Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitionare Laguna III

darksleep
post 23 Apr 2015, 15:32
Post #1


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




Buna ziua,

Inainte sa sariti si sa imi dati in cap ca mai exista 2 topicuri despre achizitionare Laguna 3, imi cer scuze, dar vreau un refresh.

Momentan sunt posesorul unei Laguna 1 din 1998 Ph2 pe GPL de care sunt foarte multumit, e vechiuta, dar fiabila, merge foarte bine ( chiar zilele trecute am venit cu 190 Km/h pe autostrada AR-TM ) si nu a a avut nici o problema, inafara de suieratul vantului din cauza caruia nu se mai auzea nici muzica in masina.

Doresc sa schimb masina deoarece o sa urmeze sa ma casatoresc si pe viitor va veni si un sobolan de copil ( momentan am un catel Beagle dar neh, trebuie si copil laugh.gif ) si tot odata am "castigat" un contract pe perioada nedeterminata la compania Hella pe post de programator si nu prea am de gand sa plec din companie pentru urmatorii 3-5 ani deci de unde rezulta ca voi efectua 100%100 1 saptamana pe luna naveta pe autostrada de la AR la TM. ( suntem 5 oameni, fiecare face rotatie 1 saptamana cu masina personala ), deci sincer, nu stiu cati KM fac pe an, dar banui ca undeva pe la 5-10k ( mai merg si pe la tara odata la 1-2 saptamani distanta fiind de 160KM dus-intors ).

Mentionez ca prin oras nu o sa circul foarte mult cu masina, deoarece stau relativ aproape de centrul orasului si inca mai am doua picioare cu care pot sa umblu ( cred ), eventual doar cand merg la cumparaturi cu viitoarea doamna.

Suma pe care o voi avea la dispozitie va fi undeva intre 7-8K EUR, luati din banca evident ca nu am prea reusit sa string nimic laugh.gif , asadar caut o masina intre 7-8K cu tot cu inmatriculare, acte ( schimburile de fluide, placute etc nu le includ ). POATE reusesc sa mai fac rost de ceva banuti pe langa acesti 7-8K EUR.

Am citit prin sectiunea Laguna III ca motoarele de 1.5 dCI sunt cele mai fiabile, dar au putini HP. Nu sunt genul de sofer care sa sparga pedala sau sa mearga cu 190 KM/h tot timpul. Vreau doar ca atunci cand intru in depasiri sa simt ca trage si sa nu ma apuce frica ca nu reusesc sa intru inapoi pe banda deoarece masina e lenesa, sincer mi-as dori un motor cu 130 HP in sus.

Sunt constient de faptul ca o masina SH prezinta anumite riscuri, gen KM dati inapoi, schimburi facute mult peste termen etc si nu vreau sa trec printr-un samsar deosebit de nesimtit si apoi sa ma trezesc ca masina defapt avea 500k KM si ma trezesc cu motorul facut lego. ( stiu, voi face verificarea VIN-ului in reteaua Renault inainte de achizitie ).

Asadar, urmeaza intrebarile:

- Cum se comporta 1.5 dCI la depasiri, Nm ? Sa sun cocalar: "trage cand bagi piciorul in pedala" ?

- Cum sunt LIII la intretinere ? Deoarece citisem topicuri cu reply-uri de prin 2008 - 2011 si o revizie ajungea la ~1800-2200 RON ceea ce mi se pare multisor, probabil ca acum au mai scazut preturile.

- Pareri ? Am citit parerile multora dintre useri, as dori eventual alte pareri aici in topic - un refresh de opinii, daca doriti.

- Fiabilitatea ? Mentionez ca , conduc foarte ordonat si normal, sunt FOARTE atent la gropi, hopuri, cratere, curbe, viteze etc. Prefer sa fac 5 ore 150 de KM si sa nu imi sparg bratele si alte chestii la masina, decat 1 ora si apoi sa o bag in service.

Ce doresc ca dotari ? Cat se poate de multe ? biggrin.gif. Recunosc ca ador modelul care are imitatiile acelea de lemn / aluminiu.

Am observat ca sunt pe forum cativa useri care vand masina precum i_am_sleek ( parca ) si andrewTM, care ambele masini imi fac cu ochiul, ce-a a lui i_am_sleek arata foarte bine si e combi wub.gif , dar remaparea motorului imi provoaca frica. De andrew inca nu am dat ca sa mai cer informatii. Asadar va rog care aveti timp si chef, sa ma ajutati cu niste masini de pe net chiar si din afara tarii ( desi as prefera din RO cu istoric verificabil ).

Va multumesc pentru intelgere si sorry pentru postul prea lung smile.gif

This post has been edited by darksleep: 23 Apr 2015, 15:34


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
martzipan2004
post 23 Apr 2015, 18:26
Post #2


the fuck's your problem....


Group: Members
Posts: 687
Joined: 11 August 08
From: bucuresti




masina este foarte buna....indiferent ca iei 1.5 ori 2.0

spatioasa interior....ca si bani de revizii cam la fel ca la celelalte marci cu renume

nu are defecte majore * injectoare-ori pompe de motorina

insonorizare f buna

trage masina si cu 5 persoane + bagaje si la 1.5dci ....dar daca ai de ales poate iei un 2.0 chiar avem un coleg pe forum cu masina la vanzare 2.0 180cai ....

consumuri f bune la ambele motorizari

confortabila

-problema la motorasul de incuietori usi ( 700ron )

-2.0 dci cu cutie automata-au existat probleme destul de mari ( poate te feresti de ele )

-in rest nu prea are greierasi.....si daca ar fi se rezolva cu doua ,trei radiere intre bord si parbriz


--------------------
BMW F11 2016 - B 67 ELT
Renault Laguna 3 Black Edition 2011
Symbol 1.4 8v ^ 57000 km
Corsa 1.7 CDTI ^ 150000 ^
Opel Combo 1.7 DTI 2010[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 24 Apr 2015, 09:13
Post #3


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




O parere despre aceasta Laguna 3 va rog ?


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 24 Apr 2015, 11:12
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




Ti-am trimis PM.
Sfatul meu pe care l-am spus pe forum si cred ca s-a saturat lumea sa ma mai vada postand asa ceva este ca un Renault Laguna hatchback cu motor de 1.5 dci diesel este destul de greoi. Poate potrivit pentru deplasari pe drumuri expres la o viteza de ~100km/h dar in Romania undevanu prea avem asa ceva este o masina destul de greoaie iar incarcata ~3-4 persoane plus bagaje e chiar putin lenesa.
Tu te-ai orientat spre break care din start este mai grea decat un hatcback si are aceasi motorizare..
Stiu ca se gasesc foarte putine modele pe benzina de vanzare la ora actuala. Eu ti-as recomanda sa te orientezi spre unul( si asta nu fiindca am eu o masina de care doresc " sa scap" )

This post has been edited by andrewtm: 24 Apr 2015, 11:36


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 24 Apr 2015, 11:38
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Ia 2.0dci, e alegerea corecta, chiar daca consuma mai mult in oras ca 1.5-ul. Micutul 1.5 se sufoca pe Megane cu 3 persoane si bagaje, iar cum Laguna e ceva mai grea iti inchipui ca numai vioi nu se poate simti.
La noi s-au vandut foarte putine 1.5dci-uri, dupa care RRO a hotarat sa-l scoata din oferta, deci majoritatea Lagunelor 1.5 pe care le vezi la vanzare sunt aduse de afara.
Acelasi discurs si pentru 1.6 benzina, s-au vandut doar in primii 2 ani si destul de putine bucati.

Variante pe benzina nu prea ai, 2.0T a venit doar cu automata in Romania, ceea ce i-a taiat din performante si i-a dus consumul la cer.
2.0 aspirat nu are cuplu, deci probabil ca nu o sa-ti placa, nici consumul nefiind tocmai mic.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 24 Apr 2015, 11:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




Ofer masina mea pentru test-drive gratis.
Poate nu am condus eu foarte multe masini si poate si Laguna 3 are o caroserie destul de grea dar pana acum ( chiar si cu 4 persoane in masina) nu am simtit problema cuplului la motor.
Posibil sa fiu si eu mai nesimtit, cine stie frustrat.gif


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John_SB
post 24 Apr 2015, 12:32
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 April 15




@darksleep, si eu m-am uitat ieri foarte mult la masina asta pentru ca are dotari care imi fac cu ochiul: scaune alcantara, navigatie, incalzire in scaune...
dar in final m-am gandit ca motor de 1.5 pe o masina kombi .. nu prea merge.
asa ca am ales sa ma interesez de una cu motor de 2L.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi Privilege
VW Golf 4 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Apr 2015, 21:33
Post #8


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Plus ca acel carlig de remorcare, daca a fost folosit, sigur a afectat ambreiajul si fortat motorul la kilometrajul asta.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 25 Apr 2015, 00:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Salut darksleep.

Si eu am fost interesat de masina lui andrewtm, mi-a dat pe mail si pe private mesageo gramada de informatii. I-am spus si lui atunci ca a fost un vanzator serios si daca nu mi aparea honda accord in cale, o luam garantat. Daca doresti, da-mi un pm si iti trimit forward la mailuri.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 25 Apr 2015, 08:11
Post #10


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




QUOTE(alexme24 @ 25 Apr 2015, 00:59)
Salut darksleep.

Si eu am fost interesat de masina lui andrewtm, mi-a dat pe mail si pe private mesageo gramada de informatii. I-am spus si lui atunci ca a fost un vanzator serios si daca nu mi aparea honda accord in cale, o luam garantat. Daca doresti, da-mi un pm si iti trimit forward la mailuri.
*



Hello, nu e nevoie de forward. Omul imi da / dat toate informatiile de care am nevoie. smile.gif

Acum sa vedem, cand si cum vin banii, si probabil o sa ma aleg cu o masina smile.gif


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 25 Apr 2015, 08:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Eu pusesem ochii pe o L3 break bej de la un samsar adusa din Fr de la licitatie,masina cu super dotari inclusiv full piele dar cu motor de 1.5 dci,ok negociem si plecam sa vad cum merge masina,superantifonata,silentioasa...dar extrem de puturoasa,parca era duba sau autobus asa greu pleca dupa loc si demara execrabil...am zis pas si m-am dus si am luat masina noua cu 1.6 dci chiar daca am luat-o pe credit.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 25 Apr 2015, 09:56
Post #12


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




Ai PM 75AIM


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danytaticu
post 25 Apr 2015, 16:06
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 11 October 14
From: Craiova




Masina mea e 1,5 break,vroiam sa spun, doar ca sunt foarte multumit si ma bucur ca am facut aceasta alegere,pentru depasiri rapide poste ca e mai buna motorizarea 2.0,


--------------------
renault laguna 2012 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
martzipan2004
post 25 Apr 2015, 16:37
Post #14


the fuck's your problem....


Group: Members
Posts: 687
Joined: 11 August 08
From: bucuresti




QUOTE(75AIM @ 25 Apr 2015, 08:21)
Eu pusesem ochii pe o L3 break bej de la un samsar adusa din Fr de la licitatie,masina cu super dotari  inclusiv full piele dar cu motor de 1.5 dci,ok negociem si plecam sa vad cum merge masina,superantifonata,silentioasa...dar extrem de puturoasa,parca era duba sau autobus asa greu pleca dupa loc si demara execrabil...am zis pas si m-am dus si am luat  masina noua cu 1.6 dci chiar daca am luat-o pe credit.
*




hai ca vorbesti balarii

te invit la un drive test oricand....sa vedem autobuzu....tu nu cred ca ai fost pe drumurile patriei cu masina si vorbesti de pe forumuri



This post has been edited by martzipan2004: 25 Apr 2015, 16:38


--------------------
BMW F11 2016 - B 67 ELT
Renault Laguna 3 Black Edition 2011
Symbol 1.4 8v ^ 57000 km
Corsa 1.7 CDTI ^ 150000 ^
Opel Combo 1.7 DTI 2010[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 26 Apr 2015, 07:43
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




ok,fie ca tine....

This post has been edited by 75AIM: 26 Apr 2015, 07:53


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 26 Apr 2015, 17:25
Post #16


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




Pana acum masina lui andrewTM imi place cel mai mult, mai ales dupa ce mi-a oferit toate detaliile, actele si informatiile pe e-mail.

Urmatoarea masina e a lui quasaroma, singurul dezavantaj este ca trebuie platita taxa din cate am inteles smile.gif

This post has been edited by darksleep: 26 Apr 2015, 17:26


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
martzipan2004
post 26 Apr 2015, 19:36
Post #17


the fuck's your problem....


Group: Members
Posts: 687
Joined: 11 August 08
From: bucuresti




QUOTE(75AIM @ 26 Apr 2015, 07:43)
ok,fie ca tine....
*




QUOTE(darksleep @ 26 Apr 2015, 17:25)
Pana acum masina lui andrewTM imi place cel mai mult, mai ales dupa ce mi-a oferit toate detaliile, actele si informatiile pe e-mail.

Urmatoarea masina e a lui quasaroma, singurul dezavantaj este ca trebuie platita taxa din cate am inteles smile.gif
*




fara suparare AIM tongue.gif

sleep well dark....

nu pot spune decat sa faci cu fiecare un mic drive test ca nu moare vanzatorul daca mergi 10 minute cu masina....si ai sa iti dai seama de ele....

indiferent care o alegi sa ai mult noroc ,fiindca la urma urmei poti lua o masina f buna la prima vedere si ingrijita f bine cu carte service si apoi sa iti pice ceva.

iar daca o iei pe credit.....gandestete bine la costuri

RCA-Impozit-Casco pe an + eventuala benzina -( 13 in oras -8 inafara ) -motorina ( de la 8 in oras la 11 -iar afara de la 4.5 la 7 ) wacko.gif

iar cand iei masina faci automat revizie + eventual cauciucuri + polish( de preferat )-si daca nu esti sigur ( distributie dupa caz ori kit accesorii )

inca un lucru...ca intre forumisti prieteni

niciodata nu te grabii sa dai banii usor din buzunar....

mult succes si tine-ne la curent





--------------------
BMW F11 2016 - B 67 ELT
Renault Laguna 3 Black Edition 2011
Symbol 1.4 8v ^ 57000 km
Corsa 1.7 CDTI ^ 150000 ^
Opel Combo 1.7 DTI 2010[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John_SB
post 18 May 2015, 10:41
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 April 15






--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi Privilege
VW Golf 4 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cll
post 26 May 2015, 09:44
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 24 March 09




va salut domnilor ! si eu sunt in cautarea unei laguna 3 dupa anul 2010 dar majoritatea sunt cu motorul de 1,5 dci care mi se pare clar un mare dezavantaj. masina grea cu motor mic - submotorizare..
voiam sa va intreb , cum sta laguna 3 la capitolul antifonare ? este zgomotos motorul de 2.0 L la turatii mari ? in habitaclul la peste 130km/h este zgomot de rulare mare ?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 26 May 2015, 09:51
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Vezi aici. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 29 May 2015, 14:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Si aici http://www.reno.ro/index.php?showtopic=279703&hl=. biggrin.gif

Motorul nu e zgomotos deloc, iar pe autostrada la 130-140 km/h se poate vorbi pe un ton normal si se poate asculta radio la volum mediu spre mic (7-8).



This post has been edited by quasararoma: 29 May 2015, 14:16


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 03:31
Dacia