Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages « < 20 21 22 23 24 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 5; Sfaturi cumparare

Clio5intense
post 2 Apr 2022, 17:33
Post #631


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




da


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 2 Apr 2022, 23:20
Post #632


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(Dizzy88 @ 1 Apr 2022, 18:46)
"prezenta" pachetului Standard Safety Pack este trecuta in bonul de comanda?
*


pentru mine asta este în coadă listei...
nu mai sunt geamuri electrice spate, și altele...




--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 3 Apr 2022, 11:58
Post #633


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Dizzy88 @ 1 Apr 2022, 14:47)
unde iti apare ca lipseste? pe bonul de comanda?

la mine nu e trecut in bonul de comanda 'Standard Safety Pack' , deci in principiu as putea cere reducerea de 300 de € pt lipsa AEBS, asa cum e prezentata in fisa de produs
*


Poți cere liniștit și ți se va da reducerea de 300 euro.


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio5intense
post 3 Apr 2022, 20:02
Post #634


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




QUOTE(Dizzy88 @ 1 Apr 2022, 18:46)
"prezenta" pachetului Standard Safety Pack este trecuta in bonul de comanda?
*


rectific: nu în bonul de comandă propriu zis ci în printul atașat, care conține configurația autovehiculului. Apare pe pagina cu "Pachete detaliate": Standard Safety Pack, Pachet iarnă, Pachet confort, Pachet NAV.


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 4 Apr 2022, 08:35
Post #635


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




a aparut hibridul si pe configuratorul online...




--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 4 Apr 2022, 08:52
Post #636


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Horia2008 @ 4 Apr 2022, 06:35)
a aparut hibridul si pe configuratorul online...
*


Deci au adoptat denumirea de "e-tech 145" dar puterea a ramas de 140 cp pe Romania.


Overall ce parere aveti de noile echipari?
Sunt mai convenabile?
S-au scumpit? (mie asa mi se pare)

This post has been edited by edward_zone: 4 Apr 2022, 08:53


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 4 Apr 2022, 09:21
Post #637


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 4 Apr 2022, 08:52)
Overall ce parere aveti de noile echipari?
*


tu ce parere ai ?
QUOTE(edward_zone @ 4 Apr 2022, 08:52)
Deci au adoptat denumirea de  "e-tech 145" dar puterea a ramas de 140 cp pe Romania.
*


Puterea a crescut de la 103kW la 105 kW ; pe fisa de produs vezi ca s-a schimbat si codul de motor de la H4M la H4M C6 / MU

Parerea mea este ca pana nu vine seria de sasiu sa vedem exact configurarea nu prea avem ce fabula...
Din ce am inteles macar preturile raman neschimbate
Cand vine seria de sasiu, vedem exact configurarea si ce se mai poate face cu ce optionale mai ai la indemana ca sa iasa cum vrem noi; dar daca mai vrei sa adaugi optionale la configuratia data de seria de sasiu, cred ca acelea se vor plati...







--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 4 Apr 2022, 11:15
Post #638


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Eu nu acord o prea mare importanta acestei serii de sasiu. Nici nu ma intereseaza ca n-am comandat cine stie ce masina. Eu stiu insa ca am comandat o anumita configuratie si dealerul nu a infirmat-o. Nici nu a confirmat-o, dar asta e problema lui, a dealerului, insa a emis bon de comanda pt aceasta configuratie... S-a semnat si un contract... Si nu iei avansuri de la oameni si apoi ii lasi cu ochii in soare ca Renault isi tot schimba configuratiile. Sa si le schimbe si de 3 ori pe zi, e dreptul lor, insa eu am bon de comanda si contract pe o anumita configuratie si pe aia o vreau. Insa din ce am auzit, deja dealerii se extrag din ecuatie si intervine direct Renault care cica va suna clientii sa le explice ce se va intampla cu comenzile lor. Asta nu e un semn bun, in sensul ca intervin schimbari in comenzi si avand in vedere marirea preturilor de dupa datele comenzilor facute de catre clienti, treaba se complica. Sa vedem cat de mult sau cat de putin.

This post has been edited by traffictours: 4 Apr 2022, 11:20


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 4 Apr 2022, 11:16
Post #639


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Horia2008 @ 4 Apr 2022, 07:21)
tu ce parere ai ?

Puterea a crescut de la 103kW la 105 kW ;  pe fisa de produs vezi ca s-a schimbat si codul de motor de la H4M la H4M C6 / MU

Parerea mea este ca pana nu vine seria de sasiu sa vedem exact configurarea nu prea avem ce fabula...
Din ce am inteles macar preturile raman neschimbate
Cand vine seria de sasiu, vedem exact configurarea si ce se mai poate face cu ce optionale mai ai la indemana ca sa iasa cum vrem noi; dar daca mai vrei sa adaugi optionale la configuratia data de seria de sasiu, cred ca acelea se vor plati...
*


Puterea pe Italia, Germania, Spania, Franta este de 107 kW (aprox. 144 cp).
Dar ai dreptate, trebuie sa vedem seria.
Parerea mea este ca este aceeasi masina dar cu un pret de 700-900 euro mai mult.


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 4 Apr 2022, 12:08
Post #640


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




Cum ziceam, vorbim discuții pentru că Renault.
Dealerul n-are nicio treabă aici, nici să-ți confirme nici să-ți infirme... La orice îl întrebi spune stai să vedem ce zice Renault
Contractul, bonul de comandă este cu Renault, nu cu dealerul.
Seria de șasiu e importantă, pentru comenzile cu mai multe opțiuni e greu sa le potrivești, unele au trecut în standard, altele s-au scumpit, altele nu mai sunt...
Măcar ziceau că prețul rămâne același..




This post has been edited by Horia2008: 4 Apr 2022, 12:09


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 4 Apr 2022, 12:16
Post #641


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




E imposibil sa potrivesti optiunile. Seria de sasiu e importanta atata vreme cat renault isi respecta clientii, adica sa le livreze ceea ce au comandat. Daca se fac reconfigurari seria de sasiu isi pierde din importanta. Insa de ce au solicitat avansurile? De ce s-au semnat contractele? Ce suporta renault din aceste inconveniente create nu de catre clienti? Cum adica e mai scumpa masina acuma? Asta e valabil pt cei ce comanda acuma, nu pt cei ce au comandat deja. Sper sa nu se transforme totul in ceva gen vitan-barzesti... La VW Golf s-au tot schimbat preturile in timp, insa clientii au primit masina la pretul platit in momentul comenzii.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 4 Apr 2022, 12:22
Post #642


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(traffictours @ 4 Apr 2022, 10:16)
E imposibil sa potrivesti optiunile. Seria de sasiu e importanta atata vreme cat renault isi respecta clientii, adica sa le livreze ceea ce au comandat. Daca se fac reconfigurari seria de sasiu isi pierde din importanta. Insa de ce au solicitat avansurile? De ce s-au semnat contractele? Ce suporta renault din aceste inconveniente create nu de catre clienti? Cum adica e mai scumpa masina acuma? Asta e valabil pt cei ce comanda acuma, nu pt cei ce au comandat deja. Sper sa nu se transforme totul in ceva gen vitan-barzesti... La VW Golf s-au tot schimbat preturile in timp, insa clientii au primit masina la pretul platit in momentul comenzii.
*


La mine e destul de usor sa fac o configurare noua cu optiunile vechi.
In cazul meu pretul cu toate nebuniile, acum, este mai mare.
Dar se respecta configuratia si pretul din momentul contractului.
Confirmat de dealer si la vocea clientului.


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 4 Apr 2022, 12:24
Post #643


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




Am inteles ca se mai poate revizui configurarea si pe seria de sasiu dată
Masina e mai scumpa pentru cei ce comanda de acum, pentru cei cu comenzile in curs au spus ca pretul ramane acelasi din comanda...

This post has been edited by Horia2008: 4 Apr 2022, 12:24


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 4 Apr 2022, 12:26
Post #644


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Cand am zis ca e imposibil sa potrivesti optiunile m-am referit la pret, altfel e posibil sa le potrivesti(dar nu integral, de ex eu am comandat Intens benzina cu frana manuala si acum Techno e in standard cu frana electrica si nu se mai poate schimba cu frana manuala) dar pretul iese mai mare si pt ca unele optiuni sunt incluse in alte pachete in general mai scumpe. Cine suporta diferenta de pret? Eu zic ca renault. Renault va incerca sa dea pe noi. Sau nu. Mai depinde si de cat de hotarati sunt cei ce au comandat deja ca sa-si impuna punctul de vedere.

This post has been edited by traffictours: 4 Apr 2022, 12:51


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 4 Apr 2022, 14:01
Post #645


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




Acum am fost sunat de dealer pentru a discuta noua masina 2022.
Deci configuratia veche nu mai este valabila.
Dar pretul este acelasi.
Daca are ceva in plus pe techno e-tech nu vor cere bani in plus.
La mine de exeplu aveam e-tech intens cu optiuni la 20.480 euro.
Acum o sa am techno e-tech cu aceleasi optiuni (si ceva in plus ca sa ajung la varianta initiala) la 22.120 euro.
In plus am "perfo led" (care habar nu am ce inseamna), antena tip "shark", montant B de culoare negru lucios, geamuri spate si luneta cu tenta inchisa, carcase oglinzi noir étoilé dar nu se modifica pretul din contractual initial.
In plus am si interior "GRIS Version" pe care il urasc (astept pareri), sa vedem cum scap de el.
Asta teoretic, asa ca o sa revin cu vesti dupa ce ma intorc de la dealer.
Acum plec la intalnire.


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 4 Apr 2022, 22:04
Post #646


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 4 Apr 2022, 14:01)
... asa ca o sa revin cu vesti dupa ce ma intorc de la dealer.
*







--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 5 Apr 2022, 07:17
Post #647


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




Veștile nu sunt prea bune.
Am discutat dar cică o să fiu contactat de Renault România, vocea clientului și cu ei o să discut/ negociez.
O să-mi facă ceva oferta și o să ajungem la un punct comun.
Sper să mă sune cat mai repede și să nu mai pierd timp, deja au trecut 2,5 luni de la comandă.
Am hotărât să le cer în plus dotări de 800 euro.
Din ce aveam pe mașină nu îmi pot oferii senzorii de față.
Prețul nu se va modifica.


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 5 Apr 2022, 07:28
Post #648


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Au motivat de ce nu pot oferi senzorii parcare fata? La RS line ii pot oferi, conform configuratorului.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 5 Apr 2022, 07:58
Post #649


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




îi pot oferi dar la opțiune pachet de 600 sau 800 de euro (dar care oricum zice că e indisponibilă momentan) de aia zice că le cere dotări în plus de 800 de euro 🤣


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 5 Apr 2022, 08:12
Post #650


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Indisponibila momentan a aparut ieri. In Franta nu e indisponibila momentan, adica e disponibila. Sa nu fie o smecherie a lor. Si eu am sa cer la fel, desi nu ma intereseaza camera de 360 grade, eu vreau senzorii fata. Nu inteleg ce-i golaneala asta cu negocierea la telefon... In scris nene, nu la telefon.

This post has been edited by traffictours: 5 Apr 2022, 08:32


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 5 Apr 2022, 09:36
Post #651


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




Dotarile pe care le cer in plus sunt vopsea metalizata, incalzire scaune+volan, inrcare wireless si BOSE.
Ca sa am de unde negocia.
Restul sunt indisponibile.
Asa ca o sa raman fara senzori fata si fara led-urile din usi.
Si o sa renunt la "Personalizare interioara: accente rosii floride", nu merge la interiorul
o sa cer negocierea in scris pe e-mail nu la telefon.
Oricum eu am de pierdut daca ma retrag pentru ca am inscris 2 rable pe care le-am achizitionat cu 6000 ron (22500 ron aprox. 4500 euro?).
Sau pot sa folosesc asta in apararea mea?
Treaba dubioasa este ca nu scie in fisa de perodus 2022 ca are geamuri elecrice spate dar apar in configurartorul de pe site.
Astept pareri si sfaturi.

This post has been edited by edward_zone: 5 Apr 2022, 10:08


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 5 Apr 2022, 12:59
Post #652


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 5 Apr 2022, 09:36)
Dotarile pe care le cer in plus sunt vopsea metalizata, incalzire scaune+volan, inrcare wireless si BOSE.
Ca sa am de unde negocia.
Restul sunt indisponibile.
Asa ca o sa raman fara senzori fata si fara led-urile din usi.
Si o sa renunt la "Personalizare interioara: accente rosii floride", nu merge la interiorul
o sa cer negocierea in scris pe e-mail nu la telefon.
Oricum eu am de pierdut daca ma retrag pentru ca am inscris 2 rable pe care le-am achizitionat cu 6000 ron (22500 ron aprox. 4500 euro?).
Sau pot sa folosesc asta in apararea mea?
Treaba dubioasa este ca nu scie in fisa de perodus 2022 ca are geamuri elecrice spate dar apar in configurartorul de pe site.
Astept pareri si sfaturi.
*


Eu zic ca nu merge asa; ca sa obtinem ceva cat se poate de aproape de configurartia initiala trebuie sa fim realisti si rezonabili; sa vii cu pretentii de optionale care n-au treaba cu configuratia initiala, de 1460 de euro doar ca sa ai de unde negocia, eu le-as considera tupeu si obraznicie si le-as trata ca atare... se poate cere un optional care se regaseste in alt pachet decat cel initial... decat sa cer acum optionale pe care nu le-am bifat din start, mai bine cer sa negociez un discount compensator... Cei mai castigati sunt cei care n-au avut prea multe optionale care acum sunt in standard; pretul de baza a crescut si prin includerea acestor optionale in standard; eu am avut mai multe optionale care acum sunt in standard...

personalizarea interioara cu accente rosii floride ma contrariaza si pe mine si nu prea as renunta la ea; pe configurartor daca vrei sa optezi pentru ea, spune incompatibil cu NNP, vopseaua rouge flame pe care am ales-o eu... ce are personalizarea interioara cu vopseaua exterioara nu pot sa pricep...

Partea cu rablele, sa o folosesti in apararea ta eu zic ca pica... N-are nicio treaba Renault cu rabla decat in sensul ca te-a inscris in program cu dosarul; ei isi iau banii de acolo si nu impacteaza cu nimic pretul pentru ca nu este vreun discount ci un scazamant pe care ei il recupereaza...
Treaba cum gestionezi tu rablele si radiatul este strict treaba fiecaruia; mie dealerul, si agentul, si directorul de vanzari, mi-au pus clar in vedere ca daca radiez rablele inainte de a avea confirmarea comenzii, raman cu Renault-ul in brate; au fost de treaba si mi-au spus clar ca au mai avut cazuri si sa nu radiez rablele pana nu am confirmarea comenzii; asa daca se intampla ceva (cum pare tot mai probabil) pot sa-mi retrag dosarul si sa ma re-inscriu la un alt produator/dealer. Nota de inscriere in programul rabla legaga comanda de masina noua de rablele ce urmeaza a fi radiate; odata radiate, salutare, ramai cu Renault, cel mult te poti reorienta pe alta configuratie sau pe un alt model.

This post has been edited by Horia2008: 5 Apr 2022, 13:00


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 5 Apr 2022, 13:41
Post #653


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




QUOTE(edward_zone @ 5 Apr 2022, 10:36)
Dotarile pe care le cer in plus sunt vopsea metalizata, incalzire scaune+volan, inrcare wireless si BOSE.
Oricum eu am de pierdut daca ma retrag pentru ca am inscris 2 rable pe care le-am achizitionat cu 6000 ron (22500 ron aprox. 4500 euro?).
*



Incarcarea wireless nu foloseste la nimic, android auto / apple carplay merg doar prin cablu.

Stiam ca doua rable fac intre 12000 si 15000 lei (motor clasic cf cerintelor / hibrid cf cerintelor). Din suma se scad cei 6000 lei platiti pe 2 tichete si raman intre 6000 si 9000 lei (1200 / 1800 euro)

This post has been edited by mannick: 5 Apr 2022, 13:41


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 5 Apr 2022, 13:42
Post #654


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




Treaba la mine este mult mai complicata.
Eu am mai multe oferte scrise la momentul comenzii de la Renault de la competiri, Ford si Hyundai.
Eu am renuntat la Puma si la I30 pentru a accepta aceasta oferta si nu mai pot comanda acele masini la aceeasi bani.
Cererea exagerata de optionale mi-a fost recomandata de dealer.
Eu nu pot comanda senzorii din fata si luminile LED ambientale din interior sau bordul inchis, nu am ce optionale sa cer.
Daca Renault ma suna peste 2 luni si imi baga masina peste inca 2 luni in fabricatie si o aduce peste inca 2 luni, pus diferenta de la luna ianuarie de 2.5 luni?
Trebuie, in negociere, tinut cont de timpul de asteptare, optiunile imposibile, ofertele pierdute si banii achitati.
Pentru mine inseamna doar pierdere, pe care sper sa o recuperez partial.
Unele dotari, ex. incarcarea wireless, o sa renunt la ele in procesul de negociere.
Nu stiu ce sa fac si cum sa ma comport.
Sunt foarte suparat / trist.

Pentru hibrid rablele valoreaza 16500 ron + 6000 ron platiti pe tichete = 22500 ron = 4500 eur (pirderea mea)

This post has been edited by edward_zone: 5 Apr 2022, 13:46


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 5 Apr 2022, 13:49
Post #655


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Te comporti f bine. Insa suparat, trist, nu e cazu. Astea nu-s probleme. Insa, na, trebuie vazut ca fiecare sa obtina ceea ce a comandat, iar daca nu obtine, sa primeasca ceva in schimb. Repet, nu suntem la vitan-barzesti, alba-neagra, hocus-pocus uite optiunea, stai ca nu mai e. Unde ajungem asa? Nici pt renault nu e prea bine, eu zic ca va trebui sa faca un efort si sa-si multumeasca(si sa-i respecte in acelasi timp) clientii care cumpara masini noi pe vremurile astea. Chiar daca sunt niste amarate de clio. Eu nu vreau decat ceea ce am comandat.

This post has been edited by traffictours: 5 Apr 2022, 14:28


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 5 Apr 2022, 13:54
Post #656


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




Practic ce optiuni lipsesc din noua configuratie fata de cea initiala? Si nu mai pune la "pierderi" si cioara de pe gard. Daca te retragi, pierzi cei 6000 dati pe tichete, atat. Oricum, inacceptabil. Ar trebui obligati sa restituie tichetele, in cazul in care nu pot livra masina conform comenzii initiale.
Trecand peste asta, masina, in varianta hibrid, este excelenta, o placere sa o conduci.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 5 Apr 2022, 14:05
Post #657


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




La Clio Intens benzina doar luminile led din usi nu mai sunt in varianta Techno, celelalte le-au amestecat, ba in standard, ba in alte pakete de optiuni, scumpindu-le, si paketele respective devenind si ele mai scumpe(paket iarna de la 270 la 400 de ex).


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeBeorz
post 5 Apr 2022, 14:10
Post #658


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 14 March 22




Si proiectoarele de ceata au disparut din standard. Si oglinzile vopsite in culoarea masinii, acum iti da bonus negre, ca la life smile.gif
Acum sunt in povesti cu vanzatorul, aparent am VIN, de preturi/dotari nu stie inca nimic.
Update - termen de livrare- inceputul lui August, comanda din 26 ianuarie...

This post has been edited by LeBeorz: 5 Apr 2022, 14:42


--------------------
Mitsubishi Colt 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 5 Apr 2022, 14:30
Post #659


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(mannick @ 5 Apr 2022, 13:54)
Practic ce optiuni lipsesc din noua configuratie fata de cea initiala? Si nu mai pune la "pierderi" si cioara de pe gard. Daca te retragi, pierzi cei 6000 dati pe tichete, atat. Oricum, inacceptabil. Ar trebui obligati sa restituie tichetele, in cazul in care nu pot livra masina conform comenzii initiale.
Trecand peste asta, masina, in varianta hibrid, este excelenta, o placere sa o conduci.
*


cu rablele are dreptate, este o pierdere efectiva, nu potentiala; pe langa cei 6000 de lei dati pe rable (deja casate si deci nu mai pot fi folosite) sunt si cei 16500 ecobonusuri de care nu mai poate beneficia; dar asta este strict gherla lui pe care nu o poate pune in carca Renault; explic a nu stiu cata oara, daca nu radia rablele, chiar inscris fiind in program, se putea reorienta la un alt producator/dealer si sa se reinscrie in program. Mie cel putin mi-a spus asta clar dealerul, desi e strict optiunea ta cum gestionezi rablele si nu poti pasa asta la Renault
In schimb la pierderi gen "cioara de pe gard" sau "dincolo era mai ieftin" clar intra ofertele "pierdute" (neconcretizate), astea nu sunt argumente serioase intr-o mediere, pe care nu poti sa le invoci fara sa te duci in derizoriu; optiunea / decizia luata este una asumata, contextul si riscurile potentiale erau cunoscute (cel putin criza semiconductorilor)
A nu fi inteles gresit, sunt in aceeasi situatie, nu tin cu ursul... incerc doar sa fiu realist, pragmatic si rezonabil...
Parerea mea ca dealerul tau, prietenul tau, nu e cel mai bun, prin faptul ca nu ti-a spus despre rable cum e mai bine sa procedezi, si acum te sfatuieste sa ceri optiuni nerealiste nu reprezinta bine nici interesul tau ca si client si nici pe al Renault al carui reprezentant este...



This post has been edited by Horia2008: 5 Apr 2022, 14:35


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 5 Apr 2022, 14:32
Post #660


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Nu sunt ca la Life, e un plastic lucios care inainte costa 50 eur in optiune la oglinzi, insa eu le preferam vopsite in culoarea masinii. Proiectoarele de ceata sunt bagate in alta optiune care costa 250 euro. Ce vina au cei ce au comandat deja? Sa le bage proiectoarele de ceata. Acolo unde erau in momentul comenzii. Daca se vrea se poate.
Eu stiu ca la Golf 8 s-au schimbat preturile ca la balamuc in perioada asta de pandemie, insa nu au amestecat optiunile, si n-am auzit sa ceara bani in plus la livrare din cauza ca tot ei au marit preturile. Eu zic ca Renault a facut amestecaturile, Renault sa le rezolve.

This post has been edited by traffictours: 5 Apr 2022, 14:41


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
44 Pages « < 20 21 22 23 24 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:11
Dacia