalatia masinii.
R13,R243: mufele care cupleaza usile spate la stalpii centrali.

Prima schema este pentru varianta 2.1 cu intrerupatoare in podea, iar a doua este pt facelift unde se vede lipsa intrerupatoarelor.

This post has been edited by skorpio_bog: 19 Jan 2011, 03:55

Attached thumbnail(s)
Schema_lumini_usi_Megane_2.jpg ( Size: 66.3k ) Number of downloads: 388
schema_lumini_usi_facelift.JPG ( Size: 43.2k ) Number of downloads: 410


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hax78
post 16 Feb 2011, 18:29
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 24 April 10
From: Bucuresti




QUOTE(skorpio_bog @ 19 Jan 2011, 04:43)
Exista megane (facelift) care au lampi in usi fara intrerupatoare in trape. De fapt chiar de la facelift le-au scos pentru ca nici pe schemele electrice ale lampilor din usi nu mai apar intrerupatoarele din podea.

pt colegul hax78, daca nu ai intrerupatoare la trapele din podea, atunci ori ai vreun fir pe undeva care face masa aiurea, ori mufa de la UCH are vreo problema, trebuie desfacuta si curatata.

Am atasat schemele electrice pentru cele 2 versiuni de instalatii ale lampilor din usi.
Codificarea este:

645: UCH
1118,1119: lampile din usile fata (sofer/pasager)
1120,1121: lampile din usile spate
1520,1521: intrerupatoarele din trapele de la podea fata
R3,R4: mufele de pe stalpii fata care cupleaza usile la instalatia masinii.
R13,R243: mufele care cupleaza usile spate la stalpii centrali.

Prima schema este pentru varianta 2.1 cu intrerupatoare in podea, iar a doua este pt facelift unde se vede lipsa intrerupatoarelor.
*




Astazi am verificat trapele alea din podea de mi-au sarit ochii. Nici urma de intrerupatoare.
Dupa aceea am scos bornele de la baterie si am curatat cu un spray-contact toate mufele de la usi. Am pus bornele la loc la baterie si pt o clipa am crezut ca am rezolvat problema, dar alarma falsa. Imediat ce am deschis o usa s-au aprins luminile si nu se sting decat cand incui masina din telecomanda. Mufele de la usi sunt foarte bine fixate.

Skorpio_bog poti sa ma ajuti cu alte sfaturi? Ziceai ceva de o mufa a UCH-ului. Cum ajung la mufa aia fara sa stric ceva?

Apropos, am pus masina si pe un tester si nu are nicio eroare la UCH.

Pana acum singura consolare este ca se sting cand incui masina si nu imi omoara bateria, dar tare as vrea sa gasesc buba si sa o repar.


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2005 / 1.6/16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 16 Feb 2011, 19:07
Post #35


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Pai cum ti-am zis si in ultimul post, daca nu ai intrerupatoare in trapele din podea, singura posibilitate este ca iti face masa pe undeva aiurea. Daca zici ca ai verificat mufele de pe stalpi la toate cele 4 usi, mai ramane de verificat cablajul de la usi la UCH si de la mufa din usa la mufa care intra in fiecare lampa. Cablajul este standard la fiecare lampa, fir roz-alb pentru + si fir gri pentru -. Din stalpi la UCH la fel, firele pt iluminarea usilor sunt roz si gri, le poti identifica usor pentru ca nu mai sunt altele care sa plece din stalpi pe instalatie cu aceleasi culori.

Asadar, de la fiecare stalp la uch pleaca care 2 fire, roz si gri. La uch ajung in mufa PP3, care este o mufa gri subtire cu 12 pini. Firul roz ajunge pe pinul 9, iar firul gri pe pinul 10.

De la UCH la usile din fata pleaca fire direct la stalpi. Pentru usile din spate pleaca firele din UCH pana la mufa R2 gri care se afla pe podea sub scaunul soferului. Acolo ai 2 mufe mari, una neagra si una gri. Firele pt usile din spate vin in mufa gri, firul roz vine pe pinul 7, firul gri vine pe pinul 8. Verifica si mufa aceea, pentru ca se mai face condens in perioada asta din cauza tablei din podea care e rece si caldura din interior si e posibil sa fie ceva oxidat si la mufa aceea.

This post has been edited by skorpio_bog: 16 Feb 2011, 19:10


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hax78
post 17 Feb 2011, 13:31
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 24 April 10
From: Bucuresti




Merci skorpio_bog, sper sa fie vreme buna sambata ca sa ma apuc sa verific cele propuse de tine.
Dau de veste daca am rezolvat sau nu.


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2005 / 1.6/16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 17 Feb 2011, 14:37
Post #37


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Am uitat sa precizez, in caz ca nu stii deja. Ca sa verifici mufele de la UCH trebuie sa demontezi UCH-ul din suportul de pe masina. Pentru a face asta trebuie sa desfaci panoul de sub volan, apoi conducta de aer de la picioare, desfiletezi surubul care vine chiar in centrul UCH-ului cu un torx 20 dupa care se trage UCH-ul de jos spre interiorul masinii si iese apoi de sus tragand in jos. Il apleci si acolo vei vedea mufele care intra in el. Sunt 2 mufe mai mari, una neagra si una gri, o mufa mica pe lateral si inca 2 mufe mai maricele cu cate 12 pini, una neagra si una gri. Ultima mufa, cea gri te intereseaza pe tine.

Pentru a vedea cum se demonteaza panoul si partea din fata, vezi in tutorialul meu de aici ca am explicat :

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=183...dpost&p=2470287

Spor la treaba.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 10 Sep 2015, 23:04
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




Salut.

Stiu ca este destul de vechi acest topic, insa din cate am cautat este cel mai apropiat de problema mea :
- am instalat in locul becurilor w5w din portire led-uri.Problema este ca si dupa ce blochez masina, se sting toate luminile, insa acele leduri continua sa lumineze dar foarte slab(se observa doar pe intuneric )

- m-am blocat pe interior in masina si am masurat consumul la mufele de alimentare a becurilor din portiere... ~8V voltaj masurat,desi masina era inchisa,toate luminile oprite.

Acelasi consum il am la toate usile, mai putin la portbagaj unde voltajul masurat a fost de ~1.2V

Aveti ideea ce ar putea fi de verificat?

Multumesc!


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 02:49
Dacia