Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Distributia spatiala a accidentelor rutiere din RO, care au cauzat decese in perioada 2015-2019

DFA
post 6 Aug 2021, 14:05
Post #1


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




În cadrul Uniunii Europene, România înregistrează recorduri triste atât în ceea ce privește numărul de accidente rutiere cât și al numărului de decese rezultate. Anual, țara pierde pe drumuri, în urma accidentelor rutiere, echivalentul populației unei comune medii (în jur de 2000 de decese).
Ca temă de interes științific, accidentele de circulație au avut o evoluție timidă, începută în anii ’70 și accentuată abia în ultimele două decenii. Cauza acestei evoluții lente a fost dificultatea accesului la informații, eterogenitatea înregistrărilor acestui tip de eveniment și lipsa instrumentelor cartografice adecvate.
În prezent există două tabere ce dezbat cauzele accidentele rutiere din România. O tabără dă vina pe infrastructura rutieră și deficitară, iar cealaltă tabără acuză comportamentul cetățenilor în trafic.
Cele mai multe accidente rutiere din România au drept victime pietoni, care traversează (regulamentar sau nu) strada. Cauza acestor incidente nu se poate atribui faptului cum că toți pietonii implicați în incidente de natură rutieră au un comportament imprudent, de cele mai multe ori acest comportament apare din necesitatea indivizilor de a traversa strada și o infrastructură pentru acest demers nu există. Concluzia este că dezvoltarea infrastructurii rutiere o să contribuie la responsabilizarea cetățenilor sau cel puțin o să ducă la o scădere a accidentelor rutiere.
Accidentele rutiere au un caracter social, multe dintre acestea se petrec în funcție de comportamentul indivizilor în societate, cele mai multe accidente rutiere se petrec după ora 17:00, atunci când salariații se întorc acasă de la muncă, fie ca șoferi, fie ca pietoni.
În week-end se petrec cele mai multe accidente rutiere cu decese, explicațiile pot fi variate în funcție de perspectiva de analiză a fenomenul. Indivizii sunt fie mai imprudenți în această perioadă, fie densitatea indivizilor în spațiul public crește exponențial la sfârșit de săptămână (pot fi și ambele împreună).
Accidentele rutiere sunt puternic corelate de intensitatea cu care este utilizat autovehiculul în perioada anului, cele mai puține accidente rutiere sunt înregistrate în luna februarie, atunci când autovehiculul nu este folosit din cauza condițiilor meteorologice, iar în luna august când și fluxurile rutiere cresc în interes turistic, accidentele rutiere ating un maxim anual.
Cele mai multe accidente în România se petrec în ariile dens populate (spațiile urbane) și arterele de circulație intens utilizate în circulația rutieră. Cele mai multe decese se înregistrează pe arterele ce conectează marile centre urbane din România și au drept cauză viteza excesiv de mare.

Sursa: Vicențiu Robert Gabor - Expert Statistician și GIS la Directia Judeteana de Statistica Iasi

Distributia_spatiala_a_accidentelor_rutiere_din_Ro_2015_2019.jpg ( Size: 566.81k ) Number of downloads: 623


Distributia_spatiala_a_accidentelor_rutiere_din_Ro_2015_2019_2.jpg ( Size: 566.75k ) Number of downloads: 637


Distributia_spatiala_a_accidentelor_rutiere_din_Ro_2015_2019_3.jpg ( Size: 729.3k ) Number of downloads: 613


Distr_Densitate_iasi.jpg ( Size: 257.81k ) Number of downloads: 607


This post has been edited by DFA: 6 Aug 2021, 14:08


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 14:10
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.769
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Vad ca aglomeratia de pe DN1 spre brasov impiedica accidentele. alte idei?

This post has been edited by einstein1984: 6 Aug 2021, 14:10


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 6 Aug 2021, 14:26
Post #3


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Ar fi fost interesant de vazut topul judetelor.
Posibil in top: CT, SV, BH, VL, B.

Ar mai fi fost interesant de vazut cate treceri cu cale ferata au primit bariere, in ultimii 10 ani.

Si ce masuri au luat ministerele de resort pentru reducerea accidentelor mortale.*





* - gluma




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 14:51
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.769
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu zic ca cluj si timisoara au si ele partea lor Harghita pare f safe totusi, o fi de la camioanele cu lemne?

This post has been edited by einstein1984: 6 Aug 2021, 14:53


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Aug 2021, 15:24
Post #5


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(einstein1984 @ 6 Aug 2021, 14:51)
Harghita pare f safe totusi, o fi de la camioanele cu lemne?
*


1. relief care nu permite viteze mari - vezi harta 3
2. drumuri neimportante
3. activitate economică slabă - sărăcie
4. tranzit mic


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 6 Aug 2021, 16:41
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Lasand orasele la o parte se vad pe harta europenele, DN1, DN2, E70 etc.
Normal ca e lipsa de infrasturctura, e trafic de interstate american pe o banda, o banda jumate, maxim 2 pe anumite portiuni.
Toate europenele de rahat de la noi trec prin milioane de sate, pentru oamenii aia e o aventura sa se duca la magazin vis-a-vis. Evident ca nici traficul nu se misca cu 50, ca ai face 3 zile pana la Timisoara. Degeaba le tot "modernizeaza", vor fi niste drumuri de rahat forever. Cine a fost la bulgari a vazut ce inseamna un simplu DN care sa nu treaca prin sate. Nu-s autostrazi, dar si un 90 constant inseamna mult, atat la viteza de deplasare cat si la siguranta.
Mai vine cate un idiot si face pe DN2 benzi "2+1" alternativ. Ala ar trebui batut cu prosopul ud la cur.

Pe DN-urile noastre asa proaste cum sunt circula si tot felul de specimene care nu stiu sa depaseasca, nu stiu sa ia viraje, nu stiu sa pastreze distanta, nu stiu sa mearga in coloana si franeaza ca boii fara motiv, doar asa, sa aprinda stopurile, producand busculada in toata coloana. Si culmea, nu sunt aia cu masini puternice, sunt cei cu tot felul de rable de firma cu motorizari penibile, cu carnetul luat cu 5 ore de condus.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiF3
post 6 Aug 2021, 20:31
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 14 April 13
From: bucurești




Greșești, pe segmentul E85 unde s-a făcut 2+1 nu a mai avut loc vreun accident mortal. Ăsta ar trebui să fie scopul, fiecare să ajungă cu bine la destinație, nu ca vreunul să aibă o viteză deplasare mai mare... Părerea mea desigur


--------------------
reno clio 2016 rs trophy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Aug 2021, 20:59
Post #8


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(YRX @ 6 Aug 2021, 17:41)
Mai vine cate un idiot si face pe DN2 benzi "2+1" alternativ. Ala ar trebui batut cu prosopul ud la cur.
*


Eu sper ca da. Foarte fain tipul asta de drum intr-o tara normala.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 6 Aug 2021, 21:38
Post #9


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




In suedia functioneaza de mult timp 2+1


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Aug 2021, 22:54
Post #10


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca are cineva acces la date mai amanuntite, ar fi interesanta modificarea numarului si a gravitatii accidentelor rutiere intre Jilava si Giurgiu, ce medie exista inainte de anul trecut si ce medie va fi de acum incolo, ca au pus separator de sens.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 7 Aug 2021, 05:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Merg pe DN2 pana la Urziceni de ani de zile. Este unul dintre cele mai grele drumuri, de condus pe el, dupa parerea mea datorita valorilor mari de trafic si constructiei deficitare a drumului. De fapt, cred ca e singurul european care pleaca din Bucuresti cu mai putin de 2 benzi pe sens.

Pana la instalarea 2+1 nu am prins in viata mea blocaj total, chiar si la ore de maxim trafic se mergea. Acum, la orele de varf (vineri seara, duminica) se formeaza ambuteiaje in care stai pur si simplu pe loc, o singura banda nu poate prelua tot traficul. Ca n-au mai fost accidente mortale e coincidenta, eu zic ca e o problema de timp sa vedem un carambol serios, gen A2. Solutia la DN2 e clar largirea la 2 benzi, eventual cu separatoare si nu inteleg de ce nu se poate, e drum de campie, chiar si prin sate se poate fara mari probleme.
Solutiile de genul asta sunt carpeli, praf in ochi, care vor sa mascheze adevarata problema - lipsa drumurilor corespunzatoare. Nu exista solutii minune care sa implice doar vopsea si gard, trebuie asfalt.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Aug 2021, 06:14
Post #12


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Tu l jignesti pe Dl Drula? Ii arunci prosopul? biggrin.gif

Ce am vazut pe la altii pe unde am fost, 2+1 merge foarte bine pentru separarea traficului cu viteze diferite. ex, pante mari, etc
Se poarta pe afara cu succes.
Doar ca la noi , nu i ca la ei.Tirul merge pe banda 2, cocalarul merge cu nasul in telefon, etc.
Tot mai des vad oameni care nu vorbesc la telefon, ei tasteaza pe telefon sau isi citesc mesajele. Daca vorbitul la telefon era un pericol, acum cititul mesajelor e crima

Pana nu faci ceva sa temperezi viteza de deplasare, pana nu vei pune la punct soferii mari ai caror patroni trebuie sa inteleaga ca de la Iasi la Timisoara trebuie sa faca 2 zile cu odihna si nu una, nu vom face nimic.

A, si statia sa devina ilegala. Cred ca e la orifginea multor accidentete.
Rolul ei ar trebui sa fie altul, nu la "colegutu, liber, liber"

This post has been edited by bgdrenault: 7 Aug 2021, 06:23


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 7 Aug 2021, 06:38
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Una e banda suplimentara la urcare, alta e sa faci zig-zag pe E.
Dam vina pe tir-uri, dar sa-mi fie cu iertare, oamenii aia platesc o gramada de bani pe utilizarea drumurilor, drumuri care nu au nimic in legatura cu camionul de 40 de tone, sunt facute pentru Bucegi. Dar se chinuie sa mearga pe DN1A, sa nu perturbe traficul de we pe Valea Prahovei, stau cu zilele pe CB si rup masinile prin toate gropile Romaniei.
Drula a imbratisat ideea (nu e a lui), ca autostrazi nu poate face, largire nu poate face, macar sa ramana si el in istorie cu ceva, alaturi ranga de la metrou.

Mi-am mai adus aminte de o aberatie - insula de calmare. Parca a fost experimentata la Dragnea in judet, mergeai pe un drum drept si iti iesea in cale ditamai movila de pamant cu borduri. O placere, daca nu stiai drumul si era si noapte.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Aug 2021, 07:00
Post #14


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cj-Oradea este plin de insule din alea facute cu dosul ... un tir o ocoleste greu pt. ca banda ramasa pe langa insula este ingusta ... drumul ala este plin de accidente ... dar a fost facut pe bani europeni si inca cativa ani nu pot sa faca nimic ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Aug 2021, 09:05
Post #15


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(YRX @ 7 Aug 2021, 05:54)
Solutia la DN2 e clar largirea la 2 benzi, eventual cu separatoare si nu inteleg de ce nu se poate, e drum de campie, chiar si prin sate se poate fara mari probleme.
*


Varianta pe care o știu eu e că e făcut pe nu știu ce fonduri și a fost aprobat doar pentru o banda pe sens. Așa că au făcut acostamentul foarte lat gandindu-se că lumea îl va folosi ca pe drum cu 2 benzi pe sens. Mare greșeală au făcut.

QUOTE(YRX @ 7 Aug 2021, 06:38)
Mi-am mai adus aminte de o aberatie - insula de calmare. Parca a fost experimentata la Dragnea in judet, mergeai pe un drum drept si iti iesea in cale ditamai movila de pamant cu borduri. O placere, daca nu stiai drumul si era si noapte.
*


Movila aia nu era și semnalizata cu indicatoare? Atât timp cât nu te duci ca taunele cu mult peste viteze sigure, ești ok.

A, că noi vrem sa conducem pe DN ca pe șina de tramvai, pilotul la 150 și toată lumea trebuie sa se dea la o parte astfel încât nici să nu mișc volanul e altceva. Sunt destule exemple care au pretenția asta.

This post has been edited by MuciX: 7 Aug 2021, 09:06


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 7 Aug 2021, 09:26
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Eu as pune pe primul loc comportamentul agresiv al conducatorilor auto, suntem tot timpul grabiti, cu un deget pregatit pe claxon, nu respectam limitele de viteza la noi in tara, cand iesim in afara ne schimbam comportamentul in trafic. De ce?


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Aug 2021, 09:30
Post #17


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pentru ca poti ajunge din A in B intr-un timp foarte ok .. mergand legal? pt. ca te sui frumos pe autostrada ai mergi relax ... pt. ca drumurile ocolesc localitatile, etc ,etc ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd2018
post 7 Aug 2021, 09:57
Post #18


AMBIDÉXTRU


Group: Members
Posts: 130
Joined: 11 April 18




Din cauza lipsei infrastructurii adecvate se produc ambuteiaje, dar cauza pentru care suntem campioni la accidente grave este nerespectarea regulilor de circulatie. Viteza excesiva, inclusiv in localitati, neacordare de prioritate, soferi sub diverse influente bahice sau drogati, starea precara aunor vehicule, etc.

E adevarat ca, in ultimii ani, infrastructura a fost depasita cu mult de numarul vehiculelor care circula in Romania, iar ambuteiajele provoaca anxietate nervosilor, insa a da vina pe infrastructura pentru accidente este o scuza falsa.
Bizonii sunt cei care produc accidente prin incalcarea tuturor regulilor de circulatie !

This post has been edited by bgd2018: 7 Aug 2021, 09:58


--------------------
Renault Kadjar 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 7 Aug 2021, 10:21
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




QUOTE(cj98czh @ 7 Aug 2021, 09:30)
pentru ca poti ajunge din A in B intr-un timp foarte ok .. mergand legal? pt. ca te sui frumos pe autostrada ai mergi relax ... pt. ca drumurile ocolesc localitatile, etc ,etc ...
*



Daca situatia ar sta asa cum ai enumerat tu aici comportamentul ar ramane neschimbat, depasirile in curbe cu vizibilitate redusa, pe poduri, viteza excesiva acolo unde nu permite drumul, sicanatul cu ala din fata, claxonatul etc... nu sunt din cauza infrastruturii proaste, este din cauza inconstientei/prostiei de care unii dau dovada.

This post has been edited by xmisterx: 7 Aug 2021, 10:23


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Aug 2021, 14:50
Post #20


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Oare pe DN urile din Serbia de ce se respecta viteza?
Ma refer la romani......

7 Aug 2021, 14:56:
QUOTE(YRX @ 7 Aug 2021, 06:38)
Dam vina pe tir-uri, dar sa-mi fie cu iertare, oamenii aia platesc o gramada de bani pe utilizarea drumurilor,

Nu doar pe ei.
Astea sunt conditiile, ar trebui sa le respecte.
Nu mai spun ca daca vrei sa mergi cu 65 in localitate, se urca pe tine, efectiv.

This post has been edited by bgdrenault: 7 Aug 2021, 14:56


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Aug 2021, 15:11
Post #21


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




se respecta pe dracu ... ca era limita de 80, eu mergeam cu 90 si ma depaseau .. pe austrada la fel .. pe limita de 120 .. bagau cu 140 de numa ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Aug 2021, 15:30
Post #22


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Si n au furat o?
Eu am prins cand se respecta. De la Moravita la Belgrad, si de la Belgrad la Dubrovnik. O fi fost sarbatoare.
Si un prieten a patit-o cu acte luate si platit la posta din sat. Altul cu cazare in week end ca n a avut unde sa plateasca, acum vreo cativa ani


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Aug 2021, 18:56
Post #23


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(YRX @ 7 Aug 2021, 07:38)
Una e banda suplimentara la urcare, alta e sa faci zig-zag pe E.
*


Daca se ajunge la zig-zag, inseamna ca sunt masini pe b2 care nu au ce sa caute acolo.
In orice alta tara, toate solutiile sunt functionale. Pentru ca educatie si pentru ca politia isi face treaba. Ajung sa urasc sa mai conduc in Romania ca este plina de ghertoi.

7 Aug 2021, 19:57:
QUOTE(bgd2018 @ 7 Aug 2021, 10:57)
E adevarat ca, in ultimii ani, infrastructura a fost depasita cu mult de numarul vehiculelor care circula in Romania, iar ambuteiajele provoaca anxietate nervosilor, insa a da vina pe infrastructura pentru accidente este o scuza falsa.
Bizonii sunt cei care produc accidente prin incalcarea tuturor regulilor de circulatie !
*


Da!

7 Aug 2021, 20:02:
Cum s-a simțit pe șoselele din Moldova un român întors în țară: Vestul Sălbatic / Nimeni nu respectă nimic, nu exista poliție, am fost depășit prin stânga, dreapta, am primit înjurături
Daca a fost depasit prin dreapta, inseamna ca nici el nu mergea corect.


This post has been edited by IRONICK: 7 Aug 2021, 19:02


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Aug 2021, 19:05
Post #24


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




adica a fost depasit pe acostamentul de 2,5 m, ce sa faca?

https://ro.wikipedia.org/wiki/DN2

This post has been edited by bgdrenault: 7 Aug 2021, 19:06


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 7 Aug 2021, 22:34
Post #25


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Soluții exista, dar nu exista voința de a le implementa.

1. Autostrăzi, cu camere radar pe viteza medie. Pui la fiecare km o camera. Amenda direct acasă, iar la depășiri cu mult a limitei suspendare permis pe minim 1 an.
2. DNuri la fel, pui camera video la întrare și ieșire din sate. Dar asta inconsitia în care ai autostrada care sa îți permită trafic decent.
3. Zero toleranta la alcool. Era la un moment dat o discuție sa se pună senzor de alcool în mașină. Prins băut, suspendare pe 1 an, la următoarea abatere pe 5. Peste o anumita limita anulare cu interdicție pe.viata.
4. Conduci fără permis? Închisoare mi im 1 an cu executare și confiscarea mașinii.
5. Ești agresiv în trafic? Depășești aiurea? Acceptarea ca dovada a filmaror private *gen camera de bord) și amenzi usturătoare plus suspendare permis minim 1 an
6. Politie în civil în trafic. Nu boschetareala.
7. Ești polițist și ești corupt? Închisoare pe viata.

Recunosc ca încalc frecvent codul rutier pe viteza și pe opriri aiurea. La prima o fac deseori din instinct de turma (sa fiu depășit de zeci de mașini înclusiv tiruri nu e distractiv) și a 2a din necesitate (dar aici ma asigur ca încurc cât mai puțin și nu generez pericole potențiale).

Deci unde este problema?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 8 Aug 2021, 08:06
Post #26


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Teoretic există deja reguli de genul, nu așa aspre, dar există. Numai că având un avocat bun, poți inclusiv sa fentezi crima, vezi motociclistul educator.

'geaba ai reguli daca nu le aplica nimeni.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 8 Aug 2021, 17:54
Post #27


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(IRONICK @ 7 Aug 2021, 17:56)

Exact asa m-am simtit si eu conducind pe drumurile din judetele Sibiu, Cluj, Bihor, Mures, Vilcea. Ma rog, nu m-au injurat (eu cel putin nu am auzit), dar claxonau ca idiotii cind ma depaseau, in special in Vilcea.

Cei mai idioti soferi pe care i-am intilnit pe sosele:

- cei cu numere de Moldova (asta din Romania, nu aia ruseasca): TOTI, fara exceptie, indiferent de tipul si marca masinii
- cei cu SUV: TOTI, cu o singura exceptie, un x6 nou (am ramas impresionat, chiar mergea legal in fata mea). Cei mai agresivi soferi de SUV au fost cei cu mercedes si cei cu duster
- TOTI conducatorii de vw si audi (la audi o singura exceptie, s-a tinut in spatele meu peste 50 km, pina cind el a mers pe alt drum)
- TOTI conducatorii de logan
- TOTI soferii de taxi, dar in special cei cu logan

Pe drumul Cluj Oradea s-a circulat bezmetic, triplare pe drum cu 3 benzi, una la coborire de pe care puteai depasi si doua la urcare, depasire pe linie continua, mers cu peste 100 in localitati, depasire exact acolo unde nu ai vizibilitate etc.

Am sa pun pe YouTube ce a filmat camera de bord despre drumul Cluj Oradea

Sincer, daca Romania nu ar fi in EU permisele romanesti nu ar fi recunoscute, la fel cum nici cele din India nu sint recunoscute. Sint convins ca esti mai in siguranta in India, unde se circula haotic, decit in Romania, unde doar prostii respecta legea.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 8 Aug 2021, 18:05
Post #28


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Azi am avut ceva treaba undercover si am mers extrem de regumamentar...chiar ma gandeam ca o sa fiu oprit ca sunt singurul pecsplai cu 60 ( wink.gif ).

In 3 ore 3..4 incidente..gen taiat calea ..schimbat banda cu 3 m in fata.

Cel mai tare o fost un scuterist care in intersectie la sincai a facut stanga prin fata mea, eu mergan inainte spre splai..si imi arata semnalizatorul. Exista prioritate de food panda....

A fost peste un pasat cu lamaie in geam care m a depasit in viteza prin b2 eu fiind pe b1..ca apoi sa imi franeze in fata ca facea dreapta ..asta in 20 m....eu avand 50km/h.

Dupa ce am ajuns la destinatie...i am spus celui din dreapta..vezi de ce merg cu 80 prin oras (exagerez)

This post has been edited by wolfin: 8 Aug 2021, 18:07


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 8 Aug 2021, 18:18
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Money Talks, bine că ai scăpat cu bine după Cluj-Oradea...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 8 Aug 2021, 19:16
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Mămică din familia ce ne a ținut companie pe drum pana în Albania mi a tot zis că aici sa am grija că e prioritate albaneză, că în giratoriu intra in tine. Ajung in Durres și întorc Intr un giratoriu. Din dreapta doreau să intre au oprit să mă lase să ies (eu oprisem cu gândul la sfaturile primite). Așa e din auzite. Totuși am un grad de atenție mărit.
Doamna nu știa că am trăit ceva prin state arabe sau alte state cu alta religie a condusului.
In satul in care îmi duc traiul am cerut IPJ să impună administratorului de drum zone cu limita la 30 (centrul satului cu școala și magazine etc) iar răspunsul a fost departe de realitate.
In Albania au limite de nebuni: 60 drumuri fara localități pe care am ținut tempomat ul activ. Am întâlnit 2-3 echipaje radar.
In Serbia până în Vrsec merg 80 pe tempomat și apoi mai merg și cu 90 spre Bela crkva și Smederovo.
Cândva am mers și cu 150 printre o pădure din acel sector, fiind drept.
Cândva la fel prin campia sârbească, după un drum de Italia am prins și 150 pe la 5-6 dimineața în camp deschis. Acum nu mai fac așa ceva. Cred că e o limită care trebuie sa ne o impunem noi, sa le o zicem și prietenilor, rudelor, colegilor de ieșiri etc.
Vedeam pe grup moto că se anunță tura de 500 km Intr o zi cu viteza de croaziera 120.
Le am pus un comentariu cu privire la moralitate dar au sărit "avocații" in loc sa recunoască greșeală provocării la viteza ilegală de tura, unde sunt și începători prinși în mreaja vitezei.
Fiecare face cum vrea cu viața lui.
Eu când urc pe motor mă consider începător și mă limitez.
Daca unul vrea sa și de-a la tura, îmi mențin ritmul în zona mea sigura și îl prindem din urmă la următorul popas.
Am văzut faze in care după ce a cazut un tip învinovățea pe cel din fata că ăla a mers prea tare, fiind vorba de moto de viteza și moto sport touring.
Varul meu era un șofer foarte experimentat dar a murit la 30 de ani in accident și fiica lui a făcut 18 ani știindu-și tatăl doar din poze.
Căutați siguranță și căutați să convingeți și pe alții să facă la fel.

This post has been edited by rue: 8 Aug 2021, 19:20


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:21
Dacia