Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Airbag, Twingo

bubu782001
post 20 Aug 2007, 01:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Buna ziua. As vrea sa va intreb ceva. Cum as putea rezolva urmatoarea problema. Masina pe care o am, a suferit in trecut un accident in urma caruia ii sau declansat airbagurile. Acuma proprietarul nu a binevoit sa schimbe airbagul (sau poate nu a avut posibilitatea) si a pus unul de Renault Clio 1 care se potriveste perfect. Dupa cum probabil va dati seama acest "nou" volan nu are airbag inclus (nu este nici macar model care sa suporte asa ceva) iar airbag-ul din dreapta - airbag pasager nu stiu care este starea lui. Puteti sa-mi spuneti ce as putea face? Adica unde as gasi un volan cu airbag de twingo an fabricatie 2001. Cum as putea afla daca e functional cel din dreapta? AM auzit ca baietii le mai manaresc - pun rezistenta in locul fostului airbag si calculatorul de airbag (am inteles ca asta este separat) "crede" ca totul este OK. Puteti sa ma sfatuti? Va rog mult. Unde sa ma duc? La ce dealear? La ce firma? O merge un volan de clio 2 (gasit pe bursa cica include si airbag) la un pret bunicel. Tot din auzite cica se poate pune unul dupa ce se reseteaza calculatorul de airbag. O zi buna.

This post has been edited by bubu782001: 20 Aug 2007, 01:58


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhf
post 20 Aug 2007, 11:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 10 October 06
From: Bucuresti




Hmmm, nedumerire.gif ...calculatorul de airbag, ori se schimba, ori se resofteaza.
Situatia ta este cam naspa, daca au fost declansate ambele airbag-uri, inseamna ca a suferit un accident serios ........
Cat despre volanul de Clio, la fel, centrala de airbag trebuie sa "stie" modelul de aibag respectiv... Samsarii "stie" cel mai bine cum sa rezolvi problema. Daca te duci in service, costul volanului cu Airbag, se ridica la 1000 euro.


--------------------
renault twingo 2001/1.2 16v
Alfa Romeo 156 2.0 TS-155CP putin modificata :)
Mitac Mio A701 - iGO 2006+

silviu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinormy
post 20 Aug 2007, 20:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 4 March 07
From: Cluj - Napoca




Parerea mea...de putin cunoscator..este urmatoarea...fa-ti rost de un volan + airbag de pe la dezmembrari, de aici sau de prin .hu , .de, etc si apoi te duci la reno sa-ti spuna daca sunt ok airbagurile.cred ca iesi la 1/4 din pret, cel putin.
P.S. Am vazut undeva ca dezmembra unul un twingo prin tg. mures, unul prin buc, parca pe piata-az.ro, de curand ( 4-5- zile in urma) poate ai noroc!


--------------------
Renault Twingo 1,2 8V 1999 - Cj 11 ESG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:15
Dacia