Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Puterea Motorului, Se poate schimba softul la computer??

Joky
post 24 Nov 2006, 22:22
Post #1


GPS Cracker-MIO&IGO


Group: Members
Posts: 83
Joined: 24 November 06
From: Zalau




Buna, este primul meu topic sper sa ma fac inteles. Am si eu o Laguna II Autentiqhue 1,9dci 107Cp din 2001 este Break(o am de 1 an, luata din Belgia).
Am 3 intrebari la care am citit prin mesaje dar nu prea am inteles.
1.Este bec la butonul Start/Stop? Daca da cum se inlocuieste fara a merge la reprezentanta Reno.
2.Daca masina mea are 107cp si exista versiune de 120cp cu acelasi motor aceeasi capacitate cilindrica, acelasi nr. de viteze (eu am 6+1), pot sa imi schimb softul din computer ca sa am si eu 120 cp sau este o abureala ce am auzit-o?
3.Care este consumul in oras? Eu circul mult in Cluj-Napoca si consumul in oras vara sub 10% nu il scot ( Schimb viteze pe la 2000-2500 rot/min), iar iarna consumul creste chiar pana la 12%.
Astept raspunsuri si scuze daca v-am facut capul calendar.


--------------------
BMW E60 525d 2004, 2.5d, 177cp - SJ--AZT
Ex. Laguna 2 1,9 dci 2001 Grandtour 107cp
Ma grabesc, dar conduc incet si preventiv!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 25 Nov 2006, 01:15
Post #2


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




1. Daca ai curaj aici poti invata cum se schimba becurile la butonul start/stop http://www.reno.ro/index.php?showtopic=43077
E incredibil ce poti gasi pe forumul asta daca iti dai silinta si cauti dry.gif

2. Sa ii maresti puterea motorului poti prin resoftare (chip-tuning). Sunt vreo 3-4 firme in Bucuresti care se ocupa de treaba asta si le gasesti la o cautare pe google sau in rubrica Bursa sau Anunturi din Forum. Baietii de abia asteapta sa faca bani si sa iti mareasca puterea motorului pe la 127-130 CP. Ia fa o vizita aici: http://www.reno.ro/index.php?showforum=109 Si apropos.. mai bine sa ii intrebi pe baieti ca nu fac doar dacii:P si daca vrei detalii mai exacte de cresterea puterii si a cuplului motor pentru motorul tau, ca fiecare motor se resofteaza altfel... nu e acelasi soft rescris la 100 de masini, ci diferentiat la fiecare in parte.

3. La a mea am un consum urban de 7,2-8,6 in Tg Mures si 8,2-9 in Bucuresti. In zile bune scot si 6... dar cam rar la traficul de azi. Ce-i drept conduc relaxat si am mai multi cai la aceeasi cilindree... deci nu trebuie sa fortez motorul atat de mult ca tine pentru a obtine acelasi rezultat (mai multi cai la mai putine ture=consum mai mic... daca nu apesi prea tare pedala).

This post has been edited by Cypher4laguna: 25 Nov 2006, 01:19


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 12:41
Dacia