Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vopsire/revopsire partiala/totala, retusare L3., Ati acumulat "julituri", "zgarieturi",, etc?

Laguna_III
post 18 Feb 2010, 23:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Stiti ce cost de vopsire are o "componenta" (aripa,portiera, capota, etc) la Laguna III?Eu am intrebat la Renault!Raspunsul: aprox.700 lei (7 milioane lei vechi)!?!Imens cost...mi se pare.
Ati acumulat la L3 "julituri", "zgarieturi", mici "deformari"?
Eu sunt inca indecis daca sa apelez la CASCO pentru revopsirea a aproximativ 2/3 din masina, sau sa retusez (la un atelier care sa nu apartina Renault) "problemele".Cam ce variante ar fi?Ati recurs la revopsire?Cum a iesit?Ati retusat doar micile parti afectate?
Masina este un alb glacier 369 si nu gasesc nicaieri creioanele din acelea "magice", cu albul asta si nici "spray-uri".
Daca apelez la CASCO platesc 100 de euro la fiecar dosar de dauna deschis (am 3 pana acum);cu CASCO as plati 300 de euro din total cost total estimativ de aproximativ 1200 de euro.
Ce sugestii imi dati?Se pot face retusuri de sub 300 de euro, in sensul in care nu vopsesc toate "componentele" afectate ci doar acele zgarieturi?

Multam fain pentru raspunsuri.



--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 19 Feb 2010, 09:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Salut!

Eu am cautat sa vopsesc aripa fata la Megane care e din plastic. Cel mai ieftin am gasit la cei de mai jos 300 lei TVA inclus. Peste tot cereau peste 500 - 600 lei.
Nu am mai fost insa pentru ca am vandut masina asa cum era. Astfel ca nu pot sa iti spun daca fac treaba buna sau nu.
Oricum, ai link-ul lor cu datele lor de contact mai jos.
http://www.autobayern.ro/servicii/contact-8.html


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 19 Feb 2010, 10:20
Post #3


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




da... si eu am masina julita cam pe toate partile... sunt puncte unde s-a luat vopseaua si se vede negru - am inteles ca asta e grundul, nu s-a ajuns la tabla si nu rugineste. Sunt si eu interesat de preturi pentru revopsirea componentelor, sau solutii alternative.

de vina in primul rand sunt eu - am avut mici altercatii cu alti conducatori auto, iar din vina lor, dpdv legal, ne-am atins, si a ramas asa. Cea mai tare faza a fost cand s-a bagat unu de pe banda din dreapta pe banda mea cu tupeu, si m-a atins, iar el nu si-a dat seama. Am alergat dupa el, am oprit, am constatat si reactia lui a fost: "daca ne-am ambitionat amandoi...". Mie imi venea sa-i sparg capu dar eram in drum spre spital cu nevasta insarcinata asa ca am lasat-o asa. Asa ca pot spune ca am o vina morala - stilul de condus.

btw - masina e destul de lata, de exemplu o toyota land cruiser v8 e mai subtire cam cu 20 de cm, parca.

This post has been edited by neptune: 19 Feb 2010, 10:22


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mefmef
post 19 Feb 2010, 16:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 October 06




Cum sa fie mai lata cu 20 de cm ca un Land Cruiser?

Tu compari latimea Lagunei cu tot cu oglinzi cu latimea altei masini fara oglinzi.

In brosura de prezentare la Laguna, latimea aia de peste 2 metri e cu tot cu oglinzi.
Asa, majoritatea masinilor au peste 2 metri cu oglinzi cu tot.

Latimea ei fara oglinzi este 1,81 m.

This post has been edited by mefmef: 19 Feb 2010, 16:50


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 19 Feb 2010, 16:52
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cat dai, atata face, dl. Laguna_III.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 19 Feb 2010, 18:05
Post #6


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




ma rog, chestia asta e o prostie, dar acum chiar m-am mai uitat un pic si:

http://www.toyota.com/byt/pub/buildGeneral...ureType=general

zice ca "overall width" adica si cu oglinzi, zic eu, e 1971 mm, iar laguna are 2026, deci diferenta de 5.5 cm (ok, nu 10).

intr-adevar, nu se specifica nicaieri daca e sau nu cu onglinzi, dar daca te uiti pe site-uri sa compari masinile, desi nu e o autoritate, vei vedea aceleasi valori (cum ar fi http://www.automarket.ro).

cre ca pana la urma ai dreptate - whatcar.com zice ca V8 are 1970 si laguna are 1811. Ma uitasem eu prost.


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JustInTime
post 14 Apr 2010, 16:50
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 22 August 06




cineva pe-aici care a avut daune la portiera spate sau/si aripa spate? Tocmai am zgariat masina (portiera + aripa sparte) sad.gif
Vreau sa stiu la ce sa ma astept daca o fac pe cont propriu.


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 DCI 150CP CVA Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 14 Apr 2010, 16:58
Post #8


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




e infundata tabla?


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JustInTime
post 14 Apr 2010, 17:08
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 22 August 06




da, portiera e julita, iar aripa (care, a-propos, ati vazut cata' mai e??? blink.gif ) este infundata/ridicata/stransa pe o suprafata de 2-3 cm patrati + julita. Se vede alb sub julitura de pe portiera iar pe aripa spate se vede tabla argintie unde e "stransa". Any idea?


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 DCI 150CP CVA Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 14 Apr 2010, 17:09
Post #10


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




tare mi-e ca aripa trebuie inlocuita... n-ai facut o poza?


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiA.
post 14 Apr 2010, 18:10
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 15 April 08




depinde ce preferi..inlocuire sau reparare,adica indreptare si chit cu galeata...la o laguna 2 initiale,indreptare usa si revopsit,6.5 mil rol acuma 1 an{un amic}...deci iti dai seama in cazul tau...sper sa poti sa iti faci o impresie


--------------------
Renault Laguna 3 2008,Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 15 Apr 2010, 07:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




ca sa va fac o idee m-a costat casco evident Lag 3 vopsire bara F+S 2 bandouri laterlae+far inlocuit +oglinda +grila fata + suporti +maruntisuri +vreo 65 mil+TVA....mizilic...acum 5 ani am avut de schimbat 2 usi si prag la Lag 2 ph 1 atunci a afost vreo 150.000.000 ROL....


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiA.
post 15 Apr 2010, 20:31
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 15 April 08




vrei sa spui ca sunt mai scumpe elementele de caroserie la laguna 2 decat la laguna 3?caci oricum manopera este mai scumpa acuma...


--------------------
Renault Laguna 3 2008,Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mephisto
post 16 Apr 2010, 11:39
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 December 07




Am avut recent aceeasi problema cu Megane. Usa portbagas spate lovita usor de cineva in parcare, usa spate zgariata pe 5 cm de o creanga ceva, bot fata julit jos de cineva in parcare si bandou fata. A fost 20 de milioane wacko.gif , am facut-o pe CASCO.

Nu am franciza (UNIQA) wub.gif , dar cand am fost la constatare au incercat sa imi faca 3 dosare separate blink.gif . Eu am insistat ca declar tot pe un singur dosar, deoarece constatasem toate cele in ziua respectiva, si nu au avut incotro - au facut un singur dosar.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.6/16v - 110hp Gris Acier 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi-Paul
post 16 Apr 2010, 12:46
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 3 July 08




si eu am masina zgariata peste tot; bara fata, bara spate, aripile spate, usa spate si chiar plafon (pare sa fie o urma de ghiul)
toate sunt urme capatate in parcare la supermarket, mai putin cea de pe usa care e capatata cand era parcata pe trotuar...
am decis sa le las asa si sa le repar pe toate in vara asta (unele sunt de vara trecuta)


--------------------
Renault Laguna 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 17 Apr 2010, 15:47
Post #16


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




impact spate la oprire, spatele de jos pana la portbagaj rupt, plasticul care include senzorii de parcare rupt, plasticele de sub masina - din spate, de sub cel care contine senzorii - rupte, portbagaj usor indoit astfel incat la inchidere zgaria pragul de jos al portbagajului, senzorii de parcare intacti.

53 mil, pe rca-ul respectivului - bcr asigurari, nicio problema.

intrebare: la directie stramba din cauza datului in gropi, cauciuc explodat (pe care nu-l mai am, dar am chitanta cauciucului nou), inclusiv plasticul de sub masina la roata fata rupt. Merge pe casco?


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korn
post 19 Apr 2010, 08:48
Post #17


Made in France


Group: Members
Posts: 164
Joined: 25 June 07




Adevarul, cam neplacut, este ca renault laguna nu are cea mai buna vopsea cu putinta. In parcare mai am un Citroen C4, iar acela are o vopsea net superioara, dar asta-i situatia, nici pretul la renault nu este cel mai ridicat.


Printre altele, dupa parerea mea, are si o tabla destul de subtire, mai ales in zona usilor.


--------------------
Peugeot 508 Allure MMXII
Ex Dacia 1310 TLE
Ex Dacia Logan 1.4 MPI Preferance
Ex Citroen C4 SX HDI
Ex Renault Laguna III 1.5 dCi
Peugeot 508 Allure
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi-Paul
post 19 Apr 2010, 21:11
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 3 July 08




nu, casco nu acopera problemele generate de gropi si alte asemenea
@korn:
tabla din zona usilor este una dintre cele mai rezistente din tot ce se gaseste pe piata, incluzand aici Jaguar si Mercedes
eu am avut accident si am avut usa soferului si aripa strambate de un Hyundai care s-a zdrobit bine...
fata de usa a ramas stramba si flamba cand inchideam usa. drept pentru care cateva zile pana o bagam in service a trebuit corectata. fiind prima laguna din service, nu aveau idee ce si cum
au incercat cu un ciocan sa strambe o bucata de 5x10cm; nu a mers
au incercat cu un baros si o dalta, nu a mers nici asa
in cele din urma au adus un levier pe exteriorul caruia era o greutate cilindrica; nu stiu cum se numeste scula
dupa vreo 20 de miscari au reusit sa strambe bucatica de tabla suficient cat sa nu mai atinga aripa;
nu va mai dati cu parerea doar ca sa pareti interesanti, vorbiti din experienta nu din auzite; doar asa o sa fim utili unii altora


--------------------
Renault Laguna 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciuliana
post 20 Apr 2010, 09:53
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 April 10




Casco acopera defectiunile aparute din cauza gropilor. Spun din experienta. Acum aproximativ o saptamana am nimerit un crater pe Kiseleff, intre Piata Presei si Arc, care nu prea putea fi evitat (stanga masina, dreapta bordura foarte inalta) - rezultat janta indoita + volan stramb. Rezolvate toate pe casco - janta aliaj de 17" noua si geometria refacuta (reglat din bieleta).
Casco il am la uniqa.


--------------------
Renault Laguna 2008 3/Privilege/2.0 dCI CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 20 Apr 2010, 10:48
Post #20


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Am un prieten care a ramas fara o roata intr-o gura de canal, casco la despagubit ptr paguba. Poate depinde si cum este facut contractul de casco.


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi-Paul
post 20 Apr 2010, 20:28
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 3 July 08




m-am uitat pe contractul meu si intr-adevar acopera 'gropile' smile.gif
la alta masina, alta companie de asigurari, nu includea astfel de daune...



--------------------
Renault Laguna 2008 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 1 Jul 2010, 22:22
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Taica'miu imi tot spune sa renunt la ideea de a-mi revopsi, partial, masina.
Argumentele lui: nu o sa iasa nici pe departe ca si vopseaua din fabrica, o sa am probleme la etanseitatea usilor, dupa ce le demonteaza baietii, etc, etc.

E cineva care a vopsit o masina, pana in termenul de doi ani de la cumparare? Cum ai iesit?

E scumpa vopseaua aia "cameleon"? Daca vreau sa o fac "bicolora", sunt multe formalitati, aprobari, inclusiv aviz din partea bancii la care am credit?


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 2 Jul 2010, 08:59
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




QUOTE(Laguna_III @ 1 Jul 2010, 22:22)
Taica'miu imi tot spune sa renunt la ideea de a-mi revopsi, partial, masina.
Argumentele lui: nu o sa iasa nici pe departe ca si vopseaua din fabrica, o sa am probleme la etanseitatea usilor, dupa ce le demonteaza baietii, etc, etc.

E cineva care a vopsit o masina, pana in termenul de doi ani de la cumparare? Cum ai iesit?

E scumpa vopseaua aia "cameleon"? Daca vreau sa o fac "bicolora", sunt multe formalitati, aprobari, inclusiv aviz din partea bancii la care am credit?
*



Am revopsit o usa spate. Se inchide la fel de bine. Ochiometric, nu sesisez diferente de nuanta nici la soare, umbra...Multumit deocamdata, vedem dupa ceva timp.


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiA.
post 2 Jul 2010, 12:00
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 15 April 08




eu am schimbat bara spate si vopsit dupa ce am fost lovit de un smecher cu x5...smecher la prima vedere caci rca avea ieftin la carpatica...nu au contract cu reprezentantele renault pt ca sunt neseriosi...totusi am avut noroc ca ii cunosteam pe cei de la service-ul recomandat de ei si a iesit treaba buna....chiar nu se sesizeaza nici o diferenta de nuanta..


--------------------
Renault Laguna 3 2008,Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neptune
post 19 Aug 2010, 13:34
Post #25


Zaraki Kenpachi


Group: Members
Posts: 87
Joined: 9 October 09
From: Bucuresti




eu am schimbat bara fata si bara spate - nu am observat diferente de culoare/nuanta (pe gri-maroniu, nu mai stiu exact denumirea nuantei). Acum, insa, am vopsit o usa, bara spate si caroseria - si se observa o mica diferenta de nuanta la soare puternic.


--------------------
renault laguna 3 GT Line 2.0 dci, 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 31 Oct 2010, 16:43
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Topicul devine de foarte mare actualitate pentru mine; am 5 dosare, unul expirat [ a trecut 2 ani]; ideea este ca, pana-n DECEMBRIE 2010, trebuie sa ma decid daca revopesc masina sau nu, altfel pierd ocazia de a "profita" de CASCO [ primul "mare" dosar a fost deschis in decembrie 2008 (cand mi s-a zagriat, de la un capat la altul, partea dreapta a masinii)]. V-as ruga sa-mi spuneti daca, intre timp, si-a revopsit cineva Laguna III si cum a iesit. Eu am sunat la service si i-am rugat sa-mi spuna, in procente, cam cum ar iesi masina, dupa revopsire, comparativ cu vopseaua din fabrica - mi-au spus ca iese 99% , inclusiv luciul acela.Au spus ca o baga "in cuptor", dar nu stiu cum s-ar putea intampla asta pentru ca nu o sa fie revopsita integral - mai putin partea de deasupra si o usa pasager, in spatele soferului.


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 1 Nov 2010, 14:06
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Vopseste-o integral si plateste tu din buzunar usa aceea nezgariata ca sa nu-ti para rau de vreo diferenta de nuanta.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yav
post 1 Nov 2010, 14:43
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 June 06




Pe vechea masina(un megane 2 grena) am avut aripile spate revopsite pe rand. In ambele cazuri le-am vopsit la Serus. Nu s-a vazut nici o diferenta imediat dupa vopsire si nici dupa 2-3 ani.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi 2008 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 4 Nov 2010, 15:25
Post #29


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Dupa un mic incident in trafic vs un tico de saptamana trecuta in Bucuresti, am apelat la Serus. Mi-au indreptat, slefuit, blabla si in final vopsit aripa dreapta fata si masca fata partea dreapta in 2 zile, arata ca noua. Jos palaria! Servicii excelente la ei, oameni seriosi. Am avut si roata dreapta fata busita, doar anvelopa, am lasat masina Marti d-amiaza iar Joi la pranz am ridicat-o, spalata de lucea in soare!
Daca aveau anvelopa pe stoc era gata de Miercuri, dar a durat un pic comanda, dar totul f f f ok!


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korn
post 13 Dec 2010, 22:07
Post #30


Made in France


Group: Members
Posts: 164
Joined: 25 June 07




S-a dat oglinda din dreapta peste cap. Un tembel mi-a facut-o varza. Am incercat s-o repar la service, si nu s-a putut. Concluzia: tb sa ma duc la casco. Corpul oglinzii stanga costa 1145 Ron, fara capacul de culoare masinii. Asta este din pacate. Masina de clasa medie am vrut, masina d-asta am.

This post has been edited by korn: 13 Dec 2010, 22:09


--------------------
Peugeot 508 Allure MMXII
Ex Dacia 1310 TLE
Ex Dacia Logan 1.4 MPI Preferance
Ex Citroen C4 SX HDI
Ex Renault Laguna III 1.5 dCi
Peugeot 508 Allure
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 02:43
Dacia