Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme inbinare fete de usa fata

Claudiu 6100
post 21 Oct 2005, 10:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 October 05




Va salut, pe toti posesorii de Clio. Am intrat si eu in categoria voastra acum o saptamana, cumparand un Symbol Fidji, si deja la numai 500 de Km, am destule de povestit in legatura cu masina. Dar ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca fetele de usa pe fata , in special cea de pe partea soferului sunt foarte prost puse sau deformate. Oricum ideea e ca intre cheder si plasticul de pe fata de usa mai ales in zona butonului de la inchiderea centralizata, este o distanta considerabila intre ele, si asta nu m-ar deranja daca nu ar si zdrangani.
La service mi-au spus ca nu e nici o problema , ca asa e la toate ( cu toate ca am vazut si alte masini si nu e asa) si ca ei nu imi garanteaza ca daca deschid usa se rezolva problema , ba chiar mai rau , se poate crea o distanta mai mare.
Am deschis acest topic in atentia lui AlexV care a facut si un tuorialpe tema asta cu fetele de usa si ma intrebam daca ma poate sfatui .
Va multumesc anticipat si astept sugestii.


--------------------
Renault Clio 2005 Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 21 Oct 2005, 10:21
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




pentru curiozitatea mea poti posta si o poza cu problema/usa/imbinarea de care vorbesti ? ... mersi


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 21 Oct 2005, 15:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Si la mine exista o distanta, nu considerabila, dar exista. Mai pe romaneste, daca apas cu mana pe elementul decorativ, se lipeste de portiera (cum ar fi normal), daca iau mana - isi revine.

Totusi, nu e nimic catastrofal, prin urmare consider si eu ca prezenta unei fotografii ar fi de bun augur smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Oct 2005, 21:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




eu am dat jos odata fata de la usa si se aplica exact aceeasi tehnica ca in tutorial. E aproximativ identica cu cea de la bicorp. tacanitul nu l-am putut inlatura. dar parca a mai scazut ori nu-i mai dau atentie eu, nu stiu. tacanitul vine din mecanismul de incuiere al usii, loc in care se ajunge foarte greu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-cbrana
post 28 Oct 2005, 14:19
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 October 05




Aceleasi zdranganeli le am si eu la usa dreapta fata. Am desfacut-o si am izolat si capitonat cu burete toate tijele metalice, respectiv fata de usa, da' zgomotul persista la rulare peste denivelari.
Am mai desfacut odata si am ajuns la concluzia k e dela motorasul de la inchiderea centralizare ... are un joc in suportul in care sta.
Maine o sa-mi fac timp si pentru el.... sper sa fie asta cauza, da' am auzit un zgomot ciudat si din stalpul central, undeva in zona unde se prinde centura. Poate-l desfac si pe ala , k nu-i mare lucru, la prima vedere.
hai ca va tzin la curent.

Bafta


--------------------
Renault Clio Symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 28 Oct 2005, 14:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




vezi cu stalpul central, la mine daca folosea cineva centura la pasager, datorita pozitiei scaunului, nu mai revenea siguranta la locul ei (adica paralel cu stalpul), si statea cumva ~perpendiculara. oricum, ideea e ca la denivelari tzacanea f urat caci se tot lovea de stalp si ma seca rau de tot; i-am dat de cap cand stateam la un semafor si ma uitam la ea ca statea usor rezemata de scaun si nu era simetrie intre ele biggrin.gif , si cand am plecat de pe loc nu s-a mai auzit (sunt obsedat). In rest mai am un bazait in plafoniera (am dat cu search si nu s-a rezolvat) si unul in dreapta bordului care creste in intensitate doar cand accelerez.
p.s. bazaiturile nu sunt identice, unul e de albina, altul e de bondar laugh.gif
iar legat de ideea topicului, si la mine e o distanta intre panou si usa in dreptul sigurantei de la usile din spate. (la mine e bicorp) Asa e si la altii ?


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:55
Dacia