Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Gadgeturi Primera Visia Plus 2003, navigatie si telefon

cristian_pop
post 29 Nov 2007, 15:56
Post #1


cris 78


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 September 07




Masina este un Nissan Primera Visia Plus 1.9 dci 2003 (cica limited edition- nu scrie nicaieri si nu pot sa bag mana in foc pentru ce o zis vanzatorul)
Am manualul in limba germana . Nu stiu daca m-ar ajuta in problemele astea dar oricum nu il pot folosi si basta. Daca pun intrebari din carte imi cer scuze.
1.Am doua taste in consola centrala pe care nu le pot folosi. "MAP" si tasta telefon. Partea proasta este ca nu stiu daca la nivelul asta de echipare tastele sunt intr-adevar active sau sunt numai decor.
Am inteles ca tasta telefon se poate folosi daca este atasat un suport pentru conectarea la consola, bluetoth in versiunea asta neavand. Parte proasta este ca un suport din asta la reprezentanta costa pe la 1000 de euro. Se poate oare pune si alt fel de suport decat cel original si in alta parte decat la reprezentanta (care ziceau ca nu fac operatiuni fara piese originale)? A pus careva dintre voi asa ceva? In Cluj imi zicea tipul ca de la reprezentanta s-a cumparat un singur suport original in 2005.
2.Butonul Map, daca intradevar este activ, am inteles ca are nevoie de un cd ca sa arate ceva. Un astfel de Cd la reprezentanta imi spune ca se poate aduce la comanda cu 1000 euro. Voi ati primit cd la cumparare? se poate copia ? merita o investitie de genul asta? Merge cd de la ceva sistem de navigatie existent pe piata?
3.Computerul de bord. Arata consumul mediu si consumul instant. (cam mari amandoua)
La statul la stop, deci in relanti, consumul instant ajunge la maxim, adica peste 17. Chiar asa este? Masina asta consuma mai mult pe loc decat in mers?


--------------------
nissan primera 1.9 dci Visia Plus 2003
Nissan Primera 1.9dCi Visia Plus - 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 29 Nov 2007, 19:42
Post #2


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




1. sunt doar de decor. daca nu ai navigatie fa abstractie de tasta map. pentru navigatie iti trebuie dvd navigation system care de regula este sub cd-player-ul de pe consola din mijloc. Mai poate fi si sub scaunul de la pasager desi nu cred. cat despre telefon cel mai bun carkit care este compatibil cu toata nebunia de instalatie a primerei este cel de la THB-Bury. Il gasesti in Romania la Falcon Electronics. Tot THB-Bury sunt si cele originale. Nu bag insa mana in foc pentru montaj in alta parte decat la reprezentanta, mai ales ca trebuie facute si niste modificari prin soft. Nu cred ca e 1000 de euro la reprezentanta. E undeva la 15-16 milioane. Cel mai bine suni la Badsi-Nissan sa intrebi.
2. Pentru navigatie ti-am mai explicat si mai sus. Si e vorba de DVD, nu CD. Nu se poate copia, adica poti sa il copii dar nu-ti va merge. Are protectie la copiere si nu e ca la jocurile de pc sa copii oricum smile.gif Nu merge cd de la altceva ci doar discul care este pentru acelasi sistem de navigatie, adica special ptr nissan. Poate merge de la alte modele de nissan, nu stiu de la care, exceptand primerele. Nu are harta de Romania, nu exista inca.
3. Corect. Insa consumul instant arata maxim cand nu mergi sau ai viteza I pentru ca nu poate aproxima in acest fel. Consumul mediu creste dar daca mergi cativa km iar scade. Tot din acelasi motiv. Cel mai bine fa consumul la pompa. Plin, mergi 100 km si iar plin.



--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_pop
post 13 Feb 2008, 11:02
Post #3


cris 78


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 September 07




Am cd player pe masina si ma gandeam daca se poate pune cumva MP3 player.
Am vazut ca are forma specifica. nu stiu daca trebuie facute ceva modificari si in soft sau trebuie numai legat si gata.
A facut cineva figura asta? sfaturi? pareri?

Ma gandeam deasemenea la senzori de parcare> Stiu ca are camera dar colturile sunt greu de ghicit si parca mi-ar prinde bine ceva ajutor si chiar am vazut ca sunt ieftine sistemele astea. pe la 100 si ceva de lei. A facut cineva? Sfaturi ..pareri? Merita sa pui si in fata? nu merita?

Multumesc



--------------------
nissan primera 1.9 dci Visia Plus 2003
Nissan Primera 1.9dCi Visia Plus - 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 13 Feb 2008, 12:59
Post #4


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(cristian_pop @ 13 Feb 2008, 11:02)
Am cd player pe masina si ma gandeam daca se poate pune cumva MP3 player.
Am vazut ca are forma specifica. nu stiu daca trebuie facute ceva modificari si in soft sau trebuie numai legat si gata.
A facut cineva figura asta? sfaturi? pareri?

Ma gandeam deasemenea la senzori de parcare> Stiu ca are camera dar colturile sunt greu de ghicit si parca mi-ar prinde bine ceva ajutor si chiar am vazut ca sunt ieftine sistemele astea. pe la 100 si ceva de lei. A facut cineva? Sfaturi ..pareri? Merita sa pui si in fata? nu merita?

Multumesc
*



Nu se poate, trebuie schimbate prea multe, aproape tot sistemul...modificari de soft... Nu renteaza absolut deloc si e posibil sa dea si gres. Poti pune in schimb magazie de cd-uri.
Senzori de parcare, la fel, nu renteaza prea mult. Sistemul electric si electronic al masinii este foarte complicat, este posibil sa pui senzorii, dar legatura la senzorul de marsarier pentru cuplarea senzorilor va insemna un consumator in plus care uneori iti va da erori. Plus senzorii inestetici, bruiaj electromagnetic... e prea mare bataie de cap si, iarasi, poate duce la rezultate costisitoare si nu foarte usor de digerat...
Colturile masinii sunt foarte usor de ghicit. Nu stiu de ce crezi altfel, vezi sa nu cumva sa astupi un pic din camera cu suportul de numar, muta-l cat mai jos... privelistea care mi-o ofera camera mi se pare foarte ok si vad destul de bine...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_pop
post 29 Feb 2008, 15:09
Post #5


cris 78


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 September 07




Foarte multumesc. intradevar camera era un pic obturata. Acuma este ok. Mai trebuie sa fac exercitii sa ajung sa pot estima cat de aproape este obiectul de masina. Am renuntat oricum la senzori.
La mp3 astept celalalt topic pe tema asta sa traga niste concluzii
Mersi tare


--------------------
nissan primera 1.9 dci Visia Plus 2003
Nissan Primera 1.9dCi Visia Plus - 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b52izgodlike
post 14 Feb 2009, 02:32
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 February 09




Am raspuns pe topicul celelalt referitor la partea audio si sper sa fi lamurit pe toata lumea smile.gif Se poate monta fara probleme mp3 player etc, la fel si carkit-uri de la toate firmele care comercializeaza... smile.gif informatia trebuie sa circule, insa trebuie cautata deoarece de prea multe ori lumea apleaca urechea la ce aude prima data dupa care nu verifica sa vada daca si alte surse spun acelasi lucru...no offense smile.gif

14 Feb 2009, 16:07:
Am revenit cu alte poze care sa confirme spusele mele smile.gif

This post has been edited by b52izgodlike: 14 Feb 2009, 15:07

Attached thumbnail(s)
clarion.jpg ( Size: 71.58k ) Number of downloads: 992
Clarion2.jpg ( Size: 100.04k ) Number of downloads: 1049
Clarion3.jpg ( Size: 100.18k ) Number of downloads: 1053
Clarion4.jpg ( Size: 96.45k ) Number of downloads: 929


--------------------
Nissan Primera 2007 - b44dnd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 16 May 2009, 19:23
Post #7


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




referitor la niste chestii ti-am raspuns pe celelalt topic.
Referitor la montare cd-player, cred ca exagerezi un pic. N-a spus nimeni ca daca faci trasee separate si lasi cd-playerul masinii la locul lui cu cablajele lui, etc. nu va merge.
Era vrb de a schimba sau nu lectorul de cd audio cu un lector de mp3 si pe care sa-l folosesti cu tot cu comenzile masinii si cu acelasi display mare pe care-l ai. Eu la asta ma refeream si la nimic altceva.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:12
Dacia