Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Viitorul mașinilor electrice?, Încărcate la pompă cu electrolit, nu la priză!

espacern
post 27 Oct 2012, 20:58
Post #151


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Tot mai multe Twizy circula prin Franta si mai ales pe la Paris unde se pot reincarca gratos...deocamdata.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 28 Oct 2012, 01:32
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 11 Oct 2012, 10:25)

La electrice mi-am dat seama că mai există o problemă pe care n-o prea aduce nimeni în discuție. Cînd rămîi îi pana prostului, nu te mai poți duce pe jos la benzinărie, să vii cu zeama în canistră. Ce faci? Chemi pe cineva să te remorcheze pînă la prima priză? huh.gif
*


Sa presupunem ca p-asta cu remorcatul pana la prima priza se poate rezolva....
Mai suni un prieten, mai scoti un ban din buzunar si chemi pe cei de la remorcari...
Dar de timpul pierdut pentru incarcarea bateriei ce spui?
Sau cand trebuie sa ajungi undeva urgent si numai sunt amperi in baterie decat pentru 20km, iar persoana respectiva sta la 30-40 km distanta...atunci ce faci?
Cam nashpa cu dracoveniile astea electrice. Nu le vad un viitor stralucit. Tot petrolul este cel mai sfant.
O sa fim cu masinile electrice la fel cum suntem cu telefoanele cand ramanem fara energie in acumulator. Cautam o priza, hai ca l-am mai incarcat nitel, mai vorbesti cinci minute si iar moare acumulatorul...si tot asa...de te umpli de draci.



--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 29 Oct 2012, 14:16
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Oameni buni, nimeni nu-si inchipuie ca masinile astea electrice vor putea inlocui total masinile clasice in viitorul apropiat.

Ele se adreseasa unei clientele care, sa zicem, detine a doua masina in familie doar pt. drumurile zilnice la servici si/sau piata si sta la casa cu garaj. Omul merge zilnic la servici cu masina face cumparaturile pe drum spre casa, si odata ajuns acasa baga masina-n priza pana dimineata. Cand merge la socri, ia masina mai mare din garaj.

Sunt ceva milioane de familii in EU care se incadreaza in descrierea data, si daca doar jumatate din astia ar inlocui masina secundara cu una electrica in urmatorii 5 ani, producatorii s-ar pisa pe ei de fericire.

Asta-i, nu mai cautati scenarii, e clar ca nu e potrivita pentru toata lumea o astfel de masina.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 29 Oct 2012, 14:24
Post #154


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.230
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Si si daca n-are o a doua masina pe benzol, cred ca iese mai ieftin sa inchirieze asa ceva pentru cazurile speciale de care se tot vorbeste p-aci.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 30 Oct 2012, 12:19
Post #155


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 30 Oct 2012, 22:24
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(IsNa @ 29 Oct 2012, 15:16)
Oameni buni, nimeni nu-si inchipuie ca masinile astea electrice vor putea inlocui total masinile clasice in viitorul apropiat.
*


Defineste "viitorul apropiat". 5 ani? 10 ani? 20 ani?
Eu spun ca, incepand cu 2022, motorul termic va incepe sa devina istorie, cel putin pe vehiculele de familie. Cele comerciale, inca nu.
La ce ma gandesc. In tarile cu apa calda vor creste exigentele cu normele de poluare. Deci masinile vor fi din ce in ce mai scumpe din cauza tehnologiilor care vor trebui dezvoltate pentru a indeplini aceste norme. Cred ca EURO 7 pentru Diesel nu va exista decat pe masini scumpe.
Ma gandesc de asemenea la o crestere a preturilor la benzina/motorina pe masura ce resursele scad sau devin din ce in ce mai greu de exploatat.
Autonomia mare la baterie va fi oferita si maselor. Sunt sigur ca exista deja pe undeva prin laboratoarele armatelor sau mai stiu eu carui centru de cercetare.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 31 Oct 2012, 15:01
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Ma refeream la un orizont de timp de 20 ani. Si nu, nu cred ca in 2022 (10 ani de acum) motorele termice se vor apropia de a deveni istorie.

Sunt inca azi programe de dezvoltare abia incepute pt. generatii noi de motoare termice. Astea vor intra in productie de serie in 2015-2016, si vor sta in productia de serie pana in 2023-2025, iar masinile produse cu ele vor fi pe strazi pana in 2040. Atunci, poate, cele pur electrice vor fi majoritare pe strazi, in Europa de vest. Iar cele termice vor "incepe sa devina istorie", in Europa de vest (tot repet asta... ca lumea-i mare in rest).

Mai sunt inca lucruri de imbunatatit la motoarele termice (distributie complet variabila, dezactivare cilindri, autoaprindere controlata la benzina, injectie "continua" la diesel, etc...), si multe probleme de rezolvat la cele electrice (capacitatea, costul, durata de viata si viteza de incarcare a bateriilor, aprovizionarea cu materiale exotice necesare bateriilor si motoarelor, capacitatea retelelor electrice de distributie si a unitatilor de productie de electricitate, o infrastructura standardizata si extinsa pt. incarcarea masinilor).
Va mai dura...


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 5 Nov 2012, 15:56
Post #158


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Probleme cu umiditatea excesivă, cu furtuna sau defect de proiectare?
[Dez-]afectate:
  • 16ŚFisker Karma
  • 3ŚToyota Prius


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 5 Nov 2012, 17:27
Post #159


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.230
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Pai din ce zice acolo, masinile au cam facut o baita in apa sarata. Care e un conductor electric destul de bun. Deci nu-i neaparat de mirare ca au luat-o razna.
Oricum, dupa o cura cu apa sarata, si rugina va fi o problema la loturile afectate.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 9 Nov 2012, 16:08
Post #160


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(IsNa @ 31 Oct 2012, 15:01)
Sunt inca azi programe de dezvoltare abia incepute pt. generatii noi de motoare termice.
*


Eventual alimentate cu hidrogen mandru.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Nov 2012, 11:38
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 10 Nov 2012, 18:36
Post #162


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




ce se poate face dintr-un NISSAN NV200: http://www.rtv.net/lupul-electric-prima-ma...foto_52633.html


This post has been edited by P-A-C-O: 10 Nov 2012, 18:43


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 10 Nov 2012, 22:11
Post #163


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Asa avem si Honda FCX Clarity sau Toyota Prius cu Hidrogen, dar la fel, masinile alea sunt inca "laboratoare" pe 4 roti si mult prea scumpe pentru populatia de rand.

Viitorul masinii electrice este prin faza de inceput, hibrida, actuala tehnologie a acumulatorilor nu le permite sa stea prea mult timp departe de priza si un motor termic cu rol de generator (Opel Ampera/Chevy Volt) sau folosit si la tractiune (gama hibrida Toyota/Lexus/Ford/Nissan/Infinity si altii) sunt solutia de moment.

Desigur, am doi prieteni care sunt in faze avansate de lucru la un Prius PHEV cu autonomia de ~40-50 km si alimetare la priza 230V, lucru comun pentru cei care au Prius-uri si pofta de bricolat la ele.

Am vazut Renault Twizy dar in afara de o chestie Fun, nu e nimic practic la ea, mai util mi se pare Kangoo ZE de persoane si pretul nu este atat de mare, comparat cu Mitsu iMiev sau suratele lui Citroen si Peugeot.

This post has been edited by connectorxp: 10 Nov 2012, 22:12


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 11 Nov 2012, 17:38
Post #164


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(connectorxp @ 10 Nov 2012, 22:11)
mai util mi se pare Kangoo ZE de persoane si pretul nu este atat de mare, comparat cu Mitsu iMiev sau suratele lui Citroen si Peugeot.

doar ca autonomia in conditii reale de trafic este mult mai mica fata de cea declarata sad.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 16 Nov 2012, 11:16
Post #165


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 Dec 2012, 21:56
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Vinde cineva în România vreun model electric? Renault nu (de fapt, de la Renault nici n-am pretenții; ăștia nu-s în stare să aducă nici măcar o cutie automată, darămite mașini electrice rolleyes.gif). Ford nu. Alții? Poate Opel? Sau Chevrolet? nedumerire.gif
Mi-ar plăcea să fac un test drive, dar nu știu unde. unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 14 Dec 2012, 12:22
Post #167


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Mitsubishi i-Miev la 36.640€ sau Citroën C-Zero de la 30.628,00 €

This post has been edited by Squirrel: 14 Dec 2012, 12:39


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Dec 2012, 16:29
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Super! Thanks! cheers.gif
Acum rămîne de văzut dacă le au și disponibile pentru test, sau le aduc doar la comandă. Am solicitat un test drive la Mitsubishi; să vedem dacă mă contactează. La Citroen nu merge înscrierea pe sait, va trebui să sun.

Între timp mi-a mai trecut ceva prin cap, despre care am observat că nu se prea vorbește (sau poate mi-a scăpat mie blush.gif). Oare bateriile mașinilor electrice nu se descarcă și singure, stînd, așa cum se întîmplă cu bateriile obișnuite? Oare cît timp are voie mașina să stea parcată, ca s-o mai poți lua totuși de-acolo pe roțile ei? unsure.gif
Dacă încarci mașina, iar pe urmă pleci din oraș pentru mai mult timp și o lași acasă, la întoarcere banii băgați în încărcare s-au dus pe apa sîmbetei? unsure.gif

Edit: pînă la urmă a mers și saitul Citroen. Sînt curios acuma dacă o să mă sune cineva.

This post has been edited by VladSoare: 14 Dec 2012, 16:47


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 14 Dec 2012, 17:27
Post #169


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




CAAAT MA!?

Aia cer peste 30k de euro pe un carucior de butelii?
Numai un nebun ar cumpara asa ceva.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Dec 2012, 17:42
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, prețul este încă prea mare, dar va mai scădea cu timpul, mai ales dacă vor băga și românii subvenții, ca ăia din țările cu apă caldă. Cireașa de pe tort mi se pare ca la o buburuză de peste treizeci de mii să menționeazi explicit cum că "vopseaua metalizată nu este inclusă în preț". rolleyes.gif
În fine, lăsînd prețul deoparte, deocamdată sînt doar curios cum arată o electrică în carne și oase, cum se simte, cum se aude, cum se conduce. Dacă banii n-ar fi o problemă, mi-aș lua una acum? Asta vreau să aflu.
M-au sunat de la Citroen. Nu au C-zero disponibil, dar au un hibrid și o să merg săptămîna viitoare să-l testez. Tot e ceva. De-abia aștept. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 14 Dec 2012, 17:45


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 27 Dec 2012, 11:54
Post #171


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu






--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Dec 2012, 17:11
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Am încercat astăzi Mievul de la Mitsubishi. Prețul n-are rost să-l comentăm; e clar că treizeci și șase de mii e un preț enorm pentru o buburuză cu calitatea interiorului comparabilă cu Loganul. Dar va mai scădea cu timpul. Momentan mă interesa numai mașina în sine; ce înseamnă să conduci o electrică.
Singurul zgomot este cel al trenului de rulare. Prima senzație e ciudată, să nu auzi nici un sunet de la motor, dar sînt convins că m-aș putea obișnui foarte repede cu asta. biggrin.gif
Senzația condusului aș putea-o compara cu ceva între o automată și un CVT, poate întrucîtva mai apropiată de CVT. Spre deosebire însă de automate și CVT-uri, aici se simte că nu există decît un singur raport de transmisie. Dacă la plecarea de pe loc se comportă foarte bine, similar cu o automată, la viteze ceva mai mari accelerările sînt mai domoale. Nu are la dispoziție o treaptă inferioară în care să schimbe, iar asta se simte.
La Miev chestia asta nu deranjează, pentru că e o mașinuță de oraș, făcută să meargă calm și cuminte de acasă la serviciu și înapoi. Totuși, la o mașină mai mare și cu pretenții mai sportive cred că m-ar deranja.

This post has been edited by VladSoare: 27 Dec 2012, 17:12


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 18 Jan 2013, 13:36
Post #173


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 23 Jan 2013, 13:30
Post #174


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Leaf se ieftinește cu 2.500 £…

Test Consumer Reports - Tesla Model S:


Pentru C a t a l i n:
La Opel Ampera 40€ prima revizie.Drept este că nu este full-electric, ci hibrid…
QUOTE
Costuri de exploatare: prima revizie, aproximativ 40 euro

Oferind posibilitatea parcurgerii unei distanțe între 40 și 80 de kilometri în mod exclusiv electric cu un plin de baterie, Ampera aduce utilizatorului și condiții de exploatare atractive și comode: intervale de revizie de 30.000 de kilometri sau un an de zile și garanția Opel de 8 ani sau 160.000 kilometri pentru baterie și sistemul electric de propulsie.

Valoarea primei revizii pentru Ampera este estimată la aproximativ 40 euro, în timp ce costurile cumulate ale reviziilor pentru primii 5 ani sau 150.000 km se ridică la maximum 600 euro.

Pe parcursul exploatării sale, costurile de revizie pentru modelul electric sunt comparative cu cele ale Corsa 1.3 CDTI. Față de Insignia 2.0 CDTI, primul an de utilizare aduce un avantaj de cost de 77% în favoarea Ampera, valoare ce crește pe parcursul exploatării. În cel de-al treilea an de utilizare, diferența ajunge și la până la 84% costuri mai reduse pentru Ampera.


De exemplu, la Prius se schimbă pe la 160.000 km agentul de racire al invertorului…

This post has been edited by Squirrel: 23 Jan 2013, 13:50


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 23 Jan 2013, 13:31
Post #175


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Ce cuprinde și la ce interval se face o revizie la un autoturism electric?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 25 Jan 2013, 11:56
Post #176


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




România ar trebui să aibă 10.000 de puncte de încărcare până în 2020.

RTEmagicC_ENERGIE_ELECTRICA.JPG.jpg

După alergarea pe locul de parcare, va apare și alergarea după punctul de încărcare.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 25 Jan 2013, 12:30
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Apoi eu oricum mi-as lua electrica doar daca nu ma bazez pe puncte de incarcare publice. Adica o incarc acasa peste noapte, si incarcatura mi-ajunge pentru cat umblu intr-o zi.
Daca intr-o zi am de umblat mai mult, plec cu benzinara.

Punctele publice ar fi asa doar ca o sursa de urgenta...


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Jan 2013, 15:13
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Asta dacă rămîi la ideea de mașină electrică = mașină de mers doar la serviciu.
Dacă însă vrem ca mașinile electrice să devină viabile și pentru distanțe mari, ne trebuie puncte de încărcare mai multe. Electricele nu se vor răspîndi cu adevărat atîta timp cît au nevoie și de o surioară pe benzină în aceeași curte. Abia cînd vor deveni independente de priza de acasă vom putea vorbi despre ele ca despre o alternativă reală, pînă atunci vor rămîne niște curiozități pentru bogați sau excentrici.

România are un punct de încărcare? Unde? unsure.gif
Și Suedia nici unul? I-am depășit pe suedezi? biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 25 Jan 2013, 15:18


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 25 Jan 2013, 15:36
Post #179


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Si daca ar exista 100 000 de puncte de incarcare pe strazile romanesti, sa-l vad eu pe ala care are curaj sa lase masina nesupravegheata la incarcat. La cum fura baietii stergatoare, oglinizi si alte accesorii, vor fura si cablurile de incarcare biggrin.gif Avem in Bucuresti un punct de incarcare, habar n-am unde dar stiu ca era prezentat cu mandrie la TV

Serios vorbind, masina electrica, in forma actuala, nu are nicio sansa de a inlocui complet masina "clasica". Nu cred ca e acceptabil ca dupa 2-300 de km (si inca nu au ajuns la autonomia asta la modul real) sa astepti sa se reincarce 2-3 ore. Ar insemna sa renuntam la toata ideea de mobilitate cu care ne-am obisnuit in ultima suta de ani, ar insemna o involutie.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 25 Jan 2013, 15:44
Post #180


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Toyota si BMW si-au unit fortele pentru a dezvolta un nou tip de baterie
QUOTE
Bateria pe care ei spera sa o creeze ar putea fi mult mai puternica decat cea din prezent, care este folosita la masinile hibrid si la cele electrice.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 03:48
Dacia