Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane Sedan - Stabilitatea in viraje

n_002
post 17 Jan 2005, 16:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




A condus cineva un Megane Sedan la limita extrema?
As vrea sa stiu cat de bine se tine pe viraje in serpentine. Eu nu am incercat-o prea tare, dar am senzatia ca fuge de spate in curbele stranse.
Poate sa fie din cauza ampatamentului prea mare combinata cu suspensii mai moi decat la Bicorp?

Cand nu sunt decat 2 pasageri fara bagaje, ma tem ca repartitia maselor nu este egala (este semnificativ mai grea in fata).


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Pack Authentique, 2004, Beige Angora
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 17 Jan 2005, 17:09
Post #2


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Nu pot vorbi de sedan dar cred ca estate are acelasi shasi si eu am experimentat exact acelasi lucru de aceea peste cateva luni am de gand sa o las la sol vreo 3-4 cm sa vedem atunci.
Vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca inainte am avut un bicorp(1.5dci) si ala pur si simplu se lipea de sosea in curbe.

1.9dci 145cp 355Nm
Clio 1.5dci Authentique


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 17 Jan 2005, 22:21
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Puntea spate la Sedan si Estate nu este aceeasi ca la bicorp. Nu stau la fel de bine pe viraje, dar sunt mai confortabile.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UFO
post 17 Jan 2005, 22:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 7 November 04
From: Bucuresti




Depinde, daca e dotat cu ESP nu ai probleme!poti sa iei curbe cu viteze considerabile ca masina nu-si schimba traiactoria.Verifica asta mai intai.Bafta. 8)


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4 8v.
Renault Clio Symbol 2001 ,1.4 8V gri metalizat.
Megane Sedan 1.6 16v. 2004 full options
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 18 Jan 2005, 10:10
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




cred ca ar sti omul daca ar avea ESP..
eu sunt incantat de bicorp-ul meu.. la limita, cand masina pierde aderenta pt foarte putin timp, toate 4 rotile derapeaza.. masina e perfect echilibrata, nu subvireaza nici nu supravireaza.

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 13:20


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 18 Jan 2005, 10:58
Post #6


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




trebuiesc definiti niste termeni:
ce inseamna in acceptiunea ta limita extrema?
ce intelegi prin stabilitate si alunecare a spatelui?

- eu am condus masina mea foarte tare pe zone virajate, si alunecarea spatelui atunci cand apare si mai ales controlat iti favorizeaza mentinerea pe o anumita traiectorie;
- poate avea o relevanta faptul ca am anvelope mai late pe jantele de vara 215*55*16
conteaza foarte mult cum ataci virajele, cum stii sa folosesti masa inertiala in a o balansa de pe o punte pe alta sau de pe o mediana pe alta, si mai ales daca o obtii prin franare mecanica sau folosesti frana de motor, cum ii folosesti balansul pentru a incarca aderenta pe puntea fata care se stie ca fiind tractoare este supraviratoare ceea ce presupune obligatoriu sa folosesti alunecarea spatelui pentru mentinerea pe trasa optima;
sper ca m`am facut inteles si nu am batut campii prea tare, dar as putea sa exprim mai lesne prin exemplificare decat prin descriere


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 18 Jan 2005, 11:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE
Depinde, daca e dotat cu ESP nu ai probleme!poti sa iei  curbe cu viteze considerabile ca masina nu-si schimba traiactoria.Verifica asta mai intai.Bafta.  8)

Chiar imi place cum gandesti.... biggrin.gif
Ar fi asa de simplu daca acest ESP ar rezolva totul, mai pana se va inventa masina care sa mearga ca trenul pe sine.... biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 18 Jan 2005, 11:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Din experienta mea o foarte mare influenta o are lipsa suspensiei independente pe sparte. Cu masini cu suspensia independenta (ford mondeo, focus) n-am avut senzatia asta de fuga a spatelui pe asperitatile drumului (adica daca iei curba la limita ai senzatia ca la fiecare denivelare a asfaltului fundul masinii fuge un pic spre exterior). La megane si la octavia 1 am clar senzatia asta.
E unul din lipsurile cele mai mari pe care i le pot reprosa megane-ului (dupa calitatea service-urilor, bineinteles).


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 18 Jan 2005, 17:00
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




problema de fapt consta in faptul ca Megane II nu a fost proiectata spre a fi o masina sport, asa ca la suspensia care o are, nu prea cred eu ca se poate compara cu BMW seria 3 (doar ca exemplu). Eu am incercat un virat la aprox 30 km 90 grade si am observat ca se inclina f mult spre exteriorul virajului, fara a pierde aderenta; intr-o masina cu suspensia sport asta nu se intampla.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 18 Jan 2005, 18:14
Post #10


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




la capitolul ford focus tzin sa ma opun!
maikmea are un focus sedan (nu stiu despre ala bicorp)
dar,
am condus mult masina aia...merge frumos..desi motorul e mai slab (1.6 100 cp) mi se pare ca se infige mai bine..adica raspunsul motorului la apasarea pedalei e ma bun..dar nu asta era discutia

masina e INFINIT MAI COMODA decat meganul meu..nu simtzi orice denivelare sau orice groapa..in SCHIMB...se balangane meseriash in curbe la peste 90-100KMH

eu vin zilnic pe floreasca..iar dupa ce treci de intersectia cu patinoarul si mergi inainte spre BANC Post, e un pod la un momendat inainte de care e o curba...pe deasupra supranaltzata invers..
cu meganul am trecut la peste 110 pacolo (oops seara garcea nu era pe faza :roll: ) in schimb cu fordul la 90 deja imi era frica


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vo1d
post 18 Jan 2005, 22:45
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




oops, rombule, 110, 90 in oras ?!! Nu e cam mult?


--------------------
Mégane II Sedan Confort Expression 1.6 16V Vert cuivré.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 18 Jan 2005, 23:21
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




QUOTE
trebuiesc definiti niste termeni:
ce inseamna in acceptiunea ta limita extrema?
ce intelegi prin stabilitate si alunecare a spatelui?

- eu am condus masina mea foarte tare pe zone virajate, si alunecarea spatelui atunci cand apare si mai ales controlat iti favorizeaza mentinerea pe o anumita traiectorie;
- poate avea o relevanta faptul ca am anvelope mai late pe jantele de vara 215*55*16
conteaza foarte mult cum ataci virajele, cum stii sa folosesti masa inertiala in a o balansa de pe o punte pe alta sau de pe o mediana pe alta, si mai ales daca o obtii prin franare mecanica sau folosesti frana de motor, cum ii folosesti balansul pentru a incarca aderenta pe puntea fata care se stie ca fiind tractoare este supraviratoare ceea ce presupune obligatoriu sa folosesti alunecarea spatelui pentru mentinerea pe trasa optima;
sper ca m`am facut inteles si nu am batut campii prea tare, dar as putea sa exprim mai lesne prin exemplificare decat prin descriere

cu tot respectu sefule da la tractiunea fata ( cam pleonasm da asta e ) tendinta e subviratoare iar la propulsie ( tractiunea spate ) tendinta este supraviratoare ! depinde cat de adanc ai piciorul in gaz !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 19 Jan 2005, 09:28
Post #13


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




Da Mijule ie corect, mea culpa, insa io am marele(avantaj/handicap) de a fi condus mult timp masina cu propulsie si o tratez si p`asta cu tractiune cam la fel, si obtin cam acelasi raspuns, si uite asa alunecai pe termeni.. smile.gif.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 19 Jan 2005, 22:58
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




oameni buni scoate fordul focus din discutie ca e profesor la dinamica fata de megane ! de fapt e profesor in clasa sa !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 24 Jan 2005, 15:11
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




@MBZ

ce am vrut sa spun prin limita reprezinta viteza maxima cu care poti lua un viraj fara artificii gen derapaje controlate sau franare cu piciorul stang. eu sunt sofer, nu pilot, si merg foarte rar la limita masinii.. imi place sa stiu ca in cazul in care imi apare o caruta in fata mai am 'rezerve', dar in putinele cazuri in care pentru placerea condusului am fortat putin masina a derapat f. putin cu toate rotile.
astea fiind spuse, tin sa te contrazic referitor la viteza maxima cu care poti lua o curba. nu pierd nici o etapa din DTM, BTCC si ocazional mai urmaresc si alte curse pe asfalt si nu am vazut niciunde 'alunecarea spatelui pentru mentinerea pe trasa optima'. Din cate stiu eu, se foloseste o tehnica numita 'left foot breaking' pentru a contracara tendinta subviratorie a masinilor cu tractiune pe fata, nicidecum frana de motor sau 'balansul de pe o punte pe alta'. In plus, fiecare alunecare a spatelui este taxata de catre comentatori ca fiind o greseala de pilotaj.

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 13:20


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 4 Feb 2005, 12:11
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




@tincup
dragutule, faci o comparatie corecta plecand insa de la premise gresite...
Eu am facut soala de pilotaj in BG, pe Lada 2000 cu piloti care il faceau de policlinica pe Balint care fata de Aur era maestru.
So, compari o masina de uzina cu una de serie care este gresit, mai compari gresit trasa optima de concurs cu traiectoria optima de sosea in trafic, pentru ca flacaii la rally, concureaza intr`un singur sens(singur pe drum) indiferent de clasa, iar cu masina de serie circuli in trafic si regulile sunt altele(trust me).
Eu ma refeream la o alunecare a spatelui fara frana de serviciu, inainte de intrarea in viraj, retrogradezi brusc, delestezi spatele si muti greutatea pe puntea fata marin aderenta si tractiunea, din manevra usoara balansezi spatele in sensul acceleratiei centrifuge asezand "cu mana masina" concomitent cu sporirea tractiunii la cel mult 25% din raza virajului(daca vrei poti sa o masori cu curvimetru la inceput, pana iti calibrezi aprecierea(acceleratie), toate astea fara sa`ti parasesti banda de circulatie, pentru ca din sens invers poate veni alt plugar care n`are boii acasa si se sperie daca vede ca "gusti" serios din banda lui si sa se suie pe tine. So navigatorii au acest rol de a spune pilotului exact parametri in care poata rula la limita, insa ca sofer de strada nu ai pe nimeni care sa iti dea datele input si tu sa faci outputul din prghiile de conducere, esti Solo, si oricum limita ta este mai coborata cu cel putin 25 % fata de o masina de raliu condusa de un pilot de raliu si asistat de un navigator.
Altfel este ca si cum ai compara sexul cu o Balerina sau cu o femeie obisnuita(ca pozitii si performante) plecand doar de la criteriul ca amandoua sunt femei, si..... crede`ma ca sunt mari diferente wink.gif intre cum si in ce fel presteaza una si cealalta. (try this )
Comentatorii aia isi fac si ei meseria si spun din ce au citit, vazut si auzit d`n gura pilotilor, si nu te increde atat de mult, pentru ca inclusiv cei ce au fost piloti la viata lor, nu spun niciodata toate secretele meseriei sau intr`un fel descriptiv, explicit si exact... si uneori daca scapa ceva nu prea intelege marele public ce spun sau interpreteaza fiecare dupa mintea lui.
Sa nu ma intelegi gresit, ca ma dau "fante de spahiu" dar am mers cu "supersoferi" care cand i`am pus in dreapta, mergand la limita si discutand au deslusit si alte intelesuri, cu toate ca este posibil sa fiu si eu putin exaltat sau inconstient cand imping limitele peste posibilitatile mele sau ale masinii. In ultima instanta sa stii ca este foarte important sa ai totusi talent, poate mai mult decat experienta. Daca esti talentat este bine sa nu irosesti acest talent si sa il perfectionezi cu un curs de pilotaj, chiar daca nu concurezi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 9 Feb 2005, 11:48
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




lasa-ma bre, ai facut si tu doua derapaje controlate de pica balerinele pe spate si ii dai lectii lui Aur acuma. Ti-am dat examplu BTCC si DTM tocmai pentru ca masinile folosite sunt masini de serie imbunatatite, sunt alea masini de curse la fel de mult cum o femeie care merge o data pe saptamana la aerobic e balerina, ca sa folosesc comparatia ta. Da-mi tu un singur exemplu de competitie pe asfalt unde se folosesc derapaje controlate si o sa tac din gura. Asa pot sa zic si eu ca Vitezomanu Gica, pe cand avea GTI'ul ala beton lua curba de la prefectura cu 100 la ora fara derapaje. Si tot cartierul stie ca Gica e meserias. Quod Erat Demonstrandum. Oare?


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 9 Feb 2005, 12:04
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




ai inteles total gresit, nu`i dau lectii lui Aur, pilotii cu care am facut eu cursul in bulgaria (Kolev) ii dadea lectii lui Balint si ma refer la Raliul Dunarii (cel mai mare pilot de raliu din RO) care ii dadea la randul lui lectii lui Aur... asta era asa ca chestie...
Eu ma refeream la alte problema, tu compari condusul la limita pe sosea cu rulatul in conditii de raliu iar diferentele sunt majore(anvelope, frane, kit de suspensii, motorizari...etc) intre una de strada si una de competitii. Eu n`am de ce sa impresioanez pe nimeni pentru ca ma distrez astfel numai cand sunt singur(si din ratiuni de securitatea pasagerilor neavand rollbar dar si din motiva de voma p`n masina si de urlete). Nu vreau sa mai continuam aceasta disputa, pentru ca n`are rost, dar daca vrei sa te convingi putem face un contra-cronometru pe un drum foarte virajat(indiferent de suprafata de contact, pe care te`as lasa sa o alegi) in conditii de trafic normal si apoi mai vedem wink.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusg
post 10 Feb 2005, 02:05
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 February 05




am un megane 2 1.9dCI 120 Sedan echipat optional de fabrica cu jante 17" si anvelope Bridgestone Potenza 205/50/17. Vara trecuta, singur in masina , am mers pe serpentinele dinspre Sinaia, undeva pe la Posada....le stii cu siguranta...
nu sunt pilot, nu am pretentii, dar am condus pana acum in jur de 250.000 km fara evenimente si pe diverse masini, asta fiind a 7a masina pe care o detin...
pe respectivele serpentine am ajuns din spate un vectra GTS, care cred ca are cam 225 cp si pe care am vrut sa-l depasesc dar care nu m-a lasat si asa a inceput treaba....am inceput sa acceleram amandoi si sa conducem mai la limita usor -usor....
masina mea nu are esp, optiunea nefiind inca pe piata la data la care am comandat-o(SAB 2003)
nu o mai " testasem" ca sa zic asa pana atunci, dar ocazia parea buna....eram singur si riscam numai eu, aeam terenul de comparatie chiar in fata mea si pe deasupra ne mai si iritasem reciproc.....
-am inceput sa aceleram nebuneste prin curbele alea ....stiu ca mergeam numai cu a 3 a si pedala de acceleratie la fund....nu pot spune cu exactitate ce viteza aveam ptr ca nu era timp de asa ceva....dar am fost placut impresionat de stabilitate de care imi dadeam seama pri forta pe care o resimteam in curbe la volan...practic daca nu ar fi fost centura si volanul de care ma tineam cu ardoare , as fi fost lipit dintr-o parte in alta a masinii... la un mom dat intr-o curba la dreapta am auzit fluierat mai tare decat de obicei din spate si am avut o senzatie mai ciudata in stomac trebuie sa recunosc...am simtit ca masina parca se ridica...am ridicat piciorul de pe acceleratie...deja luasem curba si inscrisesem masina spre urmatoarea....am accelelarat din nou si am trecut...am continuat ritmul nebunesc....si pana la sinaia m-am tinut de vectra.....
concluzii:
- fata de un break gol si cu aceleasi anvelope( break opel astra si fiat marea weekend cu garda sport din fabrica pe care le-am avut) este mai confortabila dar se inclina mai mult in curbe...desi pe 17" amortizoarele mi s-au parut destul de moi in curbe....cu celelalte masini cred ca nu as fi derapat....
- daca intr-o curba cunoscuta de mine la 180 grade in coborare gen serpentina cu breakul cobor cu 70 km la ora fara scartait (curba la dreapta si cobori strans) cu renaultul sedan acest lucru mi-a fost frica sa-l fac datorita suieratului amenintator.....amortizoarele au alte setari se pare la o prima vedere, ambele avand punte rigida spate....
- cu un ford focus sedan , ca tot am vazut comentariul la un ford, pot sa zic ca e mult mai bine , intrucat echipat cu anvelope normale firestone firehawk 195/60/15 reuseste aceleasi performante in curbe ca si meganul cu 17' si anvelope sport.explicatia cea mai plauzibila e puntea spate independenta la ford....amortizoarele fiind cele originale si masina mai veche decat meganul....
acelasi renault echipat cu jante 15' si anvelope 195/60/15 de iarna e drept dar continental wintercontact totusi, iti da fiori la cat de repede derapeaza....asa ca sfatul meu este sa folosesti masina ca una de familie cum a fost ea creata initial, fara prea multe pretentii.... daca vrei o imbunatatire a aderentei poti incerca o combinatie de jante mai mari si anvelope sport( la aceste tipuri de anvelope special sport iti recomand din propria experienta cel mai mult continental sport contact...am auzit ca si pirelli p zerro rosso ar fi tari dar nu am avut ocazia sa incerc...si de asemenea amortizoare cu gaz pe spate....diferente se vad si la amortizoare, eu am pus pe un break, pe opel, monroe sensatrac zx reflex....am avut parte de o masina mult mai rigida si mai tzopaitore dar mult mai stabila de spate la limita....la vremea respectiva un amortizor a costat in jur de 100eur cu o oferta de montaj cred, deci nu f scump daca deja planuiai sa schimbi amortozoarele....in rest raman la concluzia ca e mai economic sa mergi mai precaut si ....cu siguranta...mai sigur!)iar daca masina o folosesti preponderent in oras uita tot ce aveai de gand cu sportul caci kiar nu merita: jante mai mari si anvelope mai late nu inseamna decat disconfort, uzura exagerata a pivotilor, bucselor, planetarelor, bieletelor, mai indoi o janta intr-o groapa....consum mai mare....toate fara rost pana la urma....eu s mult mai multumit de confort cu jantele pe 15 decat cu cele de 17, asa ca la primavara ma gandesc serios sa nu le mai pun , sa schimb doar anvelopele....
succes! biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 16:16
Dacia