Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Articol EVZ despre MCV

axabrt
post 26 Oct 2006, 09:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




EXCREMENTUL ZILEI
FOARTE TARE ... radmasa.gif

Caratorului ii sade bine cu Logan MCV
26 Octombrie 2006
Laurentiu Ciornei

Ultimul model Dacia, versiunea break a Loganului, este amabil cu bagajele, mai putin cu pasagerii.

Dacia traieste, de vreo doi ani, clipe de mare glorie. Logan, model scos pentru clientela mai rasarita din tarile in curs de dezvoltare, a prins foarte bine, comercializandu-se nu doar in „emergente”, ci si in arogantul Occident.

Pe platforma Loganului au inceput sa se dezvolte modele noi, primul fiind MCV, o aparitie inedita care poate juca rolul unui microbuz (in varianta cu sapte locuri), dar si al unei dube pentru transport marfa. In ciuda prezentarilor facute de reprezentantii directiei de marketing de la Automobile Dacia-Renault, Logan MCV nu este o masina de oras. Are un demaraj greoi, manevrabilitatea este modesta, iar gabaritul nu este deloc un aliat in trafic, cu atat mai putin la parcare.

Logan MCV (Multi Convivial Vehicle) este, mai degraba, un autovehicul destinat locuitorilor de la periferia marilor orase. Acelor oameni, nu foarte pretentiosi, care au si o familie numeroasa (trei-patru copii), si varza sau gogosari de carat de la piata. radmasa.gif

Cu bancheta rabatata (in cazul modelului cu sapte locuri trebuie stranse si acestea), in masina se pot odihni, ca intr-un pat incapator, doi adulti si un copilandru. radmasa.gif


ACUM O LAUDA... radmasa.gif
De remarcat reactia excelenta pe drumurile de tara existente in localitatile judetului Ilfov. MCV depaseste, in comportament, chiar si pretentioasele pick-up-uri Mitsubishi L200 sau Nissan Navara.

Nu trebuie fortat - e flegmatic

Marele break este bine apreciat cand sta. Starneste curiozitate, mai mult de jumatate din asistenta aratandu-se incantat de formele masinii, „proaspete si originale”, si de „portbagajul imens”.

Pe drum, MCV se comporta ca o Dacie mult imbunatatita. Temperamentul este predominant flegmatic. Chiar si versiunea dotata cu propulsorul de 1.6 litri, 16 valve si 105 cai-putere (cel mai fortos de pe Logan) are o anumita incetineala in reactii. Am putea spune ca totul se controleaza pana la ultimul detaliu si de aici reactia mai modesta, dar nu este asa.

Masina sufera, mai ales daca este incarcata. Motorul nu are puterea necesara sa traga fara probleme. Cei 105 caluti nu se implica toti decat daca pedala este calcata temeinic, pana la capat, iar acul turometrului ajunge spre 6.000 de ture! In acel moment insa, viteza este de peste 150 km/h, o valoare mult prea ridicata (extrem de riscanta) pentru o asemenea masina. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ASTA E TAMPIT ???

Logan break este convivial. Doar cateva curse sunt necesare pentru transportul petrecaretilor de la un botez sau o agapa mai prelungita. Incap destui, chiar daca cei de pe randul al doilea sufla aburii alcoolului direct in capul soferului, din pricina spatiului redus, dar si a inaltimii banchetei.

Pentru ca exista posibilitatea, Logan MCV poate cara si instrumentele. Tambalul si tobele deasupra, acordeonul in fata, langa sofer, viorile in ceea ce a mai ramas din portbagaj („calculul” a fost facut pentru varianta cu sapte locuri).
FU TU-L IN GURA DE MANELIST radmasa.gif
In interior, in afara de spatiu, nu s-a modificat mai nimic. Breakul are cateva locase unde pot fi dosite varii obiecte.

This post has been edited by axabrt: 26 Oct 2006, 09:34


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Oct 2006, 09:34
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.969
Joined: 19 April 05
From: Romania




Bine comenteaza un nene acolo: evz cand scapati de nulitati ?
Ce lozeri de reportei au astia de la excrementu'.

This post has been edited by IRONICK: 26 Oct 2006, 09:35


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michaelthefirst
post 26 Oct 2006, 09:42
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 2 August 06




Cu FOARTE putine exceptii, in Romania nu avem presa auto de specialitate... trebuie si niste penibili de la evz sa isi scrie articolasul zilnic... altfel raman fara pita... pacat ca cei din conducere aproba asa ceva... Sub orice critica!!!!!

This post has been edited by michaelthefirst: 26 Oct 2006, 09:43


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2006
E important sa iti doresti imposibilul!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 26 Oct 2006, 09:51
Post #4


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Articol scris de un flacaias crescut sa urasca Dacia si daciotii cu tenta evidenta de dispret in articol, asa cum se mai scrie de cei de afara ca sunt "capsunari" (termen care trebuie sa recunoastem nu prea suna cum trebuie ...), asa ne baga pe gat faza cu gogosarii toata ziua. Pun pariu ca conduce un Passat la mana a doua si inainte a avut o dacie 1310 tongue.gif Eh lasa ca vin reviziile la Passat si il pedepseste doamne-doamne ... ce sa ii mai purtam noi pica ... radmasa.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 26 Oct 2006, 10:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Daca ii face reviziile la passat....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 26 Oct 2006, 10:49
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




A bagat unele exagerari si aberatii, dar are si dreptate..este o masina foarte greoaie, nepotrivita in oras...ma contrazice cineva?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 26 Oct 2006, 11:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




este o masina foarte greoaie, nepotrivita in oras

Foarte corect.
Cine vrea una cu care te poti strecura usor: Smart sau Micul gigant.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 26 Oct 2006, 11:05
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Masa totala rulanta de 2,7 tone ma "inspaimanteaza" biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 26 Oct 2006, 11:26
Post #9


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Mda, nasol moment cind spui lucrurilor pe nume, si cind ma gindesc ca voiam sa astept 1 an ca sa-mi iau Loganu Break, bine ca mi-a trecut wink.gif

Serios vorbind, omu ala a subliniat clar segmentul de piata cui se adreseaza MCV, suburbiilor (nu suburbanilor) si firmelor de mica distributie.

Reclama aia cu 7 baschetbalisti e o timpenie crasa. Nu are nici o legatura cu masina asta. Mai bine bagau un elefant in ea, dar stai ca asta au facut-o altii inainte, la clasa mini smile.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 26 Oct 2006, 12:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.101
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




deci sa intelegem ca:

Motorizarea 1.4 cu AC in functiune si carand 5 persoane de 110 kg pe locurile din fata si in porbagaj avand 5 saci de cartofi, gogosari si altele + remorca cu dispozitiv de franare incarcata inca pe atat.... nu mai pleaca de pe loc ???
Sau e necesar schimbul ambreiajului saptamanal ???



--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 26 Oct 2006, 12:06
Post #11


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(paulp @ 26 Oct 2006, 12:26)
.....Mai bine bagau un elefant in ea, dar stai ca asta au facut-o altii inainte, la clasa mini smile.gif
*



Mda, au bagat, dar cati au bagat o balena? biggrin.gif Era clar mai potrivit.

Astept Dacia-Reno sa imi ceara sa le rup o factura pentru idea asta stralucita si sa nu mai arunce bani la tot felul de companii de advertising.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 26 Oct 2006, 12:12
Post #12


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




@axabrt

O sa plece, ca pleaca ele daciile cu motor de 1.3 incarcate cu fin, dar fara pretentii sa depasesti BMW-u in serpentine wink.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 26 Oct 2006, 12:14
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Bine ca va luninati in al 12-lea ceas.
Ma intreb eu pentru ce dracu isi cumpara multa lume masini imense doar pentru e merge cu ele prepomderent in oras - gen SUV-uri, tot terenuri?
Cand iti cumperi o masina mai intii vezi ce necesiati ai, ca nu cred ca mersul singur cu MCV gol la servici in fiecare dimineata e o obtiune.
A daca preponderent ai de carat chiar si in oras fiind da iti iei break, duba etc.
Dar nu "ca stii ca am avut de carat o data un ceva si nu mi-o incaput de aiai vreau masin amare"

This post has been edited by zodrac: 26 Oct 2006, 12:16


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instructor
post 26 Oct 2006, 12:21
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 05




Masina se adreseaza micilor comercianti si familiilor numeroase- citeam odata in presa. La pretul pe care-l cere ,cred ca ofera destul , comparativ cu alte masini noi din aceeasi clasa.


--------------------
dacia opel logan 1,6 corsa 12 2005 laur. 2008 enjoy - DJ 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinvfd
post 26 Oct 2006, 13:18
Post #15


florinvfd


Group: Members
Posts: 163
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




ma bag si eu un pic in seama pt ca sunt anti-"d-astia anti-logan".

super ziaristul ala poate voia de la Logan MCV sa fie sprinten ca un V12, sa se strecoare ca un tico in trafic si in parcare....sa nu mai zic de exprimarile lui cu gogosarii, cu petrecaretii de la botez sau cu instrumentele lautarilor radmasa.gif

eu le-as da un sfat astora de la Dacia...sa scoata o masina care sa se transforme dupa cum simti nevoia (sa se faca si sport, si de teren, si incapatoare, si mica atunci cand o parchezi), sa aiba un consum de 2-3l/100km, poate asa vor fi multumiti toti carcotasii astia anti-logan...

parerea mea despre MCV este ca e masina perfecta pentru calatorii, iar in oras...poti sa ai si Porsche ca la aglomeratia care este degeaba o ai..tot cu 20km/h mergi si tot la semafor astepti, doar ca se uita lumea la tine "altfel" ca esti cu Porche si nu cu Loganu'.

offtopic un pic: Logan e o masina care isi merita banii (eu sunt multumit de alegerea facuta). Putea fi si mai ieftina, dar nu avem ce face. Oricum, e cea mai ieftina masina noua din clasa ei.


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2006, Laureate
bunul simt e cea mai buna regula de circulatie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 26 Oct 2006, 13:44
Post #16


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




QUOTE
super ziaristul ala poate voia de la Logan MCV sa fie sprinten ca un V12, sa se strecoare ca un tico in trafic si in parcare....sa nu mai zic de exprimarile lui cu gogosarii, cu petrecaretii de la botez sau cu instrumentele lautarilor

Pai asta au facut chiar cei de la Dacia prin reclama lor absolut cretina cu 7 baschetbalisti, bagati cu forta inauntru si apoi face ala curse de F1 in trafic cu MCV-u wink.gif

Asta e de fapt problema.
In loc sa faca o reclama pentru segmentul tinta (pietari si gospodari care au nevoie de masina incapatoare), au facut una pentru tineri care cred ca pot face manevre extreme in fata TIR-ului cu MCV-u (sau poate au contract cu stirile de la ora 5).


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 26 Oct 2006, 14:07
Post #17


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Articolul este scris la mistou, nu v-ati dat seama ? "aburii alcolului in ceafa soferlului", "tambal" - cand ati vazut ultima data o formatie cu tambal ?!

Daca scria un articolas decent, nu se producea atat valva - ("ai vazut ultimul articol din evz ?"). etc etc.

QUOTE(zodrac @ 26 Oct 2006, 13:14)
Ma intreb eu pentru ce dracu isi cumpara multa lume masini imense doar pentru e merge cu ele prepomderent in oras - gen SUV-uri, tot terenuri?
*



Simplu, pentru ca isi permite. De fudulie.

Obiceiul e vechi, de pe vremea fanariotilor, daca nu si mai vechi.



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 26 Oct 2006, 14:09
Post #18


CGB


Group: Members
Posts: 2.446
Joined: 4 May 05
From: behind




mcv-u' e bun daca ai de carat la greu sau sa mergi in concedii cu gagica si sa scutesti banii de cazare.
e cumva fro super sportiva care consuma 2% si nu-mi dau io seama??? io vad mcv-u' asta ca' p-o magaoaie mare, incapatoare, puturoasa si care consuma destul de mult la ce motorase are (cu exceptia 1.6 16v).

acu' intreb si io...ce-i fals in articolul ala, de sariti toti in sus de parca ati avea actiuni la colibasi blink.gif ? mie mi se pare super caterincos articolu', mai ales la faza cu tambalu' si petrecaretii biggrin.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Oct 2006, 14:11
Post #19


-


Group: Members
Posts: 21.969
Joined: 19 April 05
From: Romania




Laurentiu Ciornei, adica "jurnalistul" care a semnat articolul, cica este Content Manager. Nu stiu ce inseamna, dar cred ca este la nivel cu portaru'.

http://www.evz.ro/static.php?pagename=contact

This post has been edited by IRONICK: 26 Oct 2006, 14:17


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 26 Oct 2006, 16:19
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(argon @ 26 Oct 2006, 11:49)
nepotrivita in oras...ma contrazice cineva?
*


Da daca sambata seara rad tot ce e pe masa la partida de barbut si te cadorisesc cu un MCV chel de 1,4 ma contrazici?Adica am vrut sa spun ma refuzi ca e nepotrivita pentru oras?


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 26 Oct 2006, 17:00
Post #21


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Paule, ciornei e un dobitoc, asa ca din punctul meu de vedere orice critica la adresa lui e acceptabila smile.gif
Iti readuc aminte, asta e ala de scria articole de genul "mergeam eu cu osutanustiucat prin localitate cand mi-au iesit in fata un grup de nuntasi; franele Colt-ului au raspuns prompt si astfel am reusit sa-i evit"; sau
"am testat masina asta la limita, merge beton pe curbe si la 200 la ora; mi-am permis asta ca eram cu un colonel de politie in masina si nu-mi era frica de radare".


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 27 Oct 2006, 08:10
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Inseamna ca individul asta e bun de bagat la puscarie. Din partea mea poate sa-i tina de urat si retardul de "colonel de politie" care a circulat in masina cu el. Dupa ce ca e prost de bubuie se mai si lauda prin ziar. Oricum , articolul e de 2 lei, un fel de caterinca la coltul strazii. Parerea mea e ca ar trebui sa lase genul asta de articole pe mana celor de la revistele de specialitate. Nu are nici un rost momentan sa se faca comparatii intre masinile romanesti si cele straine , la fel cum nu ar avea rost sa se faca comparatii de exemplu intre un Fiat si un Bentley.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Oct 2006, 08:47
Post #23


-


Group: Members
Posts: 21.969
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ce nu pot sa inteleg eu ... unii mai dau si bani sa citeasca asemenea tampenii. De ce ?

This post has been edited by IRONICK: 27 Oct 2006, 08:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
THESUN
post 27 Oct 2006, 09:44
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 25 May 06




Bai fratilor da' cum adica e destinat locuitorilor din suburbii!!?Alora
din Pipera, Tunari sau Corbeanca !?!?Aha am inteles !!...Desi zau nu prea cred ca-si dau aia Cayenne-ele si Tuareg-urile pe Convivatul asta !!He he he!!..


--------------------
DACIA 1310 - B 33 XUX
MENTE ET MALEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Oct 2006, 16:03
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




am si eu o intrebare. Astia in evz abereaza ca masina are 1.5 ani garantie la tabla si 6 luni la vopsea. Au dreptate? Eu cred ca nu, insa deja au aparut tot felul de tampiti care cred ce excrementeaza aia.. Eventual cu un link concludent..

This post has been edited by aphophis: 28 Oct 2006, 16:03


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 28 Oct 2006, 16:55
Post #26


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




E total și în același timp foarte nepotrivită pentru oraș.
QUOTE(bulan @ 26 Oct 2006, 17:19)
Da daca sambata seara rad tot ce e pe masa la partida de barbut si te cadorisesc cu un MCV chel de 1,4 ma contrazici?

Da' eu nu-ți refuz oferta. Când e partida respectivă? rolleyes.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 28 Oct 2006, 21:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Domnu DragosP partida e in fiecare sambata dar trebuie sa am BULAN ca sa rad tot insa eu incerc!!!Si avand in vedere ca ce rad este pentru un scop nobil si nu pentru mine personal poate am BULAN de doua MCV 1,4 si va cadorisesc si pe Dumneavoastra cat si pe Domnul argon care nu mi-a raspuns daca accepta sau nu si nu stiu de ce?Sa-L fi suparat cu ceva pe Domnu argon eu?


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi_Mircea
post 28 Oct 2006, 21:56
Post #28


Vizitator


Group: Members
Posts: 137
Joined: 2 December 05
From: Timisoara




Daca MCV nu e masina de oras atunci ce cauta si tot-terenul in oras.Daca ar mai produce ARO s-ar mai gasi uni sa le cumpere asa ca nu ar trbui sa purtam grija la care cei care vor sa cumpere MCV-ul pe bani lor.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 Martie 2005 - TM 10 01
Sa mearga bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 29 Oct 2006, 08:00
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Ce nu inteleg eu , de ce unii trebuie neaparat sa gaseasca utilitati unei masini pe care nu vor sa o cumpere.Isi dau toti cu parerea despre MCV de parca ar fi facuta afara cu Nea Gigcu , nu in uzina.Daca nu iti place o masina nu o cumperi , daca imi place cu SUV-ul in oras este problema mea cum ma strecor cu el si unde il parchez.
Logan MCV este o masina de distributie urbana excelenta, este cea mai ieftina, este destul de mare si ieftina la intretinut.
Si pe mine m-a interesat si partea cu 7 locuri , deoarece la un calcul rapid in 2 MCV trimit 9 oameni su am spatiu de transport de arpoximativ 2500l , suficient pentru a trimite materiale de constructii si amenajari.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 29 Oct 2006, 15:06
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Cam in oricare 2 masini poti baga 9 oameni...


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 00:31
Dacia