Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pregătiri Călătorie..., ...pentru excursii externe...

padre
post 19 Jul 2005, 16:49
Post #31


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Cipman cand pleci din tara? Eu mai am 1 sapt jumate si tocmai am aflat ca e absolut obligatorie existenta unui voucher de cazare, indiferent de suma de bani aflata in posesie. Se pare ca nu e atat de necesara la romani cat ar fi la italieni, de ex. Si la fel si in alte tari... Cica la unguri daca nu ai voucher pentru tara de destinatie se cere spaga... 50 euro minim. Si tot asa.
Stie cineva cum fac si eu rost de un voucher care sa poata fi anulat fara complicatii? Eu merg in Italia la cineva care are apartament, am cazarea asigurata, n-am nevoie de hotel, iar pentru Austria voi avea voucher, dar nu m-ajuta la iesirea din tara...


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 17:03
Post #32


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Explicati-mi si mie va rog ce intelegeti voi prin voucher sau ce se intelege prin acest voucher: un "act" ce confirma o rezervare pe o anumita durata sau un "act" ce iti da anumite reduceri/bonificatii si se poate folosi la anumite moteluri/hoteluri/pensiuni ?

Multumesc,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 19 Jul 2005, 17:16
Post #33


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Un voucher iti este emis de o agentie de turism, in general, si atesta rezervarea camerei de hotel intr-o anumita perioada. Are un cod de rezervare, datele agentiei care il emite, datele de contact ale hotelului, etc. Partea delicata este ca un asemnea voucher se emite greu, adica in general tu platesti agentiei in Romania, agentia iti da voucherul si pe baza acestuia te cazezi la hotel, iar hotelul isi primeste banii de la agentie.. Sper sa nu ma insel, daca stie cineva altfel sa ma contrazica.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Jul 2005, 18:13
Post #34


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Eu am rezervari facute online cu cardul de credit.
Poti face acelasi lucru. Gasesti un hotel prin zona in care vrei sa te duci, la care sa se poata face rezervare online, direct (fara intermediari), fara comision sau suma de bani pe care sa ti-o ceara initial. De exemplu din reteaua hoteliera Accor: Formule 1, Etap, etc. Iti vine confirmarea pe mail, le tiparesti si aia e. Capeti nr. de rezervare pe numele tau, nume/adresa/tel hotel, etc pe care-l arati la daca ti se cere voucher. Daca vrei poti sa-i contactezi si sa-i rogi sa-ti trimita un fax, daca ti se pare mai oficial. Dupa aia vezi tu ce faci. Daca o sa te deplasezi cu o viteza de melc si vezi ca nu ajungi la hotel, sa te cazezi si tu ca tot omul - ghinion. Va trebui sa anulezi rezervarea cu 24h inainte. Gasesti pe paginile pe care rezervarea si conditiile de anulare.

Voucher e, intr-adevar, un termen specific unei agentii de turism/voiaj, si e cam asa cum ai zis tu. In cazul de fata tu vei fi propria agentie de voiaj.

Spune-ne si noua unde ai citit sau de unde ai aflat de voucher obligatoriu.
Eu n-am auzit, pana acum, ca voucher-ul sau rezervarea sa fie obligatorie. Poate la cei care merg cu autocarul, desi nici in cazul asta n-ar trebui.

E adevarat ca pe site-ul MIE scrie:
QUOTE
Statele membre Schengen solicitã îndeplinirea urmãtoarelor conditii de intrare în spatiul respectiv:

    *  Pasaport valabil pentru încã cel putin 6 luni de la data intrãrii, cu exceptia Danemarcei, unde aceastã perioadã este de numai 3 luni;
    * Persoana sã nu fie indezirabilã (sã nu aibã interdictie de intrare în vreuna din tãrile membre Schengen);
    *  Asigurare medicalã.
      Asigurarea medicalã (de sãnãtate) se referã la asigurarea de asistentã turisticã prin care se acoperã riscul de asistentã oferitã persoanelor aflate în dificultate în cursul unor deplasãri sau al unei absente de la domiciliu sau de la locul resedintei permanente;
    *  Asigurare auto de rãspundere civilã (Cartea verde);
    *  Stare tehnicã bunã a autoturismului;
    * Pachet de servicii turistice.


De plecat, ar trebui sa plec pe 26 iunie. Asta daca pasapoartele vor fi gata ca, desi au trecut 40 de zile de cand am depus actele, tot nu-s gata. Maine ma duc sa fac galagie. Sa vezi distractie daca n-am pasapoartele pe 25.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 19 Jul 2005, 18:23
Post #35


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Azi a aparut o stire pe la tv cum ca s-au schimbat conditiile de iesire din tara. In principal se refera la faptul ca in plus fata de chemarea oficiala e nevoie si de o suma minima de 500 euro, desigur in cazul celor care pleaca cu chemare. Si ceva referitor la pasapoarte, ca pot fi emise si prin mandatar cu procura la notariat si consulat, ceva de genul asta, nu am dat mare atentie.
Apoi cel care mi-a spus de stire mi-a mai spus si ca a auzit, deci neoficial, ca se cere obligatoriu voucher daca scopul calatoriei este turismul.
Prietena mea a sunat la MAE si la Politia de Frontiera (unde bineinteles ca nu era nimeni prea bine pus la curent cu noutatile) si aici i s-a spus ca trebuie voucher chiar daca ai banii necesari (100 euro/zi/persoana) si nu atat pentru vamesii romani cat pentru cei straini. Acum daca este adevarat sau nu, asta nu mai stiu.
Am facut atatea scenarii incat am luat in calcul posibilitatea de a face rezervare cu voucher la un hotel de 1 stea, ceva ieftin pentru 2-3 nopti si sa pierdem banii (cam 100 de euro pt. 2 persoane) numai sa nu avem neplaceri la vama.

Apropo de rezervarile online, furnizand numarul de card de credit, in cazul anularii hotelul iti retrage ceva? O taxa de anulare, pretul total al camerei, etc? Cred ca e destul de interesant de stiut asta foarte sigur.
Pe mine ma intereseaza pentru Italia si Austria, daca ai vreun link (sau pont) ceva folositor iti raman recunoscator.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 19 Jul 2005, 18:27
Post #36


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Uite si un link furnizat de electrizbif pe un alt thread:
http://www.hotnews.ro/articol_27108-Condit...-statele-UE.htm


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 18:32
Post #37


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Padre sincer m-ai cam speriat ... ar trebui sa vedem undeva scris negru pe alb ca trebuie si treaba aia ... ca daca vreau sa merg la vara/toamna prin marea majoritate a tarilor ca si turist ma omoara atatea vouchere si faze din astea ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 18:34
Post #38


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




"Astfel, la iesirea din tara, cetatenii romani trebuie sa prezinte in plus si un set de documente care sa justifice scopul si conditiile sederii, iar cei care efectueaza o vizita pe baza unei invitatii nu mai sunt exceptati de la prezentarea unei sume minime in valuta la iesirea din tara."

Justificarea scopului si a conditiilor sederii ! adica ?

This post has been edited by cmandrei: 18 Mar 2006, 18:43


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Jul 2005, 18:41
Post #39


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Da. E clar. S-a modificat schimbarea.
Bun, deci trebuie documente. Ar trebui cautata ordonanta asta, ca sa citim acolo, negru pe alb, ca poate exista nuante.

Faptul ca ti se care numarul cadului de credit e ca sa aibe de unde sa-ti ia bani daca nu te prezinti "la datorie" sau daca nu faci anulare cu mai putin de 24h inainte. Daca nu te prezinti si nici nu faci anulare ti se ia o cota din costul cazarii (25%, 40%, nu mai stiu - nu e 100% in nici un caz). Vezi ca afla in link-urile de mai jos.

Link-uri:
1. Mega-grupul hotelier Accor (si Sofitel tot al lor este): http://www.accorhotels.com/accorhotels/index.html
2. Din grupul asta fac parte:
- Formule 1: www.hotelformule1.com
- Etap: www.hotelformule1.com
- Ibis: www.ibishotel.com


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Jul 2005, 18:48
Post #40


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




QUOTE(cmandrei @ Jul 19 2005, 07:34 PM)
Justificarea scopului si a conditiilor sederii ! adica ?

Adica o sa te intrebe la granita (sa zicem ungurii): de ce vrei matale s-o iei incolo (indicand, cu un gest din barbie, directia UE), in ce scop? Si tu poti raspunde:
- turistic > te pune sa arati voucher/chemare/rezervare +bani
- de serviciu > ordin de serviciu + invitatie/contract/faxuri/simpozion/facturi/etc (cred ca nu se mai cere dovada de bani)
- ma duc si io sa ma plimb, n-am de nici unele > stanga-mprejur.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 19:02
Post #41


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pai si intreb si eu ca prostu' acum ... si daca vreau sa ma duc cu cortu' in Austria si am mai mult de 100€/zi/persoana la mine cash ... ma lasa sa trec granita ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Jul 2005, 19:09
Post #42


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Dupa noua ordonanta se pare ca nu. Trebuie citita ordonanta. Asta cautam acum, ordonanta. Daca o gasesti inaintea mea, pune link aici.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 19:38
Post #43


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures






--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Jul 2005, 20:51
Post #44


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Dap. Gasisem si eu acolo si ma ambitionasem sa gasesc textul ordonantei. Niama.
Am mai citit la ziare si am urmatoarele observatii:
- ordonanta, asa cum cred ca e facuta, mai trebuie completata cu un "regulament"
- "regulamentul" de punere in aplicare a ordonantei trebuie conceput si emis de MAI prin ordin al ministrului
- nenea Blaga e cam ocupat cu vizitele prin locurile afectate de inundatii...
- ... asa ca o sa dureze ceva timp.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 20:52
Post #45


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Aha deasta nu am gasit ordonanta ... ca inca nu e "activa" si asta e o treaba buna pana la urma ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 19 Jul 2005, 21:38
Post #46


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Inca o stire de astazi pe situl Ambasadei Frantei.
Si, tot ACOLO, se gaseste urmatoarea fraza:
QUOTE
Toti cetatenii straini care doresc sa intre in Franta trebuie sa prezinte la frontiera documentele necesare privind tipul sejurului, mijloacele financiare si conditiile de cazare de care dispun.

Dupa cum se vede, nu exista nici un "sau" in fraza.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 19 Jul 2005, 22:02
Post #47


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(cipman @ Jul 19 2005, 09:51 PM)
Am mai citit la ziare si am urmatoarele observatii:
- ordonanta, asa cum cred ca e facuta, mai trebuie completata cu un "regulament"
- "regulamentul" de punere in aplicare a ordonantei trebuie conceput si emis de MAI prin ordin al ministrului
- nenea Blaga e cam ocupat cu vizitele prin locurile afectate de inundatii...
- ... asa ca o sa dureze ceva timp.

Foarte corecte observatii, secondate si de stirile noptii la Antena 1.
Deocamdata nu se modifica nimic, raman vechile reguli. Adica tot incerte..
Cine vrea sa fie sigur ca nu se intoarce acasa mai devreme decat si-a propus trebuie sa faca niste rezervari, acolo plus sa aiba banii pregatiti.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 20 Jul 2005, 10:29
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Eu cred ca e tampenie. Sunt date ca sperietoare probabil pt capsunari ..

Eu n-am vocher pt ca mi-am rezervat la pensiuni (in Munchen,Viena, Alpbach si Praga)...Mai mult de mail, nci nu o sa obtin ceva vreodata de la o pensiune, chiar daca la scor sunt chiar mai scumpe deca Accor sau ibis, sau ce o mai fi. Am inteles ca aceasi situatie e si pt hosteluri...Pur si simplu nu dau asa ceva

Acuma, la capetele patrate care se perinda pe la guveranare, care mai de care mai prost ca precedentul, cum se gandesc ei sa aplice vechile reguli, cand toata europa a re-infiintat punctele de control si altele....Ma rog, aici e o contradictie...Imi scapa logica


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Jul 2005, 10:31
Post #49


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Adyt ia zi pe unde si cum ti-ai rezervat ... niste link-uri ceva ... mersi


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 20 Jul 2005, 15:27
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Pai
Pt Munchen - http://www.bayern.by - o sa gasesti o gramada de hoteluri si pensiuni
Pt Alpbach - http://www.alpbach.at/index_en.html - la fel
Mai e www.tiscover.at - de unde parca am rezolvat-o pe cea de la Viena,

Nu m-am ocupat eu (pt ca e un proces care cere ceva timp), prietena mea a facut rezervarile


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliustacitus
post 20 Jul 2005, 21:17
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 12 March 05
From: Brasov




QUOTE(padre @ Jul 17 2005, 08:17 PM)
Sigur! Cea mai simpla si mai ieftina (si bineinteles mai mica, vreo 18 l cred) costa 99.000 lei vechi. S-ar putea sa fi fost insa pretul net, fara TVA, deci ar fi total cam 120.000 lei vechi. Poti sa mergi sa te convingi daca vrei, nu bat campii.

Apropo, mi-am instalat MS Autoroute 2005 pentru a-mi face cel mai bun itinerariu pentru calatoria spre Italia dar am descoperit cu stupoare ca nu-mi da indicatii nici pentru Ungaria, si bineinteles nici pentru Romania... Cine a mai folosit alte versiuni ale programului, vreau si eu un sfat: care versiune include si Ungaria? (cu Romania ma descurc eu... wink.gif ).

MS Autoroute 2003 are si Ungaria wink.gif


--------------------
Megane 2 Sedan 1,5dCi 80CP, Confort Privilege, Gri-Eclipse
Ford Fiesta 1,4 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 21 Jul 2005, 09:17
Post #52


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Am instalat MS Autoroute 2003 si nu are drumurile pentru Ungaria, doar localitati, la fel si pentru Romania.
Am insa SonyMap (merci Manuel) si www.viamichelin.com si sper sa fie suficient.
Si Autoroute pentru Italia si Austria, oricum deplasarea prin Ungaria nu era o problema...Ma pun pe autostrada si da-i!


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 22 Jul 2005, 08:20
Post #53


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Am auzit azi dimineata la radio ... cum ca ... noile reguli referitoare la accesul romanilor in UE se vor aplica (vor intra in vigoare) de la 1 octombrie 2005. Asa e ? a mai auzit cineva ceva ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 22 Jul 2005, 11:42
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Deci se pare ce si bani si voucher...
Adica, io' care este' n-am voie sa stau in cort si sa ma plimb cu ghiozdanu' in spate??? 90% din tinerii din europa fac asa ceva, si eu n-am voie?

Oricum, eu nu stau in cort pt ca nu-mi place, dar avand in vedere ca am de facut 4k km in 8-9 zile si stau in medie 1 zi intr-un oras, pur si simplu n-au vrut sa-mi rezerve camera pt 1 zi...Tot din principiu nu-mi iua "bilet" de 10 zile ca mosii sa zac in acelasi loc pana cand o sa-mi doresc sa plec...

In concluzie, care o fi solutia?? Eu am zis ca daca ma intoarce cineva din drum il pun sa dea in scris: "Subsemnatu' Vamesu' nu-l las p-asta pt ca ..........(a se completa de mana)...Semanatura....Data...." Il fac tipizat in 10 exemplare ca sa nu zica ca il pun sa scrie...

Eu tot zic ca-i doar speriatoare, dar sa vedem ce se intampla sapt asta....Vineri plec...


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 22 Jul 2005, 13:07
Post #55


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




AdyT cand revii sa ne spui cum a fost si ce s-a intamplat ... mersi


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 23 Jul 2005, 14:46
Post #56


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Cipman, pana la urma esti cel mai apropiat de data plecarii mele. Ce documente de calatorie prezinti la vama? Ti-ai facut voucher sau mergi simplu pe rezervari online/fax + bani?
Noi suntem destul de morcoviti ca am auzit o groaza de zvonuri si nici nu mai stiu ce sa cred...
Plus ca se pare ca si ungurii ar fi destul de jegosi la trecerea frontierei si cer si ei voucher sau invitatie... Daca nu - spaga. Ceea ce nu am chef deloc sa le dau.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 23 Jul 2005, 15:18
Post #57


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Merg pe rezervari online (n-am nici un fax) + bani.
N-o sa fac o tragedie daca ma intoarce careva din drum. O sa fac galagie dar, daca nu s-o putea, asta e, nu-mi depinde viata de asta. Nu dau spaga la nimeni.
Eu zic sa pleci linistit dar sa pleci in cap si cu ideea ca ai putea da gres. Totul e sa-ti pastrezi calmul. In caz ca ai probleme, nu ezita sa mai incerci si pe la o alta vama (sau sa astepti schimbul urmator la aceeasi vama daca timpul iti permite si esti pe aproape de schimbarea turei)

Daca am posibilitatea o sa postez pe joi - vineri - sambata cum si daca am trecut, eventual si alte chestiuni. Totul e sa dau de un internet cafe. Numai sa nu ma injurati daca nu reusesc.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 23 Jul 2005, 15:24
Post #58


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Hmmm imi place atitudinea ta si m-am gandit si eu la fel, nu ar trebui sa fie o tragedie daca nu reusim sa plecam, doar ca ma doare sufletul ca suntem niste cetateni obisnuiti si care nu se duc sa faca probleme ci doar sa viziteze si sa cheltuie bani pe meleagurile lor, fi-r-ar mama lor cu uniunea lor cu tot.
Mai nasol e ca logodnica mea abia asteapta sa o vada pe sora ei, si se gandeste de mult timp la calatoria asta si pentru ea ar fi o mica tragedie sa avem probleme...
Asa ca daca nu o sa postezi nimic o sa-ti dau un SMS (daca nu te deranjeaza, desigur) si daca o sa poti poate imi raspunzi cu cateva detalii. Numai daca va fi cazul, doar.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 23 Jul 2005, 15:56
Post #59


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Daca sora logdnicei tale are cetatenia/rezidenta uneia din tarile Schengen/UE, roag-o sa mearga la un notar si sa-i faca o chemare (si sa te treca si pe tine ca logodnic, etc) si n-o sa te mai doara capul (bine - nici asa n-ar trebui sa te doara smile.gif). Nu mai stiu cat costa, dar nu mult. O pune la DHL sau altceva rapid si o ai la indemana. O hartoaga in plus nu strica.

Poti sa-mi dai SMS, nici un deranj.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 25 Jul 2005, 09:57
Post #60


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




am si eu o nelamurire, mie imi expira pasaportul in ianuarie 2006 si vreau sa plec in august. este valabil pasaportu sau trebuie sa ma duc sa fac altul?
PS: e treaba cu valabilitatea cel putin 6 luni; care mi se pare incorecta treaba din motiv ce eu il mai am valabil aproape 5 luni si nu stau decat 2 saptamani!!! huh.gif


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:14
Dacia