Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

E-tech, Are cineva? Cum e?

costin02
post 5 Jul 2022, 05:50
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Mulțumesc pentru material! Apreciez orice informație legata de mașină, dar mai ales aștept să împărtășiți problemele întâmpinate și cadrul de rezolvare al lor, costuri de întreținere, asigurare și comportare în exploatare.


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 13 Jul 2022, 16:56
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Macmat, ai parcurs km noi, in tine îmi e nădejdea sa îmi împărtășești din noile experiente! A sosit și Zen-ul meu la dealer, dar din păcate, pana pe 21, nu pot ajunge să-l ridic. Promit însă să creez un review cu aceasta echipare! Ar fi fost minunat sa pot face asta comparativ cu Intens-ul! Astfel arătam care sunt exact diferențele de echipare! Frânele pe spate, la mașină ta, sunt pe disc? Zen-ul, as paria ca le are pe tamburi, dealerul nu m-a lămurit!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macmat
post 13 Jul 2022, 18:45
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 March 22




Păi,nu prea am ce.... 4 luni,cam 3000km majoritatea (2000)urban si electric.Sînt la fel de entuziasmat dar mai sigur pe mine si pe masina. Tamburii zen sint greu de inchipuit.Nu cred ca proiectantii au gindit sistemul frînei automate de parcare in doua variante... Iți raspund cu plac
ere de dotari cind o sa avem (adica tu) ce compara...🤪🤪 Ai intrat în numaratoare,scutura-te, nu ramîne în knock-out! Io cred ca merită..😁


--------------------
Renault Captur e-tech plugin hybrid 2022 /Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 24 Jul 2022, 21:23
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Am ridicat mașina pe 22.07. cu întârziere de 24 de zile fata de termenul dealerului, după multe telefoane și nervi, ultima treabă fantastica, a fost. ca am platit miercuri întreaga sumă prin transfer bancar, dar mașina am ridicat-o vineri, pentru că a trebuit să confirme Renaultul că au intrat banii in cont!
Echiparea zen, dar zen zen, nu zen plus, că și zenul asta, la Renault e de mai multe feluri! De pildă au făcut economie la sigla cu hibrid care ar fi trebuit montata pe stâlpul din dreapta, apoi cu cele doua mufe usb din consola spate și cu reglarea scaunului pe înălțime la pasager și cu setarea distantei fata de vehiculul din fata , etc. Bine că are frana electronică cu discuri pe spate, aerul condiționat manual, dar acesta are niste butoane cu LCD, in locul acelora din plastic orb!
Am incarcat-o o singura data și am parcurs 43 de km, deci doar electric, mașina a răspuns bine la solicitări, maneta schimbătorului însă e greu de strunit, daca nu apeși acea siguranță din fata levierului. La intens, in test, nu-mi amintesc sa fi existat o astfel de siguranță, greșesc?
Macmat avea dreptate, trebuie să mă obișnuiesc cu mașina, automatismele create, bat creierul, mă trezesc la semafor că o scot din drive și de asemenea când mă pun în mișcare caut a doua!
M-au ucis cu asigurările, RCA plus Casco aproape de 4000 de lei și mi au luat pe covorașele din cauciuc și pachetul de securitate, pe care nici nu știu dacă îl am în mașina, 110 euro. Cam atât, urmează!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu.bardan
post 25 Jul 2022, 07:38
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 July 15




Salut.

Eu o am din data de 10 martie.

Km parcursi: 7500
Km afara: circa 2500 - 3000
Consum calculat din alimentari benzina + electric: circa 28 lei la 100km
Electric parcurg circa 45 - 53 km in oras (depinde cat de grea este talpa, daca mergi sa nu cu aer conditionat, daca folosrsti sau nu cruise controlul, daca urci pante - in pasaje- din inertie, etc) si am ajuns electric pana in padurea de la Romanesti (spre Ploiesti, plecand din Berceni).
Poti merge full electric pana la 135 km pe ora, peste sare pe benzina.
De la 120 km/h si pana la 145 km/h daca folosesti functia de "pastrare nivel baterie" consumul instantaneu este in plaja 7 - 8,4 l la 100 de km. Am plecat din Bucuresti cu 2,3 l la 100 de km si m-am intors, dupa un drum de 135 de km - dincolo de Pitesti dar cu autostrada destul de aglomerata drci franari si accelerari multe, cu 3,7 l la suta de km, cei dreot cu reincarcare baterie pana la 80%.
Cei drept merg (includiv in oras) cu levierul schimbatorului in pozitia B si folosesc f putin frana.

Nemultumiri fata de Renault:
Am comandat-o full (mai putin trapa si carlig) si a venit fara:
- consola flotanta si joystick;
- oglinzi rabatabile (trebuiau sa vina pana la sfarsitul primului trimestru dar inca le astept) ;
- cruise control adaptiv (doar cruise control si asta ma supara cel mai mult)

Bube observate pana acum.
- se reseteaza consumurile medii aleator (700 km, 900km, azi dupa ~ 1400 km) si nu stiu inca in ce conditii (doi soferi, eu si sotia care are carnet de 1 an, ea fiind cea cu talpa mai usoara dar fara inclinatii asupra butoanelor si a rolului lor);
- lipsa cruise control adaptiv, fata de ce am comandat (din pacate daca se remefieaza chestia cu lipsa cipurilor se pare ca nici nu se va putea monta ulterior - ramane de văzut in timp)
- lipsa oglinzi rabatabile (dar totusi incslzite)
- camera 360 grade super, dar mare grija ca softul nu este imbatabil;
- mici ezitari in schimbarea "treptelor de viteza" daca accelerezi progresiv, altfel raspunde destul de prompt la pedala (atentie ca nu este masina de curse si nu are cutie manuala)
- am fost lovit in spate (deztul de usor dar tot vreau sa schimb coaja de plastic de la aripa stanga spate si bandoul de cauciuc fe pe bara spate zgariat) stand la semafor si au trecut 2 luni da cand astept sa ma cheme sa remedieze problemele - lipsa piese de schimb, chiar si cele care nu crr cipuri sau cabluri sau motorase sau ce altceva ar fi de inteles cu criza asta a componentelor) :

Concluzii:
- pana acum destul de multumit de cum se comporta atat in oras cat si afara;
- pacat ca batetia este doar pentru cca 50 km (trebuie sa o incarc la 2 - 3 zile daca merg doar la munca) ;
- nu inteleg de ce nu au facut-o macar cu incatcare ultra rapida;
- consumul pe electric se inscrie in plaja data de producator, pe benzina.... hmmm nu stiu cum sa spun ca este (cu fordul focus pe motorina, la 140 km/h sunt pe la circa 7,5%)

P.S. - am vrut sa iau Ford Kuga plug-in dar sarea din buget, asa ca am comandat Renault Captur Intens care s-a nascut greu (dupa aproape 9 luni de zile) si care nici nu a venit cu toate comsndate - anuntat totusi de furnizor pe parcursul celor 9 luni de "sarcina" de lipsa a cate unei componente.
Era mai bine daca mai asteptam? Poate.
Deocamdata costurile de mentenanta pentru 5 ani sunt in costul masinii asa ca.... 5 ani probabil ca va fi ok.
Pe urma.... mai vedem.


--------------------
Renault Captur plug - in 2022 / Intens - B 404 TOL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 25 Jul 2022, 08:03
Post #36


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Ai vrut să zici că sunt adăugate la costul mașinii. Fiindcă le-ai plătit în avans.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macmat
post 25 Jul 2022, 14:47
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 March 22




MyKe89- ai dreptate,mentenanta e "ascunsa" in pretul masinii,la o analiza mai atenta a banilor dati suma de la revizii iese la suprafata.. mad.gif
ovidiu.bardan- si mie mi s-a resetat kilometrajul partial si datele aferente consumului ,aparent fara justificare. Cartea zice ca se reseteaza la comanda sau daca se ating valori maxime permise... Eu cam aveam 1000 de km in regim electric. Poate ca permite doar pina la 999... ramine de studiat.. Cruise control adaptiv...nu l-am incercat. CIP-ul de rabatare a oglinzilor nu il am nici eu inca. Consumul de benzina instant nu e relevant pt.ca mai ruleaza si in regim electric. Eu scot cam 4,5-5,5 interurban (prin metoda plin-plin) in regim hibrid cu e-safe activat.
costin02- Felicitari de achizitie ,o sa te inveti cu ea. Banii pe asigurari cam pe acolo sint si la mine.De suta de euro pe presuri trusa si triunghi nu scapai nici daca luai Logan, e politica firmei(politica nu a adus nimic bun nici in general... radmasa.gif Nu am emblema e-tech pe lateral(am dat trei ture la masina... Joystik-ul nu are siguranta pt.actionare... In rest,spor si rabdare biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Renault Captur e-tech plugin hybrid 2022 /Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 26 Jul 2022, 20:56
Post #38


bgd


Group: Members
Posts: 3.318
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Cand am luat meganul acea suta de euro se dadea gratuit radmasa.gif
Adica, covorase si pachet legislativ, gratis, ca si mare negociere


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 2 Aug 2022, 17:45
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




As aprecia dacă mi-ați explica ce fenomene oculte" se întâmplă sub capota motorului de face acel zgomot de ventilator și unul deloc silențios, când o bag la încărcat acasă! Zgomotul durează atât cât am cablul conectat. La stațiile publice nu am încărcat o niciodată, in Mamaia , la Lidl, care e cea mai apropiata statie de mine, fiind și una gratuita, se sta permanent la coada, și doar mașini pricopsite, nu o sa i deranjez eu săracul de mine! Nu am nici o eroare în bord, doar acest zgomot! Mulțumesc și aștept un răspuns, pentru liniștea mea, cel puțin in genul " așa fac toate"!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macmat
post 3 Aug 2022, 17:36
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 March 22




Relax si bucurie,mai usor cu grijile ! Așa " face" toate . Probabil e vorba de o racire a bateriilor in timpul incarcarii....😁

This post has been edited by Macmat: 3 Aug 2022, 17:37


--------------------
Renault Captur e-tech plugin hybrid 2022 /Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 3 Aug 2022, 18:58
Post #41


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Ventilatorul care raceste radiatoarele din fata si pompa pentru circuitul de racire al On Board Chargerului + ce altceva mai este pe circuit. La fel, relax, e normal.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 3 Aug 2022, 22:58
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Mulțumesc mult pentru răspunsuri, ..relax și nu prea, mâine merg să-mi montez camera pe spate și abia astept sa vad ce lucrare va fi cu haionul ăla, are destule prinderi, șuruburi, clipsuri, plastic pe fata, plastic pe dos, trebuie multa atenție sa le prinzi la loc! Va voi tine la curent!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:05
Dacia