Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Portbagaj megane 2 blocat, O chestie imposibila...

meg2s
post 12 Jan 2023, 12:54
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Daca ai avea Megane Sedan III, s-ar numi Renault Fluence, nicidecum Renault Megane Sedan.

Sugestie: Google search: "Megane 2" si apoi "Megane 3" - vezi ce iese...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jan 2023, 17:27
Post #212


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(andante_247 @ 12 Jan 2023, 12:10)
Va rog sa-mi spuneti cum se demonteaza butonul de deschidere. Am incercat dar nu am reusit, Sunt posesorul unui Megane Sedan din 2008. Am o nelemurire: eu stiu ca "masina mea este Megane 3, dar cineva mi-a spus ca este Megane 2. Unde pot gasi informatia ce tip de Megane este ? In 2008 se mai fabrica Megane 2
*


VF1LM1R0H39571558 e un megane 2, dar daca nu stii ce masina ai, nu cred ca localizand unitatea de control habitaclu ai sanse sa o repari....

This post has been edited by einstein1984: 12 Jan 2023, 17:30


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andante_247
post 13 Jan 2023, 19:55
Post #213


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 January 09




einstein1984 eu am pus cateva intrebari. Daca nu ai habar te rog sa nu te mai bagi, aiurea in tramvai, in discutie, Intrebarile sunt valabile pentru meseriasi nu pentru filozofi.


--------------------
Renault Megane, Sedane, Manager 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 7 Jun 2023, 17:22
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Revin pentru membrii mai noi, sau pentru cei care nu au cunostiinte de electrica auto, ca si mine, dar vor sa isi refaca, cablajul de "doi lei " pus din fabricatie, de la portbagajul de renault megane sedane II, si satul de ruperile repetate in zona aceea, am postat cateva poze cu indrumari ajutatoare.

Pentru siguranta inainte de toate DECUPLATI bornele bateriei, avand grija sa aveti portbagajul ridicat.

POZA 1
Ca sa nu incurc firele, la demontare, cum va uitati pe partea cu plasticul de siguranta galben, dupa ce am declipsat siguranta galbena din plastic, am pus pe trei din cele 4 fire, scoci colorat diferit, ca sa le deosebesc.Am descalcit tot scotch-ul care era infasurat pe manunchiul cu cele 4 fire inclusv mizeria aia de panza cu scai care era o infectie lipicioasa.Apoi am urmarit firele pana am ajuns la manunchiul gros de fire, care duce sub mocheta, si la 5-7 cm am pus tot asa, scotch, ca sa le pot imperechea cu firele insemnate la capatul unde sunt cei 4 pini din mufa.
Apoi am fotografiat asa cum sunt numerotate cu scotch.
Am taiat manunchiul cu cele 4 fire, lasand zona insemnata. POZA 1

Dupa care, am procedat la declipsarea fiecarui fir din mufa, dupa cum urmeaza:

POZA 2
Cu un ac, am declipsat fiecare fir, ridicand usor cu varful acului in zona incercuita, in dreptul fiecarui fir si in acelasi timp tragand de fiecare fir cu atentie.Ies garantat. POZA 2
Aveti grija la cele doua fire care merg la butonul din care deschideti portbagajul, de fapt este un fir intrerupt si pe el este montat acest buton de deschidere.Nimic altceva.Pe ala l-am lasat tot negru.
Ca sa le reintroduceti prin burduf, daca nu aveti fir pilot, sau spion, prindeti-le cu putin scotch, mai intai la capul unde sunt cei 4 pini si putin din loc in loc pe traseu.Cu putina rabdare vor trece sigur.
La clipsarea corecta in mufa, va orientati dupa scotch-ul ramas dupa taiere, acolo unde intra cele 4 fire in traseul manunchiului gros de fire.

Puteti gasi prin Dedeman tot felul de izolatii mult mai bune si sigure, daca vreti sa tineti firelele in manunchi cum erau. Sau la loc infasurati din loc in loc scotch.Eu am preferat sa le las libere, prinse doar in colierele albe de pe caroserie, pentru a le putea urmari mai usor pe viitor.
Asa cum au mai spus si alti colegi pe aici, puneti din cele patru fire, trei pe culori diferite, ca sa le puteti deosebi si eventual al patrulea adica cel care merge la butonul de actionare portbagaj, sa ramana negru.Fiecare cum crede ca ii este mai usor.
Ce este mai rau...ca nu se mai gasesc burdufuri de protectie fire, noi. Undeva am gasit cu 80 roni. blink.gif blink.gif blink.gif Mi se pare o nebunie sa dai atata pe un amarat de burduf.
Daca mai aveti idee pe unde se mai gasesc burdufuri din astea, pentru firele din portbagaj, la preturi decente, anuntati-ma.
Dar nu la dezmembrari, fiindca eu am cautat, dar nu am avut nici o sansa sa le gasesc in stare buna.

This post has been edited by cosmin_69: 7 Jun 2023, 17:42

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 1.92mb ) Number of downloads: 160
2.jpg ( Size: 1.47mb ) Number of downloads: 162


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZARIS
post 23 Jun 2023, 15:58
Post #215


zaris


Group: Members
Posts: 42
Joined: 16 September 08
From: Bucuresti




Pentru cosmin_69, am cumparat acel burduf dintr-un magazin auto din Bucuresti, calea Vacaresti nr.278, 38 lei.

Attached thumbnail(s)
20230623_081436.jpg ( Size: 7mb ) Number of downloads: 96


--------------------
renault megane privilege 1.5 dci 105 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 24 Jun 2023, 21:29
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Ok, multumesc pentru informatie, daca eram din Bucuresti, il luam dar.....eu sunt din Curtea de Arges.Cum sa il comand de acolo? biggrin.gif

This post has been edited by cosmin_69: 24 Jun 2023, 21:30


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguspan
post 26 Mar 2024, 10:21
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 7 November 13




o intrebare pentru cine ma poate ajuta, la megane 2 cc, nu se mai deschide portbagajul, cum a si putea sa l deschid , nici cu cheia nu face nimic, cheia se invarte 180 de grade dar nu se deschide. se poate oprii in pozitia decapotat ca sa ai acces la el in vreun fel ?


--------------------
Dacia, Renault logan, Megane 1.2 TCE Intens 2018, Laureate plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:48
Dacia