Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geamuri/oglinzi electrice Kangoo, Montaj

Catalin2367
post 6 Mar 2021, 01:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 January 19




Salut. Am tot cautat dar nu am gasit, imi cer scuze daca mai exista alt topic.
Nu am avut ce face si mi-am luat de la cineva usi fata cu geamuri si oglinzi electrice. Partea interesanta e ca nu am absolut nici o tensiune in mufa instalatiei din masina/mufa tata ( am reusit sa cablez doar inchiderea centralizata). In mufa de control al oglinzilor nu am tensiune dar in mufa rosie, cea pentru dezaburire am ~5V. In locatia specificata pentru geamuri electrice, a usitei tabloului de sigurante pozitia 6 si 7, am cablaj tras si doua sigurante de 25( in pozitia a9a nu am nimic tras, este gol ). Am scos butoanele sa masor direct in mufa, atat in cea rosie cat si in cea verde, am masurat si in mufa motorasului cu butoanele actionate pe rand...degeaba. Nu inteleg de ce sunt firele trase/sigurante in tabloul masinii cu circuitele acolo si nu imi da nimic. Ma bate grav si intreb:

1. Are legatura cu faptul ca nu am scris in calculatorul de confort geamuri electrice/oglinzi electrice?

2. Pot sa alimentez circuitele corespunzatoare firelor deja existente, in tablou pastrand aceeasi structura a firelor ( pentru partea pasagerului doar sa mufez usa si atat), daca da cum fac asta? Ma gandesc ca daca iau alt calculator trebuie alte chei, facut immo la ceasuri bla bla...

Am atasat si cateva poze, usa sofer. Daca ma ajuta cineva fac cinste!

Renault Kangoo 2007, k9k, 82cp.

This post has been edited by Catalin2367: 6 Mar 2021, 01:23


Attached thumbnail(s)
IMG_20210304_162946.jpg ( Size: 1.87mb ) Number of downloads: 52
IMG_20210304_163020.jpg ( Size: 1.94mb ) Number of downloads: 49
IMG_20210304_164252.jpg ( Size: 2.11mb ) Number of downloads: 47
IMG_20210305_105317.jpg ( Size: 2.79mb ) Number of downloads: 53
renault_kangoo_fuse_box_diagram_passenger_compartment_1997.jpg ( Size: 30.83k ) Number of downloads: 55


--------------------
Renault Kangoo 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 6 Apr 2021, 07:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




Nu are nicio legatura cu calculatorul masinii functia de oglinzi electrice ori cea de geamuri electrice. Totul tine de cablare. Usa, e clar ca e cablata. trebuie sa te uiti la mufa de la balamaua usii, unde, numarul de fire dinspre usa trebuie sa fie egal cu numarul de fire de pe partea caroseriei. Mai complicat e daca nu ai cablarea de geamuri electrice intre usi, pentru ca la usa soferului ar fi usor sa tragi alimentarea, e aproape de tabloul de sigurante, mai complicat e sa tragi fir de la usa sofer la cea pasager, pentru ca geamul de pe partea pasagerului se alimenteaza din buton geam pasager de pe usa soferului.
Pentru oglinzi, iti trebuie cablarea si butonul de reglare oglinzi.


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:18
Dacia