Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

intarziere acceleratie brusca

herrad
post 5 Jul 2007, 18:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 July 07




Salut tuturor!
Am citit aproape toate topicurile de la Laguna, dar nu am gasit un raspuns la problema mea.
Am avut zilele trecute o problema cu o bobina de inductie. Asa cum stiu cei ce-au avut deja probleme din acestea, a inceput sa tremure masina la relanti, s-a aprins indicatorul cu forma de motor si nu mai avea putere la accelerare. In plus,. la frane bruste, se oprea mototrul. Am avut aceeasi problema si anul trecut, am rezolvat-o pe bani multi la service Renault.
Acum, documentandu-ma pe forumul reno, am decis sa ma ocup singur. Am descoperit care era bobina, am cumparat una noua si am schimbat-o. Masina merge bine (adica au disparut simptomele prezentate anterior).
Doar ca...

in momentul in care accelerez brusc (de pe loc), motorul nu raspunde imediat. Daca accelerez incet, motorul raspunde lin. Si se mai intampla ca pe la 2500-3000 de turatii, intr-a 3-a, in plina accelerare, sa aiba o secunda de... relax, dupa care continua sa accelereze bine.

Problema nu exista inainte sa se strice bobina.
Ajutati-ma, va rog, nu tin neaparat sa ajung la service. Are legatura cu schimbarea bobinei?


--------------------
Renault Laguna 1.6 2002 - 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 5 Jul 2007, 18:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Da rateuri. Ai schimbat si fisele? Daca nu ai schimbat bujiile de ceva timp ii posibil sa fie din cauza lor. Se intampla asta cand o bujie nu are scanteie sau nu are scanteie destul de puternica si atunci amestecul nu se aprinde. Desfa toate bujiile si vezi daca este careva umeda.Daca nu faci treaba asta atunci o sa se intample tot mai des.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herrad
post 5 Jul 2007, 18:25
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 July 07




Bujiile au fost schimbate acum 12000 de km. Fisele nu le-am schimbat. Doar bobina de inductie.
O sa incerc sa scot si bujiile sa le verific, dar nu-mi dau seama cu ce cheie. Eu am o cheie de bujuii veche, de la Dacia, dar nu cred ca se potriveste aici smile.gif

Ce ma intriga pe mine e faptul ca a inceput brusc, dupa ce-am reparat problema cu bobina smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1.6 2002 - 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 5 Jul 2007, 18:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Verifica si cum ai bagat fisele inapoi, poate fii contact imperfect.Bobina este originala? Poate da tensiune mai mica decat cea initiala si cand intra combustibil mai mult in cilindru din cauza umezelii mai mari sa nu se faca aprinderea. Pe bobina ar trebuii sa scrie tensiunea scanteii. Verifica daca ii aceiasi cu cea veche. Nu stiu ce tensiune trebuie sa fie, dar la Trabant ii 18000 V si la Dacia ii 12000 V.

Din ce oras esti?

This post has been edited by sexyrat: 5 Jul 2007, 18:41


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herrad
post 5 Jul 2007, 18:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 July 07




Din Bucuresti smile.gif
Da, am luat Beru, special pentru Laguna de genul asta. de altfel, e identica cu cea pe care mi-au pus-o cei de la Renault anul trecut.
O sa verific fisele sa vad daca nu cumva au "scapari" smile.gif
Multumesc mult1


--------------------
Renault Laguna 1.6 2002 - 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 5 Jul 2007, 18:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Pentru bujii daca ai loc poti sa folosesti o cheie fixa normala, numai cand strangi inapoi sa nu strangi prea tare ca pot sa crape camasile si atunci o sa ai o problema mult mai grava.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inalbi5m
post 5 Jul 2007, 22:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 443
Joined: 8 April 06
From: Brasov




Verifica intai bujia de pe cilindrul pe care ai avut probleme cu bobina.Daca bobina nu a functionat, normal ca acolo ai avut combustibil nears.Cheie de bujii cauta pe la magazinele de piese auto,dar vezi ca trebuie sa aiba tija ceva mai lunga.


--------------------
Renault Laguna 2006 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:09
Dacia