Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Discuri frana

andu911
post 3 Mar 2014, 16:25
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Sa n-ai un amortizor stramb. Fiindca la suspensia MacPherson n-ai ce sa reglezi in afara de capetele de bara/bieltele. Ai luat vreo groapa puternica sau vreo bordura?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 3 Mar 2014, 17:30
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu mari dar multe si marunte...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 4 Mar 2014, 09:28
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Eu zic sa nu te mai chinui.Discurile + placutele luate de la colegul de forum sunt de 2 bani.Inteleg, o fi la mine ceva dar si la tine exact aceleasi probleme?Mai mult ca sigur e de la discuri.Plus ca sincer, nu mi se pare ca franeaza foarte bine, nu de alta dar pe spate am pus TRW + discurile originale si s-a simtit o mare diferenta (si retine e vb de spate).Cand o sa am ceva bani o sa-mi iau altele.Oricum am renuntat sa mai cumpar de la el alte piese(si scumpe si proaste)


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 4 Mar 2014, 10:13
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Tot am de schimbat uleiul, ma duc undeva sa verific si echilibrarea, poate si geometria.
Totusi, acele discuri vin prin Unix, un magazin destul de cunoscut dar care nu garanteaza calitatea excelenta a pieselor. El doar le-a comercializat...
Cert e ca imediat dupa schimb am simtit vibratia de parca nu as fi pus bine discurile (nu as fi strans bine cele doua suruburi torx de 40). Revin dupa ce fac verificarile, poate saptamana asta, poate cea viitoare.
PS: eu am primit placute Ferodo Premier, sunt ok insa nu am franat brusc sau mai violent niciodata in cei 2500km de pana acum tocmai pentru a se uza uniform.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 4 Mar 2014, 10:19
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Nici eu nu am franat brusc.Ale mele sunt o mizerie de wagner (in conditiile in care am cerut ferodo)Oricum m-am invatat minte si nu mai cumpar de la diferiti oameni.O sa ma limitez la magazinele de la care am cumparat si am fost multumit - epiesa,mister-auto,autokarma


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Mar 2014, 10:32
Post #186


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(audiofilu' @ 4 Mar 2014, 11:13)
Cert e ca imediat dupa schimb am simtit vibratia de parca nu as fi pus bine discurile (nu as fi strans bine cele doua suruburi torx de 40).

Suruburile alea 2 mentin discul pe fuzeta sa nu se miste pana pui roata.
Discul este fixat bine cand se monteaza roata cu suruburile de prindere ale jantei.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 4 Mar 2014, 10:47
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Asta am observat, am zis ca si cum pentru ca e posibil sa ramana rugina (nu a fost cazul meu).
Totul strans corect, masina inainte de interventie nu vibra decat la franare si dupa schimbare vibreaza foarte fin si la rulare. Nu stiu, mai vedem.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 4 Mar 2014, 13:17
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Iti spun eu...discurile sunt de 2 bani.Eu unul m-am lamurit, la fel cum m-am lamurit si de cel care le-a vandut.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 4 Mar 2014, 13:26
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Hai sa admitem ca e asa... nu cred ca are el vreo vina pentru ca nu le-a facut el personal, ale mele erau sigilate in pungi si puse in cutii, aveau stanta Ferodo pe ele, proveneau de la magazinul Unix... Am observat un lucru care m-a pus pe ganduri totusi: unul din discuri avea o suprafata de franare mai subtire la privirea spre aripioarele de racire si parca o tesitura pe marginea discului. Poate nu-s echilibrate... Nu cred ca se pot verifica si eventual echilibra discurile, nu?
E clar ca piesele nu mai sunt ce au fost, nici nu stii ce sa mai iei, e functie de noroc.
Daca nici dupa ce elimin toate celelalte posibile cauze (roti dezechilibrate) nu merge o sa incerc sa repun discurile vechi dupa ce le rectific la strung.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 4 Mar 2014, 15:53
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Asa o fi..cum spui tu.Dar sincer sa fiu abia asteptam sa vad cum se comporta si la tine..si uite ca se comporta la fel adica RAU.Acum oricum nu mai conteaza pentru ca nu mai am ce sa mai fac, m-am impacat cu ideea si m-am obisnuit cu masajul in palme facut de volan la franare (nu e atat de intes dar se simte si eu am dat bani tocmai ca sa nu se simta nimic)


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusli
post 4 Mar 2014, 16:13
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 258
Joined: 15 December 12
From: Cluj-Napoca




Cine a luat discuri de la magazin, nu ati incercat sa le schimbati pe bon?


--------------------
Renault Laguna 2 2001, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 5 Mar 2014, 11:19
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Stai calm...ca nu se poate decat in urmatoarele cazuri:
-discuri montate in service autorizat cu facturica etc. -test de frana+ placute noi -150-200 ron
-sa mergi la unii care au aparatura necesara sa-ti masoare discurile, sa vada ca sunt strambe - 50 ron
-sa iei de la cei de mai sus o hartiuta conform careia discurile au imperfectiuni din fabrica
Si te duci la magazine/coleg de forum si ii zici ca-ti maseaza palmele la fiecare franare si prima reactie stii care e???
-ai pus frana tare? (nu...am luat un copac sa salvez discurile noi)
-ai spalat masina imediat dupa drum? (nu..am carat-o in spate pana la spalatorie)
-ai luat vreo balta?(e elicopter???merg cu ea prin aer?)
-ti-au fost montate ok?(ce-i drept e greu sa nimeresti 2 suruburi la locul lor)
-esti sigur ca nu ai toata directia praf?inlocuieste tot si vina la mine dupa ce mai bagi 10 mil in masina si abia dupa asta poate poate rezolvam cumva.

Si dupa toate astea DACA iti schimba discurile o iei de la capat cu manopera dat jos/pus altele plus nervi si drumuri aiurea cu speranta ca e ok.

Cel mai simplu evita sa cumperi de pe forum,de la unu sau altul si mergi pe varianta magazine consacrate + firma buna de piese (fara febi,swag si alte prostii)

This post has been edited by ady_vasiloiu: 5 Mar 2014, 15:34


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusli
post 5 Mar 2014, 11:34
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 258
Joined: 15 December 12
From: Cluj-Napoca




Inteleg Ady... Stiu ca e complicat cu returnarea produselor in Romania. Imi pare rau pentru tine.


--------------------
Renault Laguna 2 2001, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 7 Mar 2014, 16:42
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Azi am avut de facut naveta de 160km (la doua zile) si am testat comportamentul atat la viteze mari cat si la viteze mici. Incepand cu 20-30km/h incepe sa se simta un balans transversal (parca mi-ar clatina cineva masina), balans care este sesizabil si la 190km/h. In franare (pun frana lina, din timp) nu se simte ca la fostele discuri vibratia in volan dar se simte vibratia puntii fata care e si in absenta franarii (poate putin accentuata din cauza incarcarii puntii fata la franare).
Poate n-or fi discurile ci alt element, aveam de gand sa incep sa rezolv din probleme incepand cu reechilibrat si refacere geometrie dar e 8 martie si cred ca nu am timp.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunadciblue
post 8 Mar 2014, 02:20
Post #195


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 27 November 13
From: Brasov




Discurile din ziua de azi is cam praf.
Eu am avut Jurid+placute jurid,apoi am luat Ate+placute Ate,iar diferenta nu a fost prea mare.IN primii 5000 de km vibra masina intr un hal,de imi venea sa arunc discurile de pe masina smile.gif).Apoi dupa cei 5000 km,treaba s a mai diminuat,abia se mai simtea o mica vibratie.


--------------------
Renault cu motor 1.9 Dci - BV
Auto2: Volvo v40 1.9D 102 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 8 Mar 2014, 03:08
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Ai pus Jurid, apoi ai pus ATE, fiindca nu ti-au placut Jurid ?

Apropo, ale mele de la stat in umezeala si in zapada, au prins rugina incat nu si-au mai revenit. Se simte o mica bataie in pedala cand franez la viteza mai mare. Bine, au si vreo 6 ani, metalul e imbatranit.
Dar totusi nu vibreaza nici masina, nici volanul.

Astea sunt Zimermann, dupa parerea mea s-au comportat destul de bine.

Mi-am comandat un set de ATE Power Disc. Dar nu stiu ce placute sa iau. Pana acum am avut TRW, destul de ieftine si bune.
Eu nu cred in mitul ala sa pui aceeasi marca de discuri si placute.

Ate standard a pus cineva? Sau recomandati ceva anume?

This post has been edited by andu911: 8 Mar 2014, 07:05


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunadciblue
post 8 Mar 2014, 13:16
Post #197


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 27 November 13
From: Brasov




Jurid am avut pe spate,iar pe fata am pus Ate.
POti sa pui placute de la Ate,Jurid,Trw,Ferodo Premier sau Zimmermann,


--------------------
Renault cu motor 1.9 Dci - BV
Auto2: Volvo v40 1.9D 102 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 8 Mar 2014, 18:34
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu comparam marcile de placute. Comparam stric la obiect. Pe Laguna 2.
Spre ex, ATE are fabrici in toata Europa, iar un set de placute pentru o masina se fabrica in Italia, pentru alta se fabrica in Germania, au fabrica si in Cehia, Turcia, etc.
Tu daca discuti cu un posesor de VW Polo, despre placutele ATE, este oarecum irelevant, fiindca sunt facute in fabrici diferite. El se va plange ca sunt cam dure, iar tu ca sunt prea moi.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunadciblue
post 9 Mar 2014, 18:14
Post #199


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 27 November 13
From: Brasov




Eu in mare parte am folosit doar Ate care sunt fabricate comform ambalajului in Cehia.O singura data am folosit jurid,dar sincer sa fiu,nu m am uitat sa vad unde s fabricate.Un prieten si a cumparat placute de la Bolk,care cica ar fi fabricate prin Africa!


--------------------
Renault cu motor 1.9 Dci - BV
Auto2: Volvo v40 1.9D 102 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 9 Mar 2014, 18:51
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu, ca nu ma intereseaza tara de proveninenta. Poate sa fie si Turcia. Nu ma deranjeaza. Doar ca sa avem o parere exacta.
Deci, nu scartaie ATE'urile pe Laguna 2. Ti-am zis... eu am mers cu TRW pana acum, dar daca am luat discuri ATE, am zis sa iau si placute ATE...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunadciblue
post 9 Mar 2014, 18:55
Post #201


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 27 November 13
From: Brasov




Pai asa e si recomandat sau cel putin majoritatea asa recomanda.Daca cumperi discuri Ate sa pui si placute la fel.


--------------------
Renault cu motor 1.9 Dci - BV
Auto2: Volvo v40 1.9D 102 cp.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 11 Mar 2014, 13:02
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Revin cu pareri dupa ce le montez. biggrin.gif

Pacat ca n-am jante de aliaj... smile.gif

Attached thumbnail(s)
DSC_5031.jpg ( Size: 853.13k ) Number of downloads: 503


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 11 Mar 2014, 13:37
Post #203


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Santurile au si rol de indicator de uzura?
Cand nu se mai vad trebuie schimbate discurile?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyo
post 11 Mar 2014, 13:37
Post #204


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 18 February 06
From: Bucuresti (Popa Tatu-Cismigiu)




Daca nu ai si placute pentru ele... e pacat de investitie. Si cum placutele carbon-ceramice sunt foarte greu de gasit, banuiesc ca ai cumparat placute normale. Nu o sa fie nici o schimbare a modului in care franeaza.

Santurile nu au rol de indicator de uzura. Exista pe cantul discului un astfel de indicator sub forma de tesitura.

This post has been edited by adyo: 11 Mar 2014, 13:39


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 11 Mar 2014, 14:03
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




La fel ca in cazul achizitionarii discurilor Brembo; fara sistemul de franare complet discurile nu-s cu nimic mai presus de altele. Nimic de zis, arata bine. Macar sa nu-ti faca probleme.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 11 Mar 2014, 14:11
Post #206


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




colegu ce diametru are discul? si ce grosime in carne / ventialtie?
cel vechi de cat este?
schimbi si etrierul la faza asta?
cu ce placate il cuplezi?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 11 Mar 2014, 14:22
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




De ce nu va documentati? biggrin.gif

Ate recomanda sa nu se monteze placute ceramice pe aceste discuri. Din cauza ca placutele ceramice sunt concepute pentru a nu produce acel praf, iar aceste discuri sunt mai dure si concepute pentru elimina praful placutelor standard.
Avertizeaza ca daca se combina ATE Power Disc cu Ate Ceramic, franarea nu este deloc mai performanta, ci doar va creste nivelul de zgomot in timpul franarii.

Kann ich ATE Ceramic Bremsbeläge auch mit der PowerDisc oder mit gelochten Bremsscheiben verwenden?

Ja, dies ist technisch möglich. Die Bremsleistung bleibt bei dieser Paarung gleich hoch, wie bei einem ATE Original- oder OE-Bremsbelag. Das Zusammenspiel der beiden Bauteile kann aber zu einer erhöhten Geräuschentwicklung beim Bremsvorgang führen. ATE Ceramic Bremsbeläge sind Beläge, die für den komfortablen Fahrer entwickelt wurden. Grundsätzlich empfehlen wir ATE Ceramic Bremsbeläge nur mit „normalen“ d.h. glatten Bremsscheiben zu kombinieren.

http://www.ate.de/www/ate_de_de/themen/10_...ramic_de.html#6

Edit:
Nu schimb nimic, discul este de 300. Cu placute ATE standard.

This post has been edited by andu911: 11 Mar 2014, 14:26


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 11 Mar 2014, 19:11
Post #208


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




de unde le-ai luat?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 11 Mar 2014, 19:38
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni






--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeDo
post 11 Mar 2014, 20:13
Post #210


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 8 March 14
From: Navarra, Spania




QUOTE(audiofilu' @ 4 Mar 2014, 13:26)
Hai sa admitem ca e asa... nu cred ca are el vreo vina pentru ca nu le-a facut el personal, ale mele erau sigilate in pungi si puse in cutii, aveau stanta Ferodo pe ele, proveneau de la magazinul Unix... Am observat un lucru care m-a pus pe ganduri totusi: unul din discuri avea o suprafata de franare mai subtire la privirea spre aripioarele de racire si parca o tesitura pe marginea discului. Poate nu-s echilibrate... Nu cred ca se pot verifica si eventual echilibra discurile, nu?
E clar ca piesele nu mai sunt ce au fost, nici nu stii ce sa mai iei, e functie de noroc.
Daca nici dupa ce elimin toate celelalte posibile cauze (roti dezechilibrate) nu merge o sa incerc sa repun discurile vechi dupa ce le rectific la strung.
*



Problema cu vibratiile provenite de la sistemul de franare exista in principiu la toate marcile, dar ca la VW- de exemplu, la niciuna.
Se poate ovaliza discul si/sau butucul rotii.
Odata ce au inceput vibratiile, inseamna ca discul s-a ovalizat si se prea poate ca si suprafata de asezare a butucului sa nu fie tocmai plana... de aceea dupa ce se pun discuri noi tot se mai simt vibratii..
Se poate verifica usor cu un ceas comparator atat planeitatea discului cat si a butucului rotii.
Eu am patit la Skoda octavia ce am avut-o inaintea Lagunei sa am butucii ovalizati si am pus 2 seturi de discuri (Ate si Brembo) si la fel vibrau...
Solutia economica pt rezolvarea situatie (pt a nu se schimba butucii rotilor..) se numeste .... strungul dinamic..
E o inventie relativ noua (cu un pret de aprox. 10 mii euro...) si am inteles ca exista si in Ro la Bucuresti.
Se dau doar rotile jos, se fixeaza strungurile pe discuri (de preferinta a fi noi, pt a avea de unde prelucra) fara a le demonta si gata treaba...
Asa am scapat eu (si alti..) aici de problema, cu un cost de 150 euro... (ma gandesc ca in Ro e mult mai ieftin..)
Desi pare usor, schimbatul discurilor poate fi o pacoste daca nu se curata bine si se masoara planeitatea suprafetele de contact inainte.
La mine de atatea vibratii, s-a slabit si articulatia de la bieleta de directie dreapta si mai contribuia si aia la deranj... biggrin.gif
Daca va intereseaza v-as putea tine o prelegere si despre placutele de frana, nu de alta, dar lucrez ca inginer chiar la o fabrica ce face placute pt diverse marci...

Numai bine



--------------------
Renault Laguna II Ph1 2.0T 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:58
Dacia