Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau Talisman, Păreri va rog

gabotzel88
post 21 Jan 2023, 10:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 January 23




Bună grup .
Sunt nou pe aici și mă interesează părerea voastră în achiziționarea unui Talisman
Sunt în Balanță de a cumpăra un Talisman sau Skoda
Care sunt părerile voastre .
Care sunt probleme unui Talisman
Mă refer la motor etc .
Este o mașină fiabila sau nu
O să bag bani multi in ea ?
Precizez că în momentul de față ceea ce găsesc pe piata și e conform bugetului meu
Este undeva in jurul sumei de 16000 și km 130 k - 160 k


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 21 Jan 2023, 18:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Mergi pe o Skoda Rapid, parerea mea.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 21 Jan 2023, 18:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Omul așteaptă păreri de la posesori de talisman 🙂
Eu am avut o perioada scurtă și nu m a convins. Dacă îți dorești așa tare, ar fi ok sa mergi sa faci un test drive și să vezi cum se mișcă. Mi au plăcut suspensiile, scaunele comfortabile cu ventilație, cum se conduce. Nu mi a plăcut că era cam puturoasă varianta de 1.6 160 cp, se simțea un tremur la viteze mici când schimba din treapta a doua in treapta a treia, acesta fiind motivul pt care am dat o. Înainte am condus două mașini identice aflate la vânzare, care tremurau și ele. Mergi și cu superb sa vezi cum se simte. Design ul la talisman mi se pare mai ok.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 21 Jan 2023, 20:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




In orice masina de lux cumparata cu circa 16 mii euro vei baga bani. Multi sau foarte multi in functie de cati km are, de cat de bine a fost intretinuta si de cat rulezi anual cu ea. Daca esti tanar si ai nevoie de o masina de statut si nu-ti poti permite una mai noua si esti dispus sa ai parte de interventii costisitoare la service, atunci poti cumpara o masina de lux in conditiile de mai sus. Mie de exemplu imi place foarte mult Talisman dar nu cumpar deoarece nu se mai fabrica deci e din ce in ce mai greu de gasit una ne kilometrata, nu doresc sa am interventii dese la service si la varsta mea asa ceva ar fi un anti statut din cauza vechimii acelei masini. Deci fiecare e diferit, fiecare are nevoi si gusturi diferite. A, si alegerea o mai poti face si in functie de cati km faci anual cu masina. Daca alergi mult, ceva peste 150 mii km nu e o alegere buna. A fost parerea mea. Ca ne posesor de Talisman, dar ex posesor de doua Velsatisuri.

This post has been edited by traffictours: 22 Jan 2023, 09:51


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Jan 2023, 10:15
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(traffictours @ 21 Jan 2023, 20:17)
In orice masina de lux cumparata cu
*



Talisman intra la masina de lux?? radmasa.gif

Skoda la fel?? radmasa.gif

Atunci alea din gama premium ce sunt?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 22 Jan 2023, 11:02
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Mie imi place atat de mult Talisman ca design exterior incat l-am confundat cu o masina de lux. Oricum, e sau era varf de gama la Renault ca si limuzina, mai degraba asta am vrut sa spun.
E foarte greu sa impui pe piata o masina de statut, indiferent de producator: Renault a avut esecuri la vanzari cu Velsatis si mai nou, Talisman. La fel si VW cu al lor Phaeton, care dupa parerea mea e o masina de vis.
BMW si Mercedes sunt masini de statut, cu conditia sa le cumperi noi sau putin kilometrate, in felul asta ai intrari mult mai rare la service, ca si asta e un atribut al statutului(pe langa ce-ti ofera masina fata de ceilalti) pe care il simti tu pentru tine.

This post has been edited by traffictours: 22 Jan 2023, 11:17


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobyBoy
post 25 Jan 2023, 17:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 7 January 18




Talisman luat de nou, schimbat in garantie cateva maruntisuri prin el + o pereche de bielete antiruliu. Dupa 5 ani masina se comporta excelent, am 72k km. Mentionez ca este un 1.6 TCe 200CP, trage bine, 4control-ul este minunat, iti da impresia in sport ca este o masina sportiva. Eu recomand Talisman cu motor 1.6 benzina.
Consumuri decente daca nu ai talpa grea. Am reusit sa scot de la Iasi la Ploiesti 5,7l / 100km.


--------------------
Renault Talsiman Intense, 1.6 TCE 200 EDC Noir Etoile, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vizitiug
post 17 Mar 2023, 21:37
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 15 May 08




Buna seara,
Si eu sunt posesor de Talisman 1.6 TCe 200CP, 4control-ul, full option,varianta Intense din 2018, masina se comporta impecabil, recomand! Pacat ca nu se mai fabrica!


--------------------
Renault Megane 2007/Lux Privilege 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 12:06
Dacia