Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Desfacere plastic incojurator schimbator..., Cum se desface?

Netcrusher
post 4 Jul 2008, 23:21
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 20 August 07




Am scapat un surub sub plasticul care inconjoara schimbatorul. Este vorba despre acea bucata care are tavita de sub scrumiera, si aerisirile de la picioare.

Vreau sa il dau jos, pentru a avea acces la zona respectiva, pentru a localiza si lua surubul de acolo. Nu am nevoie de surubul respectiv, dar faptul ca e acolo ma deranjaza.

Ma ajuta cineva cu niste indicatii, despre cum trebuie sa procedez sa inlatur acest ornament?

Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane Classic [1.6 16v]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 5 Jul 2008, 07:58
Post #2


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




Tavita se poate scoate prin tragere ... bagi ceva ascutit sub una din margini si ridici usor in sus.Daca nu poti extrage piulita pe acolo demonteaza prima oara tunelul franei de mana.Scoti capacul cu butoanele geamurilor din spate ( tragi de el in sus) si vei vedea pe podea un surub cu piulita.Dupa ce desfaci piulita ridici tunelul usor in sus si tragand de el inspre bancheta spate (in fata se prinde de restul ansamblului prin doua cleme).De aici incolo ori te descurci mai departe "la fata locului" ori mai astepti sfaturile unui alt coleg ca eu partea aceea din fata nu am demontat-o... smile.gif

This post has been edited by adrian mgn: 5 Jul 2008, 08:53


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Netcrusher
post 7 Jul 2008, 00:04
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 20 August 07




Plasticul de sub frana de mana l-am scos si eu, dar nimic mai departe.
Vroiam sa stiu daca nu sunt suruburi ascunse sau cleme pe care trebuie sa le desprind inainte, pentru ca nu vreau sa rup nimic.

Am scos tavita, dar din pacate nu am acces destul. Cand am deschis acest thread, erau deja incercat aceast lucru.

Astept sa vad daca mai posteaza cineva, si daca nu voi incerca sa ma descurc la fata locului.

This post has been edited by Netcrusher: 7 Jul 2008, 00:05


--------------------
Renault Megane Classic [1.6 16v]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 7 Jul 2008, 09:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Netcrusher - daca-mi amintesc bine... trage de burduful schimbatorului in sus si se v-a desprinde de tunelul in care sta, sub acea rama patrata (in care este lipit burduful) o sa gasesti ceva suruburi pe care daca le demontezi poti ridica complet tunelul aflat intre schimbator si consola centrala. Succes

This post has been edited by radunre: 7 Jul 2008, 09:38


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Netcrusher
post 7 Jul 2008, 10:05
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 20 August 07




Multumesc mult!
O sa incerc sa il desfac in curand!

7 Jul 2008, 17:18:
Pentru cei interesati, sub ornamentul de sub frana de mana se afla un surub, iar sub burduful de la schimbator se mai gasesc inca doua suruburi care tin acest plastic.
In fata, chiar sub bord, este ancorata o mufa care probabil ar duce la frigider, daca ar fi masina dotata cu asa ceva.

Dupa desfacerea celor trei suruburi, cu putina atentie se scoate plasticul si mufa respectivelor fire, care e prinsa cu niste clipsuri.

Din partea mea se poate inchide acest thread!

Multumesc tuturor celor care s-au oferit sa ma ajute!

This post has been edited by Netcrusher: 7 Jul 2008, 16:18


--------------------
Renault Megane Classic [1.6 16v]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 02:20
Dacia