Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Iesire din tara, ...minor

St
post 9 Mar 2006, 17:22
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Peste vre-o saptamana si ceva ar trebui sa ies din tara, insotit de o persoana fizica majora. Dupa lega in vigoare(248/2005) mie(16 ani) si insotitorului major ne trebuie elibarat cazier judiciar?

Multumesc anticipat.

Daca topicul este deschis intr-o sectiune in care nu trebuia, rog moderatorii sa il stearga/muta.

This post has been edited by St: 9 Mar 2006, 17:22


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eudin_umarian
post 9 Mar 2006, 17:27
Post #2


.........


Group: Members
Posts: 280
Joined: 15 January 06
From: constanta




(2) Cetățenii români minori pot călători în străinătate numai însoțiți, cu acordul părinților ori al reprezentanților legali, în condițiile prezentei legi. În sensul prezentei legi, prin reprezentant legal se înțelege persoana desemnată, potrivit legii, să exercite drepturile și să îndeplinească obligațiile părintești față de minor.


nu va trebuie cazier...daca are pasaport.


--------------------
iadacia Logan 1.5 dCi 2006 Ambition - ? 00 ???
stiu ca nu stiu nimic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 9 Mar 2006, 20:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




St, iti trebuie neaparat pasaport SI procura notariala de la AMBII parinti, in care se specifica expres ca iti permit sa iesi din tara si sa calatoresti unde doresti.

nu iti trebuie nici un fel de cazier. iti trebuie actele necesare oricarui roman sa iasa din Romania.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 10 Mar 2006, 01:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




eu la 15-16 ani mergeam singur afara, fara nici un insotitor...aveam pasaport...nu eram trecut pe pasaportul nimanui....Ma duceam la consulat ca orice om, stateam la coada, imi luam viza...Imi trebuiau acordurile parintilor facute la notar, la consulat, cand depuneam actele.



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Mar 2006, 09:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Ba cere si cazier!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 10 Mar 2006, 11:41
Post #6


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Daca insotitrul nu este unul dintre parinti, pe langa acordul acestora, trebuie sa prezinte si cazierul judiciar, numai el, tu nu ai nici o treaba!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 10 Mar 2006, 11:46
Post #7


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(Slider @ 10 Mar 2006, 11:18)
Ba cere si cazier!
*


Nu cere dom'le... am iesit la 17 ani din tara, cu sora mea, am avut procura notariala semnata de AMBII parinti, si ea fiind majora (23 ani) nu am avut probleme. Cazier nu iti trebuie. Atat, pasaport si procura notariala. Bafta!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 10 Mar 2006, 12:02
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Tinand cont de viteza si "transparenta" cu care se schimba regulile prin vamile Romaniei (si nu numai), eu recomand "incarcarea" cu toate actele despre care umbla zvonul ca ar fi necesare. Asa, just in case.
Mai bine putina alergatura inainte si trecere "linistita" decat intoarcerea acasa de la granita.

Parerea mea de tip (in general) ghinionist.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Mar 2006, 12:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Fina mea vrea sa mearga pina acilea in Italia si vrea sa ia si copii cu ea. De la ea am aflat ca ii trebuie si cazierul. Cicatelea s-a interesat la cei de la pasapoarte ce ii trebuie sa nu se trezeasca cu vreo surpriza la vama.

Ia cititi aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea..._circulatii.php

vedeti art. 31 pct. (2) b

cum se dovedeste ca nu ai comis una din faptele prevazute acolo daca nu prin cazier judiciar?

This post has been edited by Slider: 10 Mar 2006, 12:28


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 10 Mar 2006, 12:23
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Deci.. legea actuala este 248/2005 intrata in viguare la 29.1.2006. Pe net, la camera deputatilor si alte pagini care au publicate aceasta lege nu zice nimic de cazier nici la minor nici la persoana majora.... De persoana majora stiu sigur ca trebuie, dar de minor a zis un politai de la Politia Judeteana, care nu stiu cat a facut misto de profa si cat a vb. serios, chestia e ca ea a luat-o in serios.

Ma intereseaza daca stie vre-un avocat sau daca cineva a fost in situatia mea si a iesit din tara dupa 29.1.2006.

Multumesc anticipat!


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 10 Mar 2006, 13:06
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Stai chiar atat de rau cu cazierul?


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Mar 2006, 13:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




La asta ma gindeam si eu...ce mare scofala sa scoti cazierul.....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 10 Mar 2006, 15:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Pai, sa vedem:
Daca te-ai nascut in alta localitate, marea scofala e timpul.
Poate nu ii ajunge cazierul in timp util.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eudin_umarian
post 10 Mar 2006, 15:47
Post #14


.........


Group: Members
Posts: 280
Joined: 15 January 06
From: constanta




nu trebuie cazier! persoana minora nu are cazier.


--------------------
iadacia Logan 1.5 dCi 2006 Ambition - ? 00 ???
stiu ca nu stiu nimic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Mar 2006, 15:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Cazierul insotitorului!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 11 Mar 2006, 21:51
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Mare scofala nu e dar pierd cateva ore cu fataitul prin oras si nu prea am cand
biggrin.gif

Sunteti siguri ca nu? Sa nu ma trezesc intors de la granita....

This post has been edited by St: 11 Mar 2006, 21:51


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eudin_umarian
post 11 Mar 2006, 22:55
Post #17


.........


Group: Members
Posts: 280
Joined: 15 January 06
From: constanta




Art. 17. - (1) Minorilor cetățeni români, care nu se află în una dintre situațiile de suspendare a exercitării dreptului la liberă circulație în străinătate, li se eliberează pașapoarte simple în următoarele condiții:
a) în cazul minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani, numai la cererea ambilor părinți, a părintelui supraviețuitor, a părintelui căruia i-a fost încredințat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă sau, după caz, a reprezentantului legal;
cool.gif în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani, la cererea acestuia, numai cu acordul ambilor părinți, a părintelui supraviețuitor, a părintelui căruia i-a fost încredințat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă sau, după caz, a reprezentantului legal.
(2) Minorii cetățeni români, care nu au împlinit vârsta de 14 ani, pot fi incluși în pașapoartele ambilor părinți sau, după caz, în pașaportul unuia dintre părinți, în condițiile prevăzute la alin. (1) lit. a). În cazul în care minorul este titular al unui pașaport simplu, acesta poate fi anulat la solicitarea părintelui, concomitent cu efectuarea mențiunii privind includerea în pașaportul acestuia.
(3) În situația în care se solicită, în conformitate cu alin. (1) și (2), eliberarea unui pașaport pentru un minor sau, după caz, includerea minorului în pașaportul unui părinte și nu există, dacă legea o cere, acordul celuilalt părinte, autoritățile responsabile cu emiterea pașapoartelor simple procedează după cum urmează:
a) dacă solicitantul argumentează necesitatea eliberării sau includerii prin faptul că minorul urmează să se deplaseze în străinătate pentru a urma un tratament medical fără de care viața sau sănătatea îi este pusă în pericol, prezentând documente doveditoare în acest sens, emise ori avizate de autoritățile medicale române, vor elibera pașaportul sau, după caz, vor include minorul în pașaportul părintelui solicitant;
cool.gif dacă solicitantul argumentează necesitatea eliberării sau includerii prin faptul că minorul urmează să se deplaseze în străinătate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale, prezentând documente doveditoare în acest sens, vor elibera pașaportul sau, după caz, vor include minorul în pașaportul părintelui solicitant numai cu avizul Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului, emis în condițiile stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(4) În cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani și care se află în situația prevăzută la alin. (3) lit. a), dar care nu prezintă acordul nici unuia dintre părinți, autoritățile competente vor emite pașaportul numai cu avizul Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului, emis în condițiile stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(5) Dacă pașaportul a fost emis de autoritățile competente în condițiile prevăzute la alin. (3) și (4), acestea au obligația de a-i informa părinții, concomitent sau de îndată ce este posibil.
(6) Emiterea pașaportului pentru minor sau, după caz, includerea acestuia în pașaportul unuia dintre părinți, în situația în care există neînțelegeri între aceștia cu privire la exprimarea acordului, cu excepția situațiilor prevăzute la alin. (3) și (4), se efectuează numai după soluționarea neînțelegerilor de către instanța de judecată, în condițiile legii.


--------------------
iadacia Logan 1.5 dCi 2006 Ambition - ? 00 ???
stiu ca nu stiu nimic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 13 Mar 2006, 11:35
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




QUOTE(eudin_umarian @ 11 Mar 2006, 22:55)
Art. 17. - (1) ...


Ce legatura are chestia asta (conditiile de eliberare pasaport pentru minor) cu intrebarea topicului (are minorul, la iesirea din tara, nevoie de cazier?) ?
Ca exceptand bucata
QUOTE
care nu se află în una dintre situațiile de suspendare a exercitării dreptului la liberă circulație în străinătate
care ar putea fi, de fapt, o referire la cazier, eu nu vaz nici una.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eudin_umarian
post 13 Mar 2006, 13:02
Post #19


.........


Group: Members
Posts: 280
Joined: 15 January 06
From: constanta




QUOTE(Liviu M @ 13 Mar 2006, 11:35)
Ce legatura are chestia asta (conditiile de eliberare pasaport pentru minor) cu intrebarea topicului (are minorul, la iesirea din tara, nevoie de cazier?) ?
Ca exceptand bucata  care ar putea fi, de fapt, o referire la cazier, eu nu vaz nici una.
*




pai vroiam sa ma dau mare ca stiu sa dau copy-paste... tongue.gif

on topic: m-am gandit ca omul(minorul) poate pe viitor vrea sa-si faca pasaport simplu,si am sarit sa-i dau o mana de ajutor!

da de ce ma tragi de raspundere,frate?! icon_mrgreen.gif


--------------------
iadacia Logan 1.5 dCi 2006 Ambition - ? 00 ???
stiu ca nu stiu nimic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 13 Mar 2006, 20:40
Post #20


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




deci la sportivii mei nu le trebuie nimica:)
dar in rest declaratie la notar:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 05:32
Dacia