Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vanzare Clio In Leasing

dyxyd
post 22 Aug 2005, 09:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 December 04




Salut, spuneti-mi si mie care stiti sau ati trecut prin asa ceva cum se procedeaza sa cedezi o masina in leasing altcuiva.Adica sa i-o "vinzi", desi "vanzare" e un termen incorect, cate vreme o masina in leasing...nu-i a ta.

Altfel spus, ce formalitati sunt de presupus a fi facute, cat de oportun este de fapt sa cedezi leasing-ul pe o masina.

In detalii, eu am un Clio Symbol 1.4 8V cu leasing inceput din ferbruarie 2004, deci acum sunt in a 17-a luna de leasing, cu o rata de 200 e (cu CASCO inclus in rata) si avans de 2000.COntractul e pe 4 ani.

De fapt eu nici nu stiu cati bani ar trebui sa pretind celui care preia leasing-ul, cat si cum se calculeaza.

Precizez ca masina e in stare excelenta, cu 23.000 km la bord.

Astept sugestiile si informatiile voastre.

Multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 22 Aug 2005, 10:02
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




masinuta pe care am luat-o eu era tot in leasing cuparata ... eu i-am dat omului banii ... cam cat merita ea asa ... omul a platit restul de rate si ce mai era pe acolo ... a facut actele cu banca ca sa devina masina lui si porma a facut actele cu mine ca sa devina a mea ... si gata treaba

ca sa treaca leasing-ul de pe numele tau pe numele "cumparatorului" cred ca e ceva mai usor si precis ca cel mai bine stiu cei de la firma de leasing ... aici banii pe care ii iei cred ca sunt cei pe care i-ai dat deja pe masina minus ceva ca altfel nu are rost pentru persoana care doreste masina

cum e mai bine nu stiu ... asta numai tu poti calcula


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 22 Aug 2005, 11:21
Post #3


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Din cate stiu eu, se numeste preluare de contract Leasing (adica cel care-ti cumpara masina preia indatoririle contractuale ramase de la tine si le va duce el la finalizare)

Calculul cred ca se face cam asa: masina a costat xx euro, tu ai platit pana acu yy euro, omul mai are de achitat ratele si eventuala valoare reziduala.

Eh...daca masina ar fi a ta acum si ai vinde-o sa zicem cash, trebuie sa vezi cat ai putea lua pe ea si ...la cat te intelegi cu omul.

Pe urma, vezi cat mai are de achitat la leasing si diferenta ti-o da tie.


Nu sunt convins ca rationamentul meu este corect, e bazat mai mult pe "auzite" dar sper sa te ajute


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:31
Dacia