Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Excursie In Tara Cu Masina

reno-octavian
post 7 May 2005, 08:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 March 05
From: romania




Salutare tuturor,
Am tot cautat pe forum ceva despre calatoriile in tara cu masina, dar totusi informatiile sunt cam vagi. Foarte multe informatii despre occident (si este f bine).
Ma gandeam pt la vara la un tur de "forta" prin Bucovina (Nordul Moldovei) si prin Maramures. De coborat spre casa prin Transilvania, eventual Transfagarasan. Eu plec din Galati si m-ar interesa ceva locuri frumoase pe care le-ati vizitat si ceva locuri de cazare (camping sau agroturism) unde pretul si calitatea sa fie pe aceeasi lungime de unda.
Multumesc si astept sugestiile voastre!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 7 May 2005, 20:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




octavian a scris:
QUOTE
De coborat spre casa prin Transilvania, eventual Transfagarasan. Eu plec din Galati

Daca vrei sa treci pe Transfagarasan urca-l dinspre Curtea de Arges nu invers (este panta mult mai lina la urcare)


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimar
post 8 May 2005, 10:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 February 05
From: Iași




incearca la www.rotur.ro

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 20:26


--------------------
Dacia-Logan Laureate 1,4 mpi - IS-13-SP...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimar
post 8 May 2005, 11:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 February 05
From: Iași




http://mapy.mk.cvut.cz/index_e.html si http://www.hartionline.ro/
Interesante...cu putina rabdare gasesti tot ce te intereseaza.
daca esti de prin Iasi iti pot da si un route 66 actualizat pentru romania...are vreo 668 megi.


--------------------
Dacia-Logan Laureate 1,4 mpi - IS-13-SP...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux76
post 11 May 2005, 08:47
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




daca vrei sa ajungi la faimoasele manastiri sucevitza modovitza gura humorului si voronetz, pt drumul de la piatra neamtz incolo (daca o iei prin bacau) sa te echipezi ori cu suspensii speciale ori cu jeep, e durere; gropi ca dupa bombardament, eu chiar nu credeam ca poate sa existe asa ceva la noi in tara;


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kenny
post 15 May 2005, 10:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 6 May 05
From: Suceava




Daca vrei sa ajungi la Piatra Neamt , iesi de pe E85 la Roman si o iei spre P.Neamt . Drumul este bun . Dupa aceea , din Piatra Neamt , te intorci tot pe drumul ala . Sa nu incerci sa o iei direct spre Falticeni , ca e teroare .
Prin jud. Suceava , ti-as recomanda traseul Suceava - Radauti - Putna - Sucevita - Moldovita . Drumul este bun pana la Moldovita . Dupa aia , pana la Bistrita , pazea .


--------------------
Nissan Navara '05
Nissan Navara Double Cab 2,5 Di Black w/ Silver 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fixer
post 19 May 2005, 23:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 May 05
From: Bucuresti




In Maramures, un loc frumos de oprit si stat cateva zile este la Borsa. Sunt pensiuni agroturistice, e si munte cu trasee turistice, iar cimitirul vesel de la Sapanta este destul de aproape. Eu am fost pe acolo acum 5-6 ani si mi-a placut enorm.
Mai poti vedea si pasul Prislop si poti sa te dai cu Mocanita (un fel de tren) wink.gif.
Vacanta placuta!


--------------------
Renault Megane 2005 Influence
M2 Sedan Influence 1.5 dCi 80CP
C4 coupe 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 20 May 2005, 00:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




fixer nu mai poate sa mearga cu mocanita pentru ca i-au furat sinele (au aratat la stiri saptamina trecuta parca)... frumoasa tara


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladK2K
post 7 Sep 2005, 08:01
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 30 August 05
From: Bucuresti




La sfarsitul lunii iulie am facut o excursie de 2 saptamani in tara, in zona Alba Iulia.
Niste obiective turistice frumoase ar fi:
Cheile Rametului (foarte spectaculoase si daca aveti noroc si nu ploua inainte, le puteti parcurge). La intrare in chei se afla si o manastire unde cel mai tare mi-a placut dispunerea caselor de oaspeti, pe munte.
O statiune de odihna foarte accesibila este Geoagiu Bai. Multe hotele bunicele, comfortul nu e mai mult de 3*. Singura atractie a statiunii este un strand foarte bine echipat si modern, unde intrarea ajunge pe la vreo 150.ooo (intrare + sezlong).
Traseul a fost in astfel:
Bucuresti-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Alba Iulia Drumul la dus.
Alba Iulia-Hateg-Defileul Jiului (unul din cele mai spectaculoase defilee pe care le-am vazut)-Petrosani-Tg. Jiu (vizita pe la rude)-Pitesti-Bucuresti

A fost mai mult o excursie de relaxare, dar trebuia facuta si asta odata.


--------------------
Hyundai Tucson 2017 LP+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 7 Sep 2005, 09:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




In luna august am facut concediul in Transilvania, mai precis m-am cazat la Sovata, iar de acolo am facut mici plimbari prin zona, atat cu Megane-ul cat si cu un Tico al unui prieten.
Statiunea este micuta, dragutica. Foarte multe posibilitati de cazare, pentru toate buzunarele, de la 300.000 rol pina pe la 1.300.000 rol pe zi. Nu recomand cazare la 300.000 rol. Pret uzual: 500.000-800.000 rol.
Am remarcat ca "ungurii" sunt pusi pe facut bani. De exemplu in statiune se pot parca masinile pe ambele parti ale strazii, fara sa existe amenajari speciale (nici macar marcaje), incat se poate trece doar intr-un singur sens (era mijlocul lui august, deci in plin sezon), iar taxa de parcare era de 10.000 sau 20.000 ora (nu mai stiu exact), 30.000 pt. 3 ore si 50.000 pentru o zi intreaga (intre orele 8-20). Un spalat exterior de masina costa 120.000 sau 130.000 lei (2 spalatorii - deschise pina la max. ora 18) si consta in umezit de masina, dat cu "sampon activ", spalat sampon de pe masina, sters cu carpa caroseria si apoi efectuare de retusuri la spalat la reclamatia clientului. Bineinteles se miscau ardeleneste.
Obiective vizitate in jur: salina Praid (7 km) - 120.000 intrarea de persoana, se intra cu autobuzul salinei. Merita vazuta. In localitate este si strand cu apa sarata.
Corund (20 km de Sovata) - ceramica, impletituri, etc.

Traseu auto: Sovata-Praid-Gheorgheni-Lacu Rosu-Bicaz-Poiana Teiului (adica la coada lacului)-Borsec-Toplita-Gheorgheni-Sovata aprox. 360 km
Intre Sovata si Gheorgheni, catre pasul Bucin, drumul era sinuos si prin padure - se asfalta. Partea nasoala a fost ca la intoarcere ploua slab, suficient ca asfaltul care nu se racise suficient sa creeze aburi la nivelul solului, similar cetii, iar carosabilul nu era inca marcat.
Drumul de la Gheorgheni la Lacu Rosu este in stare acceptabila, cu multe plombe, oricum in stare mult mai buna decit anul trecut.

Alt traseu: Sovata-Sighisoara-Targu Mures-Reghin-Sovata. Merita Sighisoara (turnul cu ceas, biserica din deal, scara acoperita etc.). Targu Mures si Reghin au fost facute doar cu masina. Drumul Reghin - Sovata e groaznic - foarte multe cratere in asfalt, uneori era si pavat cu piatra de riu.

La Criseni am vizitat Muzeul Palariilor de Paie, unde este si o palarie inscrisa in cartea recordurilor, cu diametrul de 2 metri. Se poate face poza cu ea (gratis). De la Sovata se merge pina la Singeorgiu de Padure iar acolo este indicator catre muzeu. Drumul este de cca. 6 km dar este drum pietruit, cu gropi. Viteza de deplasare nu a depasit 20-30 km/h.

A fost frumos....


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 3 Jan 2006, 13:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Da, la Sovata te cam taxeaza cu parcarea in sezon, dar imprejurimile sunt frumoase. De evitat drumul Reghin - Sovata (sau Ernei - Sovata, sau Miercurea Niraj - Sovata), mergeti pe E 60 pana la Balauseri, si de acolo pe drumul care merege la Odorheiu Secuiesc, M. Ciuc, Gheorgheni.
Oricum pentru traversarea Transilvaniei recomand E 60 (sau varianta mai lunga Turda - Deva -Sibiu - Brasov). Si prin zona Bistritei trebuie avut grija, in drum spre Tg Mures (pentru a reveni pe E 60), mai ales pana la Reghin sunt gropi nepreveizibile si pe portiuni lungi faci ca trenul (placi de beton prost conectate)
E frumoasa si valea Muresului (Stanceni, Lunca Bradului, Toplita) insa ultima data cand am fost pe acolo, drumul era o catastrofa, si nu prea cred sa se fi reparat.


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 10:04
Dacia