Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

fiderzen
post 30 Aug 2005, 14:12
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 5 March 04
From: bucuresti-militari




ma bag si eu
tocmai am sunat la informati R.A.R ( nr.de tel. ptr bucuresti 31 81 730 ) si mi-a zis nenea ala de acolo ca pentru a identifica o masina am nevoie de cartea de identitate,ITP,MASINA biggrin.gif si ~ 50 lei noi
si a mai zis ca masina se poate identifica si pe numerele pe acre le avea inainte si apoi se poate radia si inscrie din nou (in cazul in care masina este din judetul X si vreti sa o inscrieti in judetul Y )
si programarile la identificare se pot face la nr. 9672
asta pentru bucuresti,nu stiu daca nr. este valabil si in alta parte


--------------------
BMW e36 320i sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 6 Sep 2005, 13:05
Post #32


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Vad ca radierea e trecuta la pasii pentru inmatriculare asa ca-mi pun si eu intrebarea:
In curand o sa-mi vina golanu' si o sa incerc sa vand vechea caruta (D1310/91), care inca-i inmatriculata pe adresa veche (buletinul e schimbat de mult). Pot sa o vand asa? O sa am probleme la radiere?


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 6 Sep 2005, 14:13
Post #33


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Poti s-o vinzi linistit...
Si eu aveam vechea Nova pe adresa anterioara si am vindut linistit si am facut radierea fara probleme smile.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 6 Sep 2005, 14:15
Post #34


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Danke, sper sa nu fie mai cu mot astia de la Cluj.


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xls
post 6 Sep 2005, 15:42
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 9 August 05




Iasi..pt formalitatile de cumparat masina sh cu pastrarea numerelor, vanz+cump din Iasi:
-programat joi pt identificare...a durat 5minute..a tb sa stiu nr de inmatriculare al masinii..am fost progr pt luni la 9juma;
-luni la 7:40 m-am prezentat la politie sa iau programare pt inmatriculare..s-a deschis la 8, iar la 8:10 aveam programarea pt a 2a zi la 10-11;
-luni la 9juma identificare la rar: a durat 15-30min;
-apoi la finante..coada 1-2persoane desi doar un ghiseu..ne-am dus la dactilografiat, am facut si asigurare acolo, platit ce mai era..in mai putin de o ora am rezolvat..lejereala;
-scos banii pt masina de la bcr..stat la coada cu taranii..ufff..in o ora si..naspa:(;
-a 2a zi la politie depus actele..fara coada..uraaa
-peste 7zile ma duc sami scot actele!
Bafta si cozi mici si la restu!


--------------------
dacia 13xx - is-15-tdd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lauri
post 8 Sep 2005, 13:34
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 August 05




Pt Bucuresti:
- identificarea la RAR se face doar in baza programarii facuta la tel... cea facuta pe internet nu se mai ia in considerare; cel putin sotiei mele, care avea programare facuta de mine pe internet si care s-a dus la ora la care fusese programata, i-au dat cei de la rar un bon nou... ca sa n-o trimita acasa;
- identificarea a fost 401.500 lei si a durat cam o ora;
- nu s-a facut si inspectia, care era valabila pana in decembrie 2005, s-au verificat doar noxele.


--------------------
dacia nova - b-01-yyy
Mi s-a stricat computeru' de bord ... stie cineva cum se rezolva problema asta la Nova?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 10 Sep 2005, 00:00
Post #37


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




cine stie cat se poate tine o masina fara sa fie inmatriculata dar cu actele de vanzare cumparare facute si cu radierea facuta la politie ,cat se pot pastra nr la aceea masina daca eu am declarat la politie ca pastrez nr sau ma trezesc ca nu mai sunt nr pe numele meu .thx


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 10 Sep 2005, 05:55
Post #38


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Daca nu circuli cu masina, o poti tine asa pina o rezolva rugina, dar radierea de la politie nu e facuta wink.gif
Radierea o faci in momentul in care te duci cu actele TOATE si cu cererea completata ce vrei sa faci cu masina (inmatriculare temporara, definitiva, dezmembrare etc.).

Numerele le poti pastra 1 an.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 10 Sep 2005, 09:14
Post #39


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




QUOTE(paulp @ 10 Sep 2005, 05:55)
Daca nu circuli cu masina, o poti tine asa pina o rezolva rugina, dar radierea de la politie nu e facuta wink.gif
Radierea o faci in momentul in care te duci cu actele TOATE si cu cererea completata ce vrei sa faci cu masina (inmatriculare temporara, definitiva, dezmembrare etc.).

Numerele le poti pastra 1 an.
*


nu am cum sa circul cu masina pt ca cei de la politie au oprit juma de talon si eu am ramas cu ultima pagina din talon .stie cineva o firma care se poate ocupa de acte pt ca la politie sunt niste cozi interminabile si nu am timp sa aujng la RAR voluntari ,si sa ma mai trezesc ca imi trebuie cine stie ce acte si sa fac 1500 de drumuri de la aia dincolo,si cat ma costa 1 buc inmstriculare ,1 buc folie secretizata ,1 buc nr provizori .


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipri20
post 5 Nov 2005, 18:00
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 19 May 04
From: Baia Mare




am si eu o intrebare: care sunt acuma conditiile pt inmatricularea unei masini sh aduse din afara? ma intereseaza in special vechimea. mersi


--------------------
VW 1200 1970
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lordgrec
post 17 Nov 2005, 04:06
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 10 November 05




Stie cineva cu ITP-ul cum sta treaba ? Se poate face si la service-uri din afara Buc?(eu sunt din buc)Si de unde sti daca service-ul e autorizat RAR? excl.gif Thx


--------------------
DACIA /renault 1410-Sport/ super 5 1989 / 1990 - B-**-*** B ** KYD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 4 Jan 2006, 09:40
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




am si eu o intrebare: daca am luat masina de la o ruda si vreau sa o inmatriculez, dar asigurarea este pe numele lui si este inca valabila mai trebuie sa fac si eu asigurare, si daca da se poate face pe numele meu folosind talonul masinii? masina vreau sa o radiez azi si tot azi sa o inmatriculez pe numele meu si nu prea am inteles partea cu asigurarea.
La R.A.R mai trebuie mers daca masina are aplicata pe cartea de identitate folie securizata?


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 4 Jan 2006, 10:47
Post #43


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Pe rind.
Trebuie sa-ti faci asigurare pe numele tau. Ruda ta va lua talonul de asiguarre vechi si va merge la societatea unde si-a facut asigurarea si va lua diferenta de bani pe lunile intregi ramase.
Pentru asigurarea ta folosesti numele tau si seria de omologare de pe Cartea de identiate a masinii.
La RAR trebuie sa mergi chiar daca ai folia de secretizare pusa, ca sa obtii un Certificat de identificare. Costa vreo 400 de mii rol.
ITP-ul sa fie in termen (sa ai macar 2 luni pina expira).


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Jan 2006, 10:50
Post #44


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Cipri20: nu stiu sigur, dar parca este inca valabila cerinta respectarii normelor Euro3 si atat.

This post has been edited by tatabobu: 4 Jan 2006, 10:52


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punctweb
post 10 Jan 2006, 19:54
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 31 December 05
From: Tulcea




Desi s-a mai discutat mai sus, intreb din nou, in ideea in care s-au mai schimbat din conditii, legi etc.:

am cumparat o Dacia 1310 in decembrie 2005, am facut doar contractul de vanzare-cumparare. RAR-ul a expirat in mai 2005, RCA in 8 ianuarie 2006. Nu o sa folosesc masina pana prin martie (va sta in garaj pana atunci).

Ce se intampla pana atunci (martie) daca nu fac RCA, RAR, ITP, radiere-reinmatriculare si ce-o mai fi trebuind ? Care sunt consecintele ? (inca o data mentionez ca nu intentionez sa o scot din garaj pana prin martie-prilie).

Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia 1310 - TL-02-XYZ
Mintile umane sunt ca parasutele: functioneaza doar cand sunt deschise...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punctweb
post 12 Jan 2006, 20:27
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 31 December 05
From: Tulcea




nobody ? sad.gif


--------------------
Dacia 1310 - TL-02-XYZ
Mintile umane sunt ca parasutele: functioneaza doar cand sunt deschise...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 12 Jan 2006, 21:16
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




cum a expirat RAR in mai 2005?? eventual ITP
din ce stiu eu nu se intampla nimica daca o ti in garaj si nu umbli. Cred ca problema va fi in martie cand trebuie sa radiezi inmatriculez masina deoarece ca sa mergi sa faci ITP si identificarea RAR ai nevoie de asigurare daca vrei sa conduci masina. Numa daca nu o duci pe platforma.


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 13 Jan 2006, 12:02
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




o intrebare pentru cunoscatori:
am vandut masina si acuma vreau sa o radiez. Am luat alta masina si trebuie sa o inmatriculez pe mine. Pot sa pun numerele de pe masina care o radiez pe masina care o inmatriculez acuma pe numele meu fara sa platesc nici o taxa sau trebuie platit? Cum se procedeaza la politie??


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 21 Jan 2006, 23:14
Post #49


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




eu vreau sa cumpar o masina din cta cum fac actele?mai bine zis unde el fac?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ARO
post 21 Jan 2006, 23:22
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 January 06




pai ... banuiesc ca tu esti din bucuresti
pasi ar fi urmatorii:
1. contract VC si completare fisa de inmatriculare/radiere TU + EL
2. semnatura de la adm fiscala pentru radiere EL
3. radiere EL
4. numere provizorii TU (trebuiesc platite 2 taxe)
5. semnatura dela adm fiscala TU
6. identificare RAR - TU
7. inscriere TU

cred ca la bunaintelegere se poate sari peste partea cu numere provizorii dar necesita un timp in care masina sa stea pe lloc


--------------------
ARO 244 - B 74 BEE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 22 Jan 2006, 12:18
Post #51


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pai,nu pot sa vin cum masina din cta ,cu nr ei si sa fac nr de buc?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 22 Jan 2006, 20:02
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




RAR stiam ca nu se mai face de anul trecut

"Mai exista optiunea inmatricularii unei masini mai vechi de 30 ani ca si masina de epoca? " Am auzit ca se poate inmatricula DAR doar pt a participa la manifestatii , concursuri ale masinilor de epoca. Daca imi cumpar o masina din afara o pot inmatricula aici? ma refer la cele de epoca.

This post has been edited by Radduu: 22 Jan 2006, 20:32


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 22 Jan 2006, 20:27
Post #53


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




daca ai itp in termem nu e nevoie


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 22 Jan 2006, 21:48
Post #54


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




ca veni vorba de ITP...
am luiat si eu o Dacie 1310 124.gif ceva mai noua, dar cu ITP expirat. 256.gif Avea numere de Buc., dar eu trebuie s-o inmatriculez pe Buzau (acolo am domiciliul pe C.I a mea). Precizez ca masina are C.I fara folie de secretizare.
Care ar fi pasii?
Dupa mine:
1. iau numere provizorii (de la Politia Bz). Asta nu-i o problema. Ideea e cam asa: in astea 30 zile cand sunt valabile numerele rosii, am voie sa circul cu masina (cu ITP expirat) sau nu? oricum, planuiesc sa merg cu ea doar la ITP si RAR, nu sa fac mii de km in luna asta.
2.ma pregatesac pentru inmatricularea definitiva pe numele meu. Asta incumba cateva discutii. Fiindca, evident, tebuie sa ii fac ITP, identificare RAR si secretizare CI (tot la RAR). In ce ordine se fac aceste operatii? Prima data secretizarea, apoi identificarea, apoi ITP? sau cum? Iar ITP-ul am voie sa il fac la orice statrie autorizata sau musai la RAR? Iar, pe de alta parte, am voie sa fac ITP, RAR si secretizare si aici (in Bucuresti, unde de fapt locuiesc) sau trebuiesc neaparat facute doar la Buzau, unde am de gand sa o inmatriculez?
3. Cand te duci sa ceri numere provizorii, iti cere si tichetul de asigurare. Este suficienta o asigurare de 30 zile, ope baza seriei de sasiu? Ca dupa aceea sa ii faci alta pe 6 luni/1 an pe baza numerelor definitive de Buzau pe care le voi primi?
Cu multumiri anticipate pentru raspunsuri,
ATM ph34r.gif


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ARO
post 22 Jan 2006, 23:57
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 January 06




QUOTE(ydaniel @ 22 Jan 2006, 13:18)
pai,nu pot sa vin cum masina din cta ,cu nr ei si sa fac nr de buc?
*




poti, dar ... trebuie sa fie de acord vechiul proprietar
ca el la radiere trebuie sa predea numerele


--------------------
ARO 244 - B 74 BEE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ARO
post 23 Jan 2006, 00:04
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 January 06




QUOTE(ATM @ 22 Jan 2006, 22:48)
ca veni vorba de ITP...
am luiat si eu o Dacie 1310  124.gif ceva mai noua, dar cu ITP expirat. 256.gif  Avea numere de Buc., dar eu trebuie s-o inmatriculez pe Buzau (acolo am domiciliul pe C.I a mea). Precizez ca masina are C.I fara folie de secretizare.
Care ar fi pasii?
Dupa mine:
1. iau numere provizorii (de la Politia Bz). Asta nu-i o problema. Ideea e cam asa: in astea 30 zile cand sunt valabile numerele rosii, am voie sa circul cu masina (cu ITP expirat) sau nu? oricum, planuiesc sa merg cu ea doar la ITP si RAR, nu sa fac mii de km in luna asta.
2.ma pregatesac pentru inmatricularea definitiva pe numele meu. Asta incumba cateva discutii. Fiindca, evident, tebuie sa ii fac ITP, identificare RAR si secretizare CI (tot la RAR). In ce ordine se fac aceste operatii? Prima data secretizarea, apoi identificarea, apoi ITP? sau cum? Iar ITP-ul am voie sa il fac la orice statrie autorizata sau musai la RAR? Iar, pe de alta parte, am voie sa fac ITP, RAR si secretizare si aici (in Bucuresti, unde de fapt locuiesc) sau trebuiesc neaparat  facute doar la Buzau, unde am de gand sa o inmatriculez?
3. Cand te duci sa ceri numere provizorii, iti cere si tichetul de asigurare. Este suficienta o asigurare de 30 zile, ope baza seriei de sasiu? Ca dupa aceea sa ii faci alta pe 6 luni/1 an pe baza numerelor definitive de Buzau pe care le voi primi?
Cu multumiri anticipate pentru raspunsuri,
ATM ph34r.gif
*




felicitari pentru achizitie

1. nu cred ca de la BZ iei numere provizorii ci ... de la Bucuresti adica de acolo unde le lasa vechiul proprietar pe ale lui
2. credca mai intai ITP la orice statie autoriata - apoi la RAR identificarea + foli simultan
3. da ptr numere provizorii trebuie RCA, iar RCA-ul seface si ptr 1 luna, oricum ...poti face direct RCA pe 1 an sau 6luni pe baza seriei sasiu


--------------------
ARO 244 - B 74 BEE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stryder
post 21 Feb 2006, 16:31
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 September 05




Salutare...

Am si eu o intrebare legata de vanzarea unei masini...mi-am vandut masina iar omul a reusit sa faca programare la rar pt. identificare si vrea sa radiez masina dupa ce ii face identificarea asta la rar, nu inainte pt. ca nu vrea sa ii puna nr. provizorii, ar dura prea mult-n-are timp -ceva de genu`...asta ar insemna sa aiba inca numerele mele pe ea pana atunci. Eu nu vreau sa i-o vand asa, adica sa pastreze nr. pana ii face identificarea, ar circula practic cu masina inca pe numele meu si nu ma coafeaza deloc...pot sa ii dau masina, sa iau numerele de pe ea si ca sa nu poata circula pana ii face identificarea, apoi la identificare sa ii pun nr. inapoi pe perioada identificarii(o zi) si apoi sa i le iau inapoi si s-o radiez?...ar fi ceva probleme?...precizez ca nici actele nu o sa i le dau, doar masina


--------------------
daewoo matiz . - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 21 Feb 2006, 17:27
Post #58


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




daca vrei sa-l ajuti sacrifica 1/2 zi si dute TU cu el ptr identificare

daca nu ... da-l in masa un set de nr provizorii cosca cca 50 de lei nu-i gaura in cer


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 Feb 2006, 15:55
Post #59


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(ydaniel @ 22 Jan 2006, 13:18)
pai,nu pot sa vin cum masina din cta ,cu nr ei si sa fac nr de buc?
*




Ai reusit pana la urma sa radiezi in Bucuresti o masina inmatriculata in Constanta?
@ARO: esti sigur ca se poate?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipri20
post 30 Mar 2006, 19:46
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 19 May 04
From: Baia Mare




intrebare: daca vreau sa cumpar o dacie de la cineva, dar dacia asta e abandonata. cum pot face sa fac actele pe numele meu, dar fara sa fac ITP? ce acte trebuie sa fac cu persoana? am de platit rca, impozit, daca masina nu va circula inca?


--------------------
VW 1200 1970
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:32
Dacia