Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

panou usa spate megane 4, panou usa spate megane 4

morrisson1
post 13 Mar 2022, 11:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 October 18




buna ziua, dupa cativa ani baraie boxa din usa din spate si vreau s-o schimb, ma puteti ajuta cu un manual pt megane 4 din 2016 1,2 tce sau instructiuni cum sa dau panoul de la usa jos ca sa am acces la boxa?
multumesc mult


--------------------
renault megane 2017 - b108mna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 13 Mar 2022, 19:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti






--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TaliR_K
post 13 Mar 2022, 22:20
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 25 July 21




Salut
Slabe sanse sa baraie boxa.
Sunt multe elemente prost gandite pe fata de usa si pe partea metalica a usii. Si eu am crezut ca imi baraie boxele, dar saracele ele nu au avut nimic.

Exista un dop de cauciuc dur pe usa (in spatele fetei de usa), care vibreaza. Pune mana pe el cand rulezi o melodie cu bass. Eu l-am scos si am rezolvat. Nu stiu daca exista si alta solutie 🤷

Mai apoi, exista niste picioruse (multe la numar, in linie) in partea superioara a fetei de usa care intra in contact direct cu usa. Si alea vibreaza. Nu au niciun rol, le-am studiat bine si am taiat din ele (scurtat din ele 1-2cm). Asta m-a scapat de vibratii / scartaieli (o sa atasez video). Las si o poza cu acele picioruse din care eu am taiat.

Si ca nota de final, fata de usa in sine intra in contact de jur imprejur cu usa si nu doar ca vibreaza la melodii cu bass, dar si trancane la denivelari. Poti pune pe muchia fetei de usa un burete de genul acesta - https://www.hornbach.ro/shop/Banda-izolatoa...879/produs.html.
Cu putina rabdare o poti ascunde si sa nu fie observabila. Mi-a rămas o usa nefacuta si maine revin cu un video comparativ intre cele "tratate" si cea "netratata".

Iti garantez ca dupa ce faci cele spuse mai sus, nu o sa iti recunosti masina tongue.gif


https://youtu.be/SQ8kvw9RY1g

Attached thumbnail(s)
IMG_20220313_221046.jpg ( Size: 4.67mb ) Number of downloads: 312
IMG_20220313_221449.jpg ( Size: 506.61k ) Number of downloads: 317


--------------------
Renault Megane IV 1.5DCI 110 EDC 2017 // Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 25 May 2022, 17:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




Salut,

Pentru cei care se plictisesc si din diverse motive vor sa desfaca fetele de usi, am creat un fel de tutorial pentru usa stanga fata.
Va recomand sa folositi un set special pentru demontat clipsuri deoarece o simpla surubelnita poate crea distrugeri.
pasii ar fi urmatorii :
1 - se demonteaza ornamentele ( in poza 1-2-3)
2 - se scoate panoul de comanda al geamurilor electrice impingand dinspre spatele acestuia si ridicand usor - are o clema de metal pe capatul dinspre butoanele geamurilor spate dar si ceva "urechi" de plastic pe laterale - NU incercati sa-l ridicati din fata .
3 - se desurubeaza cele 6 suruburi de pe fata de usa - aveti nevoie de torx (nu le stiu valorile).
4 - se declipseaza cele 8 clipsuri mici
5 - se declipseaza clipsul mare alb prin impingerea piedicii
6 - se trage cu simt pentru eliberarea fetei de usa apoi se ridica in sus pentru a se elibera din chederul de la geam. Atentie - este posibil sa aveti clipsate fire pentru lumini - deconectati-le inainte de inlaturarea totala e fetei de usa.
7 - manerul de deschidere din interior se trage catre exterior apoi poate fi impins.se poate si demonta de tot - sunt 2 "urechi" care tin cablul conectat.
8 - se executa lucrarile care au necesitat demontarea fetei de usa.
9 - se impinge la loc siguranta clipsului mare alb.
10 - se verifica si aseaza pe pozitie fiecare din clipsurile albe.acestea trebuie sa ramana pe fata de usa ( plastic)
10 - se aseaza fata de usa pe pozitie si se prind la loc eventualii conectori. sa nu uitati de cablul pentru manerul interior si conectorul pentru comenzile geamurilor.
11 - se impinge fata de usa in dreptul fiecarui clips.
12 - se prind la loc toate suruburile.
13 - se monteaza ornamentele.

In final, ar trebui sa nu se observe ca ati umblat pe-acolo.
Nu am reusit sa fac fotografii peste tot, dar din cele de mai jos v-ati putea face o idee.
Bafta!

Attached thumbnail(s)
1___pozitie_suruburi_si_ornamente_ce_trebuie_demontate.jpg ( Size: 388.56k ) Number of downloads: 162
2___demontare_ornament_1_.jpg ( Size: 264.74k ) Number of downloads: 162
3___demontare_ormanent_2.jpg ( Size: 419.2k ) Number of downloads: 160
3___demontare_ornament_3.jpg ( Size: 180.91k ) Number of downloads: 60
4___pozitionare_clipsuri.jpg ( Size: 290.16k ) Number of downloads: 56
5___eliberare_clips_mare_alb.jpg ( Size: 542.88k ) Number of downloads: 63


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:15
Dacia