Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Usoara tamponare cu numar indoit, usoara tamponare cu numar indoit

ghertzoi
post 30 Mar 2007, 21:10
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




Am pus aici topicul nu la Diverse ca ma intereseaza daca a mai patit vreunul cu Megane...

In seara asta, cu ocazia implinirii unei luni de la primirea masini smile.gif, un golf 4 a dat cu spatele in parcare si mi-a lovit masina usor, avea viteza foarte mica (3-5 km/h). Era intuneric, nu am reusit sa vad decat la lumina farurilor ce pagube as avea. Singurul punct de contact a fost pe numarul de inmatriculare din fata, care s-a indoit intr-un loc cam 7-8 mm in interior...s-a indreptat manual. In rest la golf s-a crapat cam 10 cm masca din spate. Maine o sa ma uit si pe ziua peste tot in fata daca nu s-a crapat ceva, desi azi am tras cu mana de toate si nu am observat nimic.

Va rog daca cineva a mai patit ceva asemenator si stie de ceva posibile distrugeri ascunse pe sub masca din fata sa imi spuna sa stiu exact ce sa verific. Nu as mai merge pana in service ca 90% in convins ca nu are nimic...

Mersi.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 30 Mar 2007, 21:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Pai sub bara din fata si sub aia din spate este o teava groasa si solida si nu cred ca a fost afectata. Daca zici ca e numaru usor indoit probabil bandoul din spate are o indoitura ceva, o zgarietura mica. Vezi sa nu se fi deplasat bara din suporti..dar daca se aliniaza bine ..atunci sa o stapanesti fara evenimente de acum incolo


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 30 Mar 2007, 21:43
Post #3


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




7-8mm ? Stai linistit. Distanta intre plasticul spoilerului si bara parasoc din botul masinii e cam de 1 cm..
Deci la tine s-a indoit spoilerul si s-a adruncinat un pic masina .. dar cam atat.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 30 Mar 2007, 21:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




pai 7-8 mm a fost efectul post impact (deformare ramasa), banuiesc ca la impact a intrat vreo 2-3 cm in interior si pe urma a sarit elastic inapoi. Daca o gaseam in parcare fara sa stiu probabil ca trebuia sa ma uit atent sa observ ca a fost lovita, dar cum am vazut spoilarul din spatele golfului crapat, sunt ceva mai precaut sa nu fie ceva ascuns la mine, adica (VW- stai relax, glumesc) e asa rezistent un Megane fata de un Golf smile.gif. Din fericire pt mine cred ca mare parte din soc a fost absorbit de craparea mastii spate la golf.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 30 Mar 2007, 22:00
Post #5


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu ai cum sa iti da seama de deformarea reala.
Poti cel mult sa dai jos masca fata, sa constati ca "mda ... s-a indoit bara parasoc cu cativa mm" .. si apoi sa montezi totul la loc (caci nimeni in lumea asta nu iti va da gratis schimb de bara parasoc care arata intacta dar de fapt are o abatere de cativa mm.

Eu zic sa bei o bere in cinstea barei tale fata (sau din fata, dupa caz) si sa uiti de incident smile.gif .


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 31 Mar 2007, 08:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eu cred ca nu s-a indoit nimic, s-a crapat bara de la golf pentru ca nu avea nici o sustinere in zona aia, iar la megane a nimerit in zona cu intaritura. Si o bara parasoc, costa cam 10 mil ..so..cum zicea Liviu nu exista sanse sa se fi deformat in asa hal incat sa ti-o inlocuiasca.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 31 Mar 2007, 10:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




dupa o verificare atenta pe ziua, va cam dau dreptate, nu prea s-a indoit nimic si nici un plastic crapat...exceptand numarul indreptat manual! smile.gif oricum mersi de incurajari, masina e ok


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 13 Jul 2008, 03:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




eu am avut impact mai puternic ca al tau de vreo 20-30km si m-am ales cu bara scoasa din suporti si masca rupta de bara. Dar pe interior nu are nimic, am grila mica jos ca oricum nu se mai tine decat in tamburusul de deschidere al capotei si am vazut armatura ( bara de fier ) nu are nimic nu e nici macar indoita. Deci stai linistit. Nu sunt chiar asa firave biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 13 Jul 2008, 07:49
Post #9


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




stiu ca o sa sune paranoia, dar daca vrei sa vinzi masina vezi cum faci sa schimbi placuta aia. Eu unul am fost foarte atent la detalii din astea, daca placuta de inmatriculare e indoita sau nu e cum ar trebui sa fie pentru ca deobicei inseamna ca a avut o istorie zdruncinata smile.gif. My 2 cents.


Bine ca nu s-a intamplat nimic rau!


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 14 Jul 2008, 13:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




binenteles ca trebuie indreptata, asta scrie si pe dovada wink.gif. Dar la vanzare se poate spune ca ai avut placuta dinainte sa iei masina ( le-ai pastrat ) si poate ai zdruncinat masina veche smile.gif, dar recomandat este sa se indrepte


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_lazar2
post 6 Aug 2008, 21:48
Post #11


AdrianL


Group: Members
Posts: 92
Joined: 23 July 08




Eu am lovit o dacie care avea carlig.
Mi-am strambat numaru bine dar bara nu are nimik.

E de plastic si e cum ziceau si colegi de forum e soc absorbanta, ii trebe o buna lovitira sa se crape.

La asta bila alba pt Megane biggrin.gif.


--------------------
Renault Megan 2 Confort Expression - TM81LAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 3 Sep 2008, 22:25
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Din punctul de vedere al efectelor unui impact usor, Megane worship.gif


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 23 Jan 2009, 20:08
Post #13


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Pentru cei care mai vad topicul asta, ingrijorati fiind de usoare lovituri in parcare, va postez imagini cu rezultatele loviturii dintre o Dacie si un Megane. Apreciati voi viteza. In imagini se vede si bara parasoc de pe Megane.
Noi sa fim sanatosi!

Attached thumbnail(s)
HPIM3128.JPG ( Size: 1014.62k ) Number of downloads: 568
Imag021.jpg ( Size: 29.76k ) Number of downloads: 611
Imag024.jpg ( Size: 49.25k ) Number of downloads: 607


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 12 Jun 2009, 22:25
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Acum un an si ceva am spart bara spate a unei Toyota Yaris...cred ca i-am scurtat si portbagajul cu vreo juma' de centimetru...Meganu' n-a avut nimic. Doar numarul l-am cules de pe jos, i-am luat alt suport si l-am pus la loc. In service au dat masca jos, s-au uitat la bara de metal din interior si n-are nimic. A ramas doar o usoara deformare vizibila mai ales cu lupa, in soare puternic, dar numai cand e masina curata...

This post has been edited by Vesnic_nemultumitu': 12 Jun 2009, 22:28


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:15
Dacia