Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Despre discount !

Vesnic_nemultumitu'
post 5 Dec 2007, 12:37
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Buna ziua. Sunt un aspirant la Megane, am avut deja prima experienta cu dealerii, si m-am gandit sa expun un detaliu important privind acel vesnic discount.

Noiembrie:
Dealer: Asteptati oferta pe decembrie, ca e mai buna, anul fabricatiei va fi 2008, si va conta la revanzare... (2500 E discount). smile.gif
Eu:asteptat, mers bucuros sa comand masina in decembrie (2500 E discount) rolleyes.gif

4 Dec:

Eu+dealer: discutat in detaliu configuratia masinii, dupa care urma inscrierea masinii pentru lansarea in productie. rolleyes.gif

Se intoarce dealerul de la calculator... Stiti, discountul nu va fi de 2500 E, ci de 1904 E, ca intra in productie in 25 ianuarie 2008, si nu mai prindeti oferta din decembrie... blink.gif
Eu: Platesc acum, eventual toata suma, ca am asteptat oferta lunii decembrie special, iar acum mi se spune ca nu am cum beneficia de ea ? Totusi sunt 600 E+ gestul in sine, adica una mi se spune pana la configurarea masinii si apoi se schimba foaia?sad.gif mad.gif
Dealer: Puteti beneficia de oferta daca achizitionati o masina de pe stoc (adica adio culoare si dotari asa cum le doream).

Am sunat la vOCEA cLIENTULUI: aceeasi vrajeala, initial au spus ca daca platesc avansul in decembrie, voi beneficia de 2500 E discount, indiferent cand va fi produsa masina. Dupa ce le-am povestit experienta cu dealerul, au intors-o si ei ca sa fie cum a zis dealerul.
In concluzie, daca doream sa beneficiez de oferta lunii decembrie trebuia sa:

- stiu ca vor avea o oferta mai buna ca in alte luni (trebuia sa stiu din octombrie sau noiembrie, evident ca producatorul nu comunica oferta lunii urmatoare in avans);
- dau comanda probabil undeva in octombrie sau noiembrie, ca sa intre in productie in decembrie;

Oricum mai am o speranta. Unul din dealeri incearca sa modifice o comanda lansata mai de mult ce urmeaza sa intre in productie pe 25 decembrie 2007. Maine aflu raspunsul, adica daca primesc confirmarea de la fabrica.

In privinta seriozitatii discountului de 2500 E ... radmasa.gif
Sper ca aceste informatii sa fie utile si altor aspiranti la achizitionarea unei masini de la RENAULT.

In ce priveste calitatea masinii, eu personal am citit mult pe acest forum, l-am comparat cu alte forumuri (skoda, dacia, wv, hyundai, etc), dar la fel de important a fost si "sondajul" facut printre cunoscuti si straini, posesori de masina renault.
Am ajuns sa "vanez" soferi de Megane prin parcarile din hypermarketuri, si vecini, pe care i-am "bombardat" cu intrebari... Am constatat ca e o mare diferenta intre ce spun cei care vorbesc din auzite (in general pareri dezastruoase) si cei care au masina. Personal nu am intalnit (fata in fata) un posesor de Megane care sa nu spuna ca este multumit sau foarte multumit. Un vecin declara ca a ajuns la 140.000 km, si spune ca nu a schimbat nimic la ea.

PS: chiar si dealerul, m-a invitat in service sa intreb clientii veniti la revizii daca sunt multumiti de masina. Nu m-am dus, dar am intrebat doi clienti care asteptau in showroom sa le vina masina din service. Se declarau multumiti (erau insa la prima revizie) .

This post has been edited by Vesnic_nemultumitu': 5 Dec 2007, 12:47


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 5 Dec 2007, 14:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Mda....din nou infi gresite venind de la sales peopelii concesionarilor.
Si eu am avut o problema cu al meu (de la Serus) - dar deh - si eu lucrez in vanzari (cu totul alt domeniu) si am mai facut si eu boacane....

Dar mi se pare anormal sa te duca asa de nas. Problema e ca nu ai ce face, asa vine de la Reno asa se vinde clientului, nu sunt deloc flexibili - de ce ar fi atat timp cat merg din inertie?!

Dar iar o dam in probleme etern cunoscute.......

Hai multa bafta in achizitionarea masinii si sa te bucuri de ea cat mai repede! smile.gif


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edv_ro
post 5 Dec 2007, 14:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 7 May 05
From: Hamburg




Reducerea pentru luna decembrie 2007 este de 2500 euro aplicata la pretul cu TVA a masinii comandate. Chiar daca masina se va fabrica in luna ianuarie 2008, daca tu dai comanda efectiva in luna decembrie 2007, atunci vei beneficia de acea reducere, de 2500 euro.

Un site foarte bine intretinut este cel de la dealerul Serus din Bucuresti: www.serus.ro .

Acolo poti vedea chiar pe prima pagina reducerile din luna curenta pentru modelele Renault.

Apropos, eu masina am luat-o de la Meridian Vest, am comandat-o in martie 2007 si in aprilie 2007 am ridicat-o.

Parerea mea ar fi sa mergi si la alti dealeri Renault, la unul din ei tot vei gasi un consilier care sa-ti ofere reducerea adevarata.


--------------------
Skoda / Renault Octavia 3 FL Combi / Twingo 3 1.4TSI 150CP 2017 / 1.0 SCe 70CP 2017 - HH / HH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 5 Dec 2007, 14:09
Post #4


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




Incearca la meridian vest au multe masini in stoc si poate au vreuna aproape de ceea ce vrei tu.La mine s-a intamplat sa aiba pe stoc exact ce vroiam.Neagra si cu mp3 jante tuxedo aveau una la fel +esp da nu prea ma ajungeam cu banii, daca o luam in leasing nu era mare diferenta cu 10 euro in plus da asa 500 de euro au contat.


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 5 Dec 2007, 15:07
Post #5


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




1. Cauta intai pe stoc. de ce te agati neaparat ca masina sa fie lansata in productie asa cum vrei tu, fara sa vezi daca e vreuna identica pe stoc?

2. Sunt sigur ca daca insisti destul pe vreun dealer (eventual mai multi in acelasi timp) vei gasi metoda sa beneficiezi de discountul asta.

3. Off-topic: 2500 EUR discount la Megane???? Credeam ca 1500 la Clio 3 e nebunie, dar 2500 EUR la Megane este enorm! Am vazut ca si Megane Bicorp are 2400 EUR reducere, si ala e facut in Franta, cu costuri mai mari de transport...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 5 Dec 2007, 15:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cauta la toti dealerii!
Sau, poti sa te duci si in alte orase!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 5 Dec 2007, 15:31
Post #7





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




nu e normal ce ti-a spus tie. nu are nici o importanta cind intra masina in fabricatie, conteaza cind dai comanda, tie iti face actele la momentul in care ai platit avansul si trebuie sa beneficiezi de conditiile comerciale din acel moment.

daca se intimpla altfel, ori incearca dealer-ul sa te pacaleasca ori incearca renault romania aceeasi treaba.

la ce concesionar ai fost?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 5 Dec 2007, 16:20
Post #8


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




in momentul in care doresti masina - indiferent daca este sau se fabrica vei beneficia de reducerea prezentata- pt ca odata ce vrei masina iti face o factura proforma pe valoarea figurata in catalog acuma si reducerea aferenta lunii de facturare - as aca schimba dealerul si vei beneficia de reducere - eu am avut reducerea de 2800 fiindca era euro 3 si plateam mai mult la taxa de prima inmatriculare - dar am mai scos ceva din simpla crestere a euroiului- joi mi-a facut proforma la 32 500 si marti cand am achitat-o euro era de 33 300 - si cree-ma , conteaza la 14 000 icon_mrgreen.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 5 Dec 2007, 17:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




reducerea pe decembrie este intradevar de 2500 eur si in mod normal trebuie sa ramana asa daca o comanzi luna asta chiar daca intra in fabricatie in ian. 2008.Asta e treaba lor ca intra tocmai atunci in fabricatie...de ce n-o fabrica incepand de maine daca tu faci comanda azi,sa zicem?
Dar mai este o problema pe care am observt-o pe site la Serus:a inceput sa cam sufere la dotari,de exemplu nu mai sunt geamurile electrice spate...nu stiu daca mai are si cotiera spate...Concluzia?
Reducere de pret,dar si de calitate...
P.S.am comparat pentru exemplificare varianta de varf Privillege cea de acum cu -2500 eur.fata de a mea din semnatura pe care am cumparat-o in octombrie cu -2023 eur.
La o prima vizionare eu doar aceste minusuri le-am observat.Poate or mai fi si altele...


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 5 Dec 2007, 17:46
Post #10


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




La Serus apar geamurile electrice spate standard la Privilege.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 5 Dec 2007, 17:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




mea culpa,asa este ,sunt si geamurile electrice spate.apar in pagina mai jos si nu le-am vazut


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 5 Dec 2007, 18:19
Post #12


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(Vesnic_nemultumitu' @ 5 Dec 2007, 12:37)
Personal nu am intalnit (fata in fata) un posesor de Megane care sa nu spuna ca este multumit sau foarte multumit. Un vecin declara ca a ajuns la 140.000 km, si spune ca nu a schimbat nimic la ea.
*



Pai cam asa e, inafara de cei care au avut probleme serioase, majoritatea posesorilor de Megane stiu ca nu au platit foarte mult pe ea si sunt multumiti de ce au primit pentru acesti bani... In rest sunt doar vorbe.

Si eu am ajuns la 155.000 km fara sa schimb altceva la ea decat consumabile pe la revizii.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 5 Dec 2007, 18:35
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




ce tare ...
practic nu ai cum sa beneficiezi de oferta de 2500 euro (decat daca o anticipezi ca cateva luni inainte smile.gif )


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 5 Dec 2007, 18:49
Post #14


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Sau cumperi masina de pe stoc.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Dec 2007, 19:00
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Si cand am luat eu masina era un discount valabil pe luna respectiva. De fapt cam tot timpul sunt oferte la Megane. Pentru ca vroiam sa prind oferta ca se termina luna, am intrebat dealerul si mi-a spus ca daca platesc avansul pana in ultima zi a lunii, beneficiez de oferta, indiferent ca masina e in parcul lor sau nu s-a fabricat inca si asa a fost, am platit avansul prin leasing, iar masina era la Bursa in momentul cand am platit. Ca fapt divers, oferta s-a prelungit apoi si in luna urmatoare.
De ce nu incerci si la alt concesionar?
Dupa 35.000 km, sa nu exagerez, nu zic foarte multumit, sunt multumit de masina.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Unduro
post 5 Dec 2007, 19:09
Post #16


Membru Accidentat


Group: Members
Posts: 93
Joined: 17 November 06
From: Bucuresti




cred ca omu vroia sa scape de masinile din stoc. Este exact cum au spus si ceilalti colegi, platesti avans in luna decembrie,beneficiiezi de promotia din luna dec. chiar daca masina se va da in fabricatie in luna ian.,feb.,martie., si livrarea in oct.
Nu te lasa dus de nas !

vesnic ai PM !


--------------------
Renault Megane II 1.5 dCI 105cp Privilege, Noir Nacre, Noiembrie 2007
ex : Megane II 1.5dCI 85cp 2005 Influence
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 5 Dec 2007, 19:40
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




In principiu la reno am vazut ca exista doua tipuri de discount, unul pentru masinile din stoc (mai mare) si unul pentru cele care se lanseaza in fabricatie (mai mic), cred ca aici este problema de fapt. Nu s-au facut intelesi si discountul este pentru masinile din stoc. Altfel daca promotia este valabila pentru toate masinile conteaza atunci cand dai banii nu cand se fabrica masina sau cand ti-o aduc.
Ah si inca o chestie, am vazut ca la varianta dynamic la bicorp nu mai este in standard senzorul de ploaie si de lumina??

This post has been edited by Zetu: 5 Dec 2007, 19:46


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 5 Dec 2007, 20:00
Post #18


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




stai linisti cu reducerile- la serus fac reduceri luna de luna- daca acum este de 2500 in ianuarie o safie de 2600 mai mult ca sigur- mereu primele luni ale anului sunt considerate luni moarte pe vanzare si compenseaza prin reduceri - asa ca bafta la reduceri biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Dec 2007, 20:50
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(aleksanders @ 5 Dec 2007, 20:00)
stai linisti cu reducerile- la serus fac reduceri luna de luna- daca acum este de 2500 in ianuarie o safie de 2600 mai mult ca sigur...
*


Asa am crezut si eu, de la Serus am luat masina, dar am vazut ca reducerea era aceeasi la toti concesionarii si chiar cei de la Serus mi-au spu ca reducerile nu le stabilesc ei, ci RRO si nu stiu de reducerile din luna urmatoare decat cu o zi doua inainte sa se termine luna. Nu cred ca s-a schimbat ceva de atunci.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 5 Dec 2007, 20:51
Post #20


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




M-am uitat si eu azi pe sait la serus si cred ca nu au actualizat la oferte detaliate nu era la nici o masina reducere de 2500 si la niciun bicorp reducere de 2380 cum scria pe prima pagina a lor(home)


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 5 Dec 2007, 21:03
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




zetu s-ar putea sa aiba dreptate
dar tu daca dai un avans pentru o masina care este vanduta cu un discount de 2500 euro nu mai conteaza cand este facuta.Este ca si cum ai cumpara un alt produs la oferta si apoi iti spune cineva ca de fapt produsul s-a scumpit


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryiusz
post 5 Dec 2007, 21:50
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 December 07




ideea e ca ai dat peste un pacalici acolo....din momentul in care ai lansat o masina in fabricatie,mai precis de cand ti s-a facut bonul de comanda...beneficiezi de promotie...mai mult..trebuie sa iti dea avizul de plata a avansului care surpriza...trebuie sa fie conform cu discount-ul de 2500


--------------------
renault megane sedan 2006/1.6 16v privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 5 Dec 2007, 23:47
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Atasez e-mailul primit de la Vocea Clientului:

Va confirmam primirea mesajului adresat societatii noastre si va multumim pentru interesul dumneavoastra fata de produsele Renault.



In legatura cu solicitarea dumneavoastra dorim sa va comunicam urmatoarele:



- in perioada 1 - 31 decembrie 2007, promotiile pentru Megane Sedan sunt diferentiate pe an de fabricatie.

Vehiculele Megane Sedan care vor avea “an de fabricatie 2008” beneficiaza de o promotie mai mica cu 500euro fata de cele fabricate in 2007.

- pentru vehiculelele Megane Sedan Euro3 , Renault Plateste taxa de inmatriculare sub forma unui discount de 500euro fara TVA.

- vehiculele Megane Sedan Euro4 aflate in stoc mai mult de 6 luni beneficiaza de promotie suplimentara de 300euro fara TVA.

- Vehiculele Megane Sedan beneficiaza de oferta exceptionala de finantare: 3 rate de leasing gratuite prin RCI Leasing Romania IFN si Omniasig.



Va rugam sa gasiti atasat oferta pentru vehiculele Megane Sedan Euro4.



Ramanem in continuare la dispozitia dumneavoastra pentru orice solicitari si sugestii si va asiguram de intreaga noastra consideratie.



Cu deosebita stima,

etc....



Mai mentionez ca dealerul la care am fost este de la SERUS. Din acest motiv si dezamagirea e mai mare.

Astept maine de la Auto Marcus, sa-mi comunice dealerul daca a reusit modificarea unei comenzi mai vechi ce intra in productie pe 25 dec. Daca fabrica e de acord, atunci masina e a mea. wub.gif
Daca nu... voi cauta alte alternative. Deja am primit si alte sugestii interesante de la membrii forumului, si le multumesc.

PS. Ca fapt divers, acum doua saptamani am patit exact la fel cand era sa-mi iau Logan, de la Auto Cobalcescu. Am vorbit cu ei vineri, urma sa dau banii luni prin virament, la cursul de 3,5007, iar luni dupa ce am semnat bonul de comanda..., a venit o duduie peste dealer... pai cursul nu mai e valabil, ca daca banii ajung la Pitesti peste doua zile, veti prinde cursul de atunci (erau vreo 15.000.000 in plus).
Dealerul era rosu ca racul si cu ochii in pamant de rusine. Ce sa faca si el? Venise sefa peste el si i-a stricat comanda...
- De ce nu mi-au spus lucrurile astea vineri, sa pot scoate banii si sa platesc cash?
- De ce au asteptat sa configuram masina si sa semnez bonul de comanda?
- De cand nu mai este valabil cursul din ziua platii (data ordinului de plata si a avizului de plata)? Totusi in Romania exista un Cod Comercial iar data platii este data de pe ordinul de plata, dar probabil "interesul poarta fesul".

E drept ca tot ei mi-au oferit alarma si covorase gratis pentru Megane, dar nu mai vreau sa am de-a face cu AutoCobalcescu. Era sa-i spun unde sa-si bage alarma, mai ales ca are si covorase sa se stearga... (scuze de sarcasm, ma mai descarc si eu).

Am avut si eu doar doua experiente cu dealerii Renault+Dacia si amandoua sunt aproape identice. Tind sa cred ca e o politica destul de coerenta, in care ofertele atractive sunt un soi de fata morgana... le vezi, le admiri, si cand sa le apuci... aluneca... mad.gif
Mentionez ca dealerul spunea de cursul de marti ca e mai mare cu 0,5%, pentru ca este fix o saptamana GARANTAT.
Incep sa ma intreb ce intelege Renault prin GARANTIE. Nici nu mi-am comandat masina si incep deja sa am un gust amar...

Oricum imi place ideea comerciala: e adevarat ca astept mai mult pentru o comanda, dar macar platesc mai mult... wacko.gif

This post has been edited by Vesnic_nemultumitu': 5 Dec 2007, 23:57


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 6 Dec 2007, 00:27
Post #24





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




din mailul primit, inteleg ca oferta e intr-adevar diferentiata. consilierul de la serus ori nu a stiut de prima data ori a incercat sa te duca cu presul, desi nu vad ce interes ar fi avut.
oricum, intra in categoria reclamelor "cu steluta". toti iti arunca in fata o oferta atractiva, dar cu litere mici, mici de tot, vezi ca nu e chiar asa. si partea aia putini o citesc de la inceput.

treaba cu cursul e tare ciudata. mie la serus mi-au dat aviz de plata la cursul zilei + acel 0.5% impus de RRO, valabil 6 zile. daca platesti in intervalul ala, prin orice metoda, aia e suma. daca intirzii iti face alt aviz, la cursul din ziua respectiva.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Dec 2007, 00:32
Post #25


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Vesnic_nemultumitu' @ 5 Dec 2007, 23:47)
Incep sa ma intreb ce intelege Renault prin GARANTIE.

radmasa.gif radmasa.gif
Ai rabdare ca in curand voi face eu un topic pe tema asta. Dar ca un rezumat: Renault Romania considera ca masina dupa ce a iesit de pe poarta dealerului in ziua livrarii a devenit un imens consumabil supus uzurii normale. icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 6 Dec 2007, 00:59
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




E logic pana la urma cu cursul de schimb (logic, nu corect).
Intr-o saptamana, leul pierduse aprox.1400 fata de euro, iar luni ajunsese la 36221. Dimineata nu se stia daca se va devaloriza mai mult sau nu. Asa ca la ora 9.30 am facut bonul de comanda, urmand sa virez banii inainte de ora 11.00, pentru ca banii sa ajunga in aceeasi zi in contul de la Pitesti. Probabil ca si cursul este GARANTAT o saptamana, cu conditia sa nu se "defecteze ceva"... radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucien
post 6 Dec 2007, 10:43
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 29 May 07




Cursul de referinta Renault este valabil incepand cu fiecare marti a fiecarei saptamani calendaristice pana luni ( ora terminarii programului de lucru ) saptamana urmatoare.
Comanda ferma pe care se lanseaza + avansul ( in vederea achizitionarii unui autovehicul nou ) genereaza o factura proforma ( eliberata de dealer ) in care se specifica clar:
- cursul de referinta leu-euro la data achitarii avansului
- valoarea reala (scazut discountul ) a masinii ( in euro si lei ).
Deci odata ce se achita un avans pentru un bun se incadreaza in discountul oferit la acea data de catre societatea furnizoare.
Concret ( cazul meu ) - am platit in mai un avans , mi s - a dat factura proforma cu specificatiile mai sus mentionate, inainte sa ridic masina am platit diferenta de pret pana la valoarea ( cu discountul stabilit ) de pe factura proforma.
Bafta la achizitie !


--------------------
Renault Megane sedan an 2007 ; 1,5 dci ; 124 hp ; model privilege - PH -- xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 6 Dec 2007, 10:59
Post #28


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




AM vazut si eu reclama azi la TV si scrie cat se poate de clar "Discount de PANA LA 2500 EUR". Asta inseamna clar ca doar anumite masini au reducerea asta, si nu vad de ce poate sa ii invinovateasca cineva...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 6 Dec 2007, 11:02
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(AlexC @ 6 Dec 2007, 10:59)
AM vazut si eu reclama azi la TV si scrie cat se poate de clar "Discount de PANA LA 2500 EUR". Asta inseamna clar ca doar anumite masini au reducerea asta, si nu vad de ce poate sa ii invinovateasca cineva...
*


Toata cheia in sintagma asta e cuvantul "PANA"!
Cu chestia asta te prinde! E un fel de disclaimer!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzakapaka
post 6 Dec 2007, 11:48
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 3 December 07




Am cerut si eu oferta de la Serus, in noiembrie. Consilierul de vanzari zice: Va grabiti? Ca in decembrie o sa fie discount de 2500 fata de cea pe noiembrie de 2000 si e pacat sa va grabiti...
Eu zic bine.... asteptam oferta din decembrie. Sun in decembrie si cauta sa vada ce are. Intradevar erau 2 tipuri... unele cu discount de 2000 si unele 2500, dar ambele erau fabricatie 2007, cu livrare in luna februarie sau cel mai devreme sfarsitul lui ianuarie!!! Pana la urma a gasit ceva cu 2500 reducere(dupa multe cautari) dar avea pusa pe ea 99% din dotari... concluzia zic ca e destul de clara!!!

excl.gif 1. Oferta de 3 rate de leasing gratis este o MARE teapa, deoarece dobanda este mult mai mare si conditii foarte dezavantajoase de acordare, astfel incat acele 3 rate care zici ca le economisesti le platesti la final cu varf si indesat.
2. Orice dealer cand cauta ce are pe stoc nu cauta in curte cum cred unii, or avea si acolo 2-3 modele dar in principiu este o baza de date a marcii care este consultata de oricare dealer si vede ce este pe stoc, sau cand vine etc etc etc

bafta


--------------------
VW Golf 1995 - III - B88YUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 13:41
Dacia