Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

hai la drive test

Fratzica
post 23 Mar 2008, 13:37
Post #61


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(corvinarh @ 23 Mar 2008, 11:40)
cel putin pana in prezent, este de preferat maraitul de tractor de pe ford si vw, pentru fiabilitatea superioara... sa vedem cum va fi cu 1.5 dci si 2.0 dci... ca la 1.9 dci... sunt la clasa inferioara... ce preferati?
zgomot si fiabilitate sau liniste si mai mereu prin service?
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Ontopic: radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 23 Mar 2008, 14:45
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




1,9 Dci=130Cp
1,9 TDi=105Cp
intradevar inferior
2,0 Dci=150Cp
2,0 TDi=140Cp
intradevar inferior
1,5 Dci=110Cp!!
1,4 Tdi=75 Cp
intradevar inferior
Motoarele renault diesel Renault sunt peste tractoarele nemetesti atat din punct de vedere al tehnologiei cat si din punct de vedere al performentelor.Partea cu fiabilitatea este intretinuta de marii fani TDI cu ce este mai putin fiabil un Dci???
Sa nu batem campii Laguna cu motor de 2,0 150Cp este peste modelele nemtesti de "aceasi" putere si aici ma refer la Passat si Jetta cel putin ultima este de toata jena am facut un drive test cu ea in varianta2,0 tdi 140Cp.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rapture
post 23 Mar 2008, 14:51
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 10 November 05




@teo: ai perfecta dreptate! mie personal imi place mult 1.9 dci de pe Megane. VW nu mai este ce a fost la capitolul fiabilitate. Vine cineva azi la test la Meridian Vest?


--------------------
Peugeot 407 1.8E - -
PGO 407 1.8E
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick_grig
post 23 Mar 2008, 14:57
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 January 08




am fost azi la drive test. masina pe care am mers e mult mai saraca in dotari decat laguna 2 a mea. motoru mi s-a parut ca merge bine. da tot mai confortabila e a mea


--------------------
renault laguna II 2002 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 23 Mar 2008, 19:01
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




Am fost azi la Meridian Vest si am mers cu un dci 150 CP, echipare dynamic.

Cum zice mai toata lumea masina arata mai bine in realitate decat in poze, dar nu pot spune ca e frumoasa, nici deosebit de eleganta. Aceptabil.

Primul lucru care m-a surprins: directia , destul de "grea" a viteze mica. Parea insa precisa.

Foarte silentioasa la relati si la viteza mica. La 130 km/h zgomotul la vant se simtea destul de tare, motorul insa aproape de loc, desi eram in a 5-a, nu a 6-a. La viteza asta mi s-a parut chiar un pic mai zgomotoaza decat Opel Vectra, si ca urmare sunt un pic dezamagit, ma asteptam la mai mult. Sigur, fata de Symbol, (unde la 130 km/h nu poti avea o conversatie pe un ton normala) e o diferenta colosala.

Motorul trage bine, nimic de reprosat dar nu m-a dat pe spate.

Interiorul m-a imprsionat in versiunea Privilege.Spatiu interior mai mic decat in Vectra, iar in spate, la cap e chiar limitat. Eu, la 1.84, ating cu capul plafonul. Dar nu as vedea asta ca un minus, e ok pt 4 persoane.

Masina e Ok, dar nu m-am "indragostit" de ea.






--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baldur
post 23 Mar 2008, 19:22
Post #66


Baldur


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 November 06
From: Iasi




Am facut drive test ieri la Bras Iasi cu o Laguna Privilege 2.0 dci. IN privinta celor de la dealer absolut nimic de reprosat, se pare ca incet incet mergem pe drumul cel bun.
Directia intradevar un pic cam tare si ambreiajul cam moale. Masina e faina dar nu cred ca face 25.000 Euro. NU simti o diferenta de inca aproape 10.000 fata de Megane, eu cel putin nu am vazut-o si asta fara sa atentez la nici un sentiment elitist. Finisarile bune, dotarile ok dar nu mi s-a parut genul pentru care sa faci o pasiune.. desi ma dusesem un pic cu inima stransa ca imi va place prea mult si ma va "determina" sa incerc sa o cumpar. NU ai senzatia de masina premium ( a nu se citi lux ca sa nu mi se zica ca ma gandesc la marcile "consacrate" si fac comparatii). E totusi varful de gama la Renault, ca pe Vel Satis nu putem sa il luam in seama ca nu se vinde, e doar vector de imagine.
Cel mai putin m-a impresionat motorul.. poate era masina noua, poate etajarea cutiei favorizeaza deplasarile lungi la viteze ridicate, insa desi am tras de ea nu simteam 150 cp. si mai ales zvacul cuplului de 340 nm. La plecarea de pe loc cresterea vitezei era lenta incat ma intreb cum merge masina cu 1,6 pe benzina. Una peste alta cred ca 1,5 de 110 cai echipare Dinamic face banii, dar pretul pentru 2.0 Privilege e prea mare. Parerea mea este ca daca nu apar si ofertele eterne specifice Reno nu se va vinde prea bine, e prea scumpa la ce ofera pentru un cumparator mediu de masina frantuzeasca (care e de alt profil decat cumparatorul de japoneze ori nemtesti) si prea ieftina si asemanatoare cu Meganeul pentru un aspirant la imagine.


--------------------
Renault/Dacia Clio 3 1,2 16v 75 cp/Sandero 1,6 mpi 85 cp Dinamique 2008/Laureate 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 23 Mar 2008, 20:39
Post #67


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Am fost si eu la test drive la Laguna III 2.0 dCi CVM.

- In primele trepte simteam ca fuge masina, dar dupa nu am fost chiar atat de incantat. Parca trage mai bine LII 2.0 dCi...
- interiorul e ok, cam anost dar e ani lumina peste cel de la megane, mai ales dpdv al calitatii.
- cred ca era echiparea dynamique, nu am fost incantat, sper initiale sa fie simpatic.
- exteriorul e mai simpatic decat in poze, acum ca am vazut mai multe, imi dau seama ca nu e chiar urata. Dar nici frumoasa nu e. Poate GT-ul va fi mai haios.
- in spate e extrem de anost. Parca e o Octavia I sau ceva de genul. Nu a fost nimic in spate care sa ma atraga...

In principiu mi s-a parut ok masina dar nu m-a dat pe spate din niciun punct de vedere... In nici un caz nu m-a convins s-o cumpar, daca se pune problema sa iau o masina de acea clasa. Din nou, eu de GT si Coupe sunt interesat, sa vedem la ele ce va fi ca asta nu m-a convins.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rapture
post 23 Mar 2008, 21:30
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 10 November 05




Deci, pana la urma, are vreo sansa Laguna III in lupta cu Mazda 6, Accord, Lancer, Passat, Mondeo, C5 (noul), Vectra sau 407(face-lift din toamna)? Concurenta este acerba in gama asta adica masini aspirante la segmentul premium (inca nu sunt) care se invart undeva intre 25-30.000E. Eu n-am apucat sa o vad dar cand ajung o sa fac o comparatie cu a mea.


--------------------
Peugeot 407 1.8E - -
PGO 407 1.8E
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 23 Mar 2008, 21:35
Post #69


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




daca ar fi sa fac un clasament personal ar arata cam asa:

Accord, 6 - nu ma pot decide
Laguna
Passat
Mondeo
C5
Lancer (desi nu stiu ce cauta lancerul aici, in fine)
Vectra
407


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 23 Mar 2008, 21:38
Post #70


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Am fost si eu astazi si am testat Laguna III 2.0 dCi CVM.Motorul este silentios dar la viteza de 170 km/h sa zicem, este cam zgomotoasa cu toate ca are 6 trepte...mai ales zgomotul de rulare se aude destul de accentuat.Usile sunt acoperite cu un plastic penibil.care pare de foarte slaba calitate..pana si tweeterul din usa spate mi se pare de forma...Pe loc volanul se roteste foarte greu in comparatie cu un Megane 2.2.>Pt o domnisoara mai firava cred ca lucrul asta este destul de deranjant..Nu am auzit nici un greieras.Suspenisa mi sa parut foarte moale,se simtea ca o barca masina ceea ce mie nu imi place si aveam o mica senzatie de nesiguranta la schimbari bruste de directie;Prefer o suspenise mai rigida...Per ansamblu masina mi sa parut ok sa zicem dar nu as da banii pe ea...Prefer alta masina la banii astia din aceeasi clasa...nu dau nume ca sa nu imi sara lumea in cap ca sunt fan etc...etc...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rapture
post 23 Mar 2008, 22:04
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 10 November 05




Sa va zic si preferintele mele inainte de a vedea Laguna III cu argumentele de rigoare:

1-C5(noul) - printre cele mai bune motoare diesel la ora actuala (HDI) si cele pe benzina facute in colaborare cu BMW, design elegant si distinct
2-Lancer(noul) - sasiu de exceptie, optionale cu carul incluse, pret foarttttteeee bun (25000E in varianta full: jante 18', faruri adaptative, chit sport, navigatie cu HDD, piele etc.) - ca minus motoarele diesel luate de la VW. Cine nu vrea diesel poate sa ia benzinara de 1.8 -140 cp - o nebunie smile.gif
3-Mondeo - raport pret calitate bun, motoare bune si fiabil (daca ii calca pe urme vechiului)
4- Passat - daca vrei sa cumperi marca
5- Accord - toti spun ca este fiabila si o ridica in clasamente dar cand este sa o cumpere aleg alta - probabil designul destul de sters in opinia mea.
6-407 actualul- pur si simplu oarecum prafuit dar ca design exterior, calitatea materialelor motoare, suspensii nu este cu nimic mai prejos decat restul. Dieselurile de la Peugeot echipeaza Mazda 6 si C5 ca sa nu mai vorbesc de emisii scazute (FAP). Suspensie ultima generatie pe fata (tip F1) si din aluminiu pe spate (ultra usoara). La toamna va apare 408 sau 407 face-lift care mai mult ca sigur va fi peste C5 la design - asa a fost intotdeauna.
7- Mazda 6: am pus-o pen-ultima pentru ca este pur si simplu prea scumpa la ce ofera- mers, vazut, testat si ramas neimpresionat.
8- Vectra - nu ma omor dupa Opel si nu vad la ce capitol ar triumfa.

Laguna trebuie sa exceleze la un capitol ca sa aiba o sansa: design, interior, motorizari, sasiu, fiabilitate sau imaginea de marca.

This post has been edited by rapture: 23 Mar 2008, 22:09


--------------------
Peugeot 407 1.8E - -
PGO 407 1.8E
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 23 Mar 2008, 22:05
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@MHY...Cum vine aia "la 170 sa zicem"? Ti-au permis sa mergi cu viteza aia? Un alt aspect este ca zgomotul de rulare depinde foarte mult de tipul asfaltului. Iesi spre Constanta si dai bice si abia te auzi om cu om....asta pana pe la Fundulea. La poduri (unde se schimba asfaltul) se face liniste. La 170 e normal oricum sa fie zgomot.

This post has been edited by dan73205: 23 Mar 2008, 22:06


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 23 Mar 2008, 22:43
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(bogdangabriel32 @ 22 Mar 2008, 23:33)
mda,...am reusit sa testez astazi si eu L 3....breakul a fost ok...consideratii: comparativ cu ce am mers pina acum,adica Passatu nou si Mondeo nou...foarte grea, frumoasa la interior, extrem de prost echipata standard...dpdv tehnic,motoru are delay la apasarea acceleratiei...comparativ,Mondeo este cu 2 clase peste...asta este problema cutiei...de aici rezulta si un consum mare...nefiresc chiar de mare...una peste alta, Mondeo break mi se pare mai bine gandita la motor-cutie-greutatea masinii...de aici rezulta multe...nu m-a dat pe spate...o consider pe locu 3 dupa celelalte marci enumerate mai sus...
*




hmm.. pai expression (primul nivel de echipare) are din standard abs, esp, 8 airbaguri, ac manual, radiocd (aici puteau pune macar cu cititor de mp3-uri), geamuri electrice si altele. Mie unuia mi se pare destul de bine dotata din standard, eu unu as mai cauta daor un ac automat si eventual cd-player cu mp3.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 23 Mar 2008, 23:23
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Testat azi Laguna III Dinamique 2.0 DCI 150 CP, CVM: în afară de concluziile de ordin estetic (gusturile nu se discută) am rămas cam dezamăgit de motor care își arăta vâna după 2200 rpm cu o oarecare latență și de lipsa câtorva opționale (key-less-go, navigație, sinteză vocală ș.a.). În rest ... interesante trapele (însă doar cea din față se deschide), aripile față sunt dintr-un material mult mai rigid ca la L II, cutia mai exactă ca la mine, frana cam tare, gropile amortizate mai eficient.


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia10
post 23 Mar 2008, 23:41
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 March 08




Zgomotul la rulare depinde foarte mult de anvelope. Nu stiu daca ati remarcat, dar Laguna III vine in standard cu Good Year all-season. Adica, proaste vara, proaste iarna, plus zgomot cat incape.

Din foto cel putin, interiorul de la C5 mi s-a parut cam anost. Poate ca in realitate am sa-mi schimb parerea, dar nu cred. Nici designul nu ma da pe spate: e prea comun, prea banal. Ce imi place mie la Laguna III este tocmai originalitatea ei. La variante Estate, cel putin, nu prea ai ce comenta. E adevarat ca varianta cu 4 usi si hayon nu e cea mai reusita realizare in materie de design exterior.

Ceea ce mi se pare mie interesant este ca voi, care sunteti (majoritatea) proprietari de Renault-uri, nu prea sunteti entuziasmati de noua Laguna. Ca unul care vin de pe o japoneza, adica o buna calitate a materialelor si finisarilor, pot spune ca Laguna III m-a impresionat. Poate ca liniile sunt prea comune pentru voi, sunteti deja obisnuiti cu stilul Renault, si din aceasta cauza senzatia ca ati asteptat altceva. Sa nu uitam insa ca cei mai multi producatori sufla si-n iaurt cand vine vorba de schimbarea unui model si prefera evolutia, nu revolutia.

This post has been edited by Horia10: 23 Mar 2008, 23:44


--------------------
Toyota Avensis 2007, Luna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y
post 23 Mar 2008, 23:46
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 May 07




QUOTE(s_j_teo @ 23 Mar 2008, 14:45)
1,9 Dci=130Cp
1,9 TDi=105Cp
intradevar inferior
2,0 Dci=150Cp
2,0 TDi=140Cp
intradevar inferior
1,5 Dci=110Cp!!
1,4 Tdi=75 Cp
intradevar inferior
Motoarele renault diesel Renault sunt peste tractoarele nemetesti atat din punct de vedere al tehnologiei cat si din punct de vedere al performentelor.Partea cu fiabilitatea este intretinuta de marii fani TDI cu ce este mai putin fiabil un Dci???
Sa nu batem campii Laguna cu motor de 2,0 150Cp este peste modelele nemtesti de "aceasi" putere si aici ma refer la Passat si Jetta cel putin ultima este de toata jena am facut un drive test cu ea in varianta2,0 tdi 140Cp.
*



ceea ce zici tu e f bine ... eu ma ocup cu importul de masini sh...

COMPARATIE : vw astea noi cu peste 100k km la bord NU FAC FATA COMPARATIEI cu masinile Renault ...RENAULT`u la peste 100k km se prezinta intr-o stare de functionare(ma refer aici la partea tehnica - motor/cutie/suspensie) mult mai buna ca vw ... la astea din urma pica pe capete volante/injectoare/suspensii
nu am apucat sa fac test drive cu noua laguna ... a facut un prieten si a ramas placut impresionat ...
daca ar fi sa aleg o masina SH intre vw si reno clar as alege reno`ul biggrin.gif

This post has been edited by andr3y: 23 Mar 2008, 23:48


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 / luxe privilege - b 89 RUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 24 Mar 2008, 08:50
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Cred ca toti ne-am asteptat la mult mai mult de la aceasta masina. Si acum cand a aparut si vedem ca nu este ceva revolutionar, ne intoarcem dezamagiti de la dealer. Am vazut-o si eu la Serus (nu am facut test drive cu ea) dar si mie mi s-a parut un Megane ceva mai nou si cam atat la interior.

Cei de la Renault au facut prea mult tam-tam cu noua generatie Laguna si de aici cred ca au aparut si sperantele noastre mult prea mari.

Personal, masina nu m-a impresionat. Interiorul arata bine dar nu extraordinar. Cum ziceam si in celalalt topic, fetele de la usi au aceeasi musama pe post de piele, bordul arata bine dar si mie mi se pare ca lipseste un ecran mai mare pe consola centrala. La exterior spatele mi se pare ok (desi in poze nu mi-a placut). Fata in schimb e varza (parere personala, gusturile nu se discuta).

Cu siguranta cand voi schimba Megane-ul pe care il am, actuala Laguna nu o sa fie urmatoarea mea masina.

Cred ca in momentul de fata cel mai important lucru de vazut ramane fiabilitatea noului model (mult promisa) si daca are sau nu greierasi. Acest lucru o sa-l vedem abia peste vreo 6 luni de zile poate chiar 1 an.

@corvinarh: Ti-au zis atatia colegi de forum sa o lasi balta sau sa discuti ce te doare pe tine pe alt topic (care de altfel am vazut ca ti-a fost facut). Tu chiar nu pricepi?

This post has been edited by dmc: 24 Mar 2008, 08:53


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 24 Mar 2008, 09:01
Post #78


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(dan73205 @ 23 Mar 2008, 22:05)
@MHY...Cum vine aia "la 170 sa zicem"?Un alt aspect este ca zgomotul de rulare depinde foarte mult de tipul asfaltului.  La 170 e normal oricum sa fie zgomot.
*




La prima intrebare a raspuns a l e x..2.Zgomotul de rulare da...depinde si de calitatea astfaltului;numai ca pe portiunea pe care am condus laguna am mai mers si cu ''alte masini'' si zgomotul nu este deloc asa de puternic...asta e parerea mea...Cum zicea si jd..''la viteza mare imi place sa port o discutie normala cu cel din dreapta..nu sa tip la el wink.gif '' ..poate ca ma asteptam la mai mult de la o masina model nou si la banii astia.. blush.gif




--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzatza
post 24 Mar 2008, 17:12
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 20 May 05
From: Timisoara




Am fost si eu ieri la drive test. Mi-a placut masina. Acum normal ca nu se ridica la nivelul unui Audi A4, dar la pretul asta nu poti sa ai pretentii de A4 sau C Classe.

Referitor la celelalte optiuni gen navigatie, dealer-ul mi-a spus ca vor fii disponibile intr-o luna. La fel si Laguna Break Privilege.


--------------------
Renault Megane II 2005 Sedane
Megane II Sedan 1.5 dCi - 80CP
Confort Expression (2005)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 24 Mar 2008, 18:49
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Ce are A4 in plus? I-ti spun eu pretul! Un Audi A4(Noul model) cu echiparea apropiata de pe o Laguna 3 trece de 40.000 Euro.Si motorul de pe Audi este 2.0Tdi 140Cp.Crezi ca merita??Ai da atatia bani in plus doar ca sa ai niste cercuri in loc de un romb.Eu nu as arunca cu 12-13000 de euro!


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 24 Mar 2008, 18:58
Post #81


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Un A4 nou, 2.0 TDI incepe de la 29.000 EURO DDP, iar ca sa treaca de 40.000 trebuie sa pui optionale ca nesimtitul.

Normal ca la Audi in primul rand e brandul, care costa, si asta e si normal, masina fiind Premium. Dar uiti un aspect.

A4 e superb ! Laguna 3 nu e (din punctul meu de vedere). Ca de multe ori masinile premium n-au in plus decat imaginea, sunt perfect de acord, dar daca ai bani, de ce sa nu-ti iei ceva ce-ti place ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Mar 2008, 19:00
Post #82


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




E grav dacă tocmai prețul îl considerați un atu al Lagunei.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 24 Mar 2008, 19:02
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Nu pretul in sine ci raportul pret/dotari/calitate.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 24 Mar 2008, 19:36
Post #84


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(s_j_teo @ 24 Mar 2008, 18:49)
Ce are A4 in plus? I-ti spun eu pretul!
*




icon_mrgreen.gif mda...probabil ca si meganul tau este la fel ca un S classe...numai ca S classe e mai scump ca deh e mercedes..in rest sunt la fel....


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 24 Mar 2008, 20:17
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Eu nu am facut comparatii idioate ca tine.Am comparat doua masini din aceias clasa!Da deh uniii nu priciep icon_mrgreen.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 24 Mar 2008, 21:57
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




Intreb si io, ca tot suntem off-topic: cam ce salariu ar trebui sa aiba un om in tara asta sa-si permita o asa masina (L3)? Nu vorbesc de cei cu firme aici. Ma mir si eu ca am un salariu nu tocmai rau si abia imi permit un Symbol in rate pe 7 ani!
Rog nu dati cu pietre, nu vreau sa par rautacios. Chiar vreau sa inteleg cum se poate ca muncind la un servici (nu director de companie multinationala) sa-ti poti permite o masina de 25.000 EUR. Exista domenii in care se castiga chiar asa de bine?
Daca considerati ca am sarit calul, rog un moderator sa stearga reply-ul meu.


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinbuc
post 24 Mar 2008, 22:05
Post #87


Membru anti-bizoni


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




Comparatia lui Teo mi se pare mai mult decit corecta.Sigur varianta de top de la A4 este undeva la 40000 euro si chiar daca varianta de jos este 29000 euro tot 12-13000 de euro ies diferenta si nu sint covins ca ai tot ce are varianta de top pe Laguna III.Banii astia cred ca poti sa iti permiti sa ii arunci doar pentru a-ti arata pozitia sociala si posibilitatile financiare( ceea ce nu e neaparat un lucru rau), dar nicidecum pentru a avea o masina mai dotata, mai fiabila sau mai frumoasa. Nici eu nu as fi dispus sa arunc banii astia pe geam , asa cum nu cumpar rosii din piata Dorobanti si nici ciorapi de la Nike.

24 Mar 2008, 23:08:
QUOTE(Abu @ 24 Mar 2008, 22:57)
Intreb si io, ca tot suntem off-topic: cam ce salariu ar trebui sa aiba un om in tara asta sa-si permita o asa masina (L3)? Nu vorbesc de cei cu firme aici. Ma mir si eu ca am un salariu nu tocmai rau si abia imi permit un Symbol in rate pe 7 ani!
Rog nu dati cu pietre, nu vreau sa par rautacios. Chiar vreau sa inteleg cum se poate ca muncind la un servici (nu director de companie multinationala) sa-ti poti permite o masina de 25.000 EUR. Exista domenii in care se castiga chiar asa de bine?
Daca considerati ca am sarit calul, rog un moderator sa stearga reply-ul meu.
*


Usor nu e dar la 8000 euro avans, leasing pe 7 ani si o varianta mai de mijloc, conform configuratorului de pe site, ai o rata de vreo 120-130 euro.dupa cum am spus nu e floare la ureche dar nu mi se pare imposibil deloc.

This post has been edited by dinbuc: 24 Mar 2008, 22:08


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci 131 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Mar 2008, 22:09
Post #88


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Atunci ia Honda Accord, nu Laguna. smile.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 Mar 2008, 22:11
Post #89


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Acum cand a aparut Laguna 3 nu mai are nici un motiv tongue.gif Dar sa revenim on topic.

This post has been edited by ssilviu: 24 Mar 2008, 22:12


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 24 Mar 2008, 23:31
Post #90


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(Abu @ 24 Mar 2008, 21:57)
Intreb si io, ca tot suntem off-topic: cam ce salariu ar trebui sa aiba un om in tara asta sa-si permita o asa masina (L3)? Nu vorbesc de cei cu firme aici. Ma mir si eu ca am un salariu nu tocmai rau si abia imi permit un Symbol in rate pe 7 ani!
Rog nu dati cu pietre, nu vreau sa par rautacios. Chiar vreau sa inteleg cum se poate ca muncind la un servici (nu director de companie multinationala) sa-ti poti permite o masina de 25.000 EUR. Exista domenii in care se castiga chiar asa de bine?
Daca considerati ca am sarit calul, rog un moderator sa stearga reply-ul meu.
*


Respect!

Si totusi, desi multi abia isi permit un symbol SH, lumea face comparatii intre L3 si A4 in variile lor variante de echipari. Aveti mult timp la dispozitie.. huh.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 18:02
Dacia