Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

dinutzu
post 25 Aug 2008, 21:41
Post #211


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 25 August 08




Am calatorit in Grecia, traversind Serbia si Macedonia. Am iesit din Romania pe la Moravita. Am trecut Dunarea pe la Kovin-Smederevo. Fiind adeptul drumului cel mai scurt, GPS-ul mi-a dat un traseu prin Vrsac-Uljma-Izbiste-Susara-Deliblato-Kovin. Sunt vreo 40 de km dar 18 dintre ei sunt infernali pe un drum de o singura banda plin de gropi uriase, cratere, ce traverseaza o padure cu lastaris ce mi-a zgiriat masina. Mi-a luat o ora. Bendix se intreba cum e aceasta varianta. Nasoala, de evitat. L-a intoarcere am venit prin Pancevo chiar daca e cu 40 km mai lunga.
Cei 225 km de autostrada prin Serbia i-am parcurs rapid in 2 ore platind pe cele doua tronsoane 10 respectiv 3 euro. Dupa ce se termina autostrada mai sunt 100 km pina la granita cu Macedonia. Drumul e prin ceva munti dar fara serpentine. La granita sirbo-macedoneana am stat vreo 40 minute. In Macedonia sunt 3 puncte de plata pe autostrada la fiecare cite 1 euro ( de fapt 50-60-50 dinari) 1euro=60dinari. La unul dintre puncte chiar am primit rest de la 1 euro, 10 dinari.
Romanii sunt bine vazuti in aceste tari. Grecii vazind pasapoartele romanesti nici macar nu le-au deschis.

Cartile verzi mai noi includ Serbia si Macedonia.

Pt vio:
daca vrei sa ajungi in Halkidiki cind te apropii de Salonic o iei pe E 86 si apoi pe E 90 inelul exterior. Pe indicatoare scrie Chalkidiki. Mai apoi tii directia spre Nea Moudania. Pina acolo e autostrada. Apoi iti alegi Kassandra sau Sithonia. daca mergi la Katerini atunci te uiti la indicatoare pentru Atena( Athina)

Pretul benzinei:
grecia: 1.32 (autostrada) 1.18 (in statiuni) 1.1 am gasit la iesirea de pe kassandra.
macedonia: 1.22-1.24 merge direct in euro
serbia: 105-110 dinari adica 1.35-1.40 euro

am facut calatoria in perioada 16-24 august 2008







--------------------
opel vectra caravan 2001 1.8 16v 125CP / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 26 Aug 2008, 06:42
Post #212


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




@dinutzu:
Bine-ai venit pe forum si multumim pentru informatii !
La granita macedoniana ai avut/vazut/auzit de probleme/incidente in legatura cu asa-zisul "permis international" ?
Partea cu cartea verde nu este tocmai generala in legatura cu Macedonia.

@Vio:
Pentru Paralia urmaresti Atena si apoi iesirea, in Katerini, spre Kallithea-Paralia.
La ring m-am referit daca o iei spre Halkidiki. Oricum, problemele nu sunt legate de orientare, mai degraba de aglomeratie.
Spre Halkidiki urmaresti indicatoarele de Nea Moudania, pana la intrarea in peninsula iar apoi, dupa caz.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 26 Aug 2008, 09:40
Post #213


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Multumesc de informatii, acum cred ca mi-am rezolvat nelamuririle... Cu macedonenii sper oricum sa nu fie probleme, mai ales ca eu am permis german (sau poate o sa ma intrebe de ce eu, cetatean roman cu numere romanesti circul cu permis german blink.gif - m-a mai intrebat o data un politai ungur biggrin.gif )...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinutzu
post 26 Aug 2008, 09:53
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 25 August 08




nu mi-a cerut nimeni permisul, nu am auzit de nicio problema legata de permis

La intoarcere la granita macedoniano-sirba am stat 3,5 ore. Era nebunie, sute de masini, nu se respectau rindurile, multi se bagau in fata, in general turci cu numere de Germania. Pina la urma sirbii au facut doua rinduri de intrare pe sensul de iesire. Era simbata seara. Asa ca am oprit si noi la motelul predejane pentru o noapte.


--------------------
opel vectra caravan 2001 1.8 16v 125CP / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 26 Aug 2008, 11:50
Post #215


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Sperand ca nu exasperez, inca o intrebare, baieti: daca scurtez prin Knjazevac si intru pe autostrada la Nis, nu sunt probleme de orientare? Din ce imi spune Viamichelin se intra in Nis... dupa ce ma orientez, indicatoare de Leskovac si Skopje?... multam din nou!


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 26 Aug 2008, 12:19
Post #216


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pai nu prea se intra in Nis !
Autostrada incepe inainte de Nis, ocolesti orasul prin nord si apoi stanga spre Macedonia.
Daca-mi amintesc bine, indicatoarele sunt spre Leskovac-Vranje

Nis.JPG ( Size: 93.29k ) Number of downloads: 4604


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 26 Aug 2008, 13:15
Post #217


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Multumesc, acum imi e totul clar. Mi-am planificat traseul din bucati (fiindca altfel idiotul de Viamichelin insista sa ma bage prin Bulgaria mad.gif ) si am ajuns la concluzia ca insumeaza circa 850 km (calculat din Petrosani, de unde o sa plec, si pana in Kassandra)... e chiar acceptabil, nu cred ca o sa fac cu mult mai mult decat daca as fi mers la Mangalia de exemplu... cred ca merge in 10-11 ore...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmariushd
post 27 Aug 2008, 22:12
Post #218


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 June 08
From: Hunedoara




Si eu tot in perioada 16 -24 august am fost pe Kassandra in Pallini . Am intrat pe la Naidas o mica vama in zona Oravita . Am plecat din Hunedoara prin Resita-Kovin-Smederevo si de acolo pe E75 . Am dormit o noapte la Predejane cu 36 euro camera cu 2 paturi si cu doua portii la micul dejun . Doar in Macedonia am stat la 2 semafoare ( cred ca 5 minute la fiecare semafor ) ( unde se lucra intens in ciuda faptului ca era sambata dupa-amiaza si erau temperaturi de peste 35 de grade ) ca al 3-lea l-am prins pe verde, aproape de granita cu Grecia . Salonicul l-am ocolit pe acel inel de autobanda , fiind sambata la amiaza a fost destul de aglomerat dar in ciuda acestui fapt se circula cu o medie de 100 -120 km in coloana chiar daca in unele locuri erau restrictii si de 60 sau 90 .
La intoarcere am patit aceeasi treaba ca si @dinutzu , adica 4 ore ( intre orele 16.30 - 20.30 ) in vama la o temperatura si de 49 grade indicata la bord . Drumul la intoarcere l-am facut dintr-o bucata dar tinand cont de acea perioada petrecuta in vama a fost extrem de greu pentru mine fiind singurul sofer . La intrare in Serbia am schimbat euro in dinari 1euro / 77500 dinari sa am pentru motorina si ceva apa sau energizant . Am alimentat de la OMV cu 97.700 dinari litru de motorina . Drumul de la Naidas si pana in Resita este groaznic de rau asta sa-mi alunge euforia si sa-mi aminteasca ca m-am intors in Romania . La anul voi merge tot in Grecia , pentru mine nu mai exista litoral romanesc .

p.s. - Hunedoara - Kallitea ( Kassandra ) 950 km.

This post has been edited by pmariushd: 28 Aug 2008, 09:44


--------------------
Hyundai / Renault Accent crdi / Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC 2007 / 2020
Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 27 Aug 2008, 22:42
Post #219


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




N-ar fi fost mai ok pe Targu-Jiu - Motru - Tr. Severin? Ca am inteles ca ar fi mai bun drumul...
Ai avut rezervare din tara sau ai gasit la fata locului?...preturi, ceva?...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmariushd
post 28 Aug 2008, 09:43
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 June 08
From: Hunedoara




Eu cred ca-i mult mai bine prin Kovin-Smederevo deoarece intri mai repede pe autobanda si recuperezi foarte mult timp . In Serbia limita de viteza in afara localitatilor este 80 si in localitati 40 si 60 iar pe autobanda 120 dar poti linistit sa mergi si mai tare daca prinzi sa mergi in plasa la cineva ( sa ai acoperire in caz de radar ) . Eu am vazut un singur echipaj de politie in Serbia la intoarcere si aia stateau intr-o benzinarie . Pana la Resita este un drum foarte bun doar intre Resita si frontiera ( Naidas ) este mai rau . Eu am fost cu bilet luat prin agentie ( Mareea ) . Preturile in Kallitea sunt destul de piperate , ma refer la mancare si bautura la terase sau taverne . La hotelul Pallini unde am stat nu aveai voie sa-ti aduci bautura ( apa sau bere ) la masa , daca luai de la ei un litru de apa plata era 2.60 euro , o bere Amstel ( o bere deosebit de buna ) 3.80 euro . In schimb la market gaseai apa cu 0.70 si bere cu 1.50 . Eu am fost cu masina dar nu am vrut sa mai plec din statiune , am vrut doar odihna ( plaja , soare , somn si iar plaja ) .
Cartea verde o am de la Astra si include toata Europa , permisul de conducere nu l-a cerut niciunde iar taxele de autobanda le platesti doar in Serbia ( 10 euro intre Smederevo si Nis + 3 euro ) si Macedonia ( 1 + 2 + 1 euro )
Iti doresc drum bun si concediu placut !!!

This post has been edited by pmariushd: 28 Aug 2008, 09:47


--------------------
Hyundai / Renault Accent crdi / Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC 2007 / 2020
Megan Sedan Zen Blue dCi 116 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagarella
post 28 Aug 2008, 20:57
Post #221


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 August 08




salut
maine dimineata plec spre katerini
stie careva urgent cum este drumul intre caransebes si orsova, sau daca este mai bine de mers prin rimnicu valcea, tirgu jiu?
sunt din cluj


--------------------
MB Vaneo 2004 Trend
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiu
post 28 Aug 2008, 21:11
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 14 January 06
From: .




Am fost eu la Herculane acuma 3 saptamani si e de groaza.Drum in lucru si o multime de semafoare.De la Lugoj pana la Herculane am 119 km pe care i-am facut in 4 ore.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 - .
"Un fleac, m-au ciuruit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 30 Aug 2008, 19:56
Post #223


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Am gasit orarul pt. bacul de la Ram la Banatska Palanka daca intereseaza pe cineva:
"The ferry drives from 1st May to 1st September from 6:15am to 8pm every 40 minutes (enough time to eat some fish soup and have a drink). In October, November and March there are 4 departures a day (6am, 10am, 11:30am and 3pm). In December, January and February the ferry leaves 3 times (7am, 10am, 1:30pm)."

Din pacate nu ne ajuta prea mult orarul de la bac pt. planurile noastre.
Concediu placut!


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 1 Sep 2008, 14:09
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Bun regasit in tara, tuturor !

M-am intors, dupa un deosebit de placut sejur in Grecia. Am de gand sa postez intamplari frumoase prin care am trecut si cateva poze cu frumoasele locuri vizitate.

Dar astazi as vrea sa incep cu lucrurile neplacute wink.gif . La intoarcere m-am "delectat" aproape 2 ore (mai exact 1h 50min) la granita Macedoniana- Sirbeasca. Am ajuns acolo taman la ora amiezii, cand era mai cald. Din cauza arsitei, fara sa vreau mi-au trecut prin cap intrebari de politica internationala biggrin.gif
Ma tot gandeam la ce a fost nevoie de aceasta frontiera cocotata pe un deal ?!

V-am povestit ce am patit la dus (spre Grecia) la intrarea in Macedonia. As vrea sa detaliez putin. Se pare ca din trei benzi de intrare la vama, am ales-o pe cea mai proasta. Mi-am dat seama imediat ca inaintam incet si ce anume (cine anume) ar putea sa cauzeze acest lucru, dar nu am mai avut ce face, dupa mine au venit alte cateva autoturise si era dificil sa schimb locul. Pe de alta parte, eram curios ce va urma. In fata mea era o masina din Cehoslovacia. Soferul acesteia s-a agitat, parlamenta ceva ce nu am inteles, apoi vamesul i-a dat inapoi pasaportul. Cehul a bagat "ceva" inauntru si l-a inapoiat vamesului. De abia la a doua schimbare de pasaport vames-sofer, bariera s-a ridicat si soferul ceh a fost liber sa plece. Am urmat eu huh.gif

Era un vames tanar si subtirel, cu fata ovala si tuns scurt. Avea o fizionomie cu colturile gurii orientate erau in jos, cam asa: sad.gif Dupa ce mi-a studiat indelung pasaportul imi spune:
- Your driving license, please !
Eu stiam ce urmeaza, dar ca sa prelungesc teatrul, i-am dat talonul.
-No, no, your driving license, please !
Nu am avut ce face, i-am dat permisul auto.
- Your driving license is not good. You need international license.
Eu am holbat ochii:
- I don't understand blink.gif
Vamesul explica :
- Your driving license is european. Macedonia is not in Europe, you need international driving license. Biiiig trouble !
Am inteles unde bate. Intreb:
- What I have to do ?
El raspunde, balanganindu-si capul la fiecare propozitie:
- What you have to do, what you have to do, I tell you what you have to do.
Si scoate din sertar un biletel alb, pe care scria mic intr-un colt "10 euro"
Vamesul imi intinde conspirativ pasaportul. Eu scot o bancnota de 10 euro din cele doua pregatite rolleyes.gif O pun in pasaport si i-o dau. Asa am reusit sa intru in Macedonia. tongue.gif

<span class='edit'>1 Sep 2008, 14:24:</span>
Revin cu cateva informatii utile:

A intrebat cineva cand se ia la stanga spre Macedonia daca vii pe autostrada dinspre Atena. Bifurcatia este la aproximativ 24 km inainte de Salonic (Thessaloniki), imediat dupa trecerea de punctul de plata pentru autostrada. Pe sageata spre Macedonia, scrie intr-adevar "EVZONI" asa cum mai spunea cineva de aici.

La ultima benzinarie din Grecia, inainte de frontiera am cumparat 16 litri de benzina cu 21 de euro, asadar, aproximativ 1,3 euro/litru.

Nu am intalnit din fericire nebuni care sa treaca pe contrasens pe autostrada, dar informatia a fost folositoare in sensul ca am stat cu ochii in patru. Am identificat niste locuri in Macedonia (cu lucrari) unde ar fi fost posibil sa se petreaca asemenea greseli.

O informatie utila cred, celor care nu au GPS si vor sa ajunga in Kovin. Dupa trecerea liniei ferate din Smederevo, mai sunt aproximativ 12 km pana la bifurcatia spre Kovin. Directia este marcata cu o sageata la dreapta in unghi de 90 de grade pe sensul de mers, dar chiar si asa drumul ar putea fi neglijat, fiindca la prima vedere parca nu duce nicaieri.
Distanta pana la ramificatie poate fi masurata si de la podul de peste Dunare, aproximativ 4 km.

Precizare: Intrarea in Kovin este indispensabila celor care se indreapta spre vama Naidas. Din Kovin se va urma drumul prin Gaj, Dubovac, Vracev Gaj, Bela Crkva, Kruscica.
Pentru cei care vor sa iasa pe la Moravita, vor urma drumul spre Bavaniste, Pancevo

This post has been edited by bendix: 1 Sep 2008, 14:41


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 1 Sep 2008, 14:24
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(bendix @ 1 Sep 2008, 15:09)

- Your driving license is not good. You need international license.
Eu am holbat ochii:
- I don't understand  blink.gif
Vamesul explica :
- Your driving license is european. Macedonia is not in Europe, you need international driving license. Biiiig trouble !

*



Si unii ziceau pe aici ca prefera sa mearga prin Macedonia in dauna Bulgariei...

Curios era ce se intampla daca nu vroiai sa platesti...caci sigur stii ca permisul tau (ca al tuturor romanilor, de altfel) este valabil in Macedonia! (pentru conformitate)


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 1 Sep 2008, 14:43
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Daca as trece singur prin vama macedoniana, as risca sa ma cert pentru valabilitatea permisului, dar asa cu doi copii am preferat varianta mai rapida, dar mai nedemna smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinutzu
post 1 Sep 2008, 19:57
Post #227


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 25 August 08




am trecut din nou prin serbia in drum spre muntenegru. La intoarcere am testat o noua varianta intre Kovin si Vrsat. E mai scurta cu 30km. Drumul e foarte bun. traficul lejer, nefiind camioane si nici politie. In concluzie am scurtat cu 45 minute fiindca am tinut-o cu 110 in afara si 70-80 in sate. Iata traseul: Kovin-Gaj-Dubovac-Kajtasovo-Grebenac-Dupliaja-Jasenovo-Straza-Vrsat. Din Kovin se tine directia spre Bela Crkva iar la vreo 10 km dupa Dubovac se ia la stinga spre Kajtasovo. De fapt pe indicator apare si Vrsat.

Ca o paranteza e terorist drumul in partea sudica a Serbiei si in Muntenegru. Curbe fara vizibilitate, linii continue, plin de camioane cu motoarele praf, plin de yugo, si unde se putea mari viteza statea radarul. Cred ca am intilnit vreo 15 echipaje si toate aveau clienti.


--------------------
opel vectra caravan 2001 1.8 16v 125CP / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 3 Sep 2008, 09:08
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Exista o varianta si mai scurta. Se trece prin Kovin si se alege iesirea spre Gaj, dar nu se ajunge in acest sat, ci la prima bifurcatie mare se alege drumul spre stanga, spre Deliblato.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Sep 2008, 10:24
Post #229


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Care este starea acestui traseu, daca ai fost pe acolo ?!
Diferentele, fata de traseul prin Pancevo, sunt cu 25 (dinutzu), respectiv 35 (bendix) Km mai scurte.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 3 Sep 2008, 10:31
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu personal nu am fost pe-acolo, dar a fost un prieten anul trecut si a spus ca drumul este in regula. (Ma refer la scurtatura Kovin- Deliblato- Uljma).

Am intrebat si eu pe forum daca a mai fost cineva, dar nu am primit inca raspuns. As fi mers chiar eu daca nu aveam in plan sa ies pe la Naidas, pentru a intra mai apoi in Cheile Nerei. Poate voi incerca anul viitor.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinutzu
post 3 Sep 2008, 19:35
Post #231


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 25 August 08




QUOTE(bendix @ 3 Sep 2008, 10:31)
Eu personal nu am fost pe-acolo, dar a fost un prieten anul trecut si a spus ca drumul este in regula. (Ma refer la scurtatura Kovin- Deliblato- Uljma).

Am intrebat si eu pe forum daca a mai fost cineva, dar nu am primit inca raspuns. As fi mers chiar eu daca nu aveam in plan sa ies pe la Naidas, pentru a intra mai apoi in Cheile Nerei. Poate voi incerca anul viitor.
*


In primul meu post (25 august) am descris varianta scurta prin Deliblato. Portiunea groaznica este intre Susara si Deliblato 18 Km. Nu incercati decit daca aveti masina de teren.

Attached thumbnail(s)
100_6196.JPG ( Size: 880.16k ) Number of downloads: 4743


--------------------
opel vectra caravan 2001 1.8 16v 125CP / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 4 Sep 2008, 14:14
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Scuze dinutzu eu eram in concediu in 25 august, de aceea nu am vazut postul.

Cred ca in acest moment sunt descrise cam toate variantele de drum pana la podul de la Smederevo.

Nu as putea sa mai adaug decat ca anumite locatii din aceasta portiune a Serbiei se vad foarte bine pe Google Earth. De pilda orasul Kovin se vede la rezolutie buna.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagarella
post 9 Sep 2008, 13:37
Post #233


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 12 August 08




salutare
am revenit de la Panteleimonas
la dus am plecat prin Sibiu Vilcea Jiu Motru Gura Vaii, Kladovo Negotin Zajecar, Nis, Kumanovo Evzoni Katerini
La intoarcere pe portiunea romaneasca am trecut prin Caransebes Sebes
la dus dezavantajul a fost lungimea traseului si portiunile rele de dupa valcea, la intoarcere portiunea de pana la Caransebes
Oricum pana la anul sper sa mai rezolve ceva si plec pe la Caransebes
Nu va luati bilete le panteleimonas, plaja este cu prietris (intrarea in apa si in apa)
In rest cazarea este OK, Eu am fost la dimitris apartments, ii gasiti pe gto.gr
Mi-o luat la intoarcere vamesul macedonian 5 euro spaga, nuu am avut chef sa ma cert cu el pentru ca eram cu copiii.
Aveti grija cat va cere la paying la autostrada
Uitati-va cati dinari se cer, pentru 50 dinari dati 1 euro, pentru 60 dinari dati 1,1 euro, mie mi-o cerut la un punct 2 euro si cand i-am zis ca ii 50 dinari adica 1 euro, o zis OK smile.gif
Cine merge mai departe de Leptokaria (Panteleimonas, Platamonas Nei pori, iesiti de pe autostrada la Leptokaria si mergeti pe nationala, evitati plata de 2,2 euro, iar daca mergeti la Katerini intrati pe autostrada la Leptokaria, si beti mai multa bere cu ce economisiti.
Zile de piata cu preturi mici:
Litohoro luni, Leptokaria marti, Nei pori Joi
Pentru cei care merg la Skiatos, verificati cu ce vas se merge, luati unul cu 3 nivele, nu doua, merge mai repede si este mai silentios
de obicei cele mai rapide pleaca din Volos, celelalte au ruta mai mica marina, din cauza vitezei
Mai revin, toate cele bune


--------------------
MB Vaneo 2004 Trend
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 22 Sep 2008, 16:20
Post #234


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Am revenit si eu dintr-o vacanta de 1 saptamana in Grecia (de fapt am revenit mai demult, dar abia de azi am acces la internet smile.gif )... Am plecat pe 5 septembrie spre Grecia si am revenit pe 12. Traseul la dus a fost Petrosani-Tg-Jiu-Motru-Tr. Severin-Kladovo-Negotin-Zajecar-Knjazevac-Nis-Veles-Gevgelija-Thessaloniki-Kallithea. Cazarea in Kallithea a fost intr-un complex de vile, si mergand fara pregatire prealabila am gasit rapid un apartament enorm cu 2 camere + bucatarie + baie + living + terasa la 50 euro/noapte. Nasol a fost ca nu am putut "umple" mai bine capacitatea, in sensul ca am stat 3 persoane (3 adulti + un copil) intr-un spatiu care ar fi gazduit comod si fara probleme 6-8 persoane; insa am fost multumiti, pretul de 50 pe noapte rezultand si datorita faptului ca eram prea obosit si dornic de a gasi imediat cazare pentru a mai negocia la sange - dealtfel proprietara ceruse initial 100 pe noapte, pret pe care apoi l-am injumatatit in cursul discutiilor... Nu e la limita minima a ce s-a vehiculat pe aici, dar nici foarte scump - 6 nopti la 300 de euro... Plaja am facut langa hotelul Ammon Zeus, pe o plaja destul de ingusta dar de buna calitate, cu nisip fin si putin pietris marunt la intrarea in apa, insa acelasi nisip fin reaparea dupa nici 2 m din pietrisul de care vorbeam si continua haat! pe sute de metri. Vremea a fost perfecta, apa asijderea, cu o superba culoare bleu-verzui si foarte curata...
M-a frapat asaltul conationalilor nostri, dupa cateva ore in statiune a trebuit sa ma uit pe cladiri sa vad ce drapel era arborat, ca imi era frica sa nu fi gresit drumul si sa fi facut o intoarcere de 180 de grade biggrin.gif ). Mai si vreo cativa mai de proasta factura, dar care parca totusi isi uitasera o parte importanta din proastele obiceiuri pe acasa (nu toate insa: lanturi la gat de puteai lega un ciobanesc mioritic, vorbit cu voce tare despre afaceri, firme, averi, femei, insa din fericire no manele whatsoever... smile.gif ). In rest multi romani civilizati, numere preponderent de B, HD, TM, AR, etc...
Ma frapeaza faptul ca lumea pe aici se plange de preturile mari (bere si alte alea) din supermarketurile din statiune: fratilor, nu acolo se fac cumparaturile: inca de la sosirea initiala, am ochit un supermarket Lidl la vreo 3 km de Kallithea cum vii dinspre Thessaloniki, si acolo cumparam - bere la 0,5 intre 0,49 si 0,59 (Mythos si respectiv Amstel/Heineken), ceafa de porc pentru gratar la 3,99 (exact ca in De), apa la cel mult 0,70 la 1,5 l si multe altele... practic am mancat mai multe (circa 5-6 mese) dintr-un cos de alimente care a costat 35 de euro, in timp ce o consumatie medie la un restaurant in statiune pentru gasca amintita te scotea cam la 30 de euro cu bacsis... Acuma ca or fi unii care nu vor sa gateasca in concediu, de acord, desi nu vad unde e greutatea sa arunci niste fleici de carne la fript, sa fierbi o oala de spaghetti sau sa faci o salata de legume proaspete...
Acuma mai elaborat despre drum: in Ro drumul a fost acceptabil cu exceptia iesirii din TgJiu (drum din placi, zdrong-zdrong) si mai ales cu cea a unei portiuni in apropiere de Motru: drum bun, drept, care dintr-o data se termina )fara nicio avertizare prealabila!!!) intr-o jerba de bolovani blink.gif , in timp ce drumul efectiv continua la dreapta si in sus, fiind un macadam infect si cu gropi pe cativa km buni... ce urari de dulce si-o auzit administratia drumurilor de la mine cand m-am infipt cu masina in bolovani in susurul dulce al abs-ului, mama-mama...
Trecerea in Serbia ok, politistii baieti politicosi, dar inca destul de rigizi fata de ai nostri, si evident vesnicul ritual al aratarii cartii verzi... drumuri ceva mai bune, relativ putin circulate in mare parte de Zastave antice si camioane astmatice... faza tare in Knjazevac la benzinarie: incepusem sa alimentez cand baiatul de acolo imi spune ca nu accepta euro blink.gif ok, atunci card... buun: scot falos cardul meu Maestro de Deutsche Bank, da' nu-i bun blink.gif masinaria zice nu... atunci dau cu sfiala pocnitoarea de Visa de BCR pe care scria cu litere cat China VALID ONLY IN ROMANIA si culmea, merge, se face plata si plec fericit!...
In rest fara incidente cu exceptia politistilor de frontiera macedoneni, care cred ca nu au iesit inca din mentalitatea Yugoslaviei socialiste - cer tot felul de kkturi de hartii si asigurari si para-asigurari (permisul nu mi l-au cerut la dus, asa ca nu a intervenit in discutie faimoasa spaga). Observati ca precizez mereu "la dus", fiindca la intors e o alta poveste, care merita narata separat... La frontiera greaca totul a decurs fara probleme, nici nu s-au uitat in pasapoarte... Centura Thessalonikiului nu mi-a pus probleme, s-a circulat destul de fluent si indicatoarele erau in regula...
Despre sejur am povestit, asa ca mai am de completat povestea drumului de intoarcere... la inceput nimic nu prevestea ce va urma, pana la cateva zeci de km de Evzoni, unde ma vad oprit de politia greaca (in gandul meu: unde ati fi avut radarul, bre?...). N-a fost asta, ci un politai grec foarte politicos imi spune sa nu continui spre punctul de granita Gevgelija, fiindca politia de frontiera greaca din acel punct (si numai din acel punct blink.gif ) e in greva pana a doua zi... Imi recomanda sa ies de pe autobahn si sa caut punctul de frontiera Promachonas ca sa trec in... Bulgaria blink.gif , ca unica posibilitate... Si eu GPS nincs, harta a Bulgariei nincs... hotarasc eroic sa NU fac traversarea Bulgariei, ci sa ocolesc in asa fel incat sa reintru in Macedonia pe proximul punct de frontiera dintre Bulgaria si Macedonia (Novo Selo) si sa revin la axa E75 cat mai repede posibil... pe harta un ocol de maxim 2 ore, dar nu si pe teren... In fine, trec in Bulgaria (ocazie cu care constat ca pe partea ailalta e faimosul si des mentionatul pe aici Kulata, si reintalnesc Romania de acu vreo 10-15 ani: politaii si vamesii?... niste cioroi burtosi si gretosi cu o greata infinita in ei... cozi de masini care nu se misca minute intregi, in plina arsita... proceduri idioate, in genul: ca sa iei vignieta trebuie sa opresti masina in dreptul chioscului, sa o vada idiotul de la care o cumperi... vrei sa o parchezi la umbra ca sa nu se sufoce ocupantii? nu merge... sau mai bine zis merge numai dupa indelungate parlamentari si manifestari de marlanie bulgareasca... Deci, fratilor, fara suparare: daca mie imi mai spune careva vreodata in fata ca Bulgaria ar fi mai cu mot decat Romania la vreun capitol, acel careva risca o reactie necontrolata din partea mea... repet, e mai infecta si mai fara sperante decat era Romania acu vreo 15 ani... In fine, reiau firul povestirii: trec pe niste coclauri pe unde si-o dus dracu copiii prin niste sate bulgaresti prapadite si mancate de saracie, si dupa chinuri indelungi (indicatoarele aratau 8 km, da' cred ca am facut vreo 60) ajung la granita cu Macedonia: Politaiul bulgar imi cere pasapoartele, i le dau, le scaneaza si mi le da inapoi impreuna cu un stick de memorie blink.gif blink.gif blink.gif pe care cica trebuie sa il dau in fata la urmatorul control (aha, la macedoneni, gandeste idiotul de mine)... Aiurea, dupa 100 de m vine alta ghereta, tot de bulgari... procedura se repeta, pasapoarte, stick, si le primesc iar pe toate inapoi blink.gif ... pai bine, si sticku'?... in fata, zice bulgaru'... ok, ma gandesc, poate acu vin machedonii... aiurea... tot bulgari si la urmatoarea ghereta mai in fata (shit, ma gandesc, am nimerit in fasia Gaza acilea...)... da' ala nu mai imi da sticku' inapoi, ci numa pasapoartele... yesss!!! acu vine Machedonia... bucurie care se stinge iute cand vad o coada de cam 12 masini la machedoni... no bine, hai, cat te poate tine in loc o codita din asta?... raspuns: 1,5 ore batute pe muchie... baietii cred ca se plictiseau, dar nu facea control vamal, ci toata treaba dura atat de enorm numai la controlul actelor... practic am vazut cum fiecare era trimis de 2-3 ori inapoi la masina sa mai scoata niste acte, asigurari, paraasigurari... Ajung si io bucuros la rand, cu tot purcoiul de acte luat preventiv sa isi aleaga baietii, si incepem: pasapoarte, permis de conducere, talon, carte verde (de ce am permis nemtesc, daca masina si io suntem inmatriculati in Ro?... explicatii peste explicatii... da' macar o fo' bun, n-or adus vorba de ala international), asigurari medicale (la care cardurile mele nemtesti de asigurat le provoaca o expresie faciala de stupizenie amestecata cu respect... oricum eram privit ca masinile straine pe acolo, probabil se intrebau cum s-o fi ratacit romanu' pe acolo, si mai ii si jumate neamt - cum dreaqu?...). Si toata treaba in mijlocul unui stol de tigani care asteptau sa treaca pedestru cu marfa de mic trafic si care ma inconjurasera strategic mancandu-mi din ochi portofelul si borseta, pe care le tineam inclestate cu ambele maini... deci acolo chiar mi-o fost frica, fratilor!!!... Da' am scapat cu bine si nefurat,. si da-i bataie prin Machedonia, tot pe niste coclauri unde si-o intarcat dracu copchiii, zeeci si zeeeci de km, pe drumuri cand mai bune, cand pavate cu piatre cubica (la sfatul unui sarb binevoitor nu o iau pe varianta scurta de revenire la autostrada (care cica ii sadica, imi lasam masina pe acolo), ci pe alta mai lunga, care ma duce inca zeeci si zeeci de km pe la capatul lumii, in timp ce mai incepe si o furtuna de toata frumusetea... deci va jur ca incepusem un dialog mental cu Cel de Sus, intrebandu-l: mai ai din astea?... la ce sa ma mai astept... Se dovedeste ca nu la prea multe, asa ca dupa o intarziere de circa 4-5 ore! fata de prevederile rutei initiale reintru pe autostrada in apropiere de Veles, si continui drumul pana in Serbia pe o vreme cumplita... Ratez iesirea spre Knjazevac (io unul nu am vazut niciun indicator de asa ceva blink.gif ), si dupa ce sunt tepuit cumplit la o benzinarie (undeva pe la 1,5 pe litru) ies pe Paracin si continui pe directia Zajecar si asa mai departe, ajungand in cele din urma acasa... Cam asta ar fi, si in ciuda peripetiilor la intoarcere, pot spune ca a fost o saptamana minunata, nu e exclus sa revin la anul in Grecia...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 23 Sep 2008, 09:00
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Mă uit acum pe o hartă, și se pare că ocolul tău putea fi mai mic. Mai la est de Gevgelija e Doironi, cam la un sfert din distanța până la Promachonas. Și ai fi trecut direct în Macedonia, fără contact cu Bulgaria. Autoroute-ul și viamichelin arată că se poate trece granița, dar probabil nu ai știut. Ghinion ! De-asta e bun un navigator sau măcar o hartă pe hârtie.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 23 Sep 2008, 09:41
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Intamplarea face ca m-am intors si eu din Bulgaria in acea cumplita zi de vineri 12 sept cand erau inchise toate vamile catre macedoneni. Ca observatie harta de gps pentru miomap/igo2006 grecia_2008.01 e de toata jena. Noroc ca am avut o harta clasica pentru drumurile lor.

Ma gandeam si eu la varianta de revenire cat mai rapida pe traseul initial, dar pana la urma am ales Promachonas => Sofia => Belgrad => Timisoara.

In afara de aglomeratia pe drum pana la Sofia, drumul prost in Sofia si ghinionul ca am traversat Sofia la ora 6 seara la ora de varf, in rest drumul a fost relativ ok. La Sarbi drumul e bun, insa traverseaza niste munti prin care am prins ploaie si nu se vedea mai nimic. De la Nis am intrat pe autostrada si de acolo totul a mers ok.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 23 Sep 2008, 13:31
Post #237


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Harta clasica am avut si eu, dar probabil nu m-am uitat destul de atent pe ea, ca nu am vazut varianta expusa de Brainie... Oricum, m-am luat si dupa politistul grec, care mi-a prezentat varianta Promachonas drept SINGURA posibila... ceea ce ma duce cu gandul la ce spune litza, anume ca e posibil ca TOATE granitele grecilor cu Macedonia sa fi fost inchise in acea zi, caz in care tot nu faceam nimic nici cu Doironi...
Cred ca am stat cam prea mult prin Europa Centrala si de Vest si m-am invatat rau, rasfatat de multitudinea si corectitudinea indicatoarelor sad.gif ... in Balcani e cateodata altfel... Oricum eu am avut o ruta bine planificata si definita, necazul e ca incidentul asta m-a scos de pe ea, ceea ce mi-a lipsit fiind un plan B... invatatura de minte pentru data viitoare... smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 27 Sep 2008, 23:44
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Imi dau si eu cu parerea fara rost pe aici smile.gif - cred ca pusi in balanta, pe de o parte, nervii pricinuiti de bulgari si 50 de euro, cred ca era mai buna prelungirea sederii cu o zi in Grecia.

Oricum, interesante povestirile ! Parca as fi trecut chiar eu pe-acolo.



--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 28 Sep 2008, 14:24
Post #239


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Nu e fara rost, bendix... smile.gif Mi-a trecut si mie prin cap varianta asta, dar trebuia sa ajung neaparat in tara sambata... si pe de alta parte nu aveam chef sa mai fac cale intoarsa pana in peninsule, cel mult as fi putut baga o zi de vizitat Thessalonikul...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 10 Jan 2009, 10:39
Post #240


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Pt ca nimeni n-a mai scris despre varianta asta de drum de prin septembrie, va urez tuturor un An Nou bun, cu vacante reusite unde va doriti.
A trecut ceva vreme de la concediul meu din Grecia, dar va impartasesc citeva idei, poate pe viitor ajuta pe careva.
Destinatia a fost Lefkada, in ultima vineri din iunie. Plecare din Timisoara, ocol prin Severin (motive personale), Nis, Salonik, pauza de o noapte, Lefkada ziua urmatoare. La Severin am fost in vama la 3.30 dimineata si am stat 5 minute la romani, 5 minute la sirbi care ne-au ridicat portbagajul dar nici macar nu s-au uitat in el. La Nis am ajuns la 5.45, indicatoare foarte bune pe drum dar bezna crunta, doar la intoarcere am realizat peisajul, drumul prost, cu gropi dar nu prea adinci, citeva serpentine, insa pe intuneric, nici tzipenie de om pe drum, fara politizie, nici o masina/carutza/TIR de depasit. Desi am fost cu cineva care stia drumul pina la Nis, GPS-ul mi-a aratat tot timpul drumul bun. De la Nis, am intrat pe autostrada si dezamagirea a fost ca au urmat doar putini km de autostrada, apoi drum national, destul de aglomerat, restrictie de 60-80km/h dar coloana a inaintat cu peste 90-100km/h si m-am dus cu valul. Am iesit din drum la un moment dat sa alimentez, stiind ca benzinariile din Macedonia sint rare (a scris cineva pe forum de chestia asta) si sirbul ne-a luat euro dar ne-a dat rest in dinari, mult mai putini decit ar fi trebuit, insa nu ne-am certat, am plecat mai departe si reintrarea in coloana a fost destul de dificila, aglomeratie mare dupa cum v-am spus. In vama la macedoneni am stat pret de 3 masini, am trecut fara probleme de carnet de sofer sau alte acte (probabil nu prinsesera inca shpilul). In Macedonia - stupoare. De unde ma asteptam la drumuri proaste, au urmat 150km de drum foarte bun unde n-am depasit 130km/h desi am vazut ca politzia n-are nici o treaba cu romanii (au trecut unii pe linga mine cu viteze de 180-200km/h si nu i-a oprit), doar cu grecii aveau ei ceva ... Ultimii 50 km drum national cu 4 semafoare unde am pierdut ceva timp si la unul dintre ele am avut ceva probleme cu un grec care a cam croshetat printre masini in tendinta de a intra in fata, la limita de a pocni pe cei aliniati la coada, dar fiecare a incercat sa-i faca loc nebunului. In vama la greci 5 masini, am stat poate 10 minute (de asta am si scris ca am plecat la sfirsitul lui iunie, la intoarcere s-a schimbat imaginea). Din vama am iesit la ora 12 si pina la Salonik am cam lalait-o pt ca cazarea incepea la ora 14.
Ehh, la Salonik a fost teroare. Am ajuns la ora 13. Hotelul chiar pe Egnatia odos dar pe celalalt sens decit cum am intrat noi. Bulevardul principal (Egnatia odos) in reparatie, nu se mai respectau semafoarele decit unele, n-am gasit nici un loc unde sa fac la stinga catre hotel, dupa vreo citva km de mers tot inainte am facut stinga pe sens interzis si am scapat la mustata nepocniti. GPS-ul meu nu stie decit 2 strazi din Salonik si astea 2 nu includ strada pe care era hotelul, insa pina la urma am ajuns. Soferul celei de a doua masini cu care am fost - cu destul de multa experienta - mi-a spus ca era sa faca infarct de citeva ori in Salonik (noi mai fuseseram, el nu). Concluzia: evitati Salonikul la ora amiezii.
Ziua urmatoare, plecare la 7.30, fara probleme, citeva masini pe strada, n-am gasit decit o singura benzinarie deschisa (pt ca mai toate deschid la 8 sau 9 dimineata), am alimentat si am plecat catre Lefkada, via Veroia-Kozani-Ioannina. Drumul e comun cu cel care duce in Corfu, pina la Ioannina. Autostrada buna, exceptionala, peisaje splendide. Dar ... asta a durat numai pina la 70 km inainte de Ionnina, apoi serpentine de serpentine, o adevarata dantela. Am mai fost pe acolo, asa ca stiam ca trebuie sa ai grija sa nu te potrivesti in curbe cu TIR-urile de pe contrasens pt ca intra pe banda ta si tu nu ai unde sa te refugiezi, dar n-am avut probleme. Cam pe la 12 am ajuns la Ioannina, unde am facut la stinga catre Preveza, drum national dar foarte bun, prin munti, verdeata si peisaje deosebite.
La Preveza, am urmat drumul catre Aktio, trecind printr-un tunel submarin (3 euro) care ne-a scutit de 80km ocolul golfului, indicatoare catre Lefkada bune, am trecut podul mobil catre insula fara probleme, fara sa platim nimic.
Va recomand Lefkada. Cum am fost in toate insulele ionice, pot face o comparatie intre ele si va pot spune ca pe locul nr.1 (la egalitate) se afla Lefkada si Kefalonia, Corfu si Zakynthos sint la mare departare - in spate!!! Ithaka e draguta si intima, dar prea mica, Meganisi nu prea gasesti cazare ca are doar un hotel... Dar cum asta nu e forum pt insule, cine doreste informatii despre insulele ionice, imi poate scrie separat.
Revenind la drum, la intoarcere am ales varianta Ioannina - Meteora - Paralia Katerini, foarte frumos, destul de bun, am intilnit 5 masini pe sensul nostru si poate 10 care mergeau spre Ioannina. Plecarea spre Romanika am facut-o din Paralia Katerini. Desi GPS-ul m-a dus fara probleme catre granita cu Macedonia, indicatoarele m-ar fi scos si daca nu aveam GPS. Aceeasi problema cu benzinariile inchise de pe marginea drumului, una singura (ultima!) inainte de granita am gasit-o deschisa.
In vama la Macedonia, am stat pret de 4-5 masini dar m-am ingrozit cind am vazut ce e pe sensul de intrare in Grecia, in vama grecilor. La 6 dimineata, stateau pe 3 rinduri pe tot "no-men's-land" dintre vama greaca si cea macedoneana, erau sute de masini si destul de multi pareau destul de nervosi. Era deja jumatatea lui iulie !!! In vama macedonenilor, cu noi n-au avut nimic, dar pe prietenul nostru l-au tot intrebat de alcool si tigari, i-au deschis portbagajul, l-au cotrobait putin. Asteptindu-l, mi s-a intimplat un lucru ciudat. In vama era un ciine mare cit un vitzel, care s-a repezit catre noi. Sincer, mi s-a parut ca geamul se ridica prea incet pt viteza cu care a venit ciinele si tendinta lui a fost sa muste soferul, dar cum geamul a apucat sa se ridice, l-am auzit cum mi-a muscat din cauciuc de vreo citeva ori. Am plecat in tromba, cu cauciucuri scirtziind, cu ciinele galopind in urma mea, vamesii s-au uitat furiosi dupa mine, dar s-au prins care e treaba si pe tema asta i-au dat drumul si la prietenul nostru.
Macedonia fara probleme, in vama la sirbi tot citeva masini, pe sensul de intrare erau multe dar nu ca la cealalta vama.
In zona de drum national din Serbia, putine masini pe sensul de intoarcere dar multi care curgeau spre Grecia, cu depasiri periculoase, de vreo 3 ori erau sa intre in plin in mine, si am multumit lui Dumnezeu ca am ajuns la autostrada fara incidente.
La Nis am cotit catre Zajecar si am prins drumul spre Romanika in toata "splendoarea" lui: gropi, multe locuri unde pe perioada cit fusesem noi in Grecia le decupasera pt acoperire dar nu apucasera sa le acopere, zone de serpentine unde mureai incet in spatele unui TIR sau a unei carutze pt ca vizibilitate in curbe = 0 ..., insa a trecut si asta si la ora 13 am fost in vama la Gura Vaii, unde era coada mare, insa un vames ne-a spus ca "cei care sint tranzit" stau la coada separata de micii bishnitzari de Severin, asa ca am trecut in 15 minute.
Sper sa ajute pe careva cele scrise.



--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:01
Dacia