Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot suspensie, Bataie la trecerea peste denivelari

rino
post 18 May 2009, 23:10
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




trei


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 25 May 2009, 22:05
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Problema cu bucsa se rezolva,dar cu montat cu tot. Pretul ar fi in jur de 500 RON(bucsa+montajul).


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu83
post 25 May 2009, 22:23
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 22 March 07
From: Bucuresti




si eu sunt interesat de acea bucsa smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 / Passat B6 --- 1.6 16v / 1.4 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 26 May 2009, 07:55
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Daca sunteti cu adevarat interesati va rog contactati-ma dupa ora 18 la 0742220423.


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bunicu
post 2 Jun 2009, 13:32
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 12 September 04




o mica intrebare, bucsa exista doar pe dreapta ? eu am senzatia ca imi troncane si pe stanga si pe dreapta.

p.s. am fost la un service si au zis ca pivotii sunt ok, bieletele de directie ok, sfatul lor a fost sa mai merg 10-15 mii km ca sa se accentueze si sa vada exact de unde e sad.gif

This post has been edited by bunicu: 2 Jun 2009, 13:34


--------------------
Renault Megane 2.1 Estate 1,5 dci 101 CP comfort expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 2 Jun 2009, 14:05
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




si eu as fi interesat. Si din cate am vazut, foarte multa lume are probleme cu bieleta pe partea dreapta, inclusiv eu, i s-a gasit joc care cica mai mult ar fi din caseta. Urmeaza sa schimb bieleta si daca tot ramane joc, inseamna ca e de la celebra bucsa.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 4 Jun 2009, 10:35
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Bucsa se afla doar pe partea dreapta , si da senzatia ca troncane si pe stanga.
Asa am patit si eu.

4 Jun 2009, 10:39:
(Pt Ryk ) Asa mi s-a intamplat si mie, am desfacut tot ce era de desfacut: pana am vazut ca troncaneala era de la bucsa.

This post has been edited by ZISU ALEXANDRU: 4 Jun 2009, 10:39


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 4 Jun 2009, 11:15
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




si la mine se aude pe stanga, dar foarte foarte putin. Pe dreapta se aude.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Jun 2009, 11:34
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Ryk @ 2 Jun 2009, 15:05)
din cate am vazut, foarte multa lume are probleme cu bieleta pe partea dreapta
*



.. pentru ca majoritatea gropilor se iau cu partea dreapta. Nu are partea dreapta ceva deosebit fata de stanga, doar ca uzura este mai pronuntata pe dreapta, astfel deseori problemele incep din aceasta parte.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikidnl
post 4 Jun 2009, 13:38
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 19 January 07
From: Bucuresti




Aceasta bucsa buclucasa, exista la toate casetele de directie si se numeste, in termeni nu foarte stiintifici, "bucsa antizgomot". Ea este pozitionata in partea dreapta a casetei de directie, acolo lungimea cremalierei, fara punct de sprijin, are cota cea mai mare. Cremaliera are doua puncte de sprijin: 1. in dreptul coloanei de directie si 2. pe aceasta banala bucsa. Este posibil ca acest reper sa nu se gaseasca separat. Personal, am recurs la acelas mod de remediere a defectului, mod descris de colegul de forum. Pentru bucsa de teflon am dat unui cunoscut doua beri, iar manopera am facut-o singur. Efectul nu este spectaculos din urmatorul considerent: bucsa originala este turnata si asa cum se poate vedea in pozele atasate de colegul de forum, contine niste degajari, care confera o anumita elasticitate ansamblului caseta+cremaliera. Odata facuta o bucsa rigida socul va fi preluat de alt element al directiei. Pe termen lung nu stiu ce efect poate avea.
P.S. Poate sunt eu un visator, dar credeam ca acest forum are menirea de a ne ajuta intre noi. Pretul emis de colegu` mi se pare un pic jenant. Sa am iertare daca gresesc. In rest, numai de bine tuturor.


--------------------
Renault Megene II bicorp 2004 1.5 dCI - B-87-SDM
B 87 SDM
1.5 dci, 60 kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 4 Jun 2009, 15:54
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




eu am gasit caseta de directie la pretul de 950 ron noua. Poate pana in momentul cand va trebuii sa o schimb se mai scade pretul.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 4 Jun 2009, 17:59
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Pt MIKIDNL
Întradevăr, prețul este jenant; dar pentru a ajunge la această conlcuzie și anume că bucșa este problema să stii că am demontat partea dreaptă complet bucată cu bucată și dupa ore petrecute în fața calculatorului pentru căutarea tipului de casetă și construcția ei la interior și înțelegerea provenienței zgomotului a fost o muncă destul de laborioasă.Nu mai vorbesc de procurarea teflonului care nu este unul oricare și proiectarea bucșei.Să tevăd colegu cum poți lua cota interioară cu precizie de sutimi și să realizezi o oarecare străngere la montarea ei în locaș.
Dar este mai simplu să iei informația pe tavă. Puteai să nu-l numesti " jignitor ", mai bine nu îl comentai în nici un fel.Cu siguranță că pe viitor nu voi mai posta informații folositoare chiar dacă o să am o vagă ideie.
Sper ca cei interesați să aprecieze efortul depus pentru acestă busșă buclucașă


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 5 Jun 2009, 08:33
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Parerea mea e ca va inflamati degeaba. Ce ai facut tu este foarte util, iar munca si-o apreciaza fiecare dupa cum crede de cuviinta. Nu a bagat nimeni mana in buzunar nimanui, asa ca eu cred ca n-ar trebui sa existe vreun motiv de cearta smile.gif

Am insa o alta intrebare: inteleg ca aici se discuta despre o componenta a sistemului de directie. Sunteti siguri ca e ok (adica sigur) sa inlocuiti componente cu unele home made?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 5 Jun 2009, 09:24
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




clr exact la asta ma gandeam si eu. Stiu ca economisesc 500ron dar... ma gandesc ca tine de sistemul de directie. Initial si eu eram decis pt. a inlocui dora bucsa, dar cand vine vorba de sistemul de directie nu ma mai uit la 500ron. Felicitari ZISU ALEXANDRU pt. descoperirea defectului si pt. gasirea rezolvarii dar nu mai intentionez sa schimb doar bucsa ci voi schimba toata caseta cand va fi urgent.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Jun 2009, 09:51
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Ryk: unde ai gasit tu caseta noua cu 950 de lei?
La autokarma e 1050 de lei cu caseta ta la schimb si din cate stiu, la reprezentanta Renault nu-ti schimba doar bucsa ci caseta cu totul, iti opresc caseta ta si iti fac discount, iar pe a ta o reconditioneaza. Crezi ca si unii si altii iti opresc caseta ta si iti dau una noua?

This post has been edited by 19vik: 5 Jun 2009, 10:04


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoman
post 5 Jun 2009, 10:07
Post #106


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




Am si eu o intrebare. Cum arata saiba (siguranta) originala care asigura bucsa in caseta ? M-am uitat si eu la mine si nu-mi dau seama cum se poate scoate.


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 5 Jun 2009, 10:29
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




19vik, am gasit la bursa un baiat care vinde cica piese noi pt. orice auto din gama renault. Si l-am intrebat un pret orientativ. Oricum e foarte mic jocul la mine mi s-a spus si ca mai pot merge asa, dar stii cum e, poate sa pice si maine sau poate sa mai tina asa mult si bine.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Jun 2009, 13:01
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




geoman: care saiba originala? Din poze, bucsa originala are 2 proeminente (urechi) care intra in canalul circular asigurand-o in caseta. Ca sa o scoti, impingi "urechile spre centrul axial. Bucsa confectionata pe strung nu mai are proeminentele si atunci a facut-o mai ingusta cu 1,5mm adaugand pentru retinere in caseta o siguranta elastica de alezaj. Cel putin eu asa am inteles.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoman
post 5 Jun 2009, 14:16
Post #109


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




QUOTE(19vik @ 5 Jun 2009, 13:01)
geoman: care saiba originala? Din poze, bucsa originala are 2 proeminente (urechi) care intra in canalul circular asigurand-o in caseta. Ca sa o scoti, impingi "urechile spre centrul axial. Bucsa confectionata pe strung nu mai are proeminentele si atunci a facut-o mai ingusta cu 1,5mm adaugand pentru retinere in caseta o siguranta elastica de alezaj. Cel putin eu asa am inteles.
*


Pai inseamna ca eu nu am deloc bucsa aia.In locul ala am o saiba de plastic groasa cam de 4-5mm care culiseaza pe cremaliera. Saiba asta e ceva mai mica la diametru interior decat cremaliera sta prinsa pe cremaliera dar totusi culiseaza pe ea daca o impingi cu degetul. Arata ca oa saiba grover numai ca este dreapta. La diametru exterior saiba asta e mai mic decat tubul casetei deci nu prea impiedica jocul cremalierei in tubul casetei. Am mai vazut in interior dupa saiba din plastic inca o saiba intrerupta din tabla prinsa insa pe tub. Probabil a fost bagata prin simpla presare ca nu are urechiuse de demontare. Nu stiu ce sa zic dar la unul din atelierele de unghiuri m-a refuzat pe motivul bieletei dar chiar daca am schimbat-o tot mai avea joc. Deci am cam aruncat banii pe bieleta de pomana. mad.gif


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 5 Jun 2009, 14:32
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




eu din cate imi aduc aminte la 2.1 si la 2.2 e diferita caseta? Parca auzisem ca la 2.2 este tube in tube pe cand la 2.1 e altfel? Am inteles bine sau....?


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 9 Jun 2009, 07:19
Post #111


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Nu ai inteles bine smile.gif , coloana de directie e asa cum spui tu si nu cred ca este vreo diferenta intre 2.1 si 2.2 unsure.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 9 Jun 2009, 10:18
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




greseala mea atunci, nu eram sigur smile.gif

This post has been edited by Ryk: 9 Jun 2009, 10:19


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suky
post 10 Jun 2009, 15:43
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Pt. ZISU ALEXANDRU

M-ar interesa bucsa aceea, dar ce garantie oferi in banii acestia...ma refer la situatia in care schimbam bucsa si zgomotul persista..sau reapare dupa o luna.


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 10 Jun 2009, 22:16
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Pentru Zisu Alex:

Trebuie sa te gandesti si la varianta de a trimite prin curier bucsa in ideea de a fi montata in orice service. Din cate-mi dau seama esti din Buzau ....


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 11 Jun 2009, 20:56
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Nu stiu ce garanție reală aș putea oferi. Fierul este tot fier , tot se uzează dar o amărâtă de bucsă din teflon. Deocamdată la mine funcționează foarte bine. Doar să mai asteptați o perioadă ca să mă conving de durabilitatea solutiei pe propria masină. Din punct de vedere tehnic nu văd nici o problemă. Nu tot ce este făcut de fabrică trebuie să fie și perfect. Părerea mea. Reamintesc faptul că în cadrul sistemului de directie nu trebuie să fie și alte uzuri pentru avea rezultate finale satisfăcătoare. Faptul că m-am implicat nu am făcut-o pentru a câstiga financiar; am un servici destul de bun, tot în domeniul auto dar nu în rețeaua comerială și deasemeni studiile necesare acestui domeniu. Deci nu am făcut acea bucsă la nimereală.
Cât despre cei de la service să stii că am vorbit despre această rezolvare, îi cunosc foarte bine și agreează soluția dar la ei sistemul este foarte clar : schimbă ansamblul complet nu repară nici o componentă al acestuia .În acest caz caseta de directie. Deci faza aceia de a trimite bucsa prin curier și montarea acestei intr-un service pică pentru că ei nu fac asa ceva.Doar să o montezi cu mâna ta ar fi o soluție. Eu nu mai am mașina în garanție, asa că mi-am permis să umblu la ea, Ba chiar mi-am făcut și tempomatul care desemenea funcționează perfect.
În concluzie nu mai asteptați la mâna celor de la service care nu fac altceva decât să ceară destul de mulți bani fără a face mare lucru.


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 11 Jun 2009, 23:53
Post #116


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




@ zisu alexandru:
Ai megane 2.1 sau 2.2 ?
Intreb pentru ca vreau sa stiu cat de des intalnita e aceasta problema pe facelift-uri...

This post has been edited by dansora: 11 Jun 2009, 23:53


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZISU ALEXANDRU
post 12 Jun 2009, 19:09
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 2 May 08




Megane 2.2


--------------------
RENAULT MEGANEII 2006/Megane Sedan 1.6 16 v - BZ 05 UYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suky
post 13 Jul 2009, 22:54
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Dupa lupte seculare mi-am rezolvat problema cu caseta. Am dus-o la reconditionat, iar rezultatul e o caseta ca noua.
Celor cu probleme la acea bucsa de teflon le recomand cu cea mai mare caldura, mai ales ca a costat numai 350 ron +taxe postale.


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanyc2003
post 13 Jul 2009, 23:15
Post #119


Omu cu Fluensu'


Group: Members
Posts: 622
Joined: 2 December 08
From: Bucharest




unde ai reconditionat-o? cat a durat toata operatiunea? da cateva detalii! au disparut troncanelile?


--------------------
Renault Fluence 2010,1,5 dci, 105 CP, negru metalizat - numere roșii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suky
post 14 Jul 2009, 08:53
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 08




Caseta am reconditionat-o la : http://casetadirectie.eu . Daca dai telefon acolo omul e foarte amabil si iti raspunde la orice intrebare.
Operatia a durat 3 zile cu tot cu transport, iar reconditionarea a fost totala...bucsi de teflon, semering ,ungere...deci omul o face ca noua.
Cat despre bataile care le aveam au disparut complet. Singurul inconvenient este ca trebuie sa gasesti un service la tine sa iti dea caseta jos si sa te astepte cateva zile pana o primesti reconditionata.


--------------------
Renault Megane II 1.5 DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 12:55
Dacia