Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme qashqai 1.5dci proaspăt achiziționat sh

Qashqaică
post 25 Jun 2022, 19:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 June 22




Va salut !
Am achiziționat recent un nissan qashqai 2012, 1.5 dci 110 cai și m-am lovit de anumite neajunsuri în functionare, pe care nu le-am sesizat în momentul cumpărării...
Ideea e ca per total îmi place cum merge, nu as vrea sa-l dau, dar de aceea va scriu, sa știu dacă merita sau nu sa-l mai țin...
1. Îmi scade antigenul din vas. Nivelul uleiului este ok, nu este spuma pe joja, nu este ulei în vasul de expansiune. Nu se vad scurgeri pe nicăieri. Nu da fum alb. Am completat 1 litru la 300 km...Mecanicul la care am fost zice ca probabil pierde pe la pompa de apa...
2. S-a aprins check engine galben, după diagnoza au reieșit erori pe 2 injectoare. S-a șters eroarea, momentan nu s-a reaprins...
3. La punere contact, nu se aprinde check engine rosu...ori e ars, ori e acoperit de vânzător...ori nu trebuie sa se aprindă...Pot verifica la tester dacă e măsluit?
4. Nu funcționează toate butoanele de pe volan, doar o parte. De-asemenea, nu știu cum se setează pilotul automat, am reușit doar limitatorul de viteza, pilotul nu pare sa funcționeze...
5. Stopul dreapta nu funcționează pe poziții și frâne. Vânzătorul mi-a spus de el, susținând ca " nu i-a dat de cap ce are".
6. La diagnoza, tipul vrând sa verifice gradul de umplere cu cenușă a dpf, a constatat ca indica 0. Și nicio regenerare în ultimii 3000km. A dedus ca este anulat, deși fizic exista și nu pare a fi găurit...
Astea ar fi... Altfel masina merge ok, trage bine, nu da fum, nu face zgomote ciudate...
Nu știu ce sa zic, dacă este careva dintre voi care s-a mai lovit de problemele astea, rog respectuos sa-mi scrieți. Orice sfat este binevenit. Voi merge și la mecanic, urmează sa-i schimb distribuția, dar mi-ar prinde bine și sfaturile voastre. Mulțumiri!


--------------------
Nissan Qashqai 2012/j10 - BV36LED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 26 Jun 2022, 07:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Salut!
Glumind putin tinand cont problemele descrise sper ca nu ai cumparat masina ”imbunatatita” de la @ sebiang2001, lasand gluma incerc sa raspund pe scurt atat cat pot\stiu la punctele tale:
1. Antigel poate pierde prin mai multe locuri, 1L la 300 km cred ca este mult si as sugera sa se verifice sistemul de racire, poti sa gasesti informatii foarte multe in diferite topice\sectiuni ale forumului, sunt si lucruri \experiente asemanatoare si comune motoarelor 1.5 dCi K9K.
2. Faptul ca s-au sters erorile nu implica neaparat ca s-a rezolvat si cauza \cauzele, bine ar fi sa fie insa asa si sa nu mai ai probleme cu aceste erori.
3. TdB-ul se poate verifica si diagnostica, reseta, reinitializa, etc. destul de usor.
4. Atasat doua capturi din manualul de utilizare Qashqai 2014 (nu am altul) cu privire la setarile pilotului automat, daca sunt probleme cu acesta este alta discutie,dar si aici o diagnoza bine facuta cu CLiP cred ar putea ajuta.
5. Nu stiu ce sa zic, dar cred ca trebuie verificat mai temeinic circuitul electric.
6. Tinand cont de ”varsta” masinii faptul ca nu a facut regenerare in ultimii 3000 km nu este OK, desigur insa ca depinde si cum a fost ”citita” asta, aici as recomanda o diagnoza conforma cu DDT2000 sau derivate, se poate vedea foarte usor asta dar as sugera si o monitorizare a parametrilor ce tin de DPF in mers cu un tester CLiP, daca este in toate ”mintile” lui sistemul de pe K9K este destul de OK (vezi atasat si trei capturi doar ca ex, sunt mult mai multe, dar si despre asta gasesti destule informatii pe forum)
In concluzie toate punctele cred ca sunt rezolvabile, motoarele 1.5 dCi de pe Qashqai sunt OK (la fel ca si masina), si iti doresc multi km fara probleme!

This post has been edited by Gil26: 26 Jun 2022, 07:57

Attached thumbnail(s)
QashqaiRVLV_1.png ( Size: 417.45k ) Number of downloads: 117
QashqaiRVLV_2.png ( Size: 418.48k ) Number of downloads: 120
FAP1.png ( Size: 277.41k ) Number of downloads: 120
FAP2.png ( Size: 429.52k ) Number of downloads: 120
FAP3.png ( Size: 336.28k ) Number of downloads: 119


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Qashqaică
post 26 Jun 2022, 08:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 June 22




Mulțumesc mult pentru răspunsuri!


--------------------
Nissan Qashqai 2012/j10 - BV36LED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Qashqaică
post 19 Jul 2022, 17:26
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 June 22




Va salut!
Revin cu noutăți și totodată o întrebare la care mecanicii se cam contrazic în răspunsuri...
Am schimbat între timp distribuția, erau urme de pierdere antigel pe la pompa de apa, dar puține, mecanicul spunând ca probabil nu pompa este cauza pierderii de antigel.
Chestia ciudata este ca acum nu mai pierde antigel (am făcut 800 km de la schimbul distributiei), dar se întâmplă un fenomen ciudat: scade nivelul din vasul de expansiune sub minim, dar dacă desurubez bușonul vasului, fâsâie și nivelul antigelului urca puțin peste maxim. Asta cu motorul rece, dacă este mai cald, nivelul urca pana sus, aproape sa dea afara. Asa ca nu am mai completat antigel, doar mai desurubez capacul din când în când, sa ajungă nivelul unde trebuie. Altfel, mașina merge ok, chiar dacă are eroare pe injectoarele 2 si 3. Probabil ca va da simptome în curând.
Treaba cu antigelul care scade și creste, unii mecanici spun ca este normal, alții ca ar fi de vina busonul vasului, altul mi-a spus ca e posibil sa fie ceva înfundat, sau necesita instalația aerisita...Voi ce ziceți, sa fie intr-adevar normal, sau unde sa caut buba?


--------------------
Nissan Qashqai 2012/j10 - BV36LED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:06
Dacia