Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio III 1.2 16V, performante, planuri de viitor

valeron_x
post 30 Nov 2009, 22:31
Post #61


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




ce am spus eu nu era nici pe departe o critica pt clio 3. am zis chiar ca e o masina reusita. in 100000 de km i-am schimbat injectoarele si catalizatorul, si asta doar din cauza benzinei de proasta calitate din Macedonia, Serbia si Bulgaria.
era vorba despre motor. clio 3 cu motor 1.4 nu e facut pentru autostrada, la 130-140 ai aprox 4500 de ture si se simte ca e chinuit. o fi cel de 1.2 altfel, nu l-am condus si oricum nu mi-am propus sa stric seara nimanui

respect excl.gif


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 30 Nov 2009, 22:34
Post #62


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




ia lumineaza-ma tu ce scrie aici si eu am gresit

Cuplu la masini inseamna in fizica momentul fortei : M=F x d F=Valoarea Fortei, d=distanta dintre bratul fortei (tangent la roata) si axul de rotatie.

Cuplul se exprima la masini ca si in fizica in Newton x Metru = Nm.




--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 30 Nov 2009, 22:36
Post #63


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




QUOTE(mpretorian @ 30 Nov 2009, 23:28)
Pentru acuratete iti spun ca atat ilar cat si hilar sunt ambele corecte gramatical. Verifica in dex. Esti condescendent in continuare.
*



pai atunci ar trebui sa consulti DOOM-ul, ala e dictionarul unde gasesti formele corecte. DEX-ul e cel care iti da formele utilizate si acceptate, nu corecte. dar asta e alta discutie, nu face obiectul topicului.

despre remarca pestilentiala, numai de bine. n-am plecat, deci nu ma intorc. de data asta cu condescendenta

respect excl.gif


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 30 Nov 2009, 22:45
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




Eduardsebe. Iti spun imediat ce ai gresit. Tot ce am citat aici este o tampenie: "cuplul maxim este forta Newton pe care o dezvolta motorul la capacitate maxima iar la 6000 este forta maxima a motorului adica 75 de cp." Sa-ti dau un pont. Amesteci merele cu perele. Du-te la profesorul tau de fizica si spune-i citatul de mai sus.

Valeron nu mi-ai stricat seara si imi pare rau ca nu am putut comunica mai normal.

Nici o secunda nu am ridicat in slavi clio 1.2 ca o super masina. Pe de alta parte nici o ascutitoare nu este ba mai mult este o masina chiar decenta. Este adevarat ca este solicitat motor intens in conditii de autostrada. Pe de alta parte nu are nici o dificultate sa pastreze ritm de autostrada zile la rand. E adevarat ca in pante trebuie sa retrogradezi si sa o turezi dar nu e nimic ilar sau hilar in asta smile.gif Si te intreb. Ce e mai stupid? Sa mergi cu un motor de 75 de cai la 85% din sarcina sau sa stai in cozi la semafor cu un motor de x litri?

Pentru informarea ta totusi nu am pus semnul intrebari la ilar ca nu am recunoscut cuvantul. Am pus pentru ca nu vad ce e amuzant, si chiar am si intrebat mai departe ce este amuzant? Se pare ca vezi doar ce te astepti sa vezi. Oricum limba romana ce a existat acum 50 de ani este o limba moarta din pacate caci traim intr-o tara care este cum este.

This post has been edited by mpretorian: 30 Nov 2009, 22:51


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 30 Nov 2009, 22:48
Post #65


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




sincer acum...tu crezi ca profesorul meu de fizia o mai fii in viata din '85 pana acum?? blink.gif


--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 30 Nov 2009, 22:53
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Eu chiar ma distrez citind topicul asta si fiindca presimt ca se va inchide pot sa iti spun tie vere valeron_x ca daca tot vorbesti de DOOM inseamna ca nu prea l-ai citit. Iar incepand din 2007, conform DOOM 2 (nu jocul biggrin.gif ) este corecta doar versiunea hilar.

La punctul 2 al offtopicului meu te intreb daca ai idee ce turatie are motorul de 1.6 16v pe la 130-140 km/h? Ia spune, ai idee? Hai ca te ajut eu, are tot in jurul la 4500rpm.

Si ca sa termin postul tot cu un offtopic, cuplul motor la masina se masoara la roata si reprezinta capacitatea motorului de a invarti roata. Practic, cuplul mai mare nu te ajuta nici la acceleratii mai bune, nici la viteza maxima mai mare, te ajuta doar in situatia in care sarcina motorului este ceva mai mare decat mersul pe drum drept doar cu soferul in masina. Cu cat este mai usoara masina, cu atat faptul ca ai cuplu mare nu te mai ajuta cu nimic.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 30 Nov 2009, 22:55
Post #67


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




@mpretorian
in cazul in care mergi la fel de mult in oras cat mergi si in afara, un compromis intre cele doua e cel mai indicat. cum spuneam, depinde la ce folosesti masina. eu am de facut cel putin 2000 de km pe saptamana, merg foarte putin in oras, asa ca mi s-a parut ca ar fi cazul sa nu mai chinui clio-ul si sa-l turez intens doar pentru a nu imbatrani pe drum. sa mergi 8-9 ore in 4-5000 de ture si sa auzi cum plange un motor chinuit nu mi se pare incantator.

si da, passat-ul e negru, asta pt ca daca te duci in curte la weltauto PBN e foarte putin probabil sa gasesti alta culoare. majoritatea celor care nu si-au mai permis sa plateasca leasingul nu au decat doua optiuni: negru sau alb.

@diesel power
in cazul in care e asa cum zici, imi cer scuze, recunosc ca nu am DOOM2 (nu jocul, cartea)

This post has been edited by valeron_x: 30 Nov 2009, 22:57


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 30 Nov 2009, 22:57
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




E bine ca vad ca se mai destinde topicul ca tare imi e ca ma paste un warning ca sunt pasional sau coleric smile.gif

Valeron pai mie trebuie sa-mi ceri scuze cu ilar hilar pestilential si pentru condescendenta smile.gif Nu lui diesel_power pentru ca nu ai Doom2 smile.gif

Se pare ca toti am plecat de la premize eronate care s-au dovedit adevarate. Din ciclul: "acesta este raspunsul, dar nu aceasta era intrebarea"

This post has been edited by mpretorian: 30 Nov 2009, 23:04


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 30 Nov 2009, 23:00
Post #69


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




ma bucur ca ai inteles ce am zis...dificultati nu stiu daca am avut zic eu dar crede-ma ca ultimele zile au fost foarte obositoare asa ca se intampla si la case mai mari....


--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpretorian
post 30 Nov 2009, 23:08
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




Ca sa imi inchei intr-o nota joviala interventia mea de preamarire a brutei musculoase de 1149cmc va urez o seara buna si va transmit ca din pacate singura certitudine este ca o sa murim cu totii. Asa ca mai bine sa nu ne mai certam pentru lucruri irelevante si sa conducem mai lent si prudent ca sa nu grabim inevitabilul.


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dogy_10
post 1 Dec 2009, 22:02
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 901
Joined: 17 December 06
From: Timisoara




mah fratilor hai sa o lasam mai moale ca parca vad ca apare vre-unu cu un trocarici in 3 cilindri si zice ca se da cu enzo de la egal la egal ca deh ala cu enzo merge cu ea subturata ca ii e frica de consum


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 13:41
Dacia