Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane Bicorp Prima vs Clio 3 Dynamique

stef12
post 11 Dec 2007, 19:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 November 07




Salut,
Vreau sa stiu ce ati alege voi.
Amandoua se invart in jurul aceleiasi sume (13 mii si ceva - inclus metalizata si extindere garantie 2 ani).
Motorul va fi acelasi ( 1.5 dCI 85 CP ) deci cel putin in privinta asta m'am decis.

Clio 3 este mai accesoriat si e un model mai nou dar nu prea imi place designul exterior. In special partea din spate.
Megane-ul bicorp are deja cativa ani de la aparitie dar ( cu toate ca in noul clio interiorul pare mai interesant ) ma atrage mai mult.
Este clar ca Megane'ul fie el si varianta cea mai ieftina ( cu cele mai putine dotari ), dar as vrea sa stiu, voi ce ati alege intre masina cu dotari mai multe si de concept mai nou si cea care va place mai mult ca design?
Avantajele semnificative pe care le'ar avea Clio la nivelul dotari ar fi: Proiectoare ceata, Mai multe airbag'uri, Oglinzi electrice incalzite, Bare de protectie fata si spate in ton cu caroseria.
Ar mai fi de specificat ca oferta lunii decembrie vine cu o reducere de 931 euro pentru Clio 3 si 2380 pentru Megane Bicorp.

Dotari Clio Dynamiqe:

Airbag-uri frontale adaptabile pentru sofer si pasager (cu posibilitate de dezactivare manuala a airbag-ului pentru pasager)
Bancheta spate rabatabila 1/1
Bare de protectie fata si spate in ton cu caroseria + bandouri laterale carbon mediu
Blocarea automata a usilor la demaraj
Centuri fata in 3 puncte, pretensionate si limitator de efort integrat
Centuri spate in 3 puncte, cu limitator de efort integrat (pentru cele laterale)
Computer de bord multifunctional
Directie asistata electric
Geamuri si parbriz cu tenta
Imobilizator electronic codat
Inchidere centralizata a usilor cu telecomanda
Pachet "Drumuri Dificile"
Proiectoare fata dublu optice
Scrumiera mobila si bricheta
Stergatoare parbriz cu cadenta variabila
Stergator luneta
Tetiere fata reglabile pe inaltime
Turometru
Volan reglabil pe inaltime
ABS + EBV + AFU + aprinderea automata a luminilor de avarie in cazul unei franari de urgentae
Airbag-uri laterale torace pentru locurile din fata
Airbag-uri pentru cap fata-spate
Airbag-uri anti-alunecare pentru locurile din fata (pt versiunile 3 usi)
Aer conditionat cu reglare manuala
Bancheta spate fractionabila 1/3-2/3
Buzunar de depozitare pe spatarul scaunului fata dreapta
Centuri fata reglabile in inaltime, dublu pretensionate (pt versiunile 5 usi)
Centuri fata reglabile in inaltime, simplu pretensionate (pt versiunile 3 usi)
Centuri laterale spate cu pretensionare
Geamuri electrice fata, cu impuls pe partea soferului
Manere de usi exterioare cromate
Oglinzi retrovizoare electrice si degivrante, cu oglinda asferica pe partea soferului
Oglinzi retrovizoare in ton cu caroseria
Proiectoare de ceata
Radio mono CD 4X15W RDS codat, cu afisaj separat si satelit de comanda
Sistem Isofix de prindere a scaunului copil pentru locurile laterale spate
Scaun sofer cu reglare pe inaltime
Tempomat-limitator de viteza (pt 1,6 BVA)
Tetiere pentru toate locurile spate, tip virgula, reglabile in inaltime
Volan imbracat in piele


Dotari Megane Bicorp Prima:
Pachet "Drumuri dificile
A.B.S. cu repartitor electronic de franare E.B.V.+ A.F.U. (Asistenta la Franarea de Urgenta)
Aprinderea automata a luminilor de avarie in cazul unei franari de urgenta
Airbag-uri frontale adaptabile pentru sofer si pasager
Centuri fata in 3 puncte, cu reglare pe inaltime si limitator de efort
Centuri spate in 3 puncte si limitator de efort
Tetiere fata reglabile pe inaltime
Imobilizator electronic codat
C.A.R. (Inchiderea automata a usilor, portbagajului si a trapei pentru carburant la demaraj)
Directie asistata electric variabila
Volan reglabil pe inaltime si in profunzime
Computer de bord cu 6 functii: distanta parcursa, viteza medie, autonomia de carburant, consum total/mediu/instantaneu
Semnal sonor pentru uitarea stingerii farurilor, centurii de siguranta, nivelul minim de carburant, alerte rosii
Faruri dublu optice reglabile pe inaltime cu ajutorul comenzii plasate pe tabloul de bord
Stergatoare parbriz cu 2 viteze si cadenta variabila
Stergator luneta cu activare automata la mersul cu spatele
Functia "Follow me home
Inchidere centralizata si demaraj cu card
Radio 2X15 W cu afisaj separat si satelit de comanda pe volan
Geamuri electrice fata
Geamuri si parbriz cu tenta
Parasolar pentru sofer si pasager cu oglinda pentru machiaj
Accesorii fumatori
Trapa pentru carburant cu deschidere integrata
Bancheta spate rabatabila 1/1
Bare de protectie, bandouri, manere si oglinzi exterioare de culoare neagra
Trape sub locurile din fata
Spatiu de depozitare deschis in partea centrala din fata
Tabliera spate mobila
Aer conditionat manual



Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 29.27k ) Number of downloads: 130
7.jpg ( Size: 26.96k ) Number of downloads: 101


--------------------
Dacia Suprenova 2002 - Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 11 Dec 2007, 19:32
Post #2


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Eu unu as alege megane. De ce? Pentru ca imi place mai mult. Este pur o parere subiectiva si personala. Chiar si mai slab accesorizat, as alege megane.

Succes in alegerea ta subiectiva si personala tongue.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 11 Dec 2007, 19:34
Post #3


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Eu unul as merge pe Megane. wub.gif Nu-mi place deloc spatele la Clio III, iar din cate vad in descrierile tale dotarile celor 2 masini sunt asemanatoare. Succes... rolleyes.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IAIA
post 11 Dec 2007, 20:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 24 September 07
From: Mangalia




eu am deja un megane hatch ... as alege clio doar pt o schimbare de "peisaj" ... dar daca as fi in locul tau as alege megane-ul ...


--------------------
renault megane 2.1 2005 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 11 Dec 2007, 20:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Clar Megane. Si as renunta la garantia extinsa in favoarea altor optionale.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 11 Dec 2007, 20:28
Post #6


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Cred ca topicul cel mai indicat sa-l citesti este http://www.reno.ro/index.php?showtopic=468...=0&#entry616326. Acum 1,5 ani diferenta de reduceri intre Clio 3 si Megane Bicorp era tot de 1400 EUR, si o sa gasesti acolo toate argumentele mele pentru care am ales Megane Bicorp Dynamique (adica faorte bine dotata, nu cheala).

Dupa 35k km nu regret nici un pic, ba chiar ma felicit ca am luat masina mai mare si ceva mai bine dotata, diferenta de bani am si uitat-o wink.gif

De adaugat este ca nu merita sa iei extensia de garantie. Standard ai 2 ani sau 50.000km. Garantia extinsa este de 4 ani sau 100.000km, dar doar pentru chestii minore, motorul si trenul de rulare se limiteaza tot la 50k km. Daca ai luat diesel probabil ca vei face acei 50k km in maxim 2,5 ani, adica dai banii pe garantie extins adegeaba. In plus, reviziile in primii 60k km sunt decente la service autorizat, de la 60k in sus iesi mult mai ieftin la un service din afara retelei, la aceleasi standarde de calitate si garantie.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 11 Dec 2007, 21:01
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Megane clar - cel putin eu nu sunt adeptul masinilor de clasa mica si tot ce implica asta. Megane ptr ca e mult mai stabil, mai mare, mai confortabil. Clio daca esti o persoana care vrea masina mica si de oras (nu ca as avea vreo problema cu Megane-ul in oras - si a mea mai e si sedan).

Daca nu voiai neaparat motorina si te orientai catre in 1.6, 16v mergeai pe o echipare bunicica la Megane si diferenta de bani nu ar fi asa mare - Confort expression.

Just think about it! smile.gif


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stef12
post 11 Dec 2007, 21:12
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 November 07




Va multumesc pentru parerile si sfaturile de pana acum.
In ceea ce priveste garantia extinsa, se pare ca intr-adevar nu este o afacere prea buna.
Raman totusi la diesel pentru ca.. Bucurestiul e Bucuresti smile.gif. Iar un 1.6 16V benzina sigur nu scoate sub 12-13 in minunata noastra capitala. Deci, m-ar interesa sa si merg cu masina nu doar s-o am smile.gif.
Privind cum au mai aparut inca 800 de euro dupa ce am debifat garantia extinsa mi s-a mai descretit fruntea si pot intr-adevar sa ma uit si la ceva optiuni.
Ce mi se pare incredibil este ca... sunt multe dotari care mi se par exagerate la varianta Dynamique ( vorbim acum despre Megane ) gen volan si schimbator din piele.. si totusi au lasat AC in loc sa bage Clima.. sad.gif


--------------------
Dacia Suprenova 2002 - Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 11 Dec 2007, 21:19
Post #9


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




megane- e net superioara si ca spatiu pasageri- cat despre clima - e bun si ac-ul


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 11 Dec 2007, 21:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




Poti sa mergi linistit pe Megane, cel putin pana la 60000km...aspect, clasa, tinuta, eleganta, ...si la revanzare cine mai cunoaste ca ai avut 2400 euro reducere!?!!... post-336-1110552459.gif

This post has been edited by TRANCA: 11 Dec 2007, 21:30


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 11 Dec 2007, 23:13
Post #11


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Megane Dynamique are dotari peste Clio Dynamique, asa ca nu vad problema lipsei climei automate, plus ca nu e asa scumpa ca optiune.

Mergi la drive-test si o sa te convingi. Cauta NEAPARAT sa fie versiuni Dynamique, ca sa vezi si tapiteriile. Pentru mine cotiera integrata si butonul de start au facut diferenta majora, nemaivorbind de spatiu in plus, siguranta in plus, etc. Singurul minus este faptul ca Clio este generatie 2006, pe cand Megane este generatie 2002 (cu face-lift in 2006).


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicusor
post 12 Dec 2007, 00:21
Post #12


Mr.


Group: Members
Posts: 162
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




1. parerea mea e ca la Renault trebuie sa iti iei versiunea cu dotari maxime.
2. Si eu am avut dilema asemanatoare. Eu mi-am luat sedanu din semnatura, nevasta Clio.
3. Interior, Clio arata incomparabil mai bine decat Megane. Toti prietenii mei, fara exceptie, au avut aceeasi concluzie.
4. pentru oras, Clio e mai bun. Stiu ca noua, romanilor (si eu sunt unu), ne plac masinile mari, dar mai uitati-va si voi ce masini merg prin capitalele europene. Clio e mai mic, se parcheaza mai usor, se manevreaza mai usor, are stergator pe spate smile.gif
5. cu garantia extinsa, eu sunt inca in dilema. Tu se pare ca te-ai convins repede. Eu ma gandesc ca daca in anu 3-4 prind o flansa, 2 bobine, o fulie si eventual un ambreiaj, isi scoate banii. Dar plec de la premiza ca nu fac 50K km cu ea in primii 2 ani.

Bafta!


--------------------
Dacia Solenza 04.2004 Scala
Megane 2.2 Sedan 1.6 16V, privilege, ESP, etc. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stef12
post 12 Dec 2007, 00:40
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 November 07




De ce trebuie neaparat la Renault versiunea cu dotari maxime?
Cred ca acest lucru este valabil pentru orice marca, nu?
In general, Renault a stat destul de bine fata de concurenta la capitolul dotari, chiar si cu versiunile mai putin echipate.
Vorbim despre Megane Bicorp care este putin mai mare decat un Clio dar clar mai mic decat un Sedan. Bicorp consider ca le imbina foarte bine si eficient pe amandoua. Si are si stergator pe luneta.. smile.gif.
Cat despre versiunea Dynamique de la Megane Bicorp, toate chestiile de acolo pentru care ar trebui sa platesc 1000 de euro in plus nu imi surad deloc. Singurele dupa care ravnesc de la acea dotare ar fi oglinzile electrice incalzite si eventual proiectoarele de ceata... Dupa cum am scris si mai sus, volanul si schimbatorul din piele mi se par chiar exagerate, iar in locul lor puteau sa includa foarte frumos Clima. Care Clima ( cel putin pe site-ul dealerului care are oferta ) nu se poate achizitiona decat la pachet cu senzorii de ploaie si lumina. Deci ti-i mai baga si pe aia pe gat... :|


--------------------
Dacia Suprenova 2002 - Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 12 Dec 2007, 09:49
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Uita-te si la Bicorp Extreme, dupa parerea mea e cel mai bun raport dotari-pret.
Ai clima automata, senzori lumina+ploaie, cotiera centrala fata, oglinzi electrice, 4 geamuri electrice, tempomat+limitator viteza.
Ce nu am putut pune la ea si erau disponibile la Dynamique, sunt cele 2 airbaguri torace spate.
Fata de Dynamique ii mai lipsesc urmatoarele dotari (nu pot fi puse nici ca optiuni):
-cotiera spate centrala
-buzunare in partea din spate a scaunelor fata
-tetiere fata tip virgula (sunt simple, cu reglare sus-jos).


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 12 Dec 2007, 10:42
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Megane, clar! wub.gif
Cio 3 arata aiurea la spate, sau cel putin mie nu imi place!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 12 Dec 2007, 10:43
Post #16


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Daca doar alea sunt diferentele si tapiteria de pe Extreme este pe gustul tau (nu stiu cum arata), atunci e clar ca e o optiune mai buna.

Volanul de piele este foarte fain, nu stiu de ce nu ti se pare. Nu transpira mana pe el, nu aluneca, nu se deterioreaza... Poate ca la schimbatorul de viteze e in plus, insa combinatia de piele pe volan-schimbator-frana de mana e foarte faina, parerea mea.

De cotiera pe spate nu ai nevoie. La mine 80% din pasagerii care au mers cu ea au preferat sa o tina ridicata.

Tetierele tip virgula sunt faine de tot, insa nu e o chestie de care sa stai in loc.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 12 Dec 2007, 10:57
Post #17


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Prima e un fel de Authentique deci decat un Megane chel mai repede un Clio mai dotat, sincer...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 12 Dec 2007, 11:17
Post #18


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




In primul rand conteaza destinatia masinii, adica unde vrei sa circuli mai mult cu ea.
Avand in vedere ca ai ales dCi-ul banuiesc ca in oras vei merge cel mai mult cu ea. Parerea mea e ca in oras, un Clio se potriveste mai bine, parchezi mai usor, te strecori mai repede, si sa nu uitam, ca e mai dotat. In schimb daca o vei folosi la drumuri lungi, un Megane este mult mai confortabil si mai stabil pe sosea, si de ce nu, mai sigur.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 12 Dec 2007, 11:32
Post #19


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Prima este o mare porcarie. Gresesc eu, sau vad doar airbaguri frontale? Adica 2, in loc de 6 - ca la oricare alt model Megane? Cu 2 airbaguri mai are 5 stele EuroNcap?

Ia Megane, dar o varianta de echipare mai buna, si mai ales cu mai multe airbaguri. Sa te-ajute Dumnezeu sa nu ai nevoie de ele, sa le platesti degeaba!


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 12 Dec 2007, 11:36
Post #20


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Probabil pierde ceva stele la impact lateral, in rest e la fel.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucien
post 12 Dec 2007, 11:57
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 29 May 07




Comparatia cea mai buna o faci proband : fa un drive test cu un clio dinamique si cu un megane extreme ( dupa aceea poti face comparatia ). Din punctul meu de vedere nu sunt deosebiri majore intre clio III si varianta hatch de la megane ( depinde de gusturi si de gabaritul icon_mrgreen.gif fiecaruia ). Nivelul de echipare prima nu recomand. Spatiul cel mai mare este in varianta megane sedan ( care in varianta de echipare manager ar fi cel mai bun raport pret/echipare ). Bafta la achizitie !


--------------------
Renault Megane sedan an 2007 ; 1,5 dci ; 124 hp ; model privilege - PH -- xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 12 Dec 2007, 11:59
Post #22


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




N-as paria, lipsesc si airbagurile tip cortina pentru cap... De multe ori sunt folositoare si astea, nu numai cele frontale, in cazul unui impact frontal.

Oricum, Renault, ati facut o maaaare magarie cu acest Prima. Mai bine renuntati la toate porcariile alea de "dotari" gen parasolar cu oglinda machiaj, set fumatori, trape sub locurile din fata, semnal sonor pentru uitarea stingeri farurilor, etc etc... decat sa renuntati la 4 airbaguri. Sigur nu erati beti, la o petrecere, cand ati luat aceasta decizie? Sau un pic "afumati"?


This post has been edited by padre: 12 Dec 2007, 13:17


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 12 Dec 2007, 12:08
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Da, am uitat sa spun ca si la Extreme sunt cele 6 airbaguri si volan+schimbator in piele.
Iata cateva poze Megane Extreme .


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 12 Dec 2007, 13:14
Post #24


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Eu am Megane Bicorp (ai mei), am avut si Clio 3.
Sfatul meu este sa iei Megane, pentru ca dimensiunea masinii aduce anumite plusuri foarte importante din punct de vedere al dinamicii, sigurantei, confortului la rulare, precum si al spatiului, pe care o masina de clasa mica nu le poate oferi, indiferent de nivelul de dotare.

In plus, Prima ofera o dotare decenta, chiar daca mai slaba ca a unui Clio Dynamique.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 12 Dec 2007, 14:57
Post #25


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Colegi, daca ati urmarit discutia stef12 nu se mai uita la Megane Prima, caci a renuntat la garantia extinsa.

Din pozele lui dumi (faina masina) si eu consider ca e varianta optima pentru colegul nostru.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stef12
post 12 Dec 2007, 19:43
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 November 07




Va multumesc din nou pentru raspunsuri si pareri ( iar lui dumid si pentru poze smile.gif ). Din pacate n-am putut sa rasfoiesc forumul azi pentru ca nu a functionat net-ul la servici.
Intr-adevar dupa ce m-am convins ca nu este prea rentabila prelungirea asigurarii ( care costa destul de mult ) am renuntat la ideea variantei Prima. In ceea ce priveste siguranta, dupa cum zicea si cineva mai sus, cred ca ramane la 5 stele la un crash din fata si probabil mai pierde din lateral. Si eu sunt de parere ca siguranta conteaza foarte mult.
In ceea ce priveste varianta Extreme, din pacate nu are aceeasi reducere ca si celelalte variante ( 1500 euro reducere - la acest dealer ). Deci ce am castigat renuntand la garantia extinsa pierd la oferta. Si daca nu ma insel, chiar si varianta Dynamique este mai ieftina decat versiunea Extreme tot datorita diferentei cosiderabile la oferta.
Nu consider deloc cheala nici varianta Authentique. Cum ziceam si initial, ce regret cel mai mult este lipsa oglinzilor electrice incalzite si eventual a proiectoarelor de ceata.
Cat despre Clima, la acelasi dealer, optiunea o poti adauga doar la varianta Dynamique :-|. Eu cel putin n-am regasit-o prin lista de optionale pentru Authentic.
Nu gandesc romaneste, dar din pacate buzunarul ma ghideaza. Drept urmare, nu cred c-o sa-mi pot permite mai mult de varianta Authentic de la Bicorp ( + metalizata ).
Voi vedea ce pot sa rezolv din punct de vedere financiar in perioada urmatoare, insa sansele de modificari semnificative sunt destul de mici.. sad.gif


Comletare:
Am mentionat cred si mai sus. Masina va fi utilizata preponderent in Bucuresti. Bineinteles ca vor exista si drumuri in afara orasului, dar proportia cred ca ar fi 70/30 oras/afara. Si din ce am mai zis, nu vad o diferenta foarte mare intre Bicorp si Clio la dimensiuni, cel putin de care ar trebui sa se tina cont cand se vorbeste de Bucuresti. Daca era Sedan, intelegeam.. smile.gif

12 Dec 2007, 20:38:
Scuze de postul dublu dar nu pot sa ma abtin...
Din pacate nu doar pentru versiunea Extreme e reducerea de 1500 de euro.
Se pare ca dealerul respectiv a modificat oferta pentru toate versiunile de Megane Bicorp... sad.gif. ( stau si ma intreb daca nu or fi urmarit si ei postul si s-au gandit sa-mi faca o bucurie... sad.gif ).
Tragand linie, din pacate va trebui sa raman la versiunea de echipare Prima ( daca nu se gandesc s-o scoata si p-asta din oferta initiala.. fiind singura care a ramas cu aceeasi reducere..... ) sau... sa ma orientez catre alta marca.... sad.gif.
Va multumesc oricum pentru sfaturi si... va anunt ce decizie am luat in final...... sad.gif

This post has been edited by stef12: 12 Dec 2007, 20:38


--------------------
Dacia Suprenova 2002 - Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 12 Dec 2007, 20:52
Post #27


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Stef12, eventual adreseaza-te si altor dealeri. Atentie, reducerea este aceeasi in toata reteaua Renault! Adica toti dealerii beneficiaza de aceleasi reduceri date de Renault Romania. Ce poti obtine, printr-o negociere, este o reducere si mai mare, din profitul dealerului (sau daca nu bani, sigur poti obtine alarma si covorase gratis, totul e sa le ceri si sa insisti). Avand in vedere volumul vanzarilor, e mai greu sa obtii reduceri la pretul de achizitie.
Eu iti recomand sa mai cauti un pic, sa nu renunti la Megane, dar in mod clar sa renunti la varianta Prima. Diferenta dintre Prima si Authentique sau Expression nu poate fi foarte mare. In plus, daca tot spuneai ca nu ai foarte multi bani, daca apelezi la un credit sau leasing diferenta dintre variantele de echipare se va resimti foarte putin in rata lunara.
Este important ca pretul de achizitie sa fie mic, dar la fel de important este sa ai o masina sigura si echipata, cat de cat. Micile detalii conteaza in timp (cum ar fi oglinzile electrice si degivrate, mai ales, cotiera centrala, etc.).
Mai gandeste-te, mai cere o parere... De la noi vei auzi ca Megane este bun, nemaipomenit, etc.
Cantareste bine ofertele, fa drive-test, si ia decizia cand esti informat.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanu_WZI
post 12 Dec 2007, 21:12
Post #28


Membru in trecere


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 August 07
From: Bucuresti




de ce nu schimbi dealer-ul? si nu inteleg inca ceva, de ce nu treci pe sedan? prima sau manager daca tot iti "raman" bani fata de calculul initial


--------------------
Megane Sedan Manager 2007 - 1.5dCI 85CP Euro4
Logan VAN 2007 - 1.4 MPi
Clio Symbol Expression 2005 - 1.5 dCi 65CP Euro3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stef12
post 12 Dec 2007, 23:18
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 November 07




Din pacate acum diferenta a devenit foarte mare intre versiunile de dotari Prima si Authentic respectiv Dynamique... sad.gif

Echipare Prima
Pret DDP 12237 Euro

Echipare Authentique
Pret DDP 13918 Euro

Echipare Dynamique
Pret DDP 14969 Euro
- toate au in pret inclusa metalizata

Dupa cum vedeti.. ar fi o diferenta de ~1700 de euro intre Prima si Authentic care are spoilerele in culoarea caroseriei si 4 airbag-uri in plus, si ~2700 fata de Dynamique care ar avea in plus fata de Authentic oglinzi electrice fierbinti, proiectoare si electrice pe spate...

Chiar eram hotarat sa ma lipesc de un Dynamique dar in conditiile nou aparute nu stiu daca mai ajung nici la Authentic... sad.gif


--------------------
Dacia Suprenova 2002 - Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 12 Dec 2007, 23:25
Post #30


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Stef12, regula reducerilor de 2500 EUR la Megane este sa fie pe stoc de mai mult de 6 luni. Acum daca aici intra numai Megane Prima ar fi pacat, parerea mea este ca nu e o versiune care isi merita banii. La revanzare iti va fi aproape imposibil sa dai in 2011-2013 o masina cu doar 2 airbaguri, 85CP si AC manual.

Mergi la alt dealer, spune-i banii pe care-i ai (13.000 - 13500 EUR) si spune-i sa-ti spuna ce are pentru tine la banii aia, pe stoc si cu reducere.

Sincer sa-ti spun decat varianta Megane Prima as lua mai degraba un Clio Dynamique. Este frustrant sa te trezesti peste 6 luni ca ai fi dispus sa platesti pentru niste dotari in plus, dar nu mai ai ce face. Gandeste-te ca dotarea Priam nu exista in alte tari "cu apa calda", e facuta special pentru estul Europei si nu stii ce s-a taiat la calitate, pe cand Dynamique este varianta care se vinde si in Franta/Italia, etc.

Later Edit: la ce dealer ai fost? Ai luat datele numai de pe internet sau de la dealer, in scris?

This post has been edited by AlexC: 12 Dec 2007, 23:26


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 15:13
Dacia