Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

35 Pages « < 31 32 33 34 35 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane IV - noul RS 2017, pareri , opinii , discutii

bogdabogda
post 27 May 2022, 07:34
Post #961


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




Aceleasi jante, anvelope Michelin.

27 May 2022, 07:43:
Am primit o scrisoare!! (da in 2022 se mai trimit scrisori desi in profilul MyRenault aveam si adresa de e-mail, nemaipunand la socoteala ca m-am mutat si scrisoarea a venit la vechea adresa; noroc cu noul proprietar care m-a sunat sa-mi dea scrisoarea) de la SC Renault Comercial Roumanie despre necesitatea inlocuirii "racitorului de ulei" la care exista posibilitatea sa existe scurgeri de ulei, aprindera martorilor de bord si oprirea masinii.
M-am dus la service cu scrisoarea (au facut copie dupa ea)- nu stiau despre acest lucru pe care ei il numesc OTS - si cautand in sistemul informatic intr-adevar au vazut ca trebuie inlocuit "racitorul" de ulei, racoardele, conductele aferente, lichidul de racire si completarea cu ulei.
Surprinzator (sau nu avand in vedere ca Renault a demarat campana de inlocuire) piesele sunt pe stoc si le inlocuiesc saptamana viitoare. Manopera este de cca. 4,5 oreom.

This post has been edited by bogdabogda: 27 May 2022, 07:43


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 2 Jun 2022, 14:21
Post #962


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




Asta era racitorul de ulei.
Greu de schimbat, pozitie incomoda.

Attached thumbnail(s)
20220531_085648.jpg ( Size: 252.3k ) Number of downloads: 1008


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Aug 2022, 10:34
Post #963


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti






--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alandal
post 31 Oct 2022, 14:46
Post #964


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 31 October 22




Buna ziua,
Sunt nou oe acest forum. As vrea sa achizitionez un Megane RS de nou dar se pare ca nimeni nu-l are la test drive si mi se pare aberant sa cumperi fara sa testezi mai intai. Prin urmare, intreb aici, daca are cineva idee unde as putea testa/inchiria un Megane RS?


--------------------
Volvo C30 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 15:11
Post #965


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




prrin paris sunt sase sa dai de unul. In special la concesionari alpine.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marcel.Danciu
post 31 Oct 2022, 15:24
Post #966


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 4 March 21




QUOTE(Alandal @ 31 Oct 2022, 14:46)
Buna ziua,
Sunt nou oe acest forum. As vrea sa achizitionez un Megane RS de nou dar se pare ca nimeni nu-l are la test drive si mi se pare aberant sa cumperi fara sa testezi mai intai. Prin urmare, intreb aici, daca are cineva idee unde as putea testa/inchiria un Megane RS?
*



Salut,
Daca esti din Bucuresti, este unul aproape nou 9000km la cei de la plusauto, poate te intelegi cu ei la un testdrive.
https://www.autovit.ro/anunt/renault-megane...c-ID7H4t6S.html
Nu fac reclama, nici nu am vreo legatura cu seller-ul/platforma, ma gandeam doar ca s-ar putea sa-ti fie utila informatia.
O zi buna !

This post has been edited by Marcel.Danciu: 31 Oct 2022, 15:26


--------------------
Renault Megane Estate 2020 Facelift
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 31 Oct 2022, 15:27
Post #967


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Nu cred ca il are nimeni la drive test.
Stiu ca_Cobalcescu a avut un Trophy la un moment dat, cand isi luasera si certificare de dealer Renault Sport. Intre timp Renault Sport a murit, iar Megane-ul RS se mai fabrica doar pana la sfarsitul lui 2023.

Intorcandu-ma la intrebarea ta, poti sa contactezi cel mai apropiat dealer, sa ceri un test drive. Dealer-ul nu aer masina, dar poate face o cerere catre reno comercial sa le imprumute din parcul rcr o masina, asta daca o are si rcr-ul. Tine si de dealer si de agentul de vanzari, daca vor sa vanda. Majoritatea dealerilor de marci non premium sunt la pamant la capitolul asta.

E limpede ca nu iti poti face o idee despre sasiu sau motor fara test drive, dar din fericire / pacate, interiorul e aproape identic cu ceea ce vezi pe un simplu RS Line: scaunele, plansa de bord, tabletele, finisajele. Un test drive cu un RS Line o sa te lamureasca cum e cu pozitia la condus, vizibilitatea in fata, lateral, spate, cum functioneaza sistemele de asistenta, care e nivelul general de zgomot in masina, toate lucrurile marunte de care te lovesti zilnic folosind masina. Eu asa as face, test drive cu rs line, care cel mai probabil il au la orice dealer, si daca imi place cer sa-mi faca rost de un drive test si cu RS-ul.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 15:54
Post #968


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Renault sport nu a murit, a devenit Alpine cars.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leolache
post 31 Oct 2022, 17:04
Post #969


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 13




Prin 2020 a fost la Cobalcescu un Trophy manual la drive test. In momentul de fata nu se mai poate comanda (am intrebat la un dealer saptamana trecuta) si nu se stie cand se vor relua comenzile.


--------------------
Infiniti / Renault FX30dS / Megane e-tech EV60 2013 / 2022
ex BMW 420i F33 2016
ex Honda Civic 1.5T 2019
ex Renault Megane GT 1.6 TCe 2017
ex Laguna Coupe 2.0 dCi GT 2011
ex Laguna 2.0 dCi 2008 & 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 31 Oct 2022, 20:36
Post #970


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Eu as proceda altfel: este un trophy pe olx, la 36900. Suni proprietarul și te duci sa o vezi, dai o tură, doar ești interesat. Nu vad de ce te ar refuza 🙂


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Allech
post 5 Nov 2022, 14:51
Post #971


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 August 22




Salutare tuturor, sunt membru nou pe aici și mă bucur că am găsit topicul despre Megane RS. Am citit mai sus că nu se mai pot da comenzi...eu am plasat comanda pentru Rs Trophy prin august - seprembrie, am plătit o sumă pentru "rezervarea" mașinii spre producție și momentan aștept (nu știu dacă s-au oprit între timp). Am înțeles că este un blocaj în a se da mașini spre fabricație pentru toată gama hatch. Până mai primesc informații aș fi curios dacă puteți să-mi spuneți despre comportamentul mașinii ca și dailydrive (în mare parte știu la ce să mă aștept) și ceva prețuri pentru asigurări (aici nu dețin informații deloc) și întreținere - service periodic (am citit pe undeva că prețurile ar fi între 800-2000 ron în funcție de pachetul de revizie ? ). Mulțumesc.



--------------------
Renault Megane Rs Trophy 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 7 Nov 2022, 11:26
Post #972


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




1. comportamentul mașinii ca și dailydrive - ca orice alt hatchback cu suspensie mai tare si consum mai mare.

2. ceva prețuri pentru asigurări - casco se raporteaza la valoarea masinii si probabil va fi intre 6.000 si 8.000 lei/an. RCA se raporteaza la mai multe chestii, printre care varsta ta, bonus-malus, orasul inmatricularii. RCA pentru bonus spre maxim, 34 ani, Bucuresti, ultima data a fost in jur de 900 lei/an (nu Euroins).

3. întreținere - service periodic - pai nu sunt pachete de revizie. Intr-adevar revizia de 4 ani/60.000 km presupune un schimb de bujii si curea accesorii si asta ar putea sa duca pretul spre 2.000 lei sau peste. Placutele la reprezentanta au, de asemenea, un pret astronomic (peste 1.000 lei doar placutele fata). In rest, o revizie normala la reprezentanta (in mare schimb de ulei si filtre) se invarte pe la 1.200 lei.

This post has been edited by Aerius: 7 Nov 2022, 11:27


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Allech
post 10 Nov 2022, 15:24
Post #973


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 August 22




Salutare, revin cu un update legat de mașină. Am fost contactat de către dealer și mi-a spus că mașina pleacă spre fabricație acum în noiembrie și o posibilă dată de livrare ar fi sfârșitul lui ianuarie sau după (ceea ce m-a mirat fiind un termen destul de scurt - adică nu să aștept până la 7 luni cât scria pe bonul de comandă, sper că nu este ceva suspect). Mi-a dat serie de șasiu și aș vrea să vă întreb dacă pot vedea statusul comenzii pe myrenault de acum sau trebuie să mai aștept (cand am adăugat mașina în cont îmi spune că datele introduse nu sunt corecte)?. Iar pe lângă asta am o dotare ce este accesoriu defapt (încărcare telefon prin inducție) și mi s-a spus că va fi montat când se livrează mașina (adică nu în fabrică) - asta înseamnă că îi dă bordul jos de nouă să zic așa pentru a pune accesoriul?
Scuze dacă pun întrebări mai mult sau mai puțin tâmpite dar este prima mașină luată de nouă și nu prea aș vrea să am neplăceri cum am mai auzit una alta. Mulțam

This post has been edited by Allech: 10 Nov 2022, 15:33


--------------------
Renault Megane Rs Trophy 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 10 Nov 2022, 15:58
Post #974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




QUOTE(Allech @ 10 Nov 2022, 15:24)
Mi-a dat serie de șasiu și aș vrea să vă întreb dacă pot vedea statusul comenzii pe myrenault de acum sau trebuie să mai aștept (cand am adăugat mașina în cont îmi spune că datele introduse nu sunt corecte)?. Iar pe lângă asta am o dotare ce este accesoriu defapt (încărcare telefon prin inducție) și mi s-a spus că va fi montat când se livrează mașina (adică nu în fabrică) - asta înseamnă că îi dă bordul jos de nouă să zic așa pentru a pune accesoriul?
*



In principiu o vezi in MyRenault odata ce este finalizata masina, sau poate chiar mai tarziu. Faptul ca au generat un VIN in sistem nu inseamna inca nimic...

De ce ar da bordul jos pentru incarcarea prin inductie? Au de inlocuit o bucata de plastic simplu, cu un pad de incarcare wireless, care daca nu ma insel este situat intre schimbatorul de viteze si mufele USB din partea inferioara a bordului. Cu putin noroc nici nu va fi nevoie sa demonteze elementelle stanga-dreapta de la consola mediana.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Allech
post 10 Nov 2022, 16:11
Post #975


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 August 22




Am înțeles, mulțumesc de informații. Nu știam exact ce implică montarea încărcătorului pe inducție, îmi era să nu deranjeze bordul/plasticele prea tare și să scarțâie sau sa nu mai stea la fel pe poziție. Iar cu seria am reușit să o introduc, cred că era ceva eroare de browser.

This post has been edited by Allech: 10 Nov 2022, 16:13


--------------------
Renault Megane Rs Trophy 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 10 Nov 2022, 16:51
Post #976


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Stai linistit, mie mi s-a inlocuit toata navigatia la GT - nu doar ecranul, ci si unitatea din spate - si am fost la fel de stresat ca si tine cu privire la click-uri rupte pe la plastice, sau elemente reasamblate prost. Au avut foarte multe elemente de demontat si remontat, prin comparatie cu instalarea incarcatorului wireless.
Am fost foarte surprins sa constat ca au lucrat cu foarte mult simt de raspundere cei de la Meridian Vest. Si eu sunt foarte atent la greieri si sunete suspecte la masina.

Daca tot ti-au acceptat comanda: a fost diferenta mare de pret intre ce spune Configuratorul de pe renault.ro si pretul final? Intreb pentru ca preturile au cam luat-o razna de ceva vreme si uneori configuratorul nu tine pasul cu realitatea.
Cand ai lansat comanda in August sau Septembrie, ti-au dat estimarea de livrare de 7 luni despre care ai scris mai devreme?

This post has been edited by meg2s: 10 Nov 2022, 16:55


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Allech
post 10 Nov 2022, 19:25
Post #977


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 August 22




Prețul spre surprinderea mea a fost cam ca cel de pe configurator (40.201 pe configurator și 40.280 prețul final din bonul de comandă - fără trapă/audio bose că au probleme cu el/scaune recaro). Despre livrare scria doar pe bonul de comandă (cred ca și informație generală ) că mașina are termen de livrare 7 sau până la 7 luni. Astăzi am primit de la dealer seria de șasiu si o dată estimativă după ce credea el că ar fi sfârșitul lui ianuarie - februarie.
Și da, am și eu problema asta cu plasticele asamblate-dezasamblate să fie la fel să nu troncăne boncăne pentru că na...dai un ban și vrei sa ții de lucrul respectiv, nu să se strice de nou.

Dacă tot am cu cine să discut pe aici, aș vrea să vă cer ceva păreri și despre alte accesorii, cam ce mi-ar trebui sau cu ce vine mașina standard - mă gândeam la o husă, alarmă, roată de rezervă, cric + cheie, cameră de bord (aș vrea față - spate) ? Până la urmă să fiu sigur că nu pățesc ceva chiar aș renunța la încărcarea prin inducție.

This post has been edited by Allech: 10 Nov 2022, 19:34


--------------------
Renault Megane Rs Trophy 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 10 Nov 2022, 21:26
Post #978


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




- pentru trapa sa nu-ti para rau; am avut la GT si era singura sursa de greierasi in habitaclu timp de 2 ani/40.000km cat a "trait" masina. Zgomotele veneau de la mecanism, numai cand era deschisa (indiferent in ce pozitie); la inchidere, se cam tensionau toate angrenajele mecanismului si nu mai facea zgomot. Tot trapa a fost un calvar vara cand radia foarte multa caldura la interior. Asta pana am pus folie ceramica ce-a taiat in mare masura efectul.
- Bose mie mi-a placut, dar sunt colegi pe forum care s-au declarat nemultumiti de sistem. Ideea e ca nu este vreun state-of-the-art, ci este doar peste audio stock de la Megane 4.
- husa: nu sunt un fan, dar acum depinde mult de regimul de exploatare al masinii si de conditiile in care este parcata. Daca ai multi porumbei/ciori deasupra masinii, te inteleg, sau daca sta expusa in soare 100% din timp. Dar nu uita ca greu gasesti o husa cu adevarat impermeabila si ca blocheaza umiditatea sub ea... deci coroziune. Impotriva UV (daca asta e marea problema) foloseste cu incredere niste parasolare serioase pe toate geamurile si o sa salvezi plalsticele din interior.
- alarma: depinde pe unde locuiesti si care este atmosfera in zona. Eu n-am vrut la nicio masina.
- roata de rezerva: vad ca in dotarile standard este mentionat un kit de pana. Intreaba dealerul daca RS-ul are spatiul din portbagaj pentru rezerva (ma gandesc sa nu fie toba finala RS prin zona aia), iar daca il are comanda-ti o rezerva de dimensiuni reduse + cric. Eventual scaneaza pe OLX ca sunt unele practic noi.
- la cum arata poza din Configurator pentru incarcarea prin inductie, mie mi se pare ca este adaugata peste spatiul de telefon existent, dar mai bine intreaba.

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2022_11_10_at_21.11.41.png ( Size: 1.73mb ) Number of downloads: 654


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 10 Nov 2022, 22:50
Post #979


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Ma gandeam ca daca au introdus carplay wireless i-a dus capul sa puna si incarcare prin inductie odata cu el, ca sa scapi de fir.

Husa as lua doar daca as avea parcare subterana.

Bose e de luat, chit ca mai astepti 2-3 luni. Daca te interesezi vei afla ca retrofit nu e nici simplu, nici ieftin sa-i faci.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 11 Nov 2022, 09:13
Post #980


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Nu exista loc pentru roata de rezerva.

Attached thumbnail(s)
IMG_0417.jpg ( Size: 158.6k ) Number of downloads: 618


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 11 Nov 2022, 11:06
Post #981


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Incarcatorul wireless se instaleaza in locul padului de cauciuc din fata schimbatorului si se conecteaza in spatele bordului in mufa care alimenteaza priza de 12V din bord de langa USB-uri.

Pentru asta se demonteaza consola centrala si plasticele laterale ca sa aiba access la mufa. De asemenea se dau niste gauri in plasticul consolei centrale sub padul de cauciuc unde se monteaza incarcatorul. Vezi atasat manualul de instalare oficial unde arata ce si cum se demonteaza/gaureste.

Personal cred ca incarcatorul de origine este foarte bulky, prefer modelul celor de la Inbay pe care l-am instalat si am facut si un tutorial aici pe forum, cauta prin postarile mele.

Legat de trapa, eu personal nu am avut nici o problema cu trapa la RS, este important sa fie servisata la fiecare revizie (curatate angrenajele, gresata) iar dupa fiecare spalare a masinii trapa deschisa si uscate toate garniturile/chederele de cauciuc si unse cu solutie de chedere. De asemenea e important sa o folosesti destul de des, daca o deschizi doar odata la jumatate de an logic ca vor aparea zgomote.


Bose eu stiam ca nu se mai poate comanda pe Megane din cauza lipsei de piese, stiam ca l-au inlocuit cu Arkamys la unele comenzi.

Roata de rezerva nu ai loc unde sa montezi la RS pentru ca nu e loc in portbagaj, toba finala si wooferul Bose ocupa spatiul unde vine oala rotii de rezerva la masinile standard. Eu mi-am luat o roata de rezerva si o tin in portbagaj intr-o husa asa ca pregateste-te sa pierzi ceva spatiu cu ea dar la drum lung stai linistit in caz de pana. Recomand sa iti iei si cric, ai deja spuma cu locasul pt cric si cheia de roti in portbagaj in spatele banchetei (vezi poza atasata).




Attached thumbnail(s)
IMG_0137.JPG ( Size: 4.34mb ) Number of downloads: 610


Attached File(s)
Attached File  idoc_2019_00099494_283d82896r_a_notice_montage_chargeur_induction.pdf ( 5.52mb ) Number of downloads: 12


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Allech
post 11 Nov 2022, 14:58
Post #982


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 August 22




Ok, de Bose o să întreb dacă se poate înlocui cu altceva (de pus Bose chiar dacă ar fi să aștept mai mult tot nu cred că se pune), mașina aș avea în plan să o înfoliez deci posibil să renunț la husă.
Cameră de bord ce-mi recomandați de la Renault sau alta?
La încărcătorul wireless momentan renunț, de cric și alte accesorii o să mai vorbesc cu dealerul înainte de livrarea mașinii (mi-a spus că mă va suna el pentru acest aspect).


--------------------
Renault Megane Rs Trophy 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 11 Nov 2022, 21:48
Post #983


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Eu am un Thinkware Q800 Pro care vine cu 2 camere fata/spate. Orice camera ti-ai lua, daca folosesti modul parcare ai grija la bateria DESS de pe Trophy care este unul din punctele slabe ale masinii si este foarte scumpa de inlocuit. Iti recomand sa montezi o baterie suplimentara gen Cellink Neo pe care sa o foloseasca dashcam-ul in modul parcare.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Allech
post 12 Nov 2022, 16:15
Post #984


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 August 22




Ok, o să țin cont de recomandare - în mare parte cred că aș folosi camera/camerele mai mult în mers. La mine în zonă cu parcarea nu prea ar fi probleme dar o să văd.
La baterie cam care ar fi problema de ai spus ca este un punct slab? și înafară de baterie cam care ar mai fi punctele slabe la mașină sau de care ar trebui să am grijă mai atent?

This post has been edited by Allech: 12 Nov 2022, 16:19


--------------------
Renault Megane Rs Trophy 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 12 Nov 2022, 20:10
Post #985


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Bateria de pe Trophy este una usoara, are vreo 8kg comparativ cu bateria standard de pe RS 280 care are vreo 16-17kg. Trophy foloseste un sistem dual (DESS), jumatate din baterie este formata din niste condensatori si cealalta jumatate are o baterie mica de motocicleta de 19Ah care se consuma foarte repede si nu tine mult in timp.

image001.png ( Size: 1.83mb ) Number of downloads: 506


Pe aici prin UK, prin Spania si Germania bateria DESS este o problema cunoscuta si le-au schimbat multi pe garantie insa sunt foarte scumpe (vreo cateva sute de coco) si daca nu mai ai garantie e un cost destul de mare. Recent Renault au inceput sa inlocuiasca doar bateria mica de 19Ah care este mai ieftina iar modulul de condensatori se refoloseste.

Poti sa citesti mai multe in linkurile de mai jos:

Why is my DESS battery flat?

DESS system issues - owners post here (actis solution 60533)

Batería trophy

12 Nov 2022, 18:14:
Cam asa arata bateria DESS la interior.

This post has been edited by skorpio_bog: 12 Nov 2022, 20:14

Attached thumbnail(s)
IMG_9108.JPG ( Size: 132.36k ) Number of downloads: 82
Photo_08_10_2022__18_12_04.jpg ( Size: 2.7mb ) Number of downloads: 66
Photo_08_10_2022__18_20_02.jpg ( Size: 2.68mb ) Number of downloads: 61


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VioT
post 18 Nov 2022, 15:55
Post #986


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 21 June 17






--------------------
bmw f40 120i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Allech
post 13 Dec 2022, 19:30
Post #987


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 August 22




O remarcă la mașina din anunțul de mai sus dar și la ce este pe configurator, văd că are cuplu 400 nm cu edc. Presupun că este doar o eroare de traducere a fișei mașinii? Din câte știu are 420 nm cu edc.


--------------------
Renault Megane Rs Trophy 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 14 Dec 2022, 10:01
Post #988


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu prea m-as lua 100% dupa specificatiile de pe site-uri, de multe ori cine le posteaza dau copy/paste fara sa mai verifice informatia.

Intr-adevar RS-ul EDC are 420 Nm, cel manual are 400Nm. Cutia Getrag de pe RS duce maxim 450Nm specificat de constructor.

Alta tampenie la anuntul mentionat: Tip cutie de viteze: Automata - Dublu Ambreiaj 7 trepte. Număr de rapoarte: 7

Cutia de pe RS are 6 trepte, nu 7.



--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 11 Jan 2023, 22:56
Post #989


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06






--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 13 Jan 2023, 22:15
Post #990


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 8 February 10




Oare se va cumpara acest Megane Ultimate cu performante identice cu RS doar pentru un pic de design schimbat?
Presupun ca pretul va fi unul de serie limitata.
Aveam alta parere despre ce inseamna serie limitata ....


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
35 Pages « < 31 32 33 34 35 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:27
Dacia