Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scenic 1 , doua debitmetre defecte intr.un an

r.a.v.e.n
post 10 Nov 2021, 07:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 December 08




Salutare la toata lumea.
Am un scenic 1 din 2002 care incerc sa mai trag cat pot de el ,masina o foliseste sotia avand carnet de 1 an, ea face drumuri scurte in zona de nord a Bucurestiului ,servici casa si invers ( Pipera, Bucurestii Noi).
Masina este diesel 1.9 dci, problema este ca anul trecut (2020 ) in vara s.a defectat debitmetrul de aer cel original , trepida masina parca sughita cand accelerai, am facut o diagnoza si nu vedea debitul de aer si temperatura motorul, am luat atunci un debitmetru Topran parca ( la 300 lei) ,nu am luat pe cel mai ieftin, toate bune, a mers masina pana anul acesta in luna iulie cand a inceput sa faca la fel motorul zic sa iau alt debitmetru dar alta marca , am luat MetDoria acum ( undeva la 250 lei), a avut masina acum o luna o faza cu sughituri, eu nu eram in Bucuresti, a luat.o un vecin si a dat o tura cu ea pe centura la turatie mare in viteza a 3.a ,a zis ca fiind diesel si drumuri scurte se infunda, si si.a revenit atunci.
Acum ,ieri mai exact a inceput iar sa sughita masina la viteza 1, 2 si isi da drumul la un moment.dat dar tot sughite, am mers cu ea la turatie mare, am bagat si alta mitorina dar tot degeaba, dar cand scot mufa la debitmetru isi revine si merge bine.
Ce naibi dupa 4 luni a cazut iar si debitmetrul asta luat in luna iunie.
Sunt asa proaste debitmetrele astea sai ceva dupa masina le strica?
O sa incerc sa iau de la dezmembrari debitmetru original.
A mai intalnit cineva probleme cu debitmetrul de aer ca la masina mea??


--------------------
renault scenic1 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Nov 2021, 09:21
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




scoate-i mufa de la egr, lasa mufa pusa la debitmetru, da o tura si vezi daca se simte ceva in plus.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r.a.v.e.n
post 10 Nov 2021, 13:44
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 December 08




Este schimbat si egr.ul tot anul acesta prin primavara , am luat de la dezmembraru, al meu capatase un joc intre partea de motor si partea de supapa.
Astazi a mers sotia cu masina la munca cu mufa scoasa la debitmetru si a mers bine fara sughituri.
Am luat un debitmetru original de la dezmembrari astazi ,o sa il montez diseara.
Am uitat sa specific ca masina chiar daca este din 2002 are 200.700 km ( nu foarte obosita)


--------------------
renault scenic1 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Nov 2021, 14:39
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




fa testul cum ti-am scris cu mufa EGR decuplata ... si scrie dupa ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Nov 2021, 15:49
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




debitmetrul e bosch? sau asam?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r.a.v.e.n
post 10 Nov 2021, 21:39
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 December 08




cj98czh - am facut proba cum ai spus.
A ajuns sotia cu masina acasa, bag mufa la debitmetru si dau o tura de strada, sughitea masina , opresc motorul ,las mufa la debitmetru si scot mufa la egr, dau o tura de strada, acelasi mers in hopuri si cu sughit.
M.am apucat si am bagat mufa inapoi la egr si am schimbat debitmetrul care era pe masina( Meat &Doria parca)si pun debitmetru luat de la dezmembrari ( original Siemens) si dau o tura de strada, masina merge stas, am facut si un drum pana in mall baneasa si a mers bine masina, cu zvac cu tot ( adica normal cum trebuie).
Sa vedem cat timp o sa mearga acum.


--------------------
renault scenic1 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:59
Dacia