Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

scapa motorina pe la pompa de injectie

remusXX
post 16 Nov 2011, 17:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 August 11




O mare nelamurire am de 2 zile.In primul rand vb de scenic 99 1,9D fara turbo si ce am observat recent ca am niste scurgeri de motorina pe la pompa de injectie,primul pas care l-am facut m-am dus la un service specializat in pompe (bosch,delphi)sa constate baietii ca:š daš curge motorina( in zona marcata cu 1 in foto) si ca remedierea consta in schimbarea capacului (notat cu 2 in foto) care mar ajunge la un cost de + minus 130 € ,analizand mai bine apoi pompa i s-a parut ca prelinge ceva motorina si pe la valvula din partea de jos a pompei (in foto e marcata valvula din partea de sus cu 3 cea inferioara nu este vizibila in foto),dar mi-au zis ca schimbam capacul si apoi vedem daca mai prelinge.Motorul imi functioneaza foarte bine problema e ca de cand am descoperit treaba asta cu scurgerea sa trag concluzia ca mi-a crescut putin si consumul(logic nu?),ce ma doare m-ai tare e ca daca e cum zice el ca e posibil sa fie dusa valvula distractia e cam scumpa.Ceva sfaturi si opinii va rog frumos si politicos.Ms.


Attached thumbnail(s)
DSC00315.jpg ( Size: 582.08k ) Number of downloads: 369


--------------------
renault megane scenic alize 1999 1,9D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 18 Nov 2011, 11:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




salut, motoru este f8q? ca parca f9q fara turbo nu a existat.
Daca e f8q sunt sanse mari sa fie aceiasi pompa care echipeaza dacia papuc diesel si solenza diesel, daca e asa poti cauta pe la dezmembrai de dacie sau daca vrei noua sa iei piesa prin reteaua dacia ca e mai eftin decat pe renault, doar ca difera codurile in catalog.
Personal am luat fulie de f8q noua prin reteaua dacia cu 100 RON si pe cod reno sarea de 100 de eur, fix aceiais piesa pe ea e scris codul reno, pe cutie codu dacia.
Capacu prezinta ceava fisuri? poate poti remedia cu solutii bicomponent pe exterior.


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 17:32
Dacia