Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme achizitie Megane 3 Break

arinin
post 6 Apr 2013, 18:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 April 13




Va salut,

Vreau sa achizitionez un Megane 3 Break, problema e ca arata f bine si merge foarte bine, problema care ma seaca este:

-parbriz crapat sus
-semnalizare dreapta lipsa pe oglinda
-nu funcitioneaza claxonul (se aude ticanitul la volan)

De ce am facut topicul acesta, aveti idee cat costa un parbriz?
Asta ma seaca cel mai mult, masina este adusa din Franta cu 86000 km, carte service, 2 chei...e cam cea mai ok pana acum, am mai vazut una cu navigatie, senzori parcare in plus dar avea 145000 si nu mergea asa bine ca aceasta....
Am ajuns la un Megane 3 vazand mai multe Focus-uri, din ce am citit poate sta ma bine pe drum Focus dar imi place mult design-ul la Megane.

Sunt nou pe forum dar am tot citit zilele acestea, un samsar de Ford Focus (acu, trebuia sa-si apere si el masina care o are la vanzare) sa ma feresc de Megane ca are acceleratia electronica, e asa mare problema asta?

Va multumesc frumos pentru timpul acordat, probabil o sa ma intrebati de ce nu cauti pe google cat costa fiecare dar am cautat si ce-am gasit e ceva nesigur, pretul unui parbriz cu senzor 550 ron, fara 300 ron...

Arin,


--------------------
renault clio/megane 2000/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinache
post 6 Apr 2013, 21:09
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 9 October 06




@arinin: eu zic ca cele 3 probleme pe care le-ai enumerat sunt nesemnificative si se pot rezolva simplu in orice service, pentru 500 - 600 lei.

-parbriz crapat sus
-semnalizare dreapta lipsa pe oglinda
-nu funcitioneaza claxonul (se aude ticanitul la volan)

Presupun ca deja ai suit masina pe rampa la un service Renault ca sa-i vezi starea tehnica (adica sa vezi eventuale accidente, amortizoare si punti, sistemul de franare, climatizarea etc), ca i-ai facut o testare pe calculator, ca investigat oarecum kilometrajul real si ca in final totul e ok. Cei de la Service ar fi putut sa-ti dea un deviz pentru eliminarea celor 3 probleme de mai sus.

This post has been edited by catalinache: 6 Apr 2013, 21:18


--------------------
Renault Megane Sedan Privilege iulie 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Apr 2013, 21:50
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(arinin @ 6 Apr 2013, 18:32)
masina este adusa din Franta cu 86000 km, carte service, 2 chei...
*




Verifica acei km la Renault ... o carte service costa max. 30 euro cu ce stampile vrei tu .. iti spun sincer ca am mari dubii ca sunt reali ... apropo masina este si alba? Are ceva lipit pe aripile fata pe langa semnalizari?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arinin
post 6 Apr 2013, 22:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 April 13




Va multumesc pentru raspunsuri!

Din pacate va spun sincer ca nu am apucat sa o urc, gandind ca e sambata nu am unde sa ma duc. Am mers cu ea cam 10 km si nu bate nimic, nu se aude nimic merge foarte bine. In ce bani ma duce o verificare? As vrea sa-i fac asta. Masina este un gri sobolan, cartea service are scrisu de culori diferite si scrisu diferit dar aceeasi stampila. Are facuta ultima revizie la 80.000 iar pe calculator spune ca urmatoarea (nu mai stiu exact) in 20.000-25000. Cea pe care am vazut-o cu navigatie avea 145.000 din acelasi an dar se simteau la telescoape, erau mai moi fata de acesta.
Sa vad maine ve fac, o tura prin vitan sigur fac si daca nu gasesc ceva mai bun, o sa-mi mai lase la pret pentru cele 3 probleme cum am discutat.

Va salut,

This post has been edited by arinin: 6 Apr 2013, 22:33


--------------------
renault clio/megane 2000/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Apr 2013, 07:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Si ai impresia ca in vitan gasesti mai bun? Sincer cred ca esti predispus la luat teapa, zi mai bine ce an e masina, motorizare si cat iti cere ala pe ea si iti zicem noi daca e teapa sau nu.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arinin
post 7 Apr 2013, 07:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 April 13




Masina e din 10/2010, cerea 6850 pe ea, a lasat-o la 6600. Cea full din Pitesti era la 6800 lasata la 6500 dispus sa mai faca o cheie, sa schimpe un far crapat si sa mi-o si aduca acasa, carte service o coala A4.
Nu pot sa zic ca sunt foarte priceput dar am ochiu format sa zic asa, a insistat serios sa trec la volan, omu isi facea nevoile cu ea, avea in spate bicileta copilului sau.
M-a deranjat ca nu mi-a spus de claxon cand l-am intrebat daca functioneaza totul pe ea ca oricum o testez eu, in fine.
Am auzit-o si de afara, si din inautru destul. Sa vad cat mai lasa pentru cele 3 probleme si ma gandesc serios la achizitionarea ei.
Apropo, daca are numere rosii am scapat de ideea de a nu fi furata, nu?

7 Apr 2013, 08:08:
Apropo, scuze de double post, la voi se simte vi ratia in usi, adica o usoara vibratie? Intreb daca e normal fiindca acum ma deplasez cu un passat 2.0 si nu exista asa ceva.

Multunesc,

This post has been edited by arinin: 7 Apr 2013, 08:08


--------------------
renault clio/megane 2000/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 7 Apr 2013, 08:27
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Si marmota invelea ciocolata...cum draq mai sa se dea o masina de 20k de euro cu 6600 si cu 80k de km?hai ca ne meritam ultramegatepe daca noi credem in samsarii astia jegosi,vrei M3 break du-te tu si cumpara de pe autohus.de o masina de la firme de inchirieri,curierat..dar acolo barem ai cartea service pe bune si intretinere la reprezentante inclusiv istoricul stampilat de Renault,raport Dekra si TUV valabil,dar pretul uneia asa cu actele pe bune sare de 10k de euro.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nmarinae
post 7 Apr 2013, 08:35
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 19 May 08




mai bine dute tu in Germania sau in Franta si cumparati una.....ca ce aduc samsarii e vai si amar.

Masini cu km multi, lovite, cu motoare stricate, si le aranjeaza la noi si le vad....din cauza asta si pretul mic


de ex Passat din 2011 cumparat de afara cu 327.000 km venit in tara cu el curatat la interior, un polish, km dati innapoi la 100.000 km si vandut imediat. Toata distractia a adus un profit samsarului de 1500 de euro.


Gandestete bine


--------------------
Dacia 1310Li 2000 - AG-30-BIM
Renault Megane Estate 2 1.5 DCI 86cp 2008 - Meggy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 7 Apr 2013, 08:54
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(arinin @ 7 Apr 2013, 08:47)
Nu pot sa zic ca sunt foarte priceput dar am ochiu format sa zic asa, a insistat serios sa trec la volan, omu isi facea nevoile cu ea, avea in spate bicileta copilului sau.
M-a deranjat ca nu mi-a spus de claxon cand l-am intrebat daca functioneaza totul pe ea ca oricum o testez eu, in fine.
Am auzit-o si de afara, si din inautru destul. Sa vad cat mai lasa pentru cele 3 probleme si ma gandesc serios la achizitionarea ei.



De aia zic ca esti predispus la tepe...pt ca iti faci iluzii singur agatandu-te de nimicuri care dau senzatia ca masina e cinstita: faptul ca a insistat sa treci la volan sau ca avea bicicleta in portbagaj-imagine de familist. In realitate el e un samsar care de abea a adus masina din franta si cauta sa faca profit. Ca sa ti-o dea tie cu 6600, trebuia sa o cumpere cu 5000 ... indiferent de motorizare nu gasesti acolo asa ceva la banii astia decat cu km foarte multi, peste 150.000.
Practic tu ai luat in proportie de 90% decizia, grija ta in loc sa fie sa o controlezi la un dealer este sa vezi daca mai lasa la pret. O sa lase...poate ti-o da si la 6000-6300, dar te intepi si in cazul asta. Ai grija! Claxonul sa fie problema la masina aia...
Vezi in link cat costa megane 3 break in franta, fabricatie incepand cu 2010:
http://www.autoscout24.de/ListGN.aspx?atyp...0&desc=0&page=1

This post has been edited by papa_mulo: 7 Apr 2013, 08:58


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-07-UWA
post 7 Apr 2013, 12:04
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 23 July 09




E teapa sigur de tot cu km si vezi sa nu aiba si alte probleme....... De exemplu eu am fost sa vad un audi a6 din 2009 facelift , tot asa masina arata ok, a fost recuperata de la leasing, avea cica 138.000 km si sarea maneta de viteza, ziceai cai dacia 1310, ai grija foarte mare in ziua de azi sunt periculosi samsari astia rau de tot, cred ca din 2 masinii facuse acel audi, masina de 40.000 eur, si vroia 15.000 eur, hotii !


--------------------
Renault Megane III 2009/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 7 Apr 2013, 20:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




va invit sa "iesiti" la o cafea cu un grup de samsari, va cruciti. locatia este peste drum de petrom city.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arinin
post 12 Apr 2013, 10:37
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 April 13




Va salut,

N-am mai postat fiindca duminica am luat masina. Sa va spun cateva despre samsar de care lumea daca aude acum se sperie foarte mult si s-ar putea sa faca greseala sa fuga de o masina buna tocmai din cauza asta. Simti un samsar daca are ceva de ascuns, chestia cu se da familist si toate cele nu era vrajeala, omu chiar isi facea treaba cu renault-ul, a venit cu ea pe roti de acolo ceea ce conteaza mult(asa poate sa-ti spuna clar daca masina are ceva sau nu, cel de la Pitesti se jura ca nu are nimic si facuse doar 6 km cu ea in Romania), dupa mai multe discutii omu a acceptat fara probleme un service autorizat, era dispus sa stea si mai mult de 1h dupa noi pentru consultarea completa a masinii, am ramas la una (tinuta de drum adica ce e pe sub ea) sa vad daca e lovita masina pentru ca nu dispuneam de timpul necesar (asta a durat 15 min), si-au dat ok cei de la service dandu-mi niste foi in care trebuie schimbate anumite consumabile minore.
Ajuns la mine in localitate, s-a facut si acolo la un mecanic prieten si acelasi ok si-a dat si el. S-au mers pana acum 400 km (neschimband niciun filtru nimic) si e perfecta, n-am ce sa-i reprosez.
La pret a lasat greu de tot 6450, km sunt reali, deocamdata nu m-am interesat de parbriz(acesta fiind unu din motivele la care el a luat masina la un pret foarte bun, la ei costa mult schimbatul) umbland dupa acte, claxonul este facut si pozitia la unul din faruri ( a trebuit data bara jos).

Acum legat de Megane 3, cei 90 de caluti isi fac foarte bine treaba in 2000-3000 rpm, te baga in scaun acolo. Tinuta de drum+confort mult peste Opel Astra de exemplu si chiar daca nu am mers la viteze mai mari cu Focusul dar parca si asa i-as da un plus Meganului, scaunele tari in lateral te tin bine in curbe, senzorul de ploaie si-a facut bine treaba in drum spre casa, consumul excelent.

Una peste alta, o masina foarte frumoasa cu o tinuta de drum foarte buna si un confort extraodinar, facuta parca pentru drumurile noastre.

P.S. isi face toata treaba plasticul acela de pe bara, eram in masina cand samsarul a dat cu spatele intr-o alta masina(neatent) smile.gif) niciuna nu a avut ceva de suferit

Attached thumbnail(s)
meg18.jpg ( Size: 250.42k ) Number of downloads: 1529
meg6.jpg ( Size: 229.32k ) Number of downloads: 1691


--------------------
renault clio/megane 2000/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 12 Apr 2013, 10:48
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




173.gif ... tu te duci sa cumperi o masina si nu dispui de timp necesar pentru a o testa ??? Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Pune si tu mai multe poze, inclusiv la interior. Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oves
post 12 Apr 2013, 15:13
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 10 February 09




Asa am cumparat si eu meganul din Germania cu 7000 euro 158k la bord ,motor 1.9 dci insa al meu a fost un pic sifonat se vede pe unele plastice. Are TomTom ,climatronic ...etc echiparea Dynamic.Si in Germania esti tras pe sfoara daca nu esti atent iar Autohus.de cere destul de mult pt masini si au avut si ei clienti nemultumiti.

This post has been edited by oves: 12 Apr 2013, 15:18


--------------------
renault megane 3 ST 2009 1.9dci 130 cp - BH xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:46
Dacia