Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bai E Mai Naspa Ca Pe Vremea Lui Ceasca!, cum dracu iesim mai usor din RO?

andynis
post 23 Jul 2005, 19:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 22 July 05




bai fratilor, m-am luat cu mainile de cap citind aici cate grozavii iti trebuie ca sa faci o amarata de calatorie in vest. Eu plec peste o saptamana in concediu in Franta( Marsilia ) la niste prieteni, carora le-am cerut chemare <ATTESTATION D´AQUILLE> pe care sper sa mi-o trimita in timp util

Stie careva alte info in plus referitoare la traseul Ungaria, Austria, Italia, Franta (am facut eu un traseu pe viamichellin, da´ nu stiu pe unde se poate dormi mai ieftin, pe unde merita sa te duci si pe unde merita sa te opresti - citeste, iesi de pe autostrada - pt a vedea peisaje misto etc ) ca eu nu am mai fost decat o singura data in FR si atunci am fost in zona Parisului...

Multumesc tuturor pt orice info utile...

si bineinteles va doresc tuturor concedii cat mai linistite si fara incidente prin strainatati...


--------------------
RENAULT MEGANE ESTATE 2006 - HD-11-NIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 25 Jul 2005, 09:20
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Pentru moment nu s-a schimbat mai nimic. Guvernul a adoptat o Ordonanta (OG 28/14.07.2005) care spune ca trebuie sa prezinti acte care dovedesc "scopul si conditiile sederii planificate". Documentele efective necesare vor fi stabilite prin ordin al ministrului de externe, deci pe moment nu are efect prevederea asta. Daca asta inseamna rezervare la hotel este relativ ok. Daca se va cere voucher, sau alta dovada de preplatire a serviciilor e nasol.

Se precizieaza in schimb ca cei care vor sa intre in spatiu Schengen cu invitatie trebuie sa aiba cei 100 EUR/zi oricum.

Vezi si aici: http://www.hotnews.ro/articol_27138-Romani...sac-de-acte.htm

This post has been edited by danielh: 25 Jul 2005, 09:22


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andynis
post 25 Jul 2005, 09:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 22 July 05




Multam de info!

Eu plec sambata catre costita azurie si m'am cam speriat cate dracii trebuie. Masina mi-e pe firma da' eu plec in concediu la prieteni. Nu am rezervare de hotel si nici altceva. Eventual imi fac un ordin de deplasare de la firma. Cum dracu se face?

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:39


--------------------
RENAULT MEGANE ESTATE 2006 - HD-11-NIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 25 Jul 2005, 11:00
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Antet firma ....
Firma blablabla imputerniceste pe x-ulescu care are pasaport seria nr ... sa mearga la costita azutie loc. pentru curs/tralala/contract ... pe durata xx.xx.xxxx yy.yy.yyyy ...
director
semnatura
stampila

ceva de genul


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andynis
post 25 Jul 2005, 16:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 22 July 05




Am facut asa ceva, da' eu plec in concediu, nu in delegatie. Oare e bine sa le mint lu' aia la vama ca plec cu treaba? (din moment ce masina e inregistrata pe firma si mai am si delegatie sau, ma rog, imputernicire....) sau le spun: DA, masina e pe firma, da' eu merg in concediu mai militienilor !!!! Cum e mai bine?


Oricum, mersi pt info...

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:39


--------------------
RENAULT MEGANE ESTATE 2006 - HD-11-NIS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 25 Jul 2005, 16:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Ca sa poti iesi din tara cu masina inmatriculata pe firma iti trebuie o delegatie care sa zica:
Prin prezenta SC .... delega pe ...... , posesor al pasaportului ...... sa utilizeze autoturism xxxxx, proprietatea societatii ...., in scop persoanl, inclusiv in afara granitelor romaniei..

Sau ceva de genul asta.

In plus, daca ai CASCO este bine sa-ti faci extindere pt international (iar daca ai credit sau leasing, e obligatoriu ca sa iti dea finantatorul acordul sa pleci cu masina din tara). La majoritatea societatilor daca iei Carte Verde tot de la ei, iti dau gratuit extinderea.

Pentru rezervare poti folosi un site gen www.venere.com, faci o rezervare la un hotel oarecare pt perioada care vrei sa stai, o tiparesti dupa care o anulezi. Nu te costa nimic si ai o hartie cat de cat, in caz ca te intreaba cineva.


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 26 Jul 2005, 10:53
Post #7


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:45
Dacia